PDA

Pogledaj punu verziju : jos 1 problem sa misevima



zemunzakon
03.05.09., 16:41
Ovo sad vec i nije ziva hrana ali mi treba jos necije misljenje.Jutros sam nasao misicu koja mi je uginula u kucici verovatno dok je doila male(pretpostavljam). Ja imam teoriju po kojoj je to zato sto joj je bio prvi okot i opet je bila skotna pa se mozda previse iscrpila oko malih(11kom) mada mi je druga misica imala 17 kom i sve je proslo kako treba i opet je skotna.Stalno imaju sveze vode neke minerale sam im kupio i vidim da redovno koriste a stavio sam im i sipinu kost da imaju.Tocak imaju i redovno koriste.Drzim ih u dnevnoj sobi tako da ne verujem da im je bilo hladno-meni bar nije.Samo se nadam da ce ih druga misica preuzeti(danas im je 16. dan). Nisam video da je bolesna ili nesto slicno jer se do jurtos sasvim normalno ponasala.Imao sam 2 zenke i 1 muzijaka i drzao sam ih zajedno mada sad mislim da cu ipak da ih ovojim da odmorim misicu.
Da li neko ima mozda ideju sta je to moglo da se desi sa misicom pa da tako naprasno ugine?
Da li ce male preuzeti drug misica posto je i ona skotna?

spiderboy
04.05.09., 07:51
dešava se i to,ne može uvek da idu stvari kako mi želimo(nažalost),ako im je 16 dan onda bi trebalo skoro da mogu da jedu sami,onda ih odvoji ako ne možeš ih ostaviti sa drugom mišicom možda prihvati da doji ali ne mora da znači,sigurno nije uginula od broja malih jer 11 kom.je za njih neki prosek,ako ne jedu sami i ako druga mišica neće da doji onda ti je najbolje da ih zamrzneš i potrošiš kao hranu

zemunzakon
04.05.09., 11:22
Cini mi se da je prihvatila male ali ih ne doji onim tempom kao majka.Samo da izdrze jos malo.Sa koliko mali pocinju sami da jedu?

spiderboy
04.05.09., 21:44
sa nekih 18-19 dana počinju da uzimaju hranu,daj im malo sredinu hleba pošto je meko a njima zubići još nisu jaki kao kod odraslih,ali trebalo bi da prodje

zemunzakon
05.05.09., 11:43
O.K. hvala

zemunzakon
15.06.09., 21:31
Danas sam se vratio sa posla i zatekao ukocenog muzjaka(uginuo je).
Nemogu da verujem da sam toliki baksuz.Neznam sta se desava i gde gresim ali ovo mi je 3 mis koji mi crkava mlad.Pre dva dana sam ga odvoio od zenki i evo sta se desilo.Hrane je imao,vode je imao,tocak nije ali neverujem da je zbog toga.Imao je sipinu kost,mozda je zbog toga.
Stvarno neznam od cega bi mogao uginuti.

spiderboy
15.06.09., 22:33
čime hraniš miševe?
jel imao vode,mogu u ovim vrućim danima relativno brzo da dehidriraju i kakav ti je to mineral što im daješ?

StevaNS
16.06.09., 02:02
Stvarno ne znam sta da kazem. Znas za ona 4 misa sto drzim, ni jedan jos nije uginuo.
Sad su vec sve 3 zenke odradile 2.okot- ni jedan mis nije ugionuo. Mislim da jesu pojeli nesto od okota ali nemam dokaza jer nije ostalo ni parce koze(kod hrcaka recimo ostane samo koza kad ih pojedu). Sto se tice naprasne smrti, nista. Nikada nisam nasao ni 1 mrtvog misa.

zarko
16.06.09., 03:03
reci mi za hrcke da li smrde koliko i misevi i da li se kote lako ko oni?
koje su razlike sem u vrsti,velicini ###...nisu mnogo drugaciji sto se tice ko hrana!!???

LARYBG
16.06.09., 03:05
ja sam cuo da su dosta masnji.

zarko
16.06.09., 03:08
moguce... eot to mi nije palo na pamet :)

spiderboy
16.06.09., 09:15
mali offtopic al kad ste već pitali,hrčkovi su malo zaj.......i od miševa,manje su produktivni,jako su prgavi to jest agresivni,imaju miris,mada manje smrde od miševa,i to za masnoću sam i negde pročitao ne mogu da se setim gde
eto

zemunzakon
16.06.09., 10:31
Ja ove moje hranim sa hranom za hrckove mada cu probati i sa koncentratom za golubove ali za sada je hrana za hrckove. Sipinu kost sam im stavio zbog kalcijuma a imaju i slani kamen da im se nadje.MIslim da to nije opasno.Danas sam malo bolje pogledao mesto gde je uginuo i koliko ja vidim tamo ima piljevine natopljene krvlju a cini mi se da mu je i na nosu bilo.Mozda je nesto pojeo pa se zagrcnuo.Ja nemam vise ideja a ni toliko iskustva da kazem sta je.Hrane imaju, vode imaju, Neznam sta bi moglo biti.

StevaNS
16.06.09., 17:36
DA ga nisu zenke sredile?

