PDA

Pogledaj punu verziju : Pacovi



Chobi
14.04.09., 15:08
Ma naravno, salio se ja. Nego da vidimo da se preshaltujemo na neke druge vrste glodara (miseva i pacova) koji manje smrde, a uz to su i produktivniji.
Ja sam licno (s ovom boom) zavrsio s misevima, imam zalihu koju treba da pojede tako da (trenutno)nisam zainteresovan za miseve i glodare te velicine uopste. Ono sto ce meni uskoro trebati jesu pacovi. Pa me zanima kakav izbor imam ???

ExigE
14.04.09., 23:13
Nađi nekoga sa vet. faxa nek krade pacove za tebe. ;)
Studentima je svaki dinar dobro dosao a trazit ce ti sicu za to... A pacovi manje smrde. Moj prijatelj ih drzi kao ljubimce, i on tvrdi da ne smrde skoro pa nikako ukoliko se drze odvojeno. Da li je to istina?

dule87
14.04.09., 23:29
Nema zivotinje da ne smrdi, pod ovim mislim da joj smrdi urin i izmet.. Pacovi sami po sebi ne smrde nikako, znaci ako ih bas redovno cistis nema nikakvih problema...A ni potrebe za vanilom ;)

Chobi
15.04.09., 00:55
Ok cisticu cesce, ali ako ih namnozim? Hoces da kazes da pacov (veliki mis) ne smrdi uopste ili znatno manje od misa???

kimo
15.04.09., 01:38
Znatno manje od miša, beli miš ubedljuvo vodi u toj trci sa svim ostalim glodarima.

Chobi
15.04.09., 02:17
Hmm...to nisam znao....Sad ne znam dali da ih razmnozavam za jednu zmiju il da ih kupujem? Citao sam da im treba 6 meseci do maximalne velicine od oko pola kila-700g. Jel to tacno?

dule87
15.04.09., 02:23
Heheh on nije veliki mis, i nema nikakve veze sa misevima, osim sto je i on glodar, i hrana za zmije... Ocito te to i buni, pa ne mozes da svaris da pacovi ne smrde...
Znaci ako uzmes pacova i pomirises, vidjeces da ne smrdi :), za razliku od misa, od kojeg ti smrdi ruka ako ga samo za rep uhvatis..
Ako ti je bas do cimanja, uzmi veliki kavez, pa stavi u njega posip za macke, u neku posudu, i nauci ih da tu vrse nuzdu (pametni su), pa ces da vidis da i macke i psi smrde jeb.... spram pacova..


Hmm...to nisam znao....Sad ne znam dali da ih razmnozavam za jednu zmiju il da ih kupujem? Citao sam da im treba 6 meseci do maximalne velicine od oko pola kila-700g. Jel to tacno?
To da, al oni su polno zreli nakon 2 mjeseca od rodjenja (mozda cak i prije), i sa upola manjom velicinom.. Ovo govorim iz iskustva, pa nisam siguran kada tacno, jer ne brojim dane.

Chobi
15.04.09., 02:31
Da ne poverujem. Hvala ti covece.
Razmislicu oko odgoja. Trebace mi fakticki 4 velika kaveza ili sta vec, 1 za maticnog muzjaka, 1 za m.zenku i okot, i jos 2 za odvajanje mladih muzjaka i zenki. Jesam u pravu?
Posto su oni uopste? I da li znas koliko im vremena treba da porastu do maksimuma?

dule87
15.04.09., 02:39
Ma kakvi to, previse ti je to kaveza.. U jednom drzis muzjaka i jednu, ili vise zenki (ja ih drzim 4 zenke), a u drugi odvajas mlede koji su krenuli da jedu sami.
Bitno ti je da zenke imaju zasebne kucice, gdje ce da okote mlade, i da imaju "mir" prvi dan po okotu.. A onda krece mijesanje - imam jednu zenku koja krade mlade od drugih zenki, pa kasnije moram ja da ih vracam..
Nekad znaju zajedno da se okote u istoj kucici, pa da se skupa brinu za mlade..
Sve u svemu jako zanimljive i inteligentne zivotinje..

Chobi
15.04.09., 03:03
Da ali moram i te mlade da odvojim (muske i zenske) da se ne bi parili, i da imaju dovoljo mesta da se razviju do max.
A druga stvar, zar muzjak ne treba da se odvoji od skotne zenke? Inace, razmisljam o samo jednom paru odraslih za priplod. Cuo sam da kote kao misevi po 8 u proseku. Znaci leglo bi mi trajalo 4 meseca, ali kao sto kazem, tek kad porastu (a i za to treba vremena)

dule87
15.04.09., 11:52
A druga stvar, zar muzjak ne treba da se odvoji od skotne zenke? Inace, razmisljam o samo jednom paru odraslih za priplod.

Ne treba, jer nisu agresivni ni prema zenkama ni prema mladima, jedino ako hoces da kontrolises parenja i okote. U tom slucaju moras da odvajas muzjaka od zenke, jer se najcesce pare isti dan po okotu mladih...

Chobi
15.04.09., 12:03
Nastavimo sa diskusijom o pacovima.
Po kojoj ceni se mogu nabaviti u Beogradu?

dule87
15.04.09., 12:05
5 Eura za maticenog.. Mislim.
Nazovi Mladena, ima njegov broj negdje u potraznji, pa ga pitaj..

Chobi
15.04.09., 12:14
5 Eura za maticenog.. Mislim.
Nazovi Mladena, ima njegov broj negdje u potraznji, pa ga pitaj..

Ko je Mladen?

dule87
15.04.09., 15:03
On se bavi razmnozavanjem raznih zivotinja, izmedju ostalog pacovima i misevima.. Evo ti link u potraznji koji je Nenad postavio:
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=6085
tu imas i broj..

Tomica M
15.04.09., 21:48
i ja uzgajam štakore za svoje zmije,za prijatelje a i za prodaju,spolno su zreli sa 6 tjedana a mlade nose 21 do 23 dana.Meni je maksimum po leglu 16 kom al onda mi brzo iscrpe ženku.Ženku odma odvajam čim primjetim da je trudna jer se znalo dogoditi da mužjak pojede mlade,dok su mlade kote manje a po nekoliko legla dostižu maksimum.Zanimnjive životinjice

Chobi
15.04.09., 23:05
Nisam nasao odgovor za koje vreme dostizu maksimalnu velicinu.

StevaNS
16.04.09., 00:31
Pa koliko ja znam, bitno ti je kada su polno zreli, jer posle toga ne rastu puno.

Sta je maximalna velicina? Mozes uzeti vec odraslu jedinku, pojacas joj ishranu i ona se ugoji...

