PDA

Pogledaj punu verziju : Čime hraniti male tarantule? (Izdvojeno iz : Parenje Poecilotheria regalis)



acak
23.04.09., 18:35
Evo jedne slike 12 dana posle odvajanja kokona

http://img15.picoodle.com/img/img15/2/4/23/sucricket/f_posle2nedelm_f2fdfc6.jpg

samo jedno pitanje:
cime ces da hranis ove "ping-pong" loptice? :)

homer
23.04.09., 18:50
Fali par komada do 100,a hranicu ih malim cvrccima i dubiama.

acak
23.04.09., 19:03
kako dubiama?
preseces je....?
pa je tako ostavis?

kimo
23.04.09., 19:04
Pa kada se presvuku biće oni poveći, recimo oko 1.5cm raspon nogu,samo što su im tela mala,ali svaki manji insekt tipa tenebrija,fobas,cvrčak,lateralis će da odradi posao...

Problem je kod terestrijalnih vrsta sa velikim kokonima tipa A.geniculata, N.chromatus, L.parahybana, Brachypelme i tako neke vrste,jer su mladunci u rasponu nogu oko 6-7 mm.

homer
23.04.09., 19:10
Meni ni one ne predstavljaju problem jer su cvrcci kada se izlegu velicine oko 3-4mm,sto slobodno mozes dati bilo kojoj od vrsta koje je Kimo naveo..

acak
23.04.09., 19:13
uh, a gde to da nadjem..... ? :(
nisam vidjao nigde u ponudi....

spiderboy
23.04.09., 20:44
svi koji gaje cvrčke,imaju i male(logično),a mislim da bi i mali lateralis odradio posao

kimo
23.04.09., 22:08
Ma svaki mali insekt bi poslužio. Ako ti treba baš malih insekata za neke male paukove najlakše je hvatati i održavati u životu male crve, bilo da su tenebrije ili fobasi. Ne zgodno ih je hraniti lateralisima i cvrčcima jer su mnogo mobilni i jako fragilni,naime ako ga hvataš siguran sam da ćeš ga dkroz razmazati po pinceti, mada to ni ne smeta pauku ako možeš da skineš i da ima šta da pojede sa tog razmazanog insekta :)

acak
23.04.09., 22:16
pa cek, ako bih onda uzeo nekog prosecnog lateralisa, i presekao ga na pola, stavio na neku recimo malu tacnu, da se ne izgubi ta tecnost, da li bi to mala T htela da jede?
mislim meni licno je lakse tako, da ne jurim sad bebe bube, nema toga uvek...

marko
23.04.09., 23:03
Sad već ima materijala da se ovo izdvoji u novu temu.

Nego, ti zapravo imaš problema sa ishranom malih tarantula pa tražiš neko rešenje za to?

acak
23.04.09., 23:09
pa bas to, a ovo su male tarantule :), pa me zanima, kako sta....
hteo sam da uzmem jednu manju, ali me odgajivaci odgovaraju, kazu nemas ti to cime da hranis...
pa pokusavam da pronadjem neko resenje za taj problem....

marko
23.04.09., 23:26
:)

Pa ovako malu kao na slici ti niko neće prodati, tj. nemaš gde da je kupiš. A bilo koja beba tarantula (da je tako nazovem) može bez problema da jede male lateralise ili još lakše za nabavku male tenebrije ili fobase. Dakle ako je tenebrija ipak veća od tarantule, samo je ubiješ i ubaciš u posudu pa neka tarantula jede koliko hoće. Ista stvar je sa lateralisima ili bilo kojom hranom, ako misliš da je plen preveliki za savladati, onda ga ti savladaš umesto tarantule :)

acak
23.04.09., 23:29
pa dobro, znaci ipak moze, nije problem ako je mrtav plen, i ako je veci od nje...
ponasace se kao "lesinar" dok ne poraste dovoljno da ubija samostalno plen...
ako sam dobro shvatio...