Sto se hrckova tice, predlazem tzv. leminge. To su ustvari patuljasti hrckovi ali ih kod nas tako zovu. Nemaju miris karakteristican za hrckove, kote se ko i svi glodari- napretek. Ako je dobar par racunaj male na svakih 20tak dana. Ja svoju getulu hranim naizmenicno misevima i leminzima (danas je prvi put pojela leminga od oko 2 nedelje, dakle sa dlakom). Cuo sam da ako zmija pojede hrcka posle nece da jede miseve, ali meni se sa leminzima to nije desilo.
Zahvalni su za cuvanje sa te strane sto nemaju taj moshusni miris kao sto misevi i hrckovi imaju. Ako se redovno ciste (otprilike na nedelju dana) nece smrdeti. Ja koristim kombinaciju piljevine i drvenih peleta. To je nesto novo sto sam nabavio- mali valjcici od presovanog drveta koji absorbuju tecnost i neutralisu mirise. 1kg ti traje za 2-3 ciscenja, mozda i vise, zavisno od velicine terarijuma.
Mali problem kod leminga je sto imaju tendenciju da pojedu okot usled stresa tj. ako im premestas kavez ili pravis buku. Verovatno zavisi i od same zivotinje, kao sto je Spiderboy rekao za miseve, ali ne znam.

Eto toliko. Mozda bi neko mogao da prebaci u novu temu..

zemunzakon
16.06.09., 19:32
nisu zenke sigurno.2 dana je bio sam u kavezu. Mozda sam ga prehranio,tako mi mnogi kazu. Kazu da je mozda i srce-ko li ce ga znati.To je od tebe stevaNS tako da sad nemam da ih mesam. poludeo sam

StevaNS
16.06.09., 22:42
nemas brines, imamo viska muzjaka.. :)

zemunzakon
17.06.09., 12:24
Da znas da ce mi trebati muzjak! Ko da si znao. jutros sam nasao i drugog muzjaka kako lezi ukocen.Sad imam samo 4 zenkice. Ovome nije curila krv na nos. Mozda je neka bolest ili sam i ovoga prejeo, ko li ce ga znati. Ako je bolest,onda je problem,posto su mi u dnevnoj sobi.:D Mozda homer ima muzjaka pa cu videti sa njim a ako nema onda cu svakako za mesec dana biti u prolazu pored tebe pa cu uzeti.

spiderboy
17.06.09., 13:29
godinama čuvam miševe,nikad mi se nije desilo da se neki prejeo pa crko,mora da je nešto drugo u pitanju,kolko su bili stari?

zemunzakon
17.06.09., 17:10
Mladji je bio oko 2 meseca a stariji oko 6.zenke su bile oko 4 meseca.
Imas li ti neku udeju sta bi moglo biti jer ja sam ostao bez ijedne
Plasim se samo da nije neka bolest

spiderboy
17.06.09., 19:51
da je neka bolest u pitanju verovatno bi se odrazilo i na druge jedinke,mada se nikad ne zna ali ako su ti već dva uginuli,mada nisu stari,stvarno ne znam,može sto stvari da krenu naopako,teško je to ovako prognozirati,obrati pažnju na preostale da li se ponašaju normalno,a to za mužjake ne treba da te brine,1-2kom.se uvek nadje

dule87
17.06.09., 21:44
Moje misljenje je da ako ti ugine mis, a uslovi u kojima ih cuvas su ok, nemas razloga da se brines...
Misevi kao i ljudi mogu da obole od raznih bolesti, kako stecenih tako i urodjenih.. Ja se tripujem da mi dvije zenke pacova (majka i kcerka) imaju neki oblik epilepsije. Mislim da je parenje medju srodnicima, veliki problem i da on uzrokuje vecinu deformacija... Nego ti fino kupi odraslog muzjaka, i to od nekog od kaga vec nisi uzimao misve, pa ces da vidis hoce li biti problema.

zemunzakon
18.06.09., 10:56
nesto cemo vec smisliti posto sa 4 zenke ne mogu nista. :D

spiderboy
19.06.09., 00:42
kako ne možeš ništa?u bilo kojem pet shop-u uzmeš mužjaka i gotovo,idemo dalje

zemunzakon
19.06.09., 11:22
Moja je greska sto mislim jedno a pisem drugo. Nisam mislio na prave miseve nego na africke pacove- e tu je problem.:D
Priznajem,moja greska.

spiderboy
19.06.09., 20:02
pa nema veze,biće i oni:D

nesha_zlocko
11.03.10., 15:39
vidim da se ovde pisalo o "leminzima" kao hrani pa rekoh da dodam jos nesto..
Imam par koji je sada izrodio 7-8 komada ( jos ne znam jer ne zelim da ih uznemiravam i diram, ali sam prebrojao 7 mada moguce da ima jos).
Lako se odrzavaju, jedu skoro sve i nisu agresivni kao obicni hrci. Sto se mirisas tice, ne smrde i ne proizvode nikakve zvuke sem kada su uplaseni pa kao malo "reze" ali se jako srecu jedinke koje ujedaju cak i kada ih maltretiram :club:
Piju dosta vode, pogotovo zenka sada kada doji ove male nakaze.Sto se prostora tice, ne zahtevaju mnogo, cuvam ih u malim terarijumima (40x18x18) sto je sasvim dovoljno za zenku sa mladima, a muzjaka sam odvojio da ne bi doslo do neprijatne situacije da ih pojede pa da posle moram da ga strojim :mad::eek:
mislim da su idealni za gustere kao bebe, a kao odrasli za manje zmije jer je manja sansa da ce im naneti povrede.

spiderboy
11.03.10., 16:53
kod leminga se obično ostavlja mužjak sa ženkom pa zajedno odgajaju male,otvori temu sa leminzima ovde se radi o miševima

nesha_zlocko
12.03.10., 10:51
mali offtopic al kad ste već pitali,hrčkovi su malo zaj.......i od miševa,manje su produktivni,jako su prgavi to jest agresivni,imaju miris,mada manje smrde od miševa,i to za masnoću sam i negde pročitao ne mogu da se setim gde
eto

oki samo rekoh da dodam o tome kada ste vec i vi skrenuli ;)
izvinjavam se zbog offtopic-a