Chobi
16.04.09., 00:36
Zanima me zbog zmije kojoj ce prosecni pacov ubrzo postati mali. Pa se nadam da cu s 2 "jumbo" pacova moci da izbegnem davanje zeceva.
Nasao sam ovaj text na jednom sajtu:
-Rats grow rapidly until they reach 12-14 weeks. After this, the growth slows down but they continue to fill out until they reach six months of age. Adult bucks usually weigh 400-700g, does around 200-500g.
Zanima me da li je tako i sa belim pacovima koji se gaje kod nas???

dule87
16.04.09., 01:13
Ne ide to bas tako. Znas koliko moze da bude velik odrasli muzjak.., tako da ces ti popricekati malo da bi davao potpuno odrasle pacove.. Ja svoju bou hranim na 15 dana sa malo vecim pacovom, znaci ima jos da raste da dode odraslog..

Chobi
16.04.09., 01:15
Cime ces je hraniti kad bude imala 2.5m?

dule87
16.04.09., 01:18
Hehe pa s obzirom da je muzjak sumnjam da ce da poraste i blizu 2,5m.., a sto se tice hranjenja velikih zmija, razne su mogucnosti:velki zamorci, velki pacov, zecevi, kokosi...itd

Chobi
16.04.09., 01:25
Ne bi mogao kunica da dam....o tome se radi, zato se toliko raspitujem

Malacrass
21.04.09., 21:58
Chobi ja sam isto upravo u procesu da počmem uzgajat parcove i miševe za hranu si.
Na zeko-prijatelj forumu sam našo podosta korisnih informacija.

Pošto miševi premda su uzgajani u zatočeništvu imaju intezivniji miris njih kupujem tu itamo, al parcove ću sam razmnožavat.
Ženke se tjeraju svakih 7 dana cca što se primjeti u njihovom ponašanju.
Tako da ako imaš i mužjaka mogo bi imat poveću farmu parcova ako ih ne kontroliraš =)
A u ostalom mogu bit i sjajni ljubimci.

Jedino što me brine jest kada dobijem leglo mladih pinkia je to ako odvojim 2-3 komada kao hranu kako bi ženka reagirala od oduzimanje, da ne bi poubijala ostale ili nešto slično napravila.

dule87
21.04.09., 23:43
Ne, nisu kao misevi uopste.. Ima jedan klip na netu gdje neka zena objasnjava neke stvari vezane za gnijezdo i mlade, i pred zenkom uzima malog pacova u ruku, a kasnije ga vraca, dok zenka samo kulira pored..

Malacrass
21.04.09., 23:50
Nisi me razumio.
Mislio sam ako serviram kojeg pinkia iz gnjezda kao hranu za t da ona ne bi napravila neki belaj sa ostalima.
al bit će valjad ok.

dule87
21.04.09., 23:57
Hehe naravno da sam te razumio, al ocito ti mene nisi.
Bitno je to da joj ne smeta "kontakt" kao misevima, pa ako osjete miris ili nesto da si prckao odmah ih odbace ili pojedu... A s obzirom da zivotinje ne znaju da broje, znaci nema frke ako uzmes kojeg, samo nemoj sve nikad.., jer tako unistavas zenku...

Malacrass
22.04.09., 00:39
To znam za miris, isto ka i kod zećeva malih. Pincetom to ide van.
Dakle svo leglo uništava ženku...
Sad gledam ako se one tjeraju svakih 7 dana a ja imam 4 t od koje 3 mogu jst miševe... lol kud ću onda sa tolikim štakorima.
Probat ću da razdvojim ih kada s trebaju parit, valjda to ne smeta

NecrovoX
07.02.10., 12:44
E el bi neko ko ih uzgaja mogao da napise sta su neke osnovne potrebe za uzgajanje pacova?
Dakle koja je temp koja im je potrebna (ja sam mislio drzati u garazi,ali tamo trenutno ima svega par stepeni),sta stavljati za podlogu,da li to mogu biti novine npr.Sta i koliko jedu itd.I da li za parenje treba uzeti vise krvnih linija ili nije neki problem ako se pare iz istog legla?

dule87
07.02.10., 13:00
Sto se tice uzgoja pacova, ima tu vise nacina, sve zavisi od tvojih potreba i mogucnosti.., da li uzgajas samo za svoje zmije ili hoces da imas neke viskove da nesto i prodas...
Ako uzgajas za jednu-dvije zmije dovoljno ti je muzjak i dvije zenke.. Zenke drzis skupa i kad odvojis zrele mlade, stavljas ih kod muzjaka na parenje. Nije ih dobro cuvati skupa, jer muzjak uznemirava zenke koje su se tek okotile. Zenke se mogu pariti isti dan kad se okote, ali to nije dobro, jer tako "trosis" zenke, a mladi ti ne budu napredni i dovoljno veliki.
Sto se tice podloge jedina i najbolje ti je piljevina... A temperatuta je takodje bitan faktor, jer se pacovi kao i misevi nece razmnozavati na niskim temperaturama, znaci ispod 15 stepeni mislim da im vec nije prijatno..
Parenje u srodstvu je moguce, ali nije preporucljivo jer moze doci do raznih komplikacija i sterilnosti, kada se pari vise generacija u srodstvu.

Chobi
07.02.10., 13:16
Ono sto ja mogu dodati, a nisam ih nikad uzgajao (mada sam se raspitivao), je:
-Hranis ih bilo kojom zrnastom hranom, jedu cak i paletiranu hranu za vece sisare (pse,macke)i od nje brze napreduju, ali posto znam da imas golubove mozes im davati kukuruz, psenicu,itd. Ne znam da ti kazem koliko kolicinski jedu.
-Ako ih uzgajas za samo za hranu svoje zmije, dovoljan ti je 1 par, i s obzirom da ne zive dugo (a pogotovo sto ce vecina njih da zavrsi u zamrzivacu) nije ni bitno ako su u srodstvu, bar ne neko vreme. Jedino ako vidis da nesto nije ok s mladima i da ih nema mnogo, pa da osvezis krv.
-Koliko i podloga bitna je i ventilacija, znaci stavi piljevinu i ako ih drzis u nekom akvarijumu npr, poklopac neka bude ceo zican. Samim tim mislim da ne mozes da ih grejes unutra nekom sijalicom jer ce se toplota gubiti.
Ostalo se slazem s Duletom.

NecrovoX
07.02.10., 13:24
Meni treba za jednu bou,tako da bih ja ostavio samo jedan dva okota,pa sam miran neko vreme,pa kada zatreba onda opet.Tako da onda kontam da nije preveliki problem pariti u srodstvu.
U svakom slucaju nemam sada gde da ih stavim da budu na tako toplom,pa cu sacekati leto i onda za te tople mesece pokusati nesto sa time.
Hranu sam i mislio da im dajem kukuruz,psenicu,suncokret,..Toga imam na dzakove.
Koliko prostora im je potrebno? Imam jedan akvarijum od 200litara (duzina je preko metar,sirina oko 70cm),pa ako to pregradim na pola,pa jedan deo za muzijaka i zenke,jedan za okot,el to dovoljno?

