PDA

Pogledaj punu verziju : Caimani



varan
07.05.09., 15:32
Evo i trecu temu otvaram po drugi put,sve zbog #####og picoodlea!!! Ne postavljajte slike preko picoodlea jer je sranje:mad:

http://i591.photobucket.com/albums/ss360/varanus/DSCF0968.jpg

http://i591.photobucket.com/albums/ss360/varanus/DSCF0970.jpg

http://i591.photobucket.com/albums/ss360/varanus/DSCF0970.jpghttp://i591.photobucket.com/albums/ss360/varanus/DSCF0977.jpg

http://i591.photobucket.com/albums/ss360/varanus/DSCF0979.jpg

http://i591.photobucket.com/albums/ss360/varanus/DSCF0986.jpg

varan
07.05.09., 15:48
Kajmana sam imao dok sam ziveo u Gvajani,i ove slike su odande,stare su oko 2 godine. Ovde u Srbiji je tesko,ako ne i nemoguce obezbediti adekvatne uslove za ovakvog reptila.Drzao sam ga u akvaterarijumu,inace potreban im je jako veliki prostor,velicine sobe kada porastu,pa bas ne znam ko bi im ovde takve uslove pruzio...sto se tice agresivnosti,iako kajmanski aligatori spadaju u agresivnije vrste,Jyllie je bila dosta mirna,naime nije mi se desilo nikada da me napadne,cak i kada je bila van svog prebivalista...verovatno jer sam je odajao od kada se izlegla...inteligentni su i brzo uce,pa je Jyllie znala sama kada je hranim a kada cistim njen prostor i tada se obicno povlacila u jedan cosak i cekala da zavrsim posao. Sto se tice podloge,nije im potrebna jer su uglavnom na povrsini vode,vrlo retko izlaze na suv deo gde se osecaju nesigurniji. A to sto si video na slici je slikano bez vode.Ni dubina im nije znacajna,dovoljno da mogu celim telom da budu pod vodom,mada znam da ih neki ljudi drze u dubljoj vodi da mogu da rone,ali za tim nema potrebe izuzev ako se ne radi o parenju kada im je potrebna duboka voda. Naravno suv deo im treba obezbediti jer ponekad,obicno nocu izadju,mada se desava i danju,ali DOSTA redje zbog suncanja. Meni su najlepsi od svih reptila :)

Tomica M
07.05.09., 21:04
prekrasna životinja,kakav je bio rastanak?

varan
07.05.09., 23:21
xa,xa...pa ne mogu da kazem da je isti osecaj kao kada se razdvajas od neke drage osobe,ali mi nedostaje dosta toga,izmedju ostalog i Jyllie

varan
08.05.09., 00:54
Posto se na forumu niko nije bavio reptilima iz reda KROKODILA ja cu ukratko reci nesto najosnovnije o njima,pri cemu cu malo detaljnije opisati u teraristici najcuvanijeg iz podvrste ALLIGATORIDAE,kajmanskog krokodila(Caiman crocodilus fuscus). Kao prvo,krokodili kao vrsta obuhvataju 23 podvrste koje se mogu svrstati u 3 grupe- ALLIGATORIDAE(aligatori i kajmani), CROCODYLIDAE(tzv. "pravi krokodili") i GAVIALIDAE(gariali). Ove tri vrste se medjusobno razlikuju po nekim specificnostima vezanim za svaku od njih. Tako su aligatori i kajmani prepoznatljivi po sirokim celjustima,kod kojih gornja vilica delimicno prekriva donju,skrivajuci zube donje vilice koji su natkriveni zubima gornje vilice.Krokodili imaju vise V oblik celjusti i kod njih su zubi obe vilice izbaceni napolje,i jasno su uocljivi,tj.kod njih gornja vilica ne prekriva donju kada su celjusti zatvorene kao kod aligatora i kajmana. Najzad,gariali imaju prepoznatljivu izduzenu vilicu,prilagodjenu lovljenju ribe.Svi krokodili imaju osetljivu membranu na obodima celjusti koja je izuzetno osetljiva i na najmanje vibracije kako u vodi tako i na kopnu. Izmedju ostalog,zahvaljujuci tim membranama majke krokodila nikada nece povrediti svoje mladunce kada ih drze u celjustima. Kod krokodila i gariala ta membrana se pored celjusti proteze i na veci deo tela,dok kod aligatora i kajmana to nije slucaj. Kao sto sam rekao,krokodili obuhvataju 23 vrste i to: 2 vrste aligatora(Alligator mississippiensis ili severnoamericki aligator i Alligator sinensis ili kineski aligator),6 vrsta kajmana(caiman crocodilus koji ima 3 podvrste od kojih je najpoznatiji caiman crocodilus fuscus,zatim caiman latirostris,caiman yacare,melanosuchus niger,paleosuchus palpebrosus i paleosuchus trigonatus. Poslednje dve podvrste se takodje cesto srecu u teraristici zbog svoje velicine),14 vrsta krokodila(crocodylus acutus,c. cataphractus,c. intermedius,c. johnstoni,c. mindorensis,c. moreletii,c. niloticus,c. novaeguineae,c. palustris,c. porosus,c. rhombifer,c. siamensis,osteolaemus tetraspis i tomistoma schlegelii) i 1 gavalida(Gavialis gangeticus). Krokodili naseljavaju tropske i subtropske predele,tj. Centralnu i Juznu Ameriku,veci deo Africkog kontinenta,Indiju,delove Azije i Australiju.Od svih vrsta Alligator mississippiensis i alligator sinensis su najtolerantniji prema nizim temperaturama,shodno predelima koje naseljavaju(severnoamericki kontinent odnosno Istocnu Kinu). Sto se velicine tice,treba napomenuti da postoje velike razlike kako izmedju podvrsta tako i izmedju muzjaka i zenki. Neke prosecne velicine za terariste najinteresantnijih vrsta bi bile: Caiman crocodilus- 1,8-2,6m. muzjak,1,4-1,7m. zenka Paleosuchus palpebrosus- 1,3-1,6m muzjak,1,1-1,2m zenka Crocodylus niloticus- 4,0-4,9m muzjak, 3,7-4,3m zenka Kao i ostali reptili i krokodili rastu celog zivota,kada su mladji brze,a sto su stariji sve sporije. Tako Caiman crocodilus kada se izleze ima oko 20cm,za godinu dana naraste 40-45cm,sa 2 godine 65-75cm,sa 5 godina 135-150cm a sa 10 godinaoko 180-190cm. Na brzinu rasta krokodila pored genetskih predispozicija uticu i spoljni faktori,koji su dosta izrazeni u zatocenistvu a odnose se na temperaturu i ishranu. Tako,sto je temperatura vode i vazduha visa,to je brzi i njihov metabolizam,jedu vise hrane i rastu brze. I obrnuto. Za razliku od vecine,ako ne i svih ostalih terarijumskih zivotinja krokodili imaju najduzi zivotni vek. Manje vrste zive 30-50 godina a vece vrste 50-70 godina,s tim sto postoje slucajevi i dosta duzeg zivota ovih reptila. Tako za sada rekord drzi krokodil odgajan u jednom Zoo vrtu u Rusiji koji je imao 115 godina kada je uginuo!!! Pa ako se odlucite da cuvate nekog krokodila,ocekujte da u najmanju ruku sa njim dozivite starost :) Nastavice se....

