PDA

Pogledaj punu verziju : Filter, lampa, grejač? (Izdvojeno iz: Suvi deo)



pilis
01.05.09., 21:23
e ljudi koji filter za kornjace koristite,koju lampu i koji grejac??

zarko
01.05.09., 22:16
uvb lampe toliko znam za to :)

Bogica1985
02.05.09., 10:52
Mislim da je za njih najbolji kanister filter ,ja lično koristim atmanovu potapajuću pumpu ali moram češće da ga čistim,jer se nakupi dosta ...
Grejač, proračunaj da ti bude 1W/1l i tako će najbolje biti zagrejan, znači ako imaš 200l akvarijum, uzmeš grejač od 200W.
Za lampu reče Žare.

Markoooo
02.05.09., 11:03
Da ja takodje koristim atmanov-u potapajucu pumpu,i grejac od 50w seri-n!!!

pilis
02.05.09., 13:44
e super ljudi hvala :)

StevaNS
02.05.09., 13:57
Kanister filteri znaju da budu skupi.. Bolje nadji nekog da ti napravi spoljni filter. To ce te izaci oko 300-500din zavisno od velicine(a moze i jeftinije) i stavis potapajucu pumpu, filter vatu i na konju si. Ne bi trebalo da te izadje vise od 800 din ali recimo da bude do 1000 ako imas bas veliki ter. Naravno voda ce uvek biti malo zuta, bez toga ne moze koliko ja znam, ali ce biti bistra i cista..

Ako te interesuje mogu da postavim sliku filtera da vidis o cemu se radi ili prosvrljaj po nekim forumima za akvaristiku (mislim da je akvaristika.org) pa potrazi spoljni filter. tamo ti je lepo objasnjeno...

pilis
02.05.09., 17:51
Kanister filteri znaju da budu skupi.. Bolje nadji nekog da ti napravi spoljni filter. To ce te izaci oko 300-500din zavisno od velicine(a moze i jeftinije) i stavis potapajucu pumpu, filter vatu i na konju si. Ne bi trebalo da te izadje vise od 800 din ali recimo da bude do 1000 ako imas bas veliki ter. Naravno voda ce uvek biti malo zuta, bez toga ne moze koliko ja znam, ali ce biti bistra i cista..

Ako te interesuje mogu da postavim sliku filtera da vidis o cemu se radi ili prosvrljaj po nekim forumima za akvaristiku (mislim da je akvaristika.org) pa potrazi spoljni filter. tamo ti je lepo objasnjeno...


Kako moze da bude zuta,ali i bistra i cista?
Imam mali terarijum oko 20 litara.

Bogica1985
02.05.09., 19:24
Za taj se nemoj ni mučiti da kupuješ sve, jer ti već sad treba veći, a ako praviš at onda napraviš dovoljno velik da joj bude za ceo život, pa za taj nalaziš opremu, ovo ti je samo bezpotrebno ulaganje.

StevaNS
02.05.09., 20:01
Kako moze da bude zuta,ali i bistra i cista?
Imam mali terarijum oko 20 litara.

I sok od narandze koji zovu bistar je bistar a zut.. Postovacu slike mog at da vidis kako izgleda. Bistro u smislu da vidis kroz nju, nema otpadaka koji plivaju itd. ali je blago obojena.. To je od urina i koliko ja znam to ne moze da se ocisti..
Ja imam 2 muzjaka po 10cm duzine, mozda vise , i at od oko 70lit. Za nedelju dana ako ne radi filter voda je skroz mutna, svakakvi otpaci plivaju naokolo, za mesec dana se ne bi video drugi kraj terarijuma. Kad ukljucim filter za sat-2 se sve izbistri..
Za 20lit ti ne valjaju ovakva resenja jer ce pumpa jako da vrti vodu. U vecim akvar. je to neprimetno ali u ovako manjim ne ide. Mozda ako zmanjis protok... ali svakako ce ti trebati veci at pa mozda odma sve da resis..

pilis
13.05.09., 11:43
Krme oce li te slike ? :D

StevaNS
13.05.09., 17:18
Imao sam neke frke sa netom.. evo konacno..
Mada, ovde neces videti zutu vodu.. ta slika stiz sutra :p

http://i574.photobucket.com/albums/ss189/krme/8mart012.jpg

i malo iz drugog ugla..

http://i574.photobucket.com/albums/ss189/krme/8mart016.jpg

Ovo mi je prvi terarijum(pa i akvarijum) koji sam ikad pravio pa ima "malih" gresaka. Suvi deo je zalepljen ukrivo pa kad nalijem dovoljnoi vode malo se preliva, filter bi mogao biti malo veci mada i ovako OK radi i ventilacija na poklopcuu nije dovoljna jer se stvara kondenz..
Onaj coskic (odsecen je na 2. slici a na prvoj se vidi rucica za podizanje) je poseban mali poklopac za hranjenje pa kad i njega otvorim nema kondenzacije..