Chobi
07.02.10., 13:29
Meni treba za jednu bou,tako da bih ja ostavio samo jedan dva okota,pa sam miran neko vreme,pa kada zatreba onda opet.Tako da onda kontam da nije preveliki problem pariti u srodstvu.
U svakom slucaju nemam sada gde da ih stavim da budu na tako toplom,pa cu sacekati leto i onda za te tople mesece pokusati nesto sa time.
Hranu sam i mislio da im dajem kukuruz,psenicu,suncokret,..Toga imam na dzakove.
Koliko prostora im je potrebno? Imam jedan akvarijum od 200litara (duzina je preko metar,sirina oko 70cm),pa ako to pregradim na pola,pa jedan deo za muzijaka i zenke,jedan za okot,el to dovoljno?

Sasvim dovoljno.
I ja sam razmisljao o tome za u prolece/leto/jesen ali ne znam koliko bi mi se isplatilo za jednu zmiju.

dule87
07.02.10., 13:33
Dovoljno je taj akvarijum. Samo da dodam, a smatram jako bitnim, palo mi je na pamet kad si rekao da ces da cekas ljeto... Pacovima (pogotovo skotnim zenkama) smetaju visoke temperature, vjerovatno vise nego niske. Pacov tesko da ce da ugine od niske temperature, samo ce da pauzira reprodukciju, dok ljeti ako se cuva duze vrijeme na visokim temp. smrt je veoma moguca. Ova informacija moze nekome i da bude korisna, jer da sam je ja znao, ne bih predproslo ljeto ostao bez svih zenki.. :)

NecrovoX
07.02.10., 13:38
I ja sam jos u fazi premisljanja,ali sta ja znam,ovako me izadje oko 2 000din 10 kom,onako bi sugurno izaslo jeftinije,jedino sto bih imao vise posla.Hraniti svaki dan,davati ciste vode,cistiti jednom nedeljno...
Sad je samo pitanje vremena i volje!
Ali ti jos povrh svega ne mozes da ih ubijas,a kako ces tek kada ih budes odgajivao pa se vezes za njih,mozda je tebi bolje kupovati zaledjene :)

Pa onda april/maj idealni za razmnozavanje! A i u garazi mi nije bas tako toplo,valjda :)
Ej da,tamo mi je uvek mrak,znaci moram i svetlo da im resim,...Pff...

dule87
07.02.10., 13:41
Ne moras, svijetlo rijesi radi sebe da vidis sta radis, a njih sto se tice mogu da stoje u mrklom mraku...

NecrovoX
07.02.10., 13:48
Darkness it shall be! :)
Inace kada se ciste potrebno je promeniti svu piljevinu ili samo onaj deo gde vrse nuzdu (ako budu tako kulturni pa to rade samo u jedan cosak)?

dule87
07.02.10., 13:55
Veci problem je urin, jer oni ne mogu da kontrolisu uriniranje, tako da piljevina bude vise vlazna.. A njihv urin je agresvian a i smrdi ako se ustoji, tako da sve se mora mijenjati...

Chobi
07.02.10., 14:32
I ja sam jos u fazi premisljanja,ali sta ja znam,ovako me izadje oko 2 000din 10 kom,onako bi sugurno izaslo jeftinije,jedino sto bih imao vise posla.Hraniti svaki dan,davati ciste vode,cistiti jednom nedeljno...
Sad je samo pitanje vremena i volje!
Ali ti jos povrh svega ne mozes da ih ubijas,a kako ces tek kada ih budes odgajivao pa se vezes za njih,mozda je tebi bolje kupovati zaledjene :)

Pa onda april/maj idealni za razmnozavanje! A i u garazi mi nije bas tako toplo,valjda :)
Ej da,tamo mi je uvek mrak,znaci moram i svetlo da im resim,...Pff...

Zezaj zezaj :)

Ja sam se malo pre sracunao (POD USLOVOM DA MOGU DA SE DAJU ZMIJI POSLE GODINU DANA PROVEDENIH U ZAMRZIVACU)...da nabavim 1m i 3z (800,oo) u aprilu, da se upare kazi u maju, okote (20 kom.), u junu. I to im bude jedini okot. Odrasli odu u friz (4 kom), a mlade hranim do oktobra i smrzem ih kad dostignu dovoljnu velicinu, a do tada verujem hoce.
Znaci sa tih 24 kom imam hranu za zmiju godinu dana, a sledece godine (aprila) krecem isto.
Odprilike sam racunao da mi odrasli ne mogu pojesti vise od 1500,oo za 3-4 meseca zivota provedenog kod mene; a mladi do uzrasta od 4 mes ne vise od 4000,oo.

To bi bilo: 800din za kupovinu prvih 4 kom.+za hranu 1500+4000 = 6300,oo
A kao sto sam rekao da kupujem 24 kom=4800, 1500 manje nego da uzgajam, i bez cimanja (jedino oko kupovine jednom i to je to).
Naravno da sam racunao odprilike, ali ne verujem da bi mnogo pogresio u praksi. Sve je moguce...ali uzmimo da ispadne bas ovako, gajio sam miseve pa nije da samo onako lupam.
Za hranu sam racunao malo bzv. isao na to da ih hranim mix.hranom 150,oo/kg, i da npr.jedu od 10 do 20g. dnevno.
Sve u svemu, razlika je 1500 din + obaveza, a da ne pricam o smestanju, struji, vodi, piljevini...
Neko iskusniji s pacovima bi mogao da me ispravi malo u racunicama ali sumnjam da sam mnogo omasio. :D

P.S. Koji sam ja lik...trebalo bi da nadjem dopunski posao ;)

