PDA

Pogledaj punu verziju : Arborealna vrsta za pocetnika



acak
20.04.09., 22:54
pokusavam da saznam, koji bi "penjac" bio najpogodniji za pocetnika...
citao sam na forumu da ljudi savetuju aviculare, ali isto tako da su osetljive i da imaju neki sindrom, ne secam se sad naziva, ali uglavnom ugine sama od sebe....
to mi zvuci kao da su previse osetljive...
e sad, koja vrsta se uklapa u ovaj profil (ako se uopste bilo sta uklapa :) ):
1. ne previse brza
2. ne previse otrovna
3. manje osetljiva na terarijumske uslove zivota (znaci da ne crkne ako slucajno malo opadne vlaznost, temperatura, ili nesto trece)
4. nije spora po pitanju rasta, medium-fast.

boba
20.04.09., 23:05
U pitanju je sudden death sindrom, meni je versicolor tako uginuo, sprzio sam se skroz.
Ovaj prvi uslov - otpisi. :) Vecina arborealnih su ti ultra brze, ja muku mucim sa mojim irminijama. :D
Probaj recimo sa irminijom ili cambridgei. Doduse ovde sam malo subjektivan, to su moje omiljene dve vrste.

homer
20.04.09., 23:43
Ja bih ti za prvu preporucio neku Aviculariu.a posle dolazi odmah sledeca i neka bude Poecilotheria ::D

Meni je poki bio prva arborealna,pre oko 2 godine je bila manja od 2cm,a sada...
http://img02.picoodle.com/img/img02/3/4/17/sucricket/f_prebacivanjm_8baa54f.jpg

Koby_88
20.04.09., 23:47
Slazem se sa Bobom, irminia i cambridgei su super vrste za pocetak i ispunjavaju sve uslove koje si naveo osim uslova no.1 a nisu ni puno skupe :D

Ig0r
20.04.09., 23:58
Ja predlažem ili cambridgei ili bilo koju iz roda Avicularia. Ne zato što se u potpunosti uklapaju u ovo što tražiš već iz razloga koje ću da navedem.

Avicularia
Ispunjava najviše ovih tvojih uslova. Osetljiva je na terarijumske uslove, ali uz malo pažnje nećeš imati problema. Plete isključivo u gornjim delovima terarijuma i slabo nanosi podlogu na svoju mrežu, tako da gusta, bela mreža ostaje stalno vidjiva i čista. To se meni na primer mnogo sviđa, ali stvar je ukusa. Veoma su tolerantne mada ne treba izazivati sreću. Što se tiče prebacivanja su vrlo jednostavne. Mislim da sam već napisao negde da ako neko baš želi da uzme tarantulu u ruku najbolje da to bude neka Avicularia. Mislim da je jasno da su rast, otrov i brzina relativne stvari. Ujed može biti i suv, a čovečiji refleks je prespor da bi mogao na vreme da reaguje na napad tarantule, a brzina rasta zavisi mnogo i od tebe. Okvirno, I cambridgei i Aviculariae rastu približno istim tempom. Ni brzo ni sporo. To najmanje treba da te zanima po mom mišljenju ali ti odlučuješ...

P cambridgei
Ne plete previše. Radije će iskoristiti nekakav zaklon i preurediti ga po potrebi. Često se nastanjuje u donjim delovima terarijuma. Uprkos ovome veoma često je na otvorenom gde čeka plen pa je skoro uvek pred očima što je veliki plus. Mnogo je nervozniji od Avicularia i mnogo tolerantniji na uslove u terarijumu.

U svakom slučaju teško je porediti ceo rod sa jednom jedinom vrstom iz potpuno drugog roda. Imaš veći izbor boja i oblika kad su Aviculariae u pitanju.

Znači, moj glas ide Aviculariama

zarko
21.04.09., 02:22
odmah poeciloterija!

Miroslav
21.04.09., 03:37
Iako imam Poecilotheriu i Avicularie, po traženim uslovima bi preporučio neku od Psalmopoeusa. Ako ne želiš da ju motaš po rukama, onda ti njena brzina neće predstavljati problem. I pokiji i avikularije su brze, ali jedna je otrovna, a druga osetljiva.

