PDA

Pogledaj punu verziju : Hranjenje zmija...



NecrovoX
13.04.09., 15:45
Zanima me sta mislite kako treba hraniti zmije? Tj koliko je pametno hraniti je u terarijumu,ili da je prilikom hranjenja vadimo i stavljamo u neku kutiju? Takodje je bilo spominjanja i da ako se hrani u terarijumu da se prvo kucka na terarijum u cilju da se stvori uslovni refleks.Tako sto bi ona svaki put pred hranjenje cula opet to nase kuckanje..
Ja sam moju Bou Constrictor danas prvi put hranio.Do sada je bila hranjena zivim misevima i mislio sam da ce biti problema sto joj dajem mrtav plen,ali nakon malo premisljanja scepala ga je bez problema.
Hranio sam je u samom terarijumu.Ali me zanima za ubuduce,da li da menjam tehniku hranjenja.Da ne bi jednom pomesala ulazak moje ruke u terarijum sa ulaskom misa!

Ps.Za sve one koji se muce da nadju duge pincete za hranjenje svojih reptila,paukova,...Predlazem da umesto tih pinceta koje znaju da kostaju i po 800din,i jos ih je i tesko naci, odu u najblizu kinesku prodavnicu i kupe za 100 din hvataljku za rostilj! U prilogu je i jedna fotka te hvataljke koju sam ja uzeo za tu svrhu..Dovoljno je duga,a sluzi svrsi isto kao i pinceta za 800din!

acak
13.04.09., 16:01
ima u pet centru na NBG, neka plasticna hvataljka za zmije, dovoljno je duga i kosta nesto tipa 250din, a plastika je debela i deluje robustno, vredi razmisliti....

sto se tice hranjenja, ja se tek upoznajem sa tim svetom, ali evo sta sam pronasao za loptastog pitona, pa razmisli i o tome:
http://www.youtube.com/watch?v=xl9jqKCdAB8

ima neka njihova teorija, da mis, pacov, treba da bude u kutiji pored zmije bar jedno 30-60min, da bi zmija "presla u mod za jelo" :), ili ti ogladnela, i nakon toga joj ga das....

NecrovoX
13.04.09., 16:16
Hm...Ovo ne zvuci kao losa teorija,ali mi je nekako neprakticna.
S obzirom da zmije i ovako bez frke uzimaju hranu ne vidim potrebu za time da one moraju neko vreme pre toga da osete miris te iste hrane da bi se ubacile u taj mod za hranjenje.Naravno ne kazem da je to lose,ali mi se cini nepotrebno..
Takodje sam video i da ljudi drze miseve i zmije u istoj sobi,sto bi znacilo da su te zmije uvek spremne na hranjenje?! U sustini ima smisla,ali mislim da ne igra preveliku ulogu u svemu tome..
Mada eto,onda si opet korak sigurniji da ti nece zameniti ruku za plen,jer ce biti spremna da se hrani samo kada oseti miris plena.

acak
13.04.09., 16:43
to isto pitanje sam postavio Pedji (bavi se uzgojom i prodajom zmija
) kad sam bio kod njega, kaze da se to ne desava... a da i kod vecih vrsta samo pridje rukavicom zmiji, znaci pesnicom, ili polu ispravljenim prstima samoj njusci, samo da joj stavi do znanja, da je tu i da je to on, i kaze nema problema...

Chobi
13.04.09., 16:55
Cool za hvataljku.
Sto se tice vadjenja iz ter zbog hranjenja i prebacivanja zmije u drugo okruzenje, i ja sam se nacitao da je preporucljivo, ali je i dalje hranim u svom ter. Razlog za to - da je ne bi cimao posle jela. A itekako je prednost prebacivanja to sto iskljucujes mogucnost da zmija uz misa pojede i treset (podlogu), da u terarijum s misem uneses i neku boljku, a i smanjujes mogucnost da budes ugrizen, mada ako ti ruka ne mirise na misa mislim da nema sanse...
Mozda i ja pocnem da je prebacujem kad malo bolje razmislim...

huana
13.04.09., 17:26
sve moje zmije (njih 4) hranim u terarijumu u kom su..i nikad nije bilo nekih problema..pojedu i treset nekad al boze moj, nece umreti od toga sigurno..sto se tice prelaska u mod za jelo, moje su izgleda uvek u tom modu...a nikada nisam drzala misheve pored...takodje zmiju uzimam u ruke i odmah nakon hranjenja i nikada nisu imale problema zbog toga, chak i kad ih hranim drzim ih ponekad u ruci...tako da opushteno..:)

Chobi
13.04.09., 17:28
Ono sto mene zanima vezano za naslov teme je, da li da svoju bou dugu 95 cm, staru oko godinu i po recimo, sa precnikom najsireg dela tela od oko 40mm, i precnikom glave od recimo 20 mm, hranim jednim misem nedeljno ili s 2 na dve nedelje? I ako je hranim s 2, kako to da izvedem? Kada da joj dam drugog?
P.S. Radi se o mrtvim misevima

NecrovoX
13.04.09., 18:22
to isto pitanje sam postavio Pedji (bavi se uzgojom i prodajom zmija
) kad sam bio kod njega, kaze da se to ne desava... a da i kod vecih vrsta samo pridje rukavicom zmiji, znaci pesnicom, ili polu ispravljenim prstima samoj njusci, samo da joj stavi do znanja, da je tu i da je to on, i kaze nema problema...


E pa bas kod njega sam i video da drzi miseve i reptile u istoj prostoriji! I kontam da to ne znaci da su one stalno raspolozene da ujedaju jer konstantno osete miseve,pacove...