Igor Velevski
07.02.10., 16:33
Ja gajim pacove duze vreme i mogu reci da sam se dobro ispraksirao oko uzgoja :) . Zenke treba odvajati od muzjake, da im ne dosadjuju, a i da planirate brojnost! Inace zenka moze da se pari vec cetvrtog dana posle partusa, jer ciklus im je na 4 dana, kada i ostaje skotna! Polovo sazrevanje je oko 60 dana starosti, ali nije dobro da se pocne tad. Najbolje je da pocnete sa parenjem na oko 120 dana starosti jedinke, jer su tad zdraviji mladunci i vise u leglu, a roditelji duze traju uz dobrog zdravlja! Gravidne zenke odvajajte ne samo zbog njihovog mira, nego zbog toga da ne ostaju skotne posle 4 dana! Tako se zenka trosi, radja slabe i slabovitalne mladunce, a i njihov broj je manji! Iako ima podataka da zive 3-4 godina, iskoristavaju se 1 god., a posle zavrse kao hranu, a na njihovo mesto dodju mlade zenke i naravno treba da se izbegava parenje u krvnom srodstvu, jer negativne efekte ispunjavaju se vec 3-4 generacije! Ako pacove gajite frekfentno, onda nema potrebe da se zamarate oko toga dali su u krvnom srodstvu, ali ako zelite da vam kolonije pacova traju onda morate da osvezavate krv! Temperatura nije uopste problem, ja ih drzim u garazi gde ima minimalne razlike u temp. u odnosu na godisnje vreme i pravo da vam kazem ne znam kolika je tamp., ali nije sobna sigurno i nemam nikakve probleme u odnosu na razmnozavanje, niti u leto niti u zimi! Svetlost, nema nikakvu ulogu, palim svetlo samo kad im dajem vodu i hranu! Hranim ih sa psecom hranom i starim hlebom (pseca hrana je malo skuplja varijanta, ali brze napreduju). Posto nesto prodajem, kad se sve sabere izlazi da su mi troskovi na nuli, a kad bi imalo jos vise terarista i sokolara ovde u Makedoniji sigurno bi bio u pozitivi! Inace za jednu zmiju cak je i jedan par mnogo, tako da moze da posluzi dok se ne nakote vise, pa da se sve to zamrzne, pa kad se potrosi ili pri kraju da se uzme opet jednan par. Inace prostor isto nije bitan..........ako je prostor veci (vise piljevine) produzuje se period ciscenja, tako da ako drzite jedan par u dosta vecem prostoru, mozete slobodno cistiti jednom mesecno! Smrad u odnosu na miseve je pravi "parfem" i ako se redovno cisti onda necete imati problema oko smrada! Inace ako odvajate pinkije, nemojte nikad da uzimate celo leglo zenki (to nije dobro za zenku), vec uzimate od prilike pola leglo jednoj zenki. Eto to je to, nema folozovije, sve je lako, a bogami i interesantno jer mozete da se igrate sa genetikom, ako imate sarene pacove. Tako sam ja dobio skroz crne :)

NecrovoX
07.02.10., 18:52
Znaci mislis da bi jedan par (pod uslovom da ne pojedu mladunce) i u garazi po ovom vremenu doneo okot na svet? To mi zvuci suvise dobro da bude istina :)
I znaci za 60 dana dostizu polnu zrelost,znaci moram odvojiti i bracu od sestara da se i oni ne bi stancovali,ili koju velicinu dostignu tada? Mozda mi to i bude dovoljno...Ili tipa zamrznem zenke,a ostavim muzijake (posto kontam da oni budu veci i mozda brze rastu) da jos rastu,...
A za koliko odvajam zenke od okota?

Igor Velevski
07.02.10., 19:21
Znaci mislis da bi jedan par (pod uslovom da ne pojedu mladunce) i u garazi po ovom vremenu doneo okot na svet? To mi zvuci suvise dobro da bude istina :)
I znaci za 60 dana dostizu polnu zrelost,znaci moram odvojiti i bracu od sestara da se i oni ne bi stancovali,ili koju velicinu dostignu tada? Mozda mi to i bude dovoljno...Ili tipa zamrznem zenke,a ostavim muzijake (posto kontam da oni budu veci i mozda brze rastu) da jos rastu,...
A za koliko odvajam zenke od okota?
Za jedu zmiju, apsolutno ti je dovoljno jedan par! Najbolje odvajaj muzjaka kad ona postane gravidna, jer ce je maltretirati. Ako pocnes sa parenjem zenke oko 120 dana starosti i ako je hranis sa psecom hranom (da dobija i animalne proteine, jer su pacovi omnivori) onda racunaj da cesimati od 13 do 22-23 mladunaca u leglu! Sad ne znam kakva ti je temperatura u garazi, ali ako je 12-15 neces imati problema! Jeste da bi kontrolirao situaciju moras odvajati muske od zenske na oko 60 dana! Muzjaci su veci od zenke tako da sad vidi kako tebi odgovara!
E sad , ne razumem bas najbolje tvoje pitanje.....?

NecrovoX
07.02.10., 19:58
Pa mislim kada zenku da odvojim od mladunaca? Ako je nakon 4 dana opet parim,pa kada treba da je odvojim od tih koje vec ima da bi donela na svet novi okot?
Ili je mozda najbolje da je parim nesto pre nego sto cu ove da zamrznem,da ne bih morao da imam gomilu posebnih pregrada za sve njih.

Igor Velevski
07.02.10., 20:11
Pa mislim kada zenku da odvojim od mladunaca? Ako je nakon 4 dana opet parim,pa kada treba da je odvojim od tih koje vec ima da bi donela na svet novi okot?
Ili je mozda najbolje da je parim nesto pre nego sto cu ove da zamrznem,da ne bih morao da imam gomilu posebnih pregrada za sve njih.
Kad primetis da je gravidna onda je odvajas od muzjaka, kako se ne bi uparila posle 4 dana od okota! Mladunci pocinju sami da jedu na oko 17-18 dana, cuvas ih sa majkom do od prilike 23-25 dana i posle majku opet vracas kod muzjaka ako hoces jos jedno leglo! E sad koliko zelis imati mlade to ne znam, ti bi trebalo najbolje da znas u zavisnosti koliko ti trebaju, ali budi siguran da kad mali budu spremni da ih dajes zmiji, zakljucices da ti je i taj par mnogo za jednu zmiju ;)

P.S. To ce te mozda naterati da uzmes jos koju zmiju, jer kad vec imas hrane...........hahahahaha........TAKO TO IDE :)

NecrovoX
07.02.10., 22:29
E to me zanimalo!
Inace pretpostavljam da se gravidnost dosta lako uocava po velicini stomaka?

Kad vec imam hrane jos koju zmiju,pa onda jos kojeg pacova,...Zacarani krug :)

Igor Velevski
07.02.10., 22:55
Nema sanse da ne primetis kad je trudna! Inace neka te ne zanima koliko dana joj je ciklus...ti i onako je vracas kod muzjaka kad je odvojis od mladunaca, a to je kao sto sam ti napisao 23-25 dana!

NecrovoX
08.02.10., 00:32
E hvala na svoj pomoci!