marko
23.04.09., 23:31
Ponašaće se kao lešinar i kao predator celog života :)

homer
23.04.09., 23:42
pa bas to, a ovo su male tarantule :), pa me zanima, kako sta....
hteo sam da uzmem jednu manju, ali me odgajivaci odgovaraju, kazu nemas ti to cime da hranis...
pa pokusavam da pronadjem neko resenje za taj problem....

ovo su jos 1. stadijum larve,one pred sobom imaju dva presvlacenja do stadijuma 1. presvlacenja,sto ce potrajati min mesec dana, a za to vreme one ne jedu,ali se razvijaju i rastu. ti kada je kupis kao 1. presvlacenje ona ce samostalno da ubije lateralisa ili tenebriju(fobasa).
Samo treba da postujes jedno pravilo:da telo plena ne bude vece od tela tarantule.

marko
24.04.09., 01:32
...a za to vreme one ne jedu,ali se razvijaju i rastu...Dešava se da i za to vreme jedu. Postoji tema na AB forumu (koju je naravno nemoguće naći) gde je uslikano kako zdravi malci jedu "loša" jaja.

kimo
24.04.09., 02:06
pa bas to, a ovo su male tarantule :), pa me zanima, kako sta....
hteo sam da uzmem jednu manju, ali me odgajivaci odgovaraju, kazu nemas ti to cime da hranis...
pa pokusavam da pronadjem neko resenje za taj problem....

Kakve si to odgajivače kontaktirao...ko god gaji neku vrstu insekata uvek ima više malih nego velikih insekata i ne bi trebao da bude problem da ti odvoji 20 insekata koji će tebi trajati više od mesec dana...

Ako ti treba bilo šta od insekata bilo koje veličine samo se javi...nemoj da te hrana udalji od male tarantule, one su zapravo zanimljivije za čuvanje zbog rasta, razvoja i svega što kod velikih nećeš često viđati i nećeš doživeti promene koje i jesu najzanimljivije...

acak
24.04.09., 08:00
pa pazi ovako sto se tice hrane, kontaktirao sam skoro Bluie-a, i covek mi je ovo rekao: "SAda mi je pauza u generacijama izgleda, pa imam samo ove vece latere." tako da dolazim do zakljucka da toga bas i nema uvek u ponudi.... druga stvar, ja ne gajim hranu, kupujem je i ne znam mnogo ljudi iz Beograda koji je uzgajaju.... e sad jedino negde van Beograda da je trazim, i da mi to neko salje postexpressom ili necim... ali prvo da hocu da se informisem kakve su sanse da se nadje tako nesto, pa bih onda poceo sa cuvanjem...
stvarno mi je to zanimljivo, nisam do sad nikad imao male, bas iz toga razloga, hocu ja to moci da cuvam....

a i ako bih uzimao malu, mislim da je najbolje sad, bice toplo vreme narednih 6-7meseci, taman dok se malo izvuce i stasa na svoje noge :)

Nemanja
24.04.09., 10:32
Skoro sam pokupovao nekoliko malih tarantula i mislio sam da ce biti problema sa hranjenjem. Ako uzmes malu arborealnu, najmanju koju mozes naci u prodaji, nahranices je citavih 3-4 puta dok se ne presvuce i bice dovoljno velika da klopa skoro polu odrasle lateralise i tenebrije. Nije nikakav problem, cak ni sa najmanjim vrstama, imam dva Cyriocosmusa (jednog sam uzeo kada je bio 1. pr. drugog kada je bio 2. pr.) i bez problema ih nahranim jednom malom tenebrijom (presecem na pola...). Moje kolonije se jos nisu oformile, tako da i ja nabavljam hranu, malo se potrudi vise i naci ces kod nekog nesto minijaturno. Imas Bluia, Nesu Petrovica (ne secam se da li i drugi Nenad prodaje), Stufy, Pedja... Neko od njih mora da ima :D.