spiderboy
08.05.09., 08:21
hehe bar ćeš imati vernog životnog saputnika

varan
08.05.09., 17:31
Ne bih se bas kladio toliko u tu vernost:)

varan
14.05.09., 00:53
http://img30.picoodle.com/img/img30/2/5/13/varan82/f_IMG0202m_671e698.jpg

http://img28.picoodle.com/img/img28/2/5/13/varan82/f_IMG0212m_768f05b.jpg

http://img29.picoodle.com/img/img29/2/5/13/varan82/f_IMG0225m_e846a79.jpg

http://img32.picoodle.com/img/img32/2/5/13/varan82/f_IMG0355m_c777ee7.jpg

varan
14.05.09., 11:48
Vidite kako sam se spremao nekada za posao :)http://img31.picoodle.com/img/img31/2/5/14/varan82/f_IMG0313m_23f4352.jpg

StefanovaPomajka
14.05.09., 12:17
U Sudanu postoji narodna poslovica, čija je pouka slična onoj našoj sa mačkom i miševima, pa ću je prezentovati u slobodnom prevodu... Dok krokodila u bari nema, kajmani ''kolo vode''. Ne šalim se. Stvarno, rek'o mi čovek Sudanac. 8)

varan
14.05.09., 15:28
:) Pa u pravu je covek...

varan
14.05.09., 23:28
:) :) :) :) :) :)