NecrovoX
08.02.10., 17:40
E sada sam malo bolje obratio paznju na temperaturu u garazi i razlika od one spoljasnje je mozda u 1-2 stepena! Znaci da bude i minus.
Dakle da li je uopste moguce da mi prezive sada tamo napolju? S obzrom da su do sada bili na toplom i da nisu naviknuti na to.
A neka se razmnozavaju kada malo otopli,samo ako mogu ovo da preguraju.

ssavic
08.02.10., 23:24
Pa ne verujem da bas bude minus, ipak je to zatvoren prostor. Ja moje drzim u supi, i tu je svega par stepeni toplije nego napolju, ali je retko kad minus, mozda bas kad napolju bude -15, -20. Odrasli mogu da prezive, samo ih dobro hranis i stavis debelu prostirku. Ja mojima preko zime stavljam slamu i oni sami naprave da se zavuku. To da se teze kote, to stoji. Leglo od svega 8 komada, i to moras da obezbedis nesto da ih zenka dobro ususka da se ne bi posmrzavali ili da ih ne pojede. Ja sam mojima napravio kao kucicu od cepanica, i ona sama navuce slame unutra, napravi mali hodnik i rupu u sredini i tu se okoti, oko rupe bude sigurno 5 cm izolacije od slame. Ali dobro, to su mozda 2-3 meseca bas niske temperature, ako ti se nakote na jesen, imaces za celu zimu.

Igor Velevski
09.02.10., 00:09
Pa sad ne znam kako bi progurali ako su dva kom. (jedan par). Ovako ako su vise 10-20-30, skupljaju se i tako se zagrevaju uz vise piljevine ali moras da menjas cesce da ne bude piljevina mokra! Inace ako ti je toliko niska temp. imaces problema sa razmnozavanjem i dzabe ih onda cuvas. Bolje ti je da sacekas jos bar 2 meseca pa onda imas vremena da ih razmnozavas do novembra, a veruj mi za jednu zmiju to ti je dovoljno!

ssavic
09.02.10., 00:53
Kod mene izdrzavaju i po 2 komada, samo imaju dobro skroviste. Ali posto uzimas mlade koji se nikad nisu kotili slazem se sa Igorom da bi mozda bilo bolje da secekas da bude bar 10-15 stepeni napolju.

NecrovoX
09.02.10., 15:31
Pa ovi verovatno jos ni nisu polno zreli,tek su nesto veci od miseva.Tako da dok dodje toplije vreme i oni ce biti spremni za parenje,nije mi hitno,ovo je vise iz zezancije nego iz potrebe.Zelim da vidim kako sve to ide itd...Samo me eto brine to da se ne smrznu oni sami dok ne dodje toplije vreme.A racunam da ce za 2 meseca biti vec ok vreme sto se tice temperature,a i oni vec uveliko stasati za parenje.

Igor Velevski
09.02.10., 16:07
Onda kao sto rece ssavic, napravi im skloniste, stavi vise piljevine i ok, ali ubaci im i psecu hranu, zbog animalnih proteina i za 2 meseca parices ih i to je to!

ssavic
09.02.10., 16:12
Mozes i slamu dok je ovako hladno.

Chobi
09.02.10., 19:18
Pa ovi verovatno jos ni nisu polno zreli,tek su nesto veci od miseva.Tako da dok dodje toplije vreme i oni ce biti spremni za parenje,nije mi hitno,ovo je vise iz zezancije nego iz potrebe.Zelim da vidim kako sve to ide itd...Samo me eto brine to da se ne smrznu oni sami dok ne dodje toplije vreme.A racunam da ce za 2 meseca biti vec ok vreme sto se tice temperature,a i oni vec uveliko stasati za parenje.

Ma stavi ih tamo. Sta, i ako se smrzu, odma odmrznes i das zmiji.
:) to ti je za ono sto si mene zezo :p

NecrovoX
09.02.10., 21:16
Da,samo sto ovo tvoje zezanje je onako kako sam ja stvarno i mislio da uradim! :)

Chobi
09.02.10., 22:30
Nemoj da se zezas da zrtvujes te jadnicke...cuvaj ih unutra sta ti fali :)

Lady A.
10.02.10., 12:14
Nije isto kada ih stavis u friz i oni se zamrznu odmah, i kada ih drzis na hladnoci koja je promenljiva,a i nije toliki minus - crkavali bi jako dugo, tj.mucili bi se. Ili ih stavi u friz ili ih ostavi u uslovima gde mogu da prezive.

NecrovoX
10.02.10., 15:36
Znao sam da ce da krene linc :)
Inace salim se malo,ali zato sam i pitao i eto kazu ljudi da moze,samo da stavim malo vise strugotine i bacicu jos i slame.Bice oni ok.
Igore,posto vidim da vec par puta spominjes bitnost animalnih proteina za rast (sada ce da se jave i neki vegeterijanci da to demantuju),umesto tih granula el moguce da ima dajem po malo mesa? Posto buraz donese uvek gomilu kostiju za pse,pa skinem malo mesa sa toga,ili jetre itd.Posto gledam da mi izadje sto jeftinije i da iskoristim ono sto imam vec pri ruci.

Igor Velevski
10.02.10., 18:10
Mozes naravno i ja im dajem ponekad kad ostane piletinu! Inace za psecu hranu....tu ima i minerale i vitamine, tako da, po meni je to dobro i za zmiju, jer kad pacovi ne oskudevaju za minerale i vitamine, nece ni zmija! Mislim da je bolja nutritivna vrednost pacova hranjenih sa kvalitetnijom hranom nego oni hranjeni sa oskudnom hranom! Ni ja ne dajem 100 psecu hranu, nego pola psecu hranu, a pola starog ne prodanog hleba kojeg uzimam mnogo jeftino, jer mi ga covek donosi! Inace kad dajem mesa ako nesto ostane, taj dan ne dajem psecu hranu! Za jedan par neces ni da osetis troskove oko hrane, ali ako imas 200-300 onda se oseca, ako ih ne prodajes! Inace, ako je toliko hladno stavi im obavezno i neko skloniste!

NecrovoX
10.02.10., 22:00
Hrana ce da im se sastoji od starog hleba,kukuruza,psenice,suncokreta,jecma,sirka,... I eto nesto mesa.Tako da onda necu jos da im uzimam i hranu za pse,verujem da je sve ovo dosta,sigurno ne bi ono skodilo,ali imaju veci izbor od samog hleba i mesa.
I definitivno cu da im stavim neko skloniste,neku kutiju od sladoleda ili neku staru saksiju od cveca,...Ne znam sta bih drugo mogao,ako neko ima neki dobar predlog,...

Igor Velevski
10.02.10., 22:27
To ti je dobro i mislim da neces imati problema!

ssavic
10.02.10., 22:43
Nemoj nista plasticno ili tanko, pojesce. Najbolje da im skrpis neku kucicu od dascica, ili ako vec imas nesto slicno od drveta da bude ujedno i izolacija, napravis im samo malu rupicu kroz koju ce se uvuci. I napravi da moze da se otklopi nekako, da mozes da ih uhvatis. Mozes i saksiju ako je glinena.