Hornet
24.04.09., 10:45
Ako uzmes malu arborealnu, najmanju koju mozes naci u prodaji, nahranices je citavih 3-4 puta dok se ne presvuce i bice dovoljno velika da klopa skoro polu odrasle lateralise i tenebrije.

Ili redje ::D ja svoju maculatu nahranim jednom manjim brasnarom i to je to, nece vise da jede i posle nekih mesec ipo se presvuce. I tako vec 3presvlacenja. Sad je na cetvrtom presvlacenju i pojela je polu odraslog lateralisa i opet odbija hranu

marko
24.04.09., 11:03
...Postoji tema na AB forumu (koju je naravno nemoguće naći) gde je uslikano kako zdravi malci jedu "loša" jaja.Iskopao sam temu, morao sam je iskopati jer ljudi retko veruju na reč. Ništa dok ne vide svojim očima: http://www.arachnoboards.com/ab/showpost.php?p=1342763&postcount=1

kimo
24.04.09., 12:11
Ma imaš i kod mene/žarka ili koga već i lako se može poslati busom hrana do tebe, a i ako ideš već u BG možeš pokupiti i u BG sa stanice ako nema direktna linija do tebe.

A i sam znaš da pauku od nedostatka hrane ne može biti ništa duže vreme, tako da samo napred.

Miroslav
24.04.09., 13:47
@acak : imam C. elegansa koji sad tek ima 1cm, a kad sam ga kupio bio je oko 5mm. Bez problema sam ga hranio sam malim tenebrijama (nekad je dobijao i veće od sebe) i cvrčcima. Tada još nisam imao male fobase, ali bi ga hranio i sa njima. I obavezno dajem živu hranu, nikad ju ne ubijam, ma koliko tarantula bila mala. Naveo bi i N. cineree kao poprilično zahvalnu hranu za male tarantule. Poprilično brzo počnu izbacivati male (ja sam našao dve male već dan nakon što sam ih kupio). Kupi odrasle cineree i imać male već za par dana.
Imam još tarantula koje su 1., 2. ili 3. presvlačenje i nemam problema sa njihovom ishranom.

Ako ne nabaviš ništa od hrane, mogu ti ja za toliko dati malih tenebrija ili fobasa (imam ih i previše). A mogu staviti i posudu sa tresetom kod cvrčaka da polože jaja, pa ih ti posle inkubiraj.

acak
24.04.09., 15:29
danas sam video G. porteri kod Joce, znaci velicine su nokta na malom prstu ruke....
uzasno male...
hrani ih malim malecnim crvicima, mislim da je tenebrija, ali bas mali mozda, 6-7mm...
ali mrtav plen, kaze da nece... mora biti ziv....

@Miroslav, te N. cineree, sta zahtevaju da bi se razmnozavale?
neku posebnu vlaznost, temperaturu, hranu?

homer
24.04.09., 16:55
hrani ih malim malecnim crvicima, mislim da je tenebrija, ali bas mali mozda, 6-7mm...
ali mrtav plen, kaze da nece... mora biti ziv....


ja licno hranim samo zivim plenom,ako je gladna pojede,ako nije, sutra izvadim i hranim posle nedelju dana ponovo..
ako je T gladna skidace ti plen sa pincete,makar bio i veci od nje
i mislim da se bezpotrebno tripujes o hranjenju,u prethodnih par postova su nabrojana sva resenja za tvoj 'problem'.

I veruj mi da jos nisam imao slucaj da mi T ugine od gladi ::D

acak
24.04.09., 17:02
pa ok, pokusavam da slozim sve price i da dodjem do nekog zakljucka...
predpostavljam da i ako das mrtav plen, mora biti svez...
znaci ako odstoji dan-dva, a ona ga ne pipne, treba ga baciti i ubaciti kasnije neki drugi, svez...

marko
24.04.09., 17:42
ali mrtav plen, kaze da nece... mora biti ziv....Ne mora biti živ, ješće i mrtav plen pod uslovom da je gladna tarantula. Naravno sveže mrtav plen. Ako crv stoji par dana naravno da će se osušiti, onda ubaciš drugi i tako u krug.