GUSTAV
21.04.09., 05:02
Ipak poeciloterija! Kad poraste ( a rastu dosta brzo ) prelepe su a i uhodaces se sa njima brzo ( mislim bar ).

acak
21.04.09., 08:11
poeciloterija mi se ne svidja, jer sam citao da imaju bas gadan otrov a pri tom i jako brze...
nije redak slucaj da prilikom hranjenja ili menjanja vode, ona naprosto izleti preko ruke, ramena, i zavrsi u nekom cosku sobe...
stvarno ne bih zeleo da je jurim po sobi :(
a mislim da je neko bas njoj ili nekoj drugoj vrsti, sa ovog foruma, tako odseka prednje noge i pedipale, poklopcom, refleksno je decko brzo zatvorio vrata i cap! :(

sto se tice cambridge, jel to ovo: http://www.youtube.com/watch?v=iUbckLuhkQk

pa deluje mi mirnije, jedino ako je neko bas gnjavi, onda se unervozi, sto je ok.

aviculare mi se mozda i najvise svidjaju, samo me plasi njihova osetljivost na uslove. da li se mozda neka medju njima po tome razlikuje, znaci da je manje osetljiva.

@grof je pokazivao jednu avicularu na forumu, ima snimak, i bas je delovala ok, skoci ona, ali su sve to neki manji skokovi u poredjenju sa drugim vrstama koje sam gledao.... pa mi se to vise svidja :D

Geni
21.04.09., 09:02
Grof je lepo to napisao... I ukoliko ti se ne dopada to što su Poecilotherie otrovnije (ja sam u stadijumu da preferiram bilo šta, makar bio i Atrax, samo da nema iritirajuće dlake) idi na neku Aviculariu. Poecilotherie su dosta žilavije i to im je velika prednost, sve ostalo je na strani Avicularia. Uzmi neku pa probaj sa njom.

Miroslav
21.04.09., 11:44
Koliko se sećam IV@N-u je nastradala P. cambridgei.

Ja trenutno imam tri Avicularie i nemam problema sa njima. Traže veću vlažnost, ali to nije problem. Ventilacije se sredi bušenjem rupa na jednoj od bočnih strana (pri dnu) i na poklopcu.
Ako misliš da ti je problem obezbediti im adekvatne uslove, i dalje stojim iza toga da ti je najbolje uzeti nekog Psalmopoeusa.

acak
21.04.09., 13:18
u cemu da drzim manju avicularu, jel ok neki k.kiper? on nema rupe pri dnu, samo na vrhu....
nije ni mnogo visok....
a kako grejanje da izvedem, terestijalne se ukopavaju kad im je vruce...
sta rade aborealne? da se ne zeznem tu :)

boba
21.04.09., 13:25
pa ne bih preporucio kiper, poklopci su im zeznuti, moze t. da izadje. Ne znam koliko malu aviculariu planiras da uzmes...

Ig0r
21.04.09., 13:34
u cemu da drzim manju avicularu, jel ok neki k.kiper? on nema rupe pri dnu, samo na vrhu....
nije ni mnogo visok....
a kako grejanje da izvedem, terestijalne se ukopavaju kad im je vruce...
sta rade aborealne? da se ne zeznem tu :)


Ne valja Ck za Avucularie iako im je jako dobra ventilacija. Ako uzmeš skroz malu T od par cm slobodno je za početak stavi u teglu. Mislim na teglu veličine tegle za med. Samo vidi da nađeš plastičnu da bi izbušio rupe i na poklopcu, i pri vrhu i pri dnu. Nemoj da te brine ako u početku T krene da plete po poklopcu. Kvariš dok ne prestane to da radi. Kako bude rasla tako joj daj veću teglu. Kad dođe do nekih 5 cm nabaviš joj veliku teglu isto plastičnu, tamo je pustiš do nekih 10 cm i posle može u terarijum.
Grejanje ti ne treba, stiže leto, a ako bude trebalo razmišljaćeš o tome pred zimu. Ja moje ne grejem nikad.

Miroslav
21.04.09., 13:37
Sada nećeš imati problema sa temperaturom, zato što je završena sezona grejanja terarijuma za tarantule.

Ni ja ti ne bi preporučio kiper ukoliko ima one veće rupice, a ako su one manje onda ga staviš na bočnu stranu, tako da ide u visinu.
Evo u čemu ih ja držim. Dva takve posude koštaju 100 dinara. Prečnik im je 10cm, a visina 15cm.
http://img02.picoodle.com/img/img02/3/2/23/fric23/f_DSC00112m_cec8685.jpg (http://www.picoodle.com/view.php?img=/3/2/23/fric23/f_DSC00112m_cec8685.jpg&srv=img02)

Prednost ove posude je što ne moram da uništavam mrežu koju isplete avikularija, a koju uvek plete na vrhu. Problem rešen okretanjem posude - u poklopac sam stavio treset i sad stoji naopačke.

LARYBG
21.04.09., 13:39
kako otvaras ovo?
aha sad sam izvalio lepo si to osmislio sa granom pricvrscenom za poklopac.