NecrovoX
13.02.10., 03:57
Napravih kucicu od dascica.Mislim da ce im biti super.
E sad jos samo par dodatnih pitanja.
Palo mi na pamet da umesto sto cu jedan par pariti 2-3 puta,ostavim odmah 3 zenke i parim ih samo jednom.Cim vidim da su gravidne,muzijak ode pod led.Pa sada okot nek bude kakav bude,valjda ih nece pojesti ili da bude nesto slabo.Iz toga proizilazi pitanje da li je neophodno da svaka zenka ima svoju kucicu? Ili mogu da ostavim samo tu jednu(posto je dovoljno velika za sve)? Ako ne onda cu je pregraditi na tri dela.
I takodje sam ostavio dva muzijaka umesto jednog,da li ipak da ostavim samo jednog da se ne bi tukli oko zenki?

Stiv
13.02.10., 05:06
nepotrebno je ostavljati vise muzjaka sa vise zenki, dovoljan je jedan.Ako ti zenke u priblizno vreme ostanu gravidne, mozes ih drzati zajedno u jednom terarijumu bez toga da delis kucicu, jer ce se sve okotiti na jednom mestu i zajedno gajiti mlade.

Chobi
13.02.10., 14:07
Desava se da muzjak izabere jednu zenku i da naskace samo na nju, pa postoji mogucnost da ti ostale i ne upari dok tu ne odvojis (kad si siguran da je uparena), tako da ne bi bilo lose ako imas 2 muzjaka i uslova, pa da ih stavis u dve grupe. To bi trebalo da bude pun pogodak.
A zenke ce verovatno bez problema zajedno da odrade posao kao sto i Stiv rece

ssavic
13.02.10., 20:31
Ja bih ti preporucio da odvojis zenke medjusobno, jer se ne desi uvek da se okote na isto mesto i onda jedna drugoj kradu mladunce. Ja tako radim i najbolje mi se pokazalo.

Igor Velevski
14.02.10., 20:58
Ja bih ti preporucio da odvojis zenke medjusobno, jer se ne desi uvek da se okote na isto mesto i onda jedna drugoj kradu mladunce. Ja tako radim i najbolje mi se pokazalo.

I ja imam isto iskustvo i mnogo ti je dve zenke za jedni zmiju!

NecrovoX
15.02.10., 10:14
Pa jeste mnogo,ali kao sto rekoh necu pariti jednu 2-3 puta,vec cu ove samo jednom i gotovo.A i s obzirom da ce im to biti prvi okot i sve,ne verujem da cu imati neke rekordne brojeve mladunaca.

StevaNS
15.02.10., 10:58
Nemoj nista plasticno ili tanko, pojesce. .

Meni se jos nije desilo da su pacovi izgrizli nesto. Africki pacovi da, misevi itekako, ali obican pacov ne. Cak sam im i ubacivao igracke od drveta ali nisu ni pipnuli..

ssavic
15.02.10., 14:06
Ja sam mojima prvo ubacio drvene gajbice, one od voca, pa su ih pojeli skroz, onda sam ubacio neki plasticni balon od vode, od neke deblje plastike (ne kao ovi sto sada ima da se kupe) pa su i njega pojeli. To je moje iskustvo...

Chobi
15.02.10., 16:40
Pa jeste mnogo,ali kao sto rekoh necu pariti jednu 2-3 puta,vec cu ove samo jednom i gotovo.A i s obzirom da ce im to biti prvi okot i sve,ne verujem da cu imati neke rekordne brojeve mladunaca.

Ces to po mojoj formuli? :D

Igor Velevski
15.02.10., 17:19
To je cudno, neki grizu neki ne! Kod mene na primer u jednom koritu grizu, dok u drugom ne grizu. Valjda je to individualno, ne znam!

Chobi
15.02.10., 19:32
To je cudno, neki grizu neki ne! Kod mene na primer u jednom koritu grizu, dok u drugom ne grizu. Valjda je to individualno, ne znam!

Znam ja! Koje boje ti je prvo a koje drugo korito? I koje su boje oci jednima a koje drugim?
:th_ROTFLMAO:

Lady A.
15.02.10., 20:41
:)
Nije to nista, moji su progrizli lim koji je bio oko pojilice. :D:D

NecrovoX
15.02.10., 22:06
Ces to po mojoj formuli? :D

Pa sad tako cu,nisam znao da je to tvoja formula :) Ili sam procitao a zaboravio :)
Ovi moji za sada ne deluju skloni grickanju.Bacio sam im parce jetre,jedva da je diraju,a kada sam meso iseckao na komadice jako je brzo nestalo,izgleda im moram usitniti.
A inace sam umesto da prepravljam akvarijum i pravim poklopac nasao jedno veliko staro metalno bure i stavio ih u to.Ima koja rupica na dnu,e sad valjda nece to poceti da glodju pa da izadju...A kako sam im nabacao dosta strugotine i slame,napravili su kanale u tome,i samo se vide rupe,samo izledju i ulecu u njih.

Lady A.
15.02.10., 23:06
Bacio sam im parce jetre,jedva da je diraju,a kada sam meso iseckao na komadice jako je brzo nestalo,izgleda im moram usitniti.

:D Razmazices ih. :D

Chobi
16.02.10., 13:30
Ne. Napravice krvoloke od njih :)

Igor Velevski
16.02.10., 15:35
Nemoj sad ti da preteras sa mesom. Ne treba hrana da im bude 100% animalnog porekla. Oni su omnivori!

NecrovoX
16.02.10., 17:25
Pa imaju pola hleba unutra,par kriski jabuka,ciniju sa kukuruzom,psenicom,suncokretom i jos nekim zrnevljem.Kukuruz odmah nestane,dok psenicu ni ne diraju.
A jetru sam evo danas izvadio,prosto je nisu ni pipli! Neko drugo parce mesa koje sam bacio sam video da vuku i grickaju ali ovo nista.
Inace hranu im bacam onako kada vidim da necega nema,to bacim.Kontam da malo preterujem...
I iznenadilo me sto uopste nije onoliko posla koliko sam mislio,makar za ovih par,ocekivao sam svaki dan davanje hrane,...A eto bacim im ponekad kada vidim da nema,voda stoji u nekoj mojoj improvizovanoj pojilici (iz koje se nadam da uspevaju da piju,nisam ih do sada video,a posto je ispod cinija onda malo istisnem vode napolje,pa mi se cini da u flasi samo to fali sto ja istisnem),i podlogu mislim da necu menjati barem 2-3 nedelje,posto ne izgleda ni vlazna ni prljava nista...

Igor Velevski
16.02.10., 18:46
Stvarno...razmazices ih! Obrati paznju na svezu hranu koja sadrzi vode.....moze da se pokvari ili ubudja!

NecrovoX
16.02.10., 20:11
Da,da,naravno da cu da pazim na to.
I sta da im radim da ih ne razmazim?! :)
Sada im necu bacati nista vise dok ne pojedu onaj hleb i jabuke i psenicu.

