PDA

Pogledaj punu verziju : Otrov tarantula, Izdvojeno iz: Ujed B.boehmei?



StevaNS
08.04.09., 23:30
meni nije jasno kako neki ljudi smeju da uzmu u ruke A.geniculatu?!?! Ova moja napada mlaz vode kad joj sipam u posudicu!! isto kao i Genijeva(ako se dobro secam).. Gde tu da cackam rukama?!?

kimo
09.04.09., 00:10
mali ili veci primerak?

Poveći, oko 10cm, a čuo sam i od drugog drugara da ga je gricnuo B.smithi dok je vadio košuljicu rukom, isto tako ništa mu se nije desilo, sem što mu se strah od paukova znatno redukovao :)

Miroslav
09.04.09., 00:31
meni nije jasno kako neki ljudi smeju da uzmu u ruke A.geniculatu?!?! Ova moja napada mlaz vode kad joj sipam u posudicu!! isto kao i Genijeva(ako se dobro secam).. Gde tu da cackam rukama?!?

Drugačije vibracije stvara mlaz vode, tj. slične su pokretima njegovog plena. Mi rukom ne stvaramo takve vibracije, pa ju neće ni napast. Može se desiti da pomeša ruku i plen ako nešto prstom čačkamo po podlozi, ali je za to mala verovatnoća, zato što uglavnom pre toga provali da je nešto 'krupno' i tada prelazi u defanzivu (u kojoj je ugriz poslednja opcija).

acak
09.04.09., 01:01
Poveći, oko 10cm, a čuo sam i od drugog drugara da ga je gricnuo B.smithi dok je vadio košuljicu rukom, isto tako ništa mu se nije desilo, sem što mu se strah od paukova znatno redukovao :)

vadio kosuljicu sveze presvucenom smitiju, ili vec ocvrslom?
zato sto mi je cudno ako ga je napala sveze presvucena...
kolko znam tad ne napadaju nista, i dosta su povucene, da se ne bi povredile....

Cold_Beer
09.04.09., 02:17
Ja znam lika kojeg je ujeo smithi bar 5 puta! Ne znam sta je tacno radio sa njim,ali nije mi jasno kako je to uspeo. Sve zavisi od jedinke do jedinke. :p

Ig0r
09.04.09., 09:41
Pre bih rekao da zavisi od vlasnika do vlasnika. Ne kažem da ne može da se desi, ali ako nekog smithi ili bilo koja druga životinja ujede 5 puta taj nešto sigurno radi veoma pogrešno...

acak
09.04.09., 09:49
i ja sam se zapitao...
smithi nije agresivan, mora da se bas branio od svog vlasnika :)
i cim je ujeden, kako ti kazes 5 puta, to mora da su bili neki "suvi" ujedi....
jel se zalio na neke probleme, oteko prst, ruka.... mucnina... ?

kimo
09.04.09., 09:52
Ma kakva mučninia i otoci kod Brachypelmi :) To je kao da te ujede pčela ili čak i slabije koliko su mi ovi govorili. Problem bi bio ako je čovek alergičan na takav otrov...

B.smithi je bila očvrsla dovoljno da ujede, a iako ne počnu da jedu paukovi mogu da ujedu ili ubiju plen dosta pre toga, nakon presvlačenja.

Cold_Beer
09.04.09., 12:39
Ma nije mu bilo nista,imao je malo otoka oko ujeda i to ne svaki put kad ga je ujela ;)

Geni
09.04.09., 14:19
To mi sve malkice smrducka ::D Ujed tarantule je toksično bezopasan (ukoliko neko nije alergičan) ali je jako bolan i ostavlja ozbiljne rupe. Sa druge strane znam jednu karakteristiku koju Brachypelme više ispoljavaju od drugih tarantula a to je da koriste zube kao sredstvo za pridržavanje. Ukoliko se neka Brachypelma stavi na ruku ona će se pokušavati da se popne (ili zadržati da ne padne) zubima. Koristi zube kao papagaji kljun ;). To može da objasni mnoge navodne ujede. Jedina druga varijanta je da je u pitanju jako nadrndana smithi jer im nije u prirodi da ujedaju, naročito ne čoveka koji im je prevelika pretnja da bi ga tako olako ujedale.

I ovo možemo da prebacimo u posebnu temu jer nije boehmei u pitanju.

Mile
09.04.09., 16:00
Ni malo mi se ne dopada što poredite otrov tarantule, sa otrovom pčele (više bi mi odgovarao komarac :) ) jer sam ja kao relativno mali imao anafilaktički šok od ujeda ose... Doduše ne znam sad šta bi bilo, al ni ne želim da probam, tako da ću se maksimalno truditi da izbegnem ujed... Al opet kolika je verovatnoća da budem alergičan i na T i na osu...
Znam da je offtopic, al me zanima jel zna neko koja je razlika u sastavu otrova po vrstama, tj. da li otrovi različitih vrsta imaju drugačije posledice po organizam čoveka ( da li je kao kod zmija, il se razlikuje)?

Geni
09.04.09., 16:07
Otrovi su isti tako da ćeš imati istu reakciju i na otrov tarantule.

