PDA

Pogledaj punu verziju : Iznošenje zmije u dvorište i mogući problemi (Izdvojeno iz Boa)



NecrovoX
20.04.09., 19:52
Ja sam moju danas bio izneo u dvoriste u pustio je da malo gmize po dvoristu.Pa sam je cak bio stavio na neku kajsiju po kojoj je ona tako blejala,pa se malo suncala.Recimo da joj ovo bio izlet :)
E sad da li je to preporucljivo? Posto kontam da tako moze da pokupi parazite..Mislim malo mi glupo da je bas toliko pazim i da se toliko cimam za nju,ali opet.
Jedan covek mi je pricao kako on njegove zmije leti iznese napolje i drzi ih u kavezu koji je oblozen mrezom za komarce,i isto mu onda tako ponekad idu i istrazuju po dvoristu.Ima bou od 2,5m i nema problema sa njom oko toga.
Da li on samo ima srece pa mu zmija jos nista niej zakacila ili se to moze tako? Meni deluje da kao da joj to dobro dodje! malo svezeg vazduha i prave sunceve svetlosti..

nenad
20.04.09., 22:11
Ne bi trebalo ništa da joj fali. Mnogi ljudi to rade.

NecrovoX
20.04.09., 22:28
Onda idemo u izlete po dvoristu! Osim kada je sneg naravno :)

Chobi
20.04.09., 23:43
I ja sam o tome razmisljao, al cu ipak sacekati kad napolju bude 30-ak stepeni.

NecrovoX
21.04.09., 16:35
Pa sada je bilo 18 u hladu,sto znaci da je na suncu toplije i jos mi je u rukama..Nije puno drugacije nego kada je drzim po rukama u sobi!
Ps.ne drzim je napolju na suncu dugo,cisto da neko ne pomisli da cu da je skuvam tako :)
Pustim je da ide po dvoristu,pa onda ona sam ode u neki hlad kada joj dojadi sunce.Tako se zavukla u bastu i popela na neko kevino cvece..Mnogo cool!

nenad
22.04.09., 01:03
Moguće da tako dobije nekog krpelja. Ne puštaj je u neku visoku travu, mada ni pokošena trava nije neka sigurnost da ih u njoj nema.

NecrovoX
22.04.09., 10:21
E pa bas zbog toga sam i pitao koliko je to bezbedno ciniti!
Po dvoristu mi trci kuce i gomila golubova,a nisam primetio da iko od njih ima neke parazite.
Mada oni i ako ih zakace lakse ih je leciti,sa ovom ne znam sta bih..Ali zato je uvek nakon izlaska kupam.Da eventualno sve sto se zakacilo otpadne (ako ce ih to uopste oterati).
Mozda onda ipak da je ne nosim napolje?

nenad
22.04.09., 16:18
Krpelje ne možeš da skineš kupanjem. Često se kače na reptile.

dule87
22.04.09., 16:21
Ali mozes rukama, samo ga fino pregledas poslije "setnje" i skines ako ima neki...

NecrovoX
22.04.09., 17:56
Pa nije njih problem skinuti,ali je problem sto mogu da nose razne bolesti!

dule87
22.04.09., 19:17
Ne znam koliko su bas u pitanju razne, ovdje je spominjana samo jedna.. A u krajnjem slucaju, zasto pitas da li je ok da je pustas po travi kad sve vec unapred znas, mogao si i sam da odvagas koliko je to sigurno...!

NecrovoX
22.04.09., 19:53
Pa znam sta sve moze da se desi,ali me zanima da li se to ikome desava,tj d ali iko tako izvodi zmije napolje..
Ovo su stvari kojih se ja palsim da se mogu desiti,ali me zanima misljenje drugih.

gordond
23.04.09., 11:09
Ali mozes rukama, samo ga fino pregledas poslije "setnje" i skines ako ima neki...