@Miroslav, te N. cineree, sta zahtevaju da bi se razmnozavale?
neku posebnu vlaznost, temperaturu, hranu?Za cinereu imaš stiki temu : http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=2572

Miroslav
24.04.09., 18:04
Nisam nikad davao mrtav plen pa me zanima da li mora još mrdati kad mu se zdrobi glava? Ipak tarantula reaguje na vibracije. Ako ne mrda, da li je potrebno pomerati ga da bi ona osetila? Ili ona uz pomoć drugih čula oseti da je plen u blizini iako je mrtav?

marko
24.04.09., 18:13
Nema potrebe mrdati mrtav plen. Tarantula poseduje hemosenzitivne strukture kao što su hemosenzitivne setae (dlake) koje se uglavnom nalaze na palpama i prednjim nogama. Ove strukture grubo rečeno funkcionišu kao čulo ukusa i mirisa kod sisara. U prevodu (ali banalizovano) tarantule osete ukus i miris. Još jednom, ne treba mrdati mrtav plen jer će kad tad tarantula da ga "namiriše" :)
(izvor : The Tarantula keeper's guide).

Miroslav
24.04.09., 19:37
Mogao sam i predpostaviti onda da imaju te čulne dlake. One su prisutne kod mnogih zglavkara.
Mada i dalje mislim da nema potrebe ubijati plen, ako je tarantula zdrava i ništa joj ne fali.

Koby_88
26.04.09., 23:26
Jos jedna zanimljiva info. hvala Marko sto si ovo podelio sa nama ;)

Geni
26.04.09., 23:31
Samo da potvrdim ovo i iz prakse... nekoliko puta sam hranio svoju A.seemanni govedinom i nije bili ikakvih problema. Ukoliko je gladna, poješće sve što joj se stavi bez obzira da li se kreće ili ne ;)

fanky
03.02.10., 04:04
imam malu B.smiti i od kako sam je kupio nisam primetio da jede,stavim joj crva i bezi od njega ,a kad sam joj jednom prilikom ostavio crva da prenoci sa njom on je sutradan bio ziv,tako vec 3-4 dana sam radio i nista,sta raditi i ciniti po tom pitanju??

jelchica
03.02.10., 10:12
Nishta, chekash.
Samo da je hrana odgovarajucih dimenzija, a za ostalo ne brini.
Ja, recimo, kad nisam sigurna da su josh u fazi hranjenja [tj.da li ce jesti], ubacim im hranu i ostavim par dana [sem ako nije neka hrana koja se ukopava u podlogu, koju vadim chim je vidim na povrshini], pa ako bash nece onda izvadim bubu i cao.
So, just wait :)

Stefy
03.02.10., 12:19
Na onim slikama se vidi da unutra ima dosta crva(koji su pritom veci od nje)preseci na pola pa probaj!

Nisu bas veci,ali su kao ona/on!Prepolovi i trebalo bi da uzme,ako nece nije gladna i probaj za par dana!

Miroslav
03.02.10., 13:04
Ja sam dobio B. boehmei-a 2. presvlačenje i kod mene nije jeo prvih dva meseca sigurno. To su ti Brachypelme. One inače znaju slabije jesti i praviti pauze po 2-3 meseca.
Inače gledaj da ti crvi budu manji od nje, tako ćeš biti siguran da ne odbija hranu zbog veličine. Moja dobija male cvrčke, cineree i po nekad tenebrije.

Samo budi strpljiv sa tom vrstom, veoma strpljiv.

