PDA

Pogledaj punu verziju : Stenodactylus petri



kimo
07.04.09., 21:07
Vrsta Afričkog gekona. Mali su jako. Ženke su duplo krupnije od mužjaka i rastu do nekih 11cm, a mužjaci do nekih 8cm, ali su dosta sitniji. Veoma su simpatični i imaju jako zanimljive oči. Jedu kao ludi i jako su laki za držanje. Ovo mi je druga sezona sa njima i danas sam pronašao prva jaja. Inače se ne zna puno o njima, tj. njihovom razmnožavanju, jer ljudi teško uspevaju da dobiju jaja od ove vrste. Gotovo da ih nema uopšte CB, svi su WC. Ovaj moj par sam nabavio odrasle takođe WC. Za ovu sezonu sam im pripremio dug zimski odmor bez hrane i grejanja, sa jako malo svetla preko dana. Čim sam povećao period dana i temperaturu i obilno hranio, dogodilo se parenje. Svakih nekoliko večeri sam prskao terarijum. Slučajno sam danas malo rondao po istom i nabasao neočekivano na jedno jaja koje se okrenulo i kasnije i razbilo, nažalost. Nisam nikada imao iskustva sa ovako malim i fragilnim jajima,ali čim sam ga isprevrtao ono je otpisano, jer se embrion mogao i udaviti, ako je uopšte i postojao. Drugo sam pažljivo iskopao, ali ima udubljenje, tako da sumnjam da je dobro. Svakako je ovo veliko i lepo iskustvo za mene,a nadam se da će uskoro biti novih jaja.

Evo slika jajeta samo radi komparacije da imate pojma koliko je malo.

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/spetrijaje1.jpg

Evo i slika jajeta pored jajeta E.macularius(Leopard gekona).

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/spetrijaje.jpg

Evo slika ženke od ranije.

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/Spetrii-1.jpg

zarko
07.04.09., 21:22
nema mnogo filozofije isto ko i kod piktusa i leopard gekona.
pametno sto si podigo na suv pesak.
gledaj da ti vlaznost bude 90% u cermikulitu i vise...
pozeljno cak i graske vode da se hvataju na obodu kutije.
prelepi gusteri...
nabavi kasicicu nalik na one za kafu, i onda kad odkopas, podvuces kasicicu i preneses.
mucio sma se sa jajima piktusa koja su manja ocigledno od stenodacylusovih jer ima pandze ...tako da pali kasicica.
da li si im stavio kutiju za polegane jaja???
mnogi ne stavljaju, drze na 28C i izlaze malecki ..u terarijumu inkubacija in vivo :)
e da 28C ti je za njih inkubacija ,mada pretpostavljam da znas....
stavivise peska u cep, stavi veci cep jer ces imati jos jaja samo ces gubiti na prostoru ako stavljas svako posebno!
i srecno !!!

kimo
07.04.09., 21:28
Ma znam ja sve to, ali nisu ljudi imali uspeha sa njima da dobiju jaja, vidiš i sam da mi na geckosunlimited niko ne odgovara, a dopisvao sam se sa jednim članom koji je sa svima imao uspeha iz ove porodice sem sa njima...drago mi je da sam našao jaja,ali moguće da su ova prva mućci, siguran sam da će ih biti još. Naravno da imam kašičicu i da sve ovo znam, nisam očekivao već jaja, pa nisam ni spremio veći čep,ali neće mi mesta faliti uskoro će da bude gotov drugi inkubator koji će biti mnogo veći. Ne bih ostavljao u terarijumu,jer oni zahtevaju jako suvo i moguće da se ovo jaje zato i udubilo, jer ko zna kada su poležena.

zarko
07.04.09., 21:32
a nisma video da je udubljeno...
kakva je ljuska ,skroz tvrda ili malo kozasta?

ja sam skoro citao za doriae ne mogu da nadjem tred sad ali pricalis su kako ostavljaju na 28 i bez problema izlaze.
a i iz inkubatora takodje

nisam provalio da ih nema niti da se teko izvode ,bar po onome sto sam citao na geckosunli....u cemu je problem??
sem sto su WC u glavnom...mada pisu bre ljudi kakao ih kupuju po nemackoj i sl berzama
a i po ceni se ne bi reklo da su teski za razmnozavanje?

sta ti imas od info oko toga?
vidim da niko ne odgovara, mada si pitao za tips ....pa mozda su protumacili pogresno.

kimo
07.04.09., 22:50
Ma nema šta da protumače pogrešno, lepo sam sve napisao, ali nije ni bitno, ono je ogroman forum i dosta tema prođe neopaženo. Nisam ih nikada video CB,ali to ne znači da ih nema. U principu baš zato što su jeftini kao WC, onda se ljudi ni ne cimaju da ih razmnože, a inače su ekstra gekoni. Ne zahtevaju puno mesta, lako se drže, obožavaju da kopaju i aktivni su jako, jedu kao ludi i super izgledaju :) Još samo da ih razmnožim i ja ću biti prezadovoljan. Mogu se držati u kolonijama, jedan mužjak i više ženki jako su socijalni. Videćemo kako će stvari napredovati, probaću da nabavim još nekog, sviđaju mi se baš, malo sam se bio ubedačio jer nisam imao jaja prošle godine, pa sam čak hteo i da ih prodajem :) Sada neću nikako.

U principu bi trebali da se spare ukoliko im daš neki cooling period i to je kao i za sve reptile, ali to je samo osnovno, niko ne kaže da li se moraju odvajati, da li treba da se povisi vlaga ili prskanje ili hrana ili ko zna šta. Ja sam uradio po svom nahođenju i nadam se da je uspelo, tj. nadam se da će biti još jaja i to dobrih. Videćemo za 2-3 nedelje.

kimo
30.08.09., 13:24
Evo mali update. Danas sam zatekao malca u inkubatoru :) Izlegao se, to je bilo jedino jaje koje je čitavo i mali je superiška. Biće slika sutra...

aleknestor
30.08.09., 15:17
Cestito!!!

spiderboy
30.08.09., 15:38
hehe,oću slike,čest...

kimo
31.08.09., 22:55
Evo konačno i slike, nema se vremena kraj svih tih mladunaca :)

Oči su im jako lepe...

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/spetriibeba.jpg

StevaNS
31.08.09., 23:03
super je malac. cestitke..