Pa ne mozes bas rukama. Ako bar malo usao pod kozu, moras da pazis kako ga vadis inace mogu noge da mu ostanu, a to se posle malo teze vadi i nije ni malo bezazleno... Mislim da je vec negde Nenad ili neko drugi pisao o vadjenju krpelja...

dule87
23.04.09., 12:05
Ma niije to nista koplikovano, samo se "odvrnu" suprotno od smijera sata (i to bas rukama), ima to sve pisano u temi krpelji... Problem je lajmanska bolest koja se moze dobiti..

nenad
23.04.09., 14:52
Kod reptila mogu da se vade rukama. Ako su dovoljno veliki. Ako ne, onda pincetom. U smeru suprotnom od kazaljke na satu se polako odvijaju i vuku. U vecini slucajeva moze ceo tako da se odstrani. Ako i ostane rilica u zivotinji, ispasce prilikom sledeceg presvlacenja. Sto se tice zaraza, o tome ne znam puno.

Hornet
23.04.09., 17:35
Kod reptila mogu da se vade rukama. Ako su dovoljno veliki. Ako ne, onda pincetom. U smeru suprotnom od kazaljke na satu se polako odvijaju i vuku. U vecini slucajeva moze ceo tako da se odstrani. Ako i ostane rilica u zivotinji, ispasce prilikom sledeceg presvlacenja. Sto se tice zaraza, o tome ne znam puno.

Samo bih te ispravio, nije bitno na koju stranu ih odvijas, moze i u pravcu kretanja kazaljke na satu a moze i kontra, bitno je samo da ga odvijas i da ga doro uhvatis kako ne bi ostala glava u zivotinji (provereno) ;)

nenad
23.04.09., 17:49
Ja sam slušao da mora da se odvija u tom smeru, jer oni u suprotnom smeru ulaze u ranu. Ali, ako si ti isprobao i tako, i ako deluje, onda ok ;)
Što se tiče ostajanja glave u životinji, kad su u pitanju reptili, nije nikakav problem, jer, kako sam gore napisao, to im ispadne sledeći put kad se presvuku. Kod sisara je to malo drugačije. Kod reptila mnogo jednostavnije. Imao sam prilike da vadim gušterima krpelje i nije bilo nikakvih problema.

Hornet
23.04.09., 18:03
Jesam probao na psu. ;) Imao sam ZOV (novine) u kojima ima clanak o krpeljima i bas pise i o tom odvijanju. Ako nadjem iskucacu ovde. Inace neki veterinar je pisao o tome u novinama.

NecrovoX
23.04.09., 18:07
Povremeno radim u nekoj vet stanici,i tu uvek savetuju da se odvrucu u smeru kontra od kretanja kazaljke na satu.Mozda to ipak ima neke veze! Nije tesko to tako raditi,ko zna zasto je dobro :)
Ali i dalje ostaje pitanje ko sve vodi zmije u dvoriste i da li ima problema oko toga ili ne?
Znam za rizike,ali me zanimaju koliko se cesto desavaju te lose stvari ako i uopste!

npetrovic
03.08.09., 23:04
Znam da je tema stara par meseci ali moram da dopisem nesto posto je jos uvek sezona lepog vremena:
Sto se tice krpelja sa naseg podrucja oni svakako da jesu paraziti ali mislim da ne predstavljaju opasnost u smislu sirenja nekih infektivnih bolesti kod reptila kao sto bi to cinili hemofagni insekti koji zive u prirodnom stanistu nasih ljubimaca i koji mogu biti nosioci velikog broja infektivnih bolesti reptila i koje na srecu nisu specificne za hemofagne insekte naseg podrucja.
Dakle ako se zivotinja pusta u setnju po dvoristu samo je pregledati da nema slucajno krpelja koji mogu napraviti problem jedino u slucaju velike ivadiranosti. Sto se tice skidanja krpelja Nenad je to sasvim lepo opisao OBAVEZNO u smeru obrnutom od kretanja kazaljke sata jedino tada se vadi i glava mada i ako ostane nije nikakav apsolutno nikakav problem ona se osusi i sama odpadne. Inace to sa zaostajanjem glave su malo prenaduvali lekari.
Bitno je samo ne mazati krpelja nikakvim sredstvima pre vadjenja jer se u tom slucaju zapije i povrati sadrzaj iz abdomena u kome moze biti prisutan infektivan materijal - za ljude i domace zivotinje