Lady A.
16.02.10., 21:49
Nemoj da bacas toliko hrane odjednom, stvarno ce poceti da se kvari. Daj im svaki dan onoliko koliko mogu da pojedu.
I proveri tu pojilicu-ako piju trebao bi znatno da opada nivo vode. I opet, mislim da je bolje da im dajes granule, nego meso. Ali onda ne smes da ih ostavis bez vode jer ce dehidrirati. ;)

NecrovoX
23.02.10., 15:47
E problema,... Bio sam ostavio dva muzijaka i tri zenke,i evo nedelju dana i vise sve super,jedu i rastu,poceli su bas da trpaju hranu.Davao sam im kukuruza,jecma,suncokreta,psenice,starog hleba,koje jaje i svezeg mesa kao i neke sveze iznutrice.I izgleda su mozda malo poblesavili od mesa jer sam malopre od najmanje zenke nasao samo zadnje noge,rep i jos malo krzna.Mozda je ovo i normalno ponasanje za njih,ne znam,..Nju sam ponekad znao izvaditi i pustiti je da mi se mota po rukama pa su mozda osetili moj miris na njoj i zato je ubili.
U svakom slucaju sada je jos jedan muzijak otisao pod led i ostale su dve zenke i jedan muzijak.
Dakle da li je to mozda zbog mesa? Da im ne dajem to svaki drugi dan kao do sada,mozda je to precesto? Ili je ovo samo jedna od onih stvari na koje nema uticaja kao sto ponekad i mlade pojedu.
I nisam siguran,ali mi se cini da je zenkama malo,ali jedva primetno veci stomak,sada ili je dobro najedena ili su skotne.Koliko je primetno kada su skotne?

Igor Velevski
23.02.10., 16:44
Obicno to rade ako su bili kao grupa, pa si ti stavio naknadno mladu zenku koju su ubili ili nisu imali vode! Ne verujem da je zbog mesa, jer i ja im dajem....Ali nemoj svaki dan da dajes obilno meso i nemoj da mesas pacove u smislu izvadis jednog iz jedne grupe i stavis u drugu grupu! Kod mene ovo nikada se nije desilo, niti mi zenke jedu mladunce! Bas ako oskudevaju za animalne proteine mogu da jedu mladunce, zato ona specijalna hrana za glodare sadrzi mesa!

NecrovoX
23.02.10., 17:42
Ne,imam samo tu jednu grupu,imaju vode,proveravao sam tu moju pojilicu i dosta je da se ona dotakne i voda onda polako curka,a kontam ako je oni lizu sa tog nemaju problema nikakvih.Da ne funkcionise ne bi ziveli vec evo skoro dve nedelje tako.Jedino sto je ona bila dosta manja od druge dve zenke koje su iste velicine,pa da je mozda one nisu napale iz nekog razloga,..Ne znam,..

Chobi
24.02.10., 19:50
Ne. Napravice krvoloke od njih :)

Eto, sta sam ti rekao... C C C

:D

###, gotovo sad. Mozda zato sto je bila slabija.
A jel dolivas vodu u tu pojilicu? Nisi rekao da jesi, vec samo da mogu da piju ako se potrude. Mozda nisu

StevaNS
24.02.10., 19:57
Moguce da je uginula pa su je pojeli. Ja sam u jednu grupu naknadno ubacio zenku i evo vec 2-3 nedelje je sve OK.

NecrovoX
25.02.10., 17:25
###,izgleda si bio u pravu,kod mene bi i zec postao mesojed! :)
Inace da,dolivam vodu,flasa je od pola litre,i nakon par dana sam morao da je dopunim (delom zato sto sam ja istiskivao vodu u cinijicu ispod),ali evo sada 3-4 dana nista ne diram a fali barem 2dcl,sto je kontam normalno za 3 pacova,ne verujem da nesto puno piju.

Ne znam zasto bi uginula,kontam da je zato sto je bila dosta manja od ostalih,pa se svi okomili na nju.Ko ce ga znati,...

Chobi
26.02.10., 19:32
###,izgleda si bio u pravu,kod mene bi i zec postao mesojed! :)
Inace da,dolivam vodu,flasa je od pola litre,i nakon par dana sam morao da je dopunim (delom zato sto sam ja istiskivao vodu u cinijicu ispod),ali evo sada 3-4 dana nista ne diram a fali barem 2dcl,sto je kontam normalno za 3 pacova,ne verujem da nesto puno piju.

Ne znam zasto bi uginula,kontam da je zato sto je bila dosta manja od ostalih,pa se svi okomili na nju.Ko ce ga znati,...

Hahaha...
Bilo sta bilo, teraj dalje. Jel ta zenka skotna? Pred porodjajsu im stomaci loptasti. Zna da zavara izgled kad su debele i ne krecu se puno, pa deluju okruglo, ali kad ih vidis u pokretu (izduzene) i tad imaju stomacinu, to je to, nema greske. Sumnjam da ce pacov bas toliko nekontrolisano da jede da se usvinji (ugoji).

NecrovoX
08.04.10., 18:01
Evo mali update od neiskusnog pacoodgajivaca :)
Ostao sam na dve zenke i jednom muzijaku,primetio sam prekljuce da su zenke malo deblje i poceo da pravim mesto gde cu odvojiti muzijaka,u medjuvremenu sam juce video da imam prinove,a jos mi se cini da je to samo od jedne zenke!Dakle nisam ih razdvojio na vreme,sada razmisljam da li uopste ima poente da to sada ucinim,...Mislim se da ubacim jos koju kucicu,jer sada imaju samo jednu veliku.Pa kako im bude,...
A zanima me kada mogu da odvojim male? Naravno ako ih ne pojedu i slicno,...Hteo bih sto pre da ih vadim odatle i stavim posebno da napreduju,dakle koliko sisaju? Kontam da je maximalno tih 20 i nesto dana kliko zenki treba za novi okot...
Pa vas molim za sugestije,savete i naravno kritike (toga kontam da ce biti) :)

Igor Velevski
08.04.10., 18:57
Oni su 18-19 dan ok, ali ja ih vadim 20-22 dan!