Liman
09.04.09., 16:20
hm, zanimljivo , nisam znao da je isti otrov. ako je tako, ja sam kao klinac bio uboden od pcele i zolje bar jedno 20ak puta... ako ne i vise ::D i nista mi nije falilo :D

Geni
09.04.09., 16:42
Pa pazi, isti su u smislu da u svakoj knjizi piše da ukoliko je neko alergičan na otrov pčele, biće alergičan i na otrov tarantule. Imaju i slično dejstvo i potenciju (bar vrste novog sveta). Verovatno da otrovi nisu identični ali je sličnost dovoljna.

marko
09.04.09., 16:48
Pored toga, možda ne treba pisati ali hajde, ne može da škodi, naravno da se otrovi različitih vrsta tarantula razlikuju, posledice su drugačije (primera radi, otrov Stromatopelme i otrov Brachypelme ne mogu da se porede).

Zapravo morao sam ovo napisati zbog ovoga:

...tj. da li otrovi različitih vrsta imaju drugačije posledice po organizam čoveka...da neko ne pomisli kako sve vrste tarantula imaju identičan otrov.

Liman
09.04.09., 16:55
ma da, jasno je sve. ja sam mislio na tarantule novog sveta :) naravno da se otrov razlikuje na bazi stari i novi svet.

Malacrass
10.04.09., 14:58
Jel to što tarantula ubrizga baš otrov isti kao pčelin ili je nešta drugo samo ostavlja iste posljedice.
Pitam iz razloga jer sam čito da to što tarantula ubrizga je nešto kao enzim koji uzrokuje rastapanju žrtve u kašu kako bi je tarantula mogla posisat u sebe.
A ljudi ovdje spominju da je to kao i pčelin ubod?

Miroslav
10.04.09., 15:40
Prvo ubrizga otrov, pa tek onda te enzime za varenje.

Moje mišljenje je da se otrovi kod tarantula po hemijskom sastavu razlikuju, iz razloga što oni nemaju isti efekat, već se razlikuju od vrste do vrste. Tako predpostavljam da se hemijski razlikuju i od otrova pčele.

Koby_88
10.04.09., 15:59
Jel to što tarantula ubrizga baš otrov isti kao pčelin ili je nešta drugo samo ostavlja iste posljedice.
Pitam iz razloga jer sam čito da to što tarantula ubrizga je nešto kao enzim koji uzrokuje rastapanju žrtve u kašu kako bi je tarantula mogla posisat u sebe.
A ljudi ovdje spominju da je to kao i pčelin ubod?

Geni je gore lepo napisao :


Pa pazi, isti su u smislu da u svakoj knjizi piše da ukoliko je neko alergičan na otrov pčele, biće alergičan i na otrov tarantule. Imaju i slično dejstvo i potenciju (bar vrste novog sveta). Verovatno da otrovi nisu identični ali je sličnost dovoljna.

Malacrass
10.04.09., 16:42
@koby_88
znam ja šta je napiso i čito sam. Samo što je 100 puta napisano otrov a na 100 mjesta sam prčito enzim.

A razlog je taj što sam alergičan jako na otrov pčele, i već sam u jednoj raspravi o tome piso. Pošto me od sad T nije ugrizla, a znam šta mi je bilo kad me pčela ubola, a ak me ugrize T da barem znam jel trebam zvat hitnu ili ne =)

Geni
10.04.09., 17:12
Apsolutno je ista reakcija što se tiče alergije na otrov.

Malacrass
10.04.09., 17:15
Ma nek se nosi u onu stvar onda =\
Bar imam još jedan razlog da ih ne držim po rukama.

Mile
12.04.09., 20:18
Fasciniran sam činjenicom da su otrovi pčele i tarantule toliko slični, al ok... I drago mi je što se ovo pitanje iskristalisalo...

rassa
12.04.09., 21:03
najcesce pitanje meni je koliko ti je otrovna T, i ja uvek kazem kao otrov pcele, i niko ne moze da veruje, kao, 'a da, ja sam cito za su jako otrovne' , 'jesi siguran' , 'kao od pcele, nemoguce' ...

Cold_Beer
12.04.09., 21:11
najcesce pitanje meni je koliko ti je otrovna T, i ja uvek kazem kao otrov pcele, i niko ne moze da veruje, kao, 'a da, ja sam cito za su jako otrovne' , 'jesi siguran' , 'kao od pcele, nemoguce' ...

I meni isto to kazu,a najbolje je kad me pitaju "pa sta ako ti izadje iz terarijuma i ujede te dok spavas" a ja im kazem "pa nista,ujutru cu se probuditi mrtav" :D

rassa
12.04.09., 21:17
haha...

a najvise mrzim kad mi dodje neko i onda gleda i cudi se i onda me smara
-'a sto se ne pomera?'

Cold_Beer
12.04.09., 21:29
haha...

a najvise mrzim kad mi dodje neko i onda gleda i cudi se i onda me smara
-'a sto se ne pomera?'

Ista pitanja uvek! Sta ces kad ljudi nemaju pojma o ovim zivotinjama!:rolleyes:

Miroslav
12.04.09., 23:28
Ja moram da lažem moju mamu i onda joj govorim da je i P. ornata otrovna kao pčela :)Z Da sam joj dao da pročita posledice ujeda, mislim da bi tarantula letela zajedno sa terarijumom preko terase.

Što se alergije tiče, možemo mi biti alergični na više otrova, koji su i potpuno različitog hemojskog sastava. Ako je tačna teorija da svako ko je alergičan na otrov pčele, mora biti alergičan i na tarantulin, onda je očigledno da njihovi otovi imaju neke komponente koje su isti antigeni za pokretanje alergijske reakcije.