P.S. znam da su slike ocajne i cim napravim malo bolje postovacu ih.. :)

StevaNS
13.05.09., 17:38
a evo isti takav koji sam radio za moju mamu, malo ukraseno.. ovako se ne vidi bas najbolje ali slikacu kod nje kad budem u Subotici opet, jer se super uklapa sa drvenim gredama i cvecem u njenoj sobi.

http://i574.photobucket.com/albums/ss189/krme/8mart009.jpg

StevaNS
14.05.09., 16:16
Evo da vidis i zuto...

sa pulpom... (odmah nakon ciscenja filtera, nije menjana sva voda..)

http://i574.photobucket.com/albums/ss189/krme/pic010.jpg

i bez pulpe... (nakon sat vremena filtriranja, ali bude jos bistrije + jos i OSB u pozadini daje svoj shmeck...)

http://i574.photobucket.com/albums/ss189/krme/pic017-1.jpg

U deo za suncanje ce ici neki krupniji sljunak (nisam hteo beli da stavljam), na Poklopac bez mreze ide mala UV neonka a iznad mreze ide spot lampa..
To ti je otprilike to.. Kad se preselim u kucu jednog dana, voleo bih da im napravim malo jezerce u koji ce da se uliva voda kao vodopad (slicno kao sto je Huana pravila za zmiju, samo vece i ne od stakla..)

pilis
14.05.09., 17:08
Super im je,dobro je ispalo skroz.
Ala prljaju brate ko da su krokodili :D
Koje su velicine ovde?cini mi se oko 15cm?
koliko mogu d anarastu za zivota?

StevaNS
14.05.09., 19:39
Ako se dobro secam muzjak oko 17-22cm a zenka od 17do 26. Tako nekako. Ove moje su oko 15 ali nsam ih nikad merio. ima primeraka koje su stare kao i moje ali za 1/4 vece. Ja moje nisam krkao hranom, iako su jako prozdrljive. Nikad mi se nije desilo da prestanu da jedu(osim kad su bile jako male). Koliko god sam im dao htele su jos..

a ti filteri se inace drugacije prave. Ovo je neki "patent" koji sam isprobao. Ispalo je OK ali bi bilo jos bolje da sam veci napravio. Jos 1 minus je sto taj filter ima svoj poklopac. Tj. cosak tog suvog dela se isto dize da bi mogao da ocistim filter i cesto se desi da ga kornjace same podignu i odguraju. No kad budem stavio sljunak i to ce biti reseno.. :)

pilis
15.05.09., 15:11
Vrhunski,zigleda da ta velicina moze da im se kontrolise davanjem hrane,zanimljivo :D

bubamara
16.05.09., 02:38
nisam uspeo da primetim,gde filter uvlači prljavu vodu?

StevaNS
16.05.09., 02:41
hehehe... poslovna tajna.. ;)

ma salim se.. Taj pregradni zid sto cini filter je pri vrhu isecen. Tj. isecen je mali polukrug i kroz njega voda ulazi. Dole u filteru je pumpa, na njoj bio kugle (da sprece da vata zagusi pumpu) a na kuglama vata..

Dakle voda ulazi og gore, prolazi kroz vatu, pa kroz bio kugle u pumpu i iz pumpe direkt u akvarijum (vidi se crevo).
Primetio sam da puno lepse cisti ako prvo stavim finu gustu vatu, a na nju onu redju grubu.. Ako stavim samo onu gustu brzo se zaprlja i oslabi protok pa i filtraciju..

bubamara
16.05.09., 03:16
pretpostavio sam da je pri vrhu,pošto se nigde ne vidi,a,izlaz iz filtera je pri dnu..a,zašto nisi uradio obrnuto,da ti vodu uvlači sa dna,ili pri dnu,tj,donje slojeve vode,a samim tim bi povlačio i talog od organske materije..

pilis
16.05.09., 16:17
Danas mi je jedna prodavacica u pet shopu rekla da za kornjace moze i obicna sijalica :confused:

StevaNS
16.05.09., 16:38
@Bubamara

Da sam tako uradio tesko bi mogao tu vodu da sprovedem kroz vatu. Ovo je patent koji mi je predlozio tip koji mi radi akvarijume. Lepo cisti i jednostavniji je od onog klasicnog. Sto se tice talogwa i ja sam se brinuo ali pumpa je dvoljno jaka da podigne sve sa dna i ono samo udje u filter. Jedino se zadrzava malo u coskovima i oko onog kamena..

pilis
16.05.09., 17:04
Krme jel mozes da postavis slike aqua-ter ako ga imas.

StevaNS
16.05.09., 17:50
pa sta je ono na prethodnoj strani ? :confused:

pilis
16.05.09., 18:38
Znam to,ja sam mislio da si radio onaj sto si pominjao na forumu uradi sam.Hteo si tu da drzis ribice i gustere.

StevaNS
16.05.09., 19:32
A ne.. to je na standby-u za sada.. na zalost.. :(

pilis
17.05.09., 00:34
Ok,ja sam mislio da pravim nesto slicno pa zato pitam :D