Dusan1992
03.02.10., 13:13
Haha drago mi je sto ja nemam takvih problema sa smithi-jem. Samo je jednom odbio hranu, 4 dana pred presvlacenje. Samo zdere.

jelchica
04.02.10., 11:23
Izgleda da nema pravila ni u okviru vrste ni roda. Moj boehmei se ponasha dosta drugachije od boehmeija kolege terariste [iz aspekta hranjenja i lova], a iste su velichine i drze se u slichnim uslovima. Znachi - samo strpljenja, postaraj se da je plen odgovarajuce velichine i chekaj.

sale1808
11.02.10., 16:51
Mj drugar je davao malim paucima mrtve akvarijumske ribice.Isecka ih na komade i nije bilo problema za hranjenje.
A ja sam,eto od nedavno probao da dam dzigericu,prvo svinjsku pa sam presao na pilecu.Iseckam na komadice zavisno od velicine pauka i zalepim sa strane terarijuma na staklo kako se ne bi zaprljalo od treseta i ostavim.Od 9 tarantula njih 7 je jelo.Smatram da ove sto nisu jele nisu ni bile gladne pa sam hranu sutradan izvadio da se ne usmrdi.
Eto,ko kaze da pauci ne vole dzigericu,cak mislim da je i dosta hranljiva,a ako neko smatra da mozda nije dobro da se hrane time neka mi pisu.I ja sam sada probao to posto je zima a hrane nema bas svuda -msilim na insekte ,pa se snalazim......

yowandbm
27.08.10., 14:33
Ja se izvinjavam što ovako upadam sa pitanjem, pošto nisam preleteo celu temu. Zanima me šta najviše forsirati u ishrani od ova tri, larve brašnara, lateralise ili crviće za pecanje? I da li dolazi u obzir po neka ošamućena muva za manje tarantule?

Dusan1992
27.08.10., 14:49
Crvice za pecanje i muve nikako. Ne samo zato sto nisu hranjivi vec i zato sto mogu biti stetni po zdravlje tarantule. Tenebrije su dobre dok su T male, samo ih moras hraniti zdravije i hranljivije kako bi i T zdravo napredovale. A lateralisi su univerzalna hrana, bukvalno se svaka zivotinja iz odgoja hrani njima. Mozes i malim T da ubacis malog lateralisa ali nisam siguran koliko su hranljivi tek izlegli lateralisi u smislu da li ima sta da se pojede kod njih.

yowandbm
27.08.10., 18:25
U kom smislu štetni po zdravlje? Misliš kao imaju parazite itd.? Čuo sam za to, ali ne znam, ja nisam za to da pauka treba držati pod staklenim zvonom...ipak ni u prirodi nema "sterilne" uslove ni ishranu, već jede šta god može da savlada..

concepcion
27.08.10., 19:43
paraziti i otrovi razni,mozda je insekt napolju pojeo neki otrov ili slicno i to se prenese na tvog pauka...bolje ti je da ne rizikujes...i u prirodi nama otrove i razna sredstva moderne industrije...

yowandbm
28.08.10., 01:10
I to što kažeš..do sad sam davao po koju muvu...al bolje ne..nije to za zezanje..

Dusan1992
28.08.10., 01:28
ja nisam za to da pauka treba držati pod staklenim zvonom...ipak ni u prirodi nema "sterilne" uslove ni ishranu, već jede šta god može da savlada..

I ja sam imao isto misljenje kao ti, ali se promenilo. Bolje da gledam lepu tarantulu do kraja njenog zivota nego da gledam dobar "fajt" sa raznim insektima koji nisu iz odgoja i da rizikujem da T ugine jer mogu da prenesu parazite, otrovne supstance itd.

To sto kazes da u prirodi nemaju "sterilnu" hranu si u pravu ali paukovi iz prirode su vec navikli na te parazite ili su razvili antitela na odredjene bolesti koje lako mogu da savladaju T iz odgoja.

Stiv
28.08.10., 04:10
Ma uzmes lateralise i tenebrije dok je male pa kasnije kad poraste dubije, da se ne cimas, i resen problem.Sve je to provereno, nece nista da joj fali.;)