NecrovoX
27.04.10., 19:40
E jos par pitanja pa mislim da sam zaokruzio sa celim razvojem i odgojem :)
Naime evo odvojio sam ih na 18. dan,ostavio sam im kukuruza,suncokreta,hleba,zelene trave,mesa,mleka i vode.Ali maleni se zavukli u piljevinu i ne mrdaju,pretpostavljam da ce se oslobiditi kasnije,mada eto ceo dan ne mrdaju.
Nego me zanima da li mogu npr sutra da im vratim majku jos malo na koje dojenje,da ne prestanu bas od jednom,a ne znam ni da li njoj moze prestavljati problem zbog neiskoristenog mleka.Plasi me da ih ona ne poubija zbog novog mesta i svog tog soka oko razdvajanja itd.
Inace Igore nisam hteo da ih ostavim jos tih par dana kako i ti cinis jer to mesto gde su svi bili nije mnogo veliko,primetio sam da jedna zenka vec ima ranicu na ledjima od tuce,pa nisam hteo da rizikujem da pojedu male zbog svega toga,bas sam zeleo sto pre da ih vadim.Za troje odraslih je ok,ali ovako je vec bila malo guzva.Okot od druge zenke nisam ni video,njih su verovatno odmah i utamanili...

dule87
27.04.10., 21:49
Ako si ih vidio da jedu sami, nemas razloga da se brines, pacovi su nocne zivotinje tako da ce izaci veceras nekad vjerovatno... A to sto jedu mlade to vec nije dobro, jel odvajas muzjaka od zenki, ili skotne zenke od grupe?

NecrovoX
27.04.10., 22:53
Znas kako,ovo mi je prvi put da sam ovo radio i kada sam primetio da je zenka okrugla poceo sam da pravim gde cu da je odvojim,posto drzim zajedno jednog muzijaka i dve zenke,ali me zeznula i dva dana nakon toga se okotila pre nego sto sam ja sredio drugi smestaj.Pa nisam hteo da je diram,jer kako bih poceo da diram ista onda bi hvatala mlade u usta i trcala sa njima zavlaceci se.Cak ih nisam ni cistio dve nedelje jer sam se plasio da prilikom toga povredi mlade.Tako da sam odlucio da ih ostavim sve zajendo pa sta bude nek bude.I eto ova je zvojih 7 odgajila,a ona druga...Pa njen okot nisam ni video,samo je prestala biti okrugla.
Drugi put cemo drugacije,samo me ovo zanimalo.Znaci neka se snalaze sami,...

Chobi
28.04.10., 10:23
Najverovatnije ce hleb jesti, nek im bude pristupacan, ako bas vidis da ne jedu nista vrati im kevu na kratko pa ces videti.
Sa srecom!

Igor Velevski
28.04.10., 13:59
Mozes slobodno, ako hoces, sa uzmes zenku, a posle i male i da ih premestis posebno bez nikakvih problema, u slucaju da se ona prethodno okoti!

NecrovoX
01.07.10., 19:10
Juce sam posmatrao kako muzijak pacova lovi muvu po terarijumu zatim je hvata i jede!! OMG,Chobi je bio u pravu,napravio sam krvoloke od njih!!!!! :)
Meso im je omiljena hrana,nego me zanima da li zbog ove vrucine postoje sanse da nece da se upare,znam da kada je prehladno nece,jer je vec proslo neko vreme od poslednjeg okota koji su opet iz nekog razloga pojeli.Jedna zenka uvek pojede svoj okot,a jedna ne,sada je i ova pocela...Nije nedostatak hrane jer stvarno imaju raznovrusnu ishranu (psenicu,jecam,kukuruz,hleb,detelinu,jabuke,travu, orahe,meso,granuliranu hranu za pse,...) i toga uvek imaju ispred sebe.

Igor Velevski
02.07.10., 01:01
Ne znam stvarno sta da ti kazem! Kod mene se to ne desava...desava se ako se zenka okoti, a da nije premestena, pa valjda muzjaci ih jedu! Jedino da skartiras te zenke i da uzmes zenke od nekog drugog legla!

nikolann
09.10.11., 01:21
A recite mi kod hrckova ne vazi pravilo da kada uzmes pinkije unistava se zenka? Posto zenka moze da se desi da ako oseti miris..ili joj u njen prosotr stavis nesto kada se okoti sama unisti leglo...?

chalabin32
26.12.11., 01:10
a sta mislite posto drzim pacove u garazi u plasticnom koritu dal bi bilo okej da im stavim sijalicu da se greju zbog razmnozavanja jel mi u garazi nije toplije mnogo nego napolju...a imam 1 og odraslog pacova i 3 poluodrasla i ne mogu da im izvalim pol,svi mi lice na zenke:/

NecrovoX
26.12.11., 12:40
Meni su druže isto u garaži, a neki su čak i napolju u velikom starom akvarijumu koji je naravno natkriven. Kada ih hranim zimi moram da skidam sneg sa toga. Problem je malo što se zaledi voda ali svaki dan sveže tople vode i gotovo.
Kote se bez problema, svi žive bez problema, samo im stavi dosta piljevine, lišća, novina, slame, gomilu toga i onda oni sebi naprave gnezno i nemaš brige. Možda ima ubaciš neku kućicu pa se tamo smeste...
A za pol. pa šta da ti kažem, mužijacima se baš vide muda, osim kada se uvuku, ali pre ili kasnije ćeš skontati ako je neki muški.

popke
02.04.12., 23:55
imam danasnji okot, pa se pitam dal mogu da dam zenki koja se okotila, tabletu kalcijuma da gricka , koju inace koristim za stence ? ili pola, mozda jos manje ? inace je hranim granulama za pse :)

NecrovoX
03.04.12., 09:36
Mislim da možeš, ali nemaš nikakve potrebe za time, ako joj još daješ granule sigurno unosi svega što joj je potrebno u dovoljnim količinama. Bolje joj daj nekog zeleniša da ne gricka samo te granule...

popke
10.04.12., 17:52
dajem joj sad stari hleb, zito, jabuku, kupus i te granule, sad imam drugi problem . trebalo bi da im ocistim i da im zamenim piljevinu , dal smem ili ne ? tj dali postoji sansa da ih keva pojede posle toga ? inace ima ih 5 to joj je prvi okot i svi su zivi i zdravi, okot je od 02 04 2012

NecrovoX
10.04.12., 18:23
Čitao sam negde da im kupus baš ne godi, ali i ja im dajem, jedino kontam da ne valja preterati sa time.
Inače i ja sam imao istu dilemu, ali sada im čistim bez obzira, to mi se čini da ne utiče na to da li će pojesti okot ili ne. Niko ti ne može garantovati da neće, ali ne znači ni da hoće. Tako da čisti pa šta bude biće.

aleksa.stankovic
10.04.12., 21:22
Ne verujem da će im kupus škoditi,ja sam im davao i ne izgleda kao da im se ne dopada.:p

Brijac
04.07.12., 11:19
Najbolje je im dati hranu za macke. 30% proteina, one mesane (zitarica/dehidrirano meso). To im najvise godi, i najbolje ce rasti. Naravno uvek se ubaci suvi hleb, nekad parce salame (ne preporucujem zivo meso, nisu to karnivore), kukuruz, malo banane, jabuke, ali u manjim kolicinama.