Meni se cini da je sve to sa prebacivanjem u neko drugo okruzenje radi hranjenja malo preuvelicano po znacaju.
Ne kazem da je lose,samo mi se cini da nije preko potrebno.Jer ocigledno gomila ljudi ne cini to i nemaju problema sa zmijama tj sa ujedima istih.
A ako i proguta malo treseta..Ne mora da znaci da ce to da je ubije ili cak da joj naskodi.
Sta bi nama falilo da progutamo malo zemlje?! Nista! A zamisli kako je to tek kod zmija cija stomacna kiselina vari i dlake i kosti..Mislim da se ne treba posebno brinuti oko toga.Neka me neko ispravi ako se varam!


A Chobi sto se tice hranjenja..Koliko joj treba ne znam,znas i sam da ja uzimam savete od tebe :)
Ali ako joj dajes dva mislim da mozes da joj das jednog za drugim.Ovde na forumu sam citao da ce zmija uzeti drugog misa jos lakse nego prvog,jer tek tada je raspolozena da jede!
Pa sad samo nadji nekog da ti kaze koliko da je hranis...

dule87
13.04.09., 20:06
Ako joj dajes dva, cim proguta prvog i "pogura" ga u stomak, ti joj daj drugog.., i nema problem.. Ja bih tako hranio, to sam ti vec i rekao.. U krajnjem slucaju probaj pa vidi sta ti se cini kao bolje...

Chobi
13.04.09., 20:46
OK. Tako cu. Hvala

spiderboy
13.04.09., 20:53
zmije se daje hrana u kutijama obično dok su bebe i kad neće da projedu,što kod tebe nije slučaj znači bezpotrebno,ne treba se oko toga svega toliko cimati daj joj hranu u terarijumu i gotovo ,nema tu neke velike filozofije,gutanje treseta itd,neće joj ništa faliti

freepartyman
13.04.09., 20:56
Jedini razlog za hranjnje van terarijuma je da zmija nebi progutala treset,ono oko povezivanja ruke sa hranom su gluposti..Terarijum se otvara kad se zmija vadi iz njega ,kad se cisti,,itd.. mnogo manje se otvara da bi se ubacio mis ili pacov;) Dokazano je da je to mit,bar su to iskustva amerikanaca,a ipak oni imaju najrazvijeniju teraristiku na svetu..Drugo je kad se zmija zapostavi pa se terarijum otvara samo da bi se ubacio plen..Onda je i normalno da budete ujedeni:o Mada i tesko je zamisliti vlasnike velikih pitona kako ih vade da bi ih hranili..treba to posle vratiti u terarijum;)

NecrovoX
13.04.09., 21:39
Jedini razlog za hranjnje van terarijuma je da zmija nebi progutala treset,ono oko povezivanja ruke sa hranom su gluposti..Terarijum se otvara kad se zmija vadi iz njega ,kad se cisti,,itd.. mnogo manje se otvara da bi se ubacio mis ili pacov;) Dokazano je da je to mit,bar su to iskustva amerikanaca,a ipak oni imaju najrazvijeniju teraristiku na svetu..Drugo je kad se zmija zapostavi pa se terarijum otvara samo da bi se ubacio plen..Onda je i normalno da budete ujedeni:o Mada i tesko je zamisliti vlasnike velikih pitona kako ih vade da bi ih hranili..treba to posle vratiti u terarijum;)



Ovo je do sada najpametnija stvar koju sam cuo!
I otprilike podrzava ono sto sam mislio tj sumnjao..
Dakle nastavljam sa hranjenjem u terarijumu,a njoj ako se ne jede treset neka pazi kako hvata plen! Pa majku mu jos cu i na bocicu da je hranim! :) Treba voditi racuna o nasim ljubimcima ali ne treba bas toliko paziti zmije pa praviti kilavce od njih.. Keep it brutal!:mosh:

spiderboy
13.04.09., 23:07
baš na to sam mislio kad sam rekao da se ne treba previše cimati oko svega toga

NecrovoX
29.06.09., 15:50
E evo nesto u vezi hranjenja..
Hranio sam danas bio moju lepoticu i prilikom gutanja joj je usao i dobar komad treseta u usta,pa joj se to zalepilo unutra,i sad ja to gledam i razmisljam da li da pokusam da joj vadim to ili ne,posto ne znam kako ce odreagovati na to,..I onda je sama pokusala to da pljune ali ono nikako nije izlazilo,na kraju je to progutala.I sada zalim sto nisam nekako pokusao da joj to izvadim..
Znam da moze doci do zatvora,da se taj treset "zapece" u crevima i da onda ne moze da kenja,el postoji velika opasnost od toga? El sam pogresio sto nisam pokusao to izvaditi? Nisam smeo da je diram dok jede da ne bi jos krenula da povraca ono sto guta,a i da ne bi mene smatrala kao pretnju itd..Ne verujem da bi stojala mirno dok joj to vadim iz usta..

dule87
29.06.09., 16:44
Ako je progutala, nemas frke, ako nije (zna da zapne na krajevima vilica, onda vadi), moja getula je zijevala sporadicno 2 dana, dok nisam skontao sta je u pitanju.., komadic treseta joj zapao kod jezika, pa joj je ocito pravo smetao...

NecrovoX
29.06.09., 17:05
Ma bilo je onako parce kao pola malog nokta,tako da ako joj to zapelo ne bi usta mogla zatvoriti,ovako ga je samo progutala,cak stavise,nakon sto ga je progutala je lepo zevnula,pa sam bas i video kako ode niz grlo..

toka333
20.07.09., 22:16
Znaci bebe zmija se hrane posebno u kutijama?I onda posle jela da je cimam da je nosim do ter.?:)