PDA

Pogledaj punu verziju : Neobično trzanje kukuruznog smuka



Bojana
15.04.09., 14:35
Pre dva dana dok sam držala kukuruznog u rukama on se neobično trgnuo, slično kao što što se trzaju ljudi koji imaju neke tikove, znači nevoljno, i tako dva puta. Inače mislim da nije bio uplašen pošto je bio veoma miran i nikada ranije se to nije dešavalo. Od tada ga nisam uzimala u ruke, juče je jeo...
Nadam se da će mi neko reći da nije ništa :)

NecrovoX
15.04.09., 15:31
PA trgnu se i ljudi ponekad pa nije strasno..Probaj opet da se igras sa njime,ne mora znaciti da je bilo nesto opasno.
Nisu ovo zivotinje od stakla kako ih svi tretiraju,vec su zmije mnogo izdrzljiva svorenja.Tako da ja mislim da se ne treba cimati oko svakakvih sitnica.
Samo im obezbediti pravu temp i vlaznost u terarijumu,adekvatnu hranu.I ostalo ne bi trebalo biti problem..Sve ostalo one same nekako rese! :)

Bojana
15.04.09., 15:49
Ima sve uslove... Nisam ni rekla da mislim da je nešto strašno ali me ipak interesuje šta misle ljudi koji čuvaju zmije duže od mene, pošto je ja imam tek nepuna 3 meseca i ne znam sve o njoj. Inače je ona super zmija, jede redovno, čak je dva puta jela isti dan kada se i presvukla, kod mene se presvukla 3 puta narasla desetak centimetara udebljala se skoro duplo, ranije je stalno bila skrivena ali sad je počela da izlazi...
Ne paničim ali volim da znam o čemu se radi :)

NecrovoX
15.04.09., 15:53
To je onda druga stvar...Ali ipak mislim da nije nista strasno...
Mada moje iskustvo je minimalno! Samo dajem neko misljenje...

gordond
15.04.09., 17:26
Verovatno se trgnula na neki tvoj nagli pokret ruke ili prsta. Pokusaj da pravis sto manje naglih pokreta i da joj uvek stavis do znanja da ima siguran oslonac...

Bojana
15.04.09., 17:38
Moguće. Mada ne pravim nagle pokrete kada mi je u rukama i ne držim je visoko, uglavnom sedim i držim ruke i nju u krilu. Videću sad kada svari da li će se ponavljati pa ako se bude ponavljalo pokušću da nađem razlog..
Hvala na odgovorima..

spiderboy
15.04.09., 17:49
kukuruzni smukovi u nekim situacijama pokazuju to čudno ponašanje,to jest trzaju se,nakon hranjenja vraćam svoje životinje u ter.i kad se dodirnu jedna drugu sledi obavezno trzanje koje ponekad zna da bude dosta intenzivno,valjda sa tim ponašanjem daju jedna drugoj do znanja da se ostave na miru,slično tome hoće da se trzaju ženke kad ih vadim iz kutije nakon polaganja jaja,to im dodje kao neko refleksno trzanje,po meni ne treba da te brine njegovo ponašanje

nenad
16.04.09., 01:09
Skroz normalno ponašanje kod nekih zmija. Viđao sam to kod kukuruznih smukova, a to i moj tajvanski smuk radi. Nekad mu dodir bude stresan, pa počinje tako da se trza, kao cima. To prestane posle par sekundi, i nemoj da te brine ;)

Bojana
23.04.09., 17:56
Otkrila sam zašto se moja zmija trza, to ona kija... Mislim, danas se trgnula i u isto vreme je i kinula i tako 3 puta, verovatno je tako bilo i prvi put samo što nisam bila čula kijanje. Ne znam zbog čega bi kijala verovatno od prašine jer joj sigurno nije hladno a nije ni na promaji. Bilo je to najsmešnije kijanje koje sam ikad čula :D

nenad
23.04.09., 18:06
Ne verujem da je to kijanje. Uz to trzanje obično ide i blago i siktanje, odnosno, više puštanje vazduha napolje. Smukovi to često rade. Ako uzmeš smuka u ruku, pa ga drugom rukom diraš po leđima, onda se desi da se tako cima.

Bojana
23.04.09., 18:23
Meni je izgledalo kao da kija, moguće da sam pogrešila. Na kraju, sve jedno šta je sve dok je normalno :)

dogoargentino
21.05.09., 15:15
Trzaji ili cimanja kod kukuruznog smuka(govorim na primeru mog mališe)se dešavaju iz nekoliko razloga.Prvo kada ga izvučem iz terarijuma,a nemogu da ga uhvatim sa obe ruke prilikom postavljanja druge ruke se cimne.Em gubi oslonac samim podizanjem em ga neko još usput i čačka rukom.Kada se obmota oko ruke smiri se.Drugo su nagli pokreti,jer zmija ima širok vidokrug,tako da prati svaki nagli pokret.Mora da bude u toku dešavanja:D.U prirodi se cima na plen i na potencijalnog predatora.Netreba ga naravno dirati jadnog golog kada se tek presvukao pa ga sve boli.Treba obratiti pažnju da se zmija prilikom kratanja sa njom kreće u skladu sa čovečijim telom,da bi se izbeglo izbacivanje zmije iz njene tačke oslonca.Kao recimo kod nas kada smo u liftu pa on stane,pa nas izbaci iz ravnoteže.Iz iskustva znam i to da će se zmija uvek trgnuti kada krenemo da je naglo približavamo nekom drugom ili prema nekom objektu.

Marcco
21.05.09., 16:11
Ja sa mojim smukom nemam takva iskustva, prilicno je miran, jos uvek je mali a navikao se na drzanje u rukama. Nije se cimao cak ni kada sam ga prvi put uzimao.