Nemanja
21.04.09., 13:41
Ako mogu da ti predlozim jos jednu tarantulu, Lampropelma violaceopes. Jako lepa tarantula, briga je slicna kao i kod Psalmopoeusa. Jedini minus je sto je krije vise od njih, ali ni to nije veliki problem ako dobro isplaniras prostor u kome ce ziveti. Dobro je sto jako brzo rastu ukoliko drzis temperaturu iznad 25 stepeni i redovno je hranis. Bude ogromna. Mene je ova moja odusevila, iako je imam kratko. Sto se tice agresivnosti, pre pobegne u skloniste nego sto ce da napadne. Neka me neko ispravi ako misli da ovo nije dobra tarantula za pocetak, posto je nemam bas dugo!!

acak
21.04.09., 13:45
kako ubacujes, izbacujes hranu iz ove posude?
imas nesto za sipanje vode, ili samo vlazis treset?
jel im treba uopste posuda za vodu?
koja je min temperatura za avicularu, a da mi se ne "prevrne"? :)

Miroslav
21.04.09., 13:47
@LARYBG : donja grana je pričvršćena za bočne ventilacione otvore, a gornja grana je onda pričvršćena za donju. Tako prilikom otvaranja ništa ne pomeram, pa joj ne uništavam mrežu.
Retko kad otvaram posudu, zato što je mreža ispletena kod gornjih rupa, pa joj kroz njih ubacujem hranu. Kod A. avicularie moram otvarati prilikom hranjenja zato što je isplela između lista i bočnog zida. Ali je isto tako pričvršćena grana za providni deo kutije, pa se ništa ne pomera.

@acak : pre par dana sam im ubacio onaj poklopčić sa aqua vive, ali sam do tada redovno vlažio treset. Idealna najniža (ako se to može tako reći) bi bila nekih 20°C.
Ako vidim da se neki crvić mota po tresetu, samo otvorim posudu i izbacim ga. Nema živih na mreži :)Z

acak
21.04.09., 14:06
a ne uznemiri se T kad otvaras posudu, i nesto preuredjujes po njemu?

Miroslav
21.04.09., 15:40
Nemam šta da preuređujem. Kad hranim A. aviculariu hranu joj stavljam na mrežu, pa ju nađe u roku od par sekundi. Inače joj posudu otvaram što laganije mogu da ne bi previše treskao i ostavim ju tako otvorenu nekih minut i tek onda dajem hranu. Neće da beži s obzirom da ima svoju mrežu, pa je u njoj po ceo dan.

Bifrost
21.04.09., 16:33
Ja bih za prvu T pre preporucio Poec nego Avic... Ali Avic su lepse...

Malacrass
21.04.09., 17:13
Moj glas bi išo aviculariama.
imam i aviculariu i cambridgei.
Avicularija kada sam ju premješto u veći terarij voli skočit. Ne puno al odrazi se sa ruke i uhvati se za bilo šta u krugu 10ak cm cca, možda i više.
Cambridgei sam moro koristit tehniku sa flašom. Napadala je pincetu i flašu zajedno dok sam ju pokušavo naterat unutra =\. Popilično nehumano agresivna, tako da je jedna od jedinki koja je poprilično agresivna i kad je dobro nahranjena.

versicolorka je isplela svoju cjevastu mrežu i dane provodi u njoj. vidio sam e možda 2-3 puta izvan mreže. Također sam sa versicolorkom oprezan baš zbog mogućnosti da ugine bez razloga. polako otvaram terarij, ne čačkam...

acak
21.04.09., 17:25
svidja mi se ovo za aviculariu, sto ima svoje mesto, samim tim je i manje plasljiva, ako je ne diram direktno...
sve avicularie zahtevaju iste uslove: 70-80% vlaznost, i 20-27C temperaturu?

zarko
21.04.09., 17:33
mnoga pitanja koja se stalno vrste imaju jedan univerzalini odgovor
it comes with experience my son!!!

acak
21.04.09., 17:38
tacno, a to se ne stice za dan, vec se stice godinama ;)
nego kad smo kod iskustva, vidim na netu gomilu avicularia:

* Avicularia affinis (Nicolet, 1849) (Chile)
* Avicularia alticeps (Keyserling, 1878) (Uruguay)
* Avicularia ancylochira Mello-Leitão, 1923 (Brazil)
* Avicularia anthracina (C.L. Koch, 1842) (Uruguay)
* Avicularia aurantiaca Bauer, 1996 (Peru)
* Avicularia avicularia (Linnaeus, 1758) (Costa Rica to Brazil), the Pinktoe tarantula
* Avicularia aymara (Chamberlin, 1916) (Peru)
* Avicularia azuraklaasi Tesmoingt, 1996 (Peru)
* Avicularia bicegoi Mello-Leitão, 1923 (Brazil)
* Avicularia borelli (Simon, 1897) (Paraguay)
* Avicularia braunshauseni Tesmoingt, 1999 (Brazil), the Goliath pinktoe
* Avicularia caesia (C. L. Koch, 1842) (Puerto Rico)
* Avicularia cuminami Mello-Leitão, 1930 (Brazil)
* Avicularia detrita (C. L. Koch, 1842) (Brazil)
* Avicularia diversipes (C. L. Koch, 1842) (Brazil)
* Avicularia doleschalli (Ausserer, 1871) (Brazil)
* Avicularia exilis Strand, 1907 (Surinam)
* Avicularia fasciculata Strand, 1907 (South America)
* Avicularia geroldi Tesmoingt, 1999 (Brazil)
* Avicularia glauca Simon, 1891 (Panama)
* Avicularia gracilis (Keyserling, 1891) (Brazil)
* Avicularia guyana (Simon, 1892) (Guyana)
* Avicularia hirsuta (Ausserer, 1875) (Cuba)
* Avicularia holmbergi Thorell, 1890 (French Guiana)
* Avicularia huriana Tesmoingt, 1996 (Ecuador), the Ecuadorian woolly
* Avicularia juruensis Mello-Leitão, 1923 (Brazil), the Yellow-banded pinktoe
* Avicularia laeta (C. L. Koch, 1842) (Brazil, Puerto Rico)
* Avicularia leporina (C. L. Koch, 1841) (Brazil)
* Avicularia metallica Ausserer, 1875 (Surinam), the White-toe tarantula
* Avicularia minatrix Pocock, 1903 (Venezuela), the Venezuelan redstripe
* Avicularia nigrotaeniata Mello-Leitão, 1940 (Guyana)
* Avicularia obscura (Ausserer, 1875) (Colombia)
* Avicularia ochracea (Perty, 1833) (Brazil)
* Avicularia palmicola Mello-Leitão, 1945 (Brazil)
* Avicularia panamensis (Simon, 1891) (Mexico, Guatemala, Panama)
* Avicularia parva (Keyserling, 1878) (Uruguay)
* Avicularia plantaris (C. L. Koch, 1842) (Brazil)
* Avicularia pulchra Mello-Leitão, 1933 (Brazil)
* Avicularia purpurea Kirk, 1990 (Ecuador), the Ecuadorian purple
* Avicularia rapax (Ausserer, 1875) (South America)
* Avicularia recifiensis Struchen & Brändle, 1996 (Brazil)
* Avicularia rufa Schiapelli & Gerschman, 1945 (Brazil)
* Avicularia rutilans Ausserer, 1875 (Colombia)
* Avicularia soratae Strand, 1907 (Bolivia)
* Avicularia subvulpina Strand, 1906 (South America)
* Avicularia surinamensis Strand, 1907 (Surinam)
* Avicularia taunayi (Mello-Leitão, 1920) (Brazil)
* Avicularia tigrina (Pocock, 1903) (Uruguay)
* Avicularia ulrichea Tesmoingt, 1996 (Brazil)
* Avicularia urticans Schmidt, 1994 (Peru), the Peruvian pinktoe
* Avicularia velutina Simon, 1889 (Venezuela)
* Avicularia versicolor (Walckenaer, 1837) (Guadeloupe, Martinique), the Antilles pinktoe
* Avicularia violacea (Mello-Leitão, 1930) (Brazil)
* Avicularia walckenaeri (Perty, 1833) (Brazil)

sta od svega ovoga je moguce pronaci kod nas na trzistu?

zarko
21.04.09., 17:46
ima svacega ..idi sa popularnim vrstama a to su 4-5 kom.
versi
geroldi
amazonica
purpurea
avicularia

Miroslav
21.04.09., 17:59
Dodao bi i A. minatrix i metallica koje se daju naći na našem tržištu, a prelepe su. A. metalica i A. braunshauseni su mi najlepše iz ovog roda.

@Malacrass : mislim da je taj tvoj P. cambridgei malo agresivniji nego obično.

Bifrost
21.04.09., 18:54
A ja bih tako voleo ovu juruensis...

Miroslav
21.04.09., 19:06
Ženke juruensisa su predivna, ali mužjaci i nisu toliko.
Još jedna sa mog spiska Avicularia koje želim nabaviti.