StevaNS
03.08.09., 23:58
kad ste vec osvezili temu, koliko ja znam nije lajmanska bolest nego LAJMSKA i potencijalno je srtonosna zaljude i zivotinje. e sad..
@ n petrovic
jesam ja to dobro razumeo da ovi nasi paraziti ne predstavljaju problem za nase reptile ljubimce? zar je lajmska bolest ogranicena samo na toplokrve zivotinje ili ?
ozbiljno pitam, ne provociram..

npetrovic
04.08.09., 01:23
Prema nekim nasim podacima oboljeva covek i neke domace zivotinje a prema podacima iz inostranstva b. burgdorferi se moze naci i kod pojedinih vrsta gustera za zmije nisam nasao ali svakako da je veoma veoma mala verovatnoca da reptil zakaci lajm.A sto se tice nekih drugih tropskih infektivnih bolesti koje prenose krpelji u tropskim krajevima za to ne treba svakako imati bojazan kod nas

StevaNS
04.08.09., 01:58
ok. hvala!

IV@N
04.08.09., 09:22
ja sam cuo da lajmska bolest nastupa samo ako je krpelj duze vreme na domacinu tj. duze od 24h,ako se do tada izvadi 100% si siguran,a kasnije pocinje valjda da ispusta onu svarenu krv a uzima drugu...i tek tada moze da se dobje lajmska bolest....

npetrovic
04.08.09., 11:40
E to sada vec nije tacno, ne povraca svarenu krv vec u toku sisanja ubacuje uzrocnika u organizam domacina , cim se zakazi on pocinje u organizam domacina da ubacuje antikoagulantnu materiju koja sprecava koagulaciju krvi na mestu uboda sto olaksava sisanje a sa njom i uzrocnike bolesti
Treba biti obazriv ali ne treba paniciti, samo pre vracanja u terarijum zivotinju treba pregledati.

NecrovoX
22.08.09., 22:27
A kada se vec bio pominjao frontline kao jedno od sredstava za unistavanje grinja na zmijama,da li je moguce isti primeniti kao sredstvo za sprecavanje napasnika pri iznosenju u dvoriste?
Znam da je frontline dobar za preventivu,pa da prosto namazem zmiju (u nekoj normalno dozi) u prolece kada pocnem da je nosim napolje i nema problema sa malim napastima.Doduse frontline stiti od krpelja samo mesec dana i od buva do 6 meseci,ali to vazi za pse i macke.
U svakom slucaju,sta mislitie o toj ideji? Bolje spreciti nego leciti!

nenad
22.08.09., 23:26
Ja to ne bih radio. Zašto da je truješ preventivno. Ako joj se zakači krpelj, bolje je da ga ručno skineš, nego da je tretiraš frontlajnom. Moje mišljenje, bar.

NecrovoX
22.08.09., 23:35
Pa zato i pitam,posto je diskutabilno koliko to u stvari pomaze zmiji.Jer resice je parazita,ali sta njoj cini,.. Ipak je to pravljeno za pse i macke koja su toplokrvna bica,pa ne znam kako utice na reptile..
Ali ima li neki nacin ili neko drugo sredstvo koje bi posluzilo svrsi? A naravno da to nije "nemoj je ni iznositi napolje"

nenad
23.08.09., 00:20
Ima. Nemoj je ni iznositi napolje. :D Mislim da ne treba puno da se brineš oko toga. Ako ti je u dvorištu pokošena trava, to smanjuje broj krpelja, a posebno ih nema tokom ovako vrućih dana. Oni pretežno napadaju toplokrvna bića, već je bilo reči o tome.

NecrovoX
23.08.09., 08:23
A ako se do sada nisu nalepili na kuce i mace u dvoristu,valjda nece ni na zmiju koja bude u dvoristu tek po koji sat nedeljno..