PDA

Pogledaj punu verziju : Grammostola porteri = G. rosea?



acak
14.04.09., 15:16
Jel ovo ustvari isto?
pokusavam da proguglam na net-u nesto vise informacija, ali za porteri jedva da ima nesto malo informacija, nisam uspeo ni jedan pristojan care sheet da pronadjem....

pa me zanima jel to isto sto i G. rosea, bar po ponasanju, zahtevima i slicno....
kolko joj recimo treba da dostigne punu velicinu?
i koja je to velicina?

kimo
14.04.09., 20:25
To nije ista vrsta,ali kao da jeste, maltene isto izgledaju i sve što si pisao je identično kao za G.rosea-u. Znači da postoji dobra šansa da te nadživi :)

acak
14.04.09., 22:02
pronasao sam odgovor na pitanje, na ovom sajtu: http://www.chilearacnidos.com/
zahvaljujuci Joci :D

Ispada da je G. porteri ustvari G. rosea, a da je G. rosea ustvari G. rosea RCF....
i da se tako od sad klasifikuju....
mozda malo zbunjujuce, ali tako je po novom....

Malacrass
14.04.09., 22:37
Hmm...
Po tome što si našo, jel si pronašao išta vezano za parenje oko porteri, rosea...

acak
14.04.09., 22:42
ne, nisam trazio nista na temu parenja....

marko
15.04.09., 15:47
Ispada da je G. porteri ustvari G. rosea, a da je G. rosea ustvari G. rosea RCF....
i da se tako od sad klasifikuju....
mozda malo zbunjujuce, ali tako je po novom....Šta?
G.porteri je G.porteri, G.rosea je G.rosea, G.rosea RCF je (sam naziv kaže) crvena forma od G.rosea.

Grammostola porteri (Mello-Leitão, 1936)....................Chile
Grammostola rosea (Walckenaer, 1837)....................Bolivia, Chile, Argentina

Ako si ipak našao podatak da je došlo do promene u taksonomiji i nomenklaturi daj link da vidimo.

acak
15.04.09., 16:32
Ako si ipak našao podatak da je došlo do promene u taksonomiji i nomenklaturi daj link da vidimo.

informacije sam dobio sa gore navedenog sajta, i iz razgovora sa Jocom (oglasava se ovde na sajtu teraristike), koji ih i uvozi i prodaje...

ne mogu nista da dokazujem van toga, a ako imas te podatke koje si naveo, voleo bih bas da pogledam, jer iskreno ne poznajem te pojmove...

marko
15.04.09., 16:59
Pa rekao si: "mozda malo zbunjujuce, ali tako je po novom...."
Nema tu novog i starog, ako biolozi otkriju u svojim istraživanjima da neka vrsta nije pravilno raspoređena dolazi do promena, premeštanja u drugi rod ili menjanja imena vrste (kao što je skoro bio slučaj sa aureostriatom).

I ne razumem baš najbolje ovo : "a ako imas te podatke koje si naveo, voleo bih bas da pogledam". Evo pogledaj ako si na to mislio : http://research.amnh.org/entomology/spiders/catalog/THERAPHOSIDAE.html

acak
15.04.09., 17:54
da, rekao sam po novom, zato sto sam iz prethodne price tako shvatio...

hteo bih bas nesto da uporedim...
od strane tebe, dosla je informacija, da je G. aureostriata sad po novom, G. Pulchripes...
u ovom postu: http://www.teraristika.org/forum/showpost.php?p=88202&postcount=24

da li mi mozes pomoci i reci, gde se tacno u ovom dokumentu koji si poslao: "The World Spider catalog", se nalazi ta izmena ili poredjenje...
znaci taj red, ili pasus....

marko
15.04.09., 18:22
The World Spider catalog se još nije update-ovao bar što se tiče promene aureostriate u pulchripes. Bez obzira ta informacija je 100% pouzdana, pogledaj link http://www.thebts.co.uk/forums/showthread.php?t=5079 , detaljno objašnjenje o pomenutoj izmeni takođe možeš da dobiješ, postoji pdf koji može da se skine sa bts-a, mada je skoro Grof bio raspoložen da šalje taj pdf na email adresu, pri čemu se samo par osoba javilo njemu.

Elem, da se vratimo na porteri, moram pročešljati onaj link što si ostavio gore jer na stranim forumima nisam video ništa za promenu porteri u rosea.

Ma kakvi, to su dve različite vrste i kvit :)

acak
15.04.09., 18:56
pogledacu jos, ali jako malo informacija nalazim o G. porteri....

marko
15.04.09., 19:09
Ma nemoj da gledaš, ako AMoNH (American Museum of Natural History) kaže da postoje i porteri i rosea onda je tako :) Bilo je ranije zabune oko porteri/rosea u Americi (a verujem i u ostalim zemljama) i tu zabunu su uneli trgovci koji su porteri prodavali kao roseu iz prostog razloga što je rosea tada bila skuplja, ali bez obzira na tu zabunu obe vrste postoje i dan danas.

Ma zapravo šta se ja mešam, gledaj još ako hoćeš :)