PDA

Pogledaj punu verziju : da li postoje skorpije na fruskoj gori?



twilight
05.05.09., 09:44
da li postoje skorpije na fruskoj gori?
upravo sam gledao temu izleti 2009 i video sam da je neko nasao skorpiju.nisam ni znao da ih ima kod nas.
e sad. da li vi znate da li ih ima na fruskoj gori?

kiza
05.05.09., 12:29
da li postoje skorpije na fruskoj gori?
upravo sam gledao temu izleti 2009 i video sam da je neko nasao skorpiju.nisam ni znao da ih ima kod nas.
e sad. da li vi znate da li ih ima na fruskoj gori?

Ja sam ih vidjao na Ovcaru i Kablaru. Predpostavljam da ih ima, ali nemam pojma kojih.

nenad
05.05.09., 13:37
Ima ih i u Beogradu. Moj drug je našao jednu u WCu kluba Kuglaš, koji je blizu Botaničke bašte, a to baš i nije periferija grada :D Moguće da ih ima i na Fruškoj Gori.

terarista
05.05.09., 14:11
Ima ih i u Beogradu. Moj drug je našao jednu u WCu kluba Kuglaš, koji je blizu Botaničke bašte, a to baš i nije periferija grada :D Moguće da ih ima i na Fruškoj Gori.

I na Kalemegdanu ih ima dosta, ja sam ih najviše pronalazio u gornjem gradu, blizu Narodne opservatorije "Ruđer Bošković", uglavnom na zidinama, blizu zemlje. I ja pretpostavljam da ih ima na Fruškoj Gori, ali ih tamo nikad nisam pronašao.

Rokerka
05.05.09., 16:22
Ne znam za Frusku Goru, ali ja sam nasla jednu u zooloskom vrtu, pored kaveza sa majmunima. Cak sam primetila da su im one jedna od omiljenih poslastica! :D

nenad
05.05.09., 22:13
Ima ih dosta na Kalemegdanu. Ja ih nisam nalazio tamo nikad (nisam ih ni trazio :D ), ali mi je Gava pricao. Pre neki dan me je jedna u Valjevu ubola u mali prst, ali mislim da nije uspela da mi ubaci otrov pod kozu, posto je kapljica ostala na prstu, a nije bilo nikakve reakcije.

StevaNS
05.05.09., 22:23
cuo sam da su vojnici u crnoj gori iz zabave trazili skorpije i "rokali" se.. kazu da imas zesce halucinacije od otrova.. jel to moguce? koliko su otrovne ove "nase" skorpije?

nenad
05.05.09., 22:43
Pa, ne bih bash rekao da je to istina :D Otrov je slab kod ove vrste koja se kod nas srece.

Bogica1985
05.05.09., 22:48
Malo je jači kod gibbosusa ali opet ne verujem da dolazi do halucinacija.

Neca
05.05.09., 23:21
Cisto sumnjam da ih ima na Fruskoj Gori . Godinama visim gore i svasta sam video , ali njih nisam .
Mislim da te slike koje si video sa skorpijama nisu slike sa Fruske Gore .
Kod nas ih ima , koliko ja znam samo sitnije vrste .
Po mom misljenju njima ne odgovara klima Fruske Gore . Nekako mi se cini da im ne odgovara bas tolika vlaznost i posumljenost , jer su temperature ispod sume znatno nize nego recimo u gradu . I ja bi ih ocekivao na nekom kamenito/stenovitom terenu , i jos ako je dobro osuncan ...

Pozdrav ..

Miroslav
05.05.09., 23:38
@Neca: Ima ih u šumam, na vlažnom i hladnom. Ja sam dve našao na Divčibarama, ispod kamena. Jednu 2-3 metra uz potok, a drugu na 50m većoj nadmorskoj visini od prve.

nenad
06.05.09., 00:14
One baš traže visoku vlagu. Ja sam ih nalazio isključivo ispod kamenja posebno sad kad je veća vlažnost.

Neca
06.05.09., 02:51
Ma znam ja da vole veliku vaznost , mozda se nisam dobro izrazio .

Hteo sam da kazem da im ne odgovara Fruska Gora zbog njene pokrivenosti sumama , guste pokrivenosti . Naravno , mozda i gresim , ali mislim da im je potrebno ogrejano mesto makar jednim delom godine , leti recimo , i da se zato srecu na otvorenijim predelima gde ima sunca . Na Fruskoj Gori , makar u delovima koje je posecujem je suma jako gusta , i kada je najtopliji deo godine , ispod sume je bas prijatno . Kontam da bi njima vise odgovaralo da se tamo negde baskare na suncu preko dana .
To sto ih pronalazite ispod kamenja je sasvim normalno , pogotovo u prolece i jesen , kada su skoro sve zivotinje postekane u svoja skrovista . Ja ih ne bi ni ocekivao sada na otvorenom .
Sve u svemu , ja i dalje mislim da ih na Fruskoj Gori nema , mada je moguce , a ja bi mogao i da proverim .

Pozdrav ..

nenad
06.05.09., 12:50
Moguće da im je FG previše severno, pa ih nema. Znam da ih je Bogica tražio kad smo bili na Vršačkom bregu, ali mu je posle neki stručniji lik rekao da ih tamo nema. Da je to mnogo severno za njih. Moguće onda da ih nema ni na FG.

kosta87
07.05.09., 16:29
ja sam vidjao skorpijice u crnoj gori na stenama.

ToPa 12.02.
07.05.09., 17:36
samo da kazem da ni ja nikad nisam vidjao skorpije na fruskoj gori, a cesto sam isao...