Evo posle male pauze da nastavim pricu o kajmanima,tacnije o uslovima u kojima se drze u teraristici. Kao prvo drzanje ovih reptila je dosta zahtevno,narocito sto se tice prostora koji im je potrebno obezbediti da bi se koliko toliko osecali kao u svom prirodnom okruzenju. Pored velikog,ili bolje reci ogromnog prostora treba imati u vidu i odgovarajucu temperaturu vode i vazduha,zatim vlaznosti,ciscenja itd. sto drzanje krokodila ne cini nimalo naivnim `hobijem`ili bolje reci poslom kojim se pocetnici nikako ne bi trebali baviti....a o posledicama napada mislim da ne treba ni govoriti nista... S obzirom da krokodili spadaju u reptile koji jedan deo svog vremena provode u vodi a drugi na kopnu,u terarijumskim uslovima tj.u zatocenistvu bi im trebalo obezbediti takve uslove,dakle pored bazena u kojem bi provodili veci deo vremena,obavezno moraju imati suv deo na koji mogu izaci kada to pozele. Sto se tice vodene povrsine, ona bi trebala da bude dovoljno velika da kajman(ili vec neka druga vrsta krokodila) moze komotno da pliva,pa ako imate kao ljubimca kajmana od 2m zamislite kolika bi to vodena povrsina trebalo da bude :) Kajmani inace najveci deo vremena provode upravo u vodi i to iz dva razloga. Prvo jer se u vodi osecaju sigurnije nego na kopnu i drugo zato sto ulaskom u vodu regulisu temperaturu tela. Naime,ako im je na kopnu vruce(u prirodi na Suncu),oni ce spustiti temperaturu ulaskom u vodu i obrnuto,ako na kopnu ne mogu da zagreju telo do temperature koja im prija(29-34 stepena Celzijusa),oni ce to uciniti u vodi(a posto je u zatocenistvu temperatura vode idealna i konstantna nije cudo sto nemaju potrebu da iz nje izlaze). Veliki broj terarista koji gaje kajmane skoro nikada da ni ne vidi svog ljubimca na kopnu,pa mogu pomisliti da oni nikada ni ne izlaze van vode,ali nije bas tako. Ja,dok sam drzao kajmana,sam pomislio isto to,ali sam vremenom uvideo da kajman nocu ima obicaj da izadje na suvi deo,pretpostavljam da se stidela i bila plasljiva da to cini preko dana,narocito ako je neko posmatrao. Kasnije,kako je odrastala,imala je obicaj da iskoci na trenutak ako joj bacim pacova na suv deo da ga zgrabi i opet se vrati u vodu,ali je nikada nisam video da se na kopnu `suncala`(tj.grejala ispod sijalica). Pa i pored toga treba obezbediti i suv i vodeni deo sa razlikom u temperaturi(od 26-36 stepeni) a kajmanu ostaviti da bira gde ce da uziva... Pored velicine prostora,kada su u pitanju kajmani treba voditi racuna o temperaturi kako vode tako i vazduha i o vlaznosti vazduha.Vazduh se kao i kod vecine drugih reptila zagreva spot sijalicama ili keramickim sijalicama(sto je bolja solucija),samo ih u ovom slucaju ima vise,sto je i logicno imajuci u vidu prostor koji treba zagrejati. Ako se koristi spot sijalica treba je zastititi iz 2 razloga. Prvo da se kajman ne bi opekao ako bi dosao u kontakt sa njom i drugo(sto se meni desilo)da sijalica ne bi pukla ako bi bila poprskana vodom(Jedom mi se desilo da je podivljala na trenutak i poprskala vodom vrelu sijalicu koja je eksplodirala,pa sam imao pun k.... posla dok sam pokupio iz vode sve staklice). Za zagrevanje vode koriste se razni grejaci...ja sam koristio akvarijumske grejace s tim sto sam kablove zastitio plasticnim cevima kako se ne bi desilo da kajman zagrize iste i samim tim se ubije strujom. Grejaci su uvek bili ispod neke stene tako da im kajman ne bi prilazio.Pravilo je da se koristi 1 vat za zagrevanje 1 litra vode,dakle ako ima u bazenu 600 litara vode najbolje bi bilo koristiti 2 grejaca od po 300 vati. Temperatura vode je bila uvek konstantna i u mom akvaterarijumu je iznosila 30 stepeni. Inace idealna temperatura vode za kajmane iznosi 27-31 stepen. Ukoliko se desi da je temperatura vode ispod donje granice duzi period vremena,to ce se odraziti na kajmanu tako sto ce se njegov metabolizam usporiti,izgubice apetit,slabo ce se kretati,usporice im se rast i oslabice im imunitet. Nocu temperatura vazduha treba da padne na oko 20 stepeni,pa treba izbegavati nocna svetla ukoliko se time odrzava dnevna temperatura vazduha. Inace neki teraristi koriste nocno svetlo imitirajuci mesecinu... Sto se tice UV lampi,tu su misljenja podeljena.Dok neki tvrde da krokodilima UV lampe nisu potrebne(potkrepljujuci svoju tezu time da je veliki broj krokodila aktivan nocu) postoje i oni drugi koji tvrde da im je uv neophodan zbog sinteze vitamina D3(mada proces sinteze vitamina D3 kod krokodila nije dovoljno ispitan). Ipak u prirodi krokodili energiju dobijaju na Suncu,pa je moje misljenje da im UV lampu treba obezbediti ako nemaju direktan kontakt sa Suncem. Pored pomenute sinteze vitamina D3,uv zraci ubijaju stetne alge i bakterije na kozi krokodila i samim tim odrzavaju njenu higijenu. Jedno od veoma vaznih pitanja kada je u pitanju cuvanje kajmana jeste ciscenje njihovog stanista. Za preciscavanje vode se koriste pumpe(ja sam koristio pumpu sa bioloskim filterom),mada je bez obzira na to potrebno s vremena na vreme promeniti svu vodu(otprilike na 2-3 nedelje) zbog amonijaka koji se u njoj nagomilava vremenom. Zbog tog posla koji je izuzetno veliki treba izbegavati nagomilavanje bespotrebnih stvari u akvaterarijumu koji bi posao jos vise otezavali(ne treba preterivati sa ukrasnim vestackim biljkama,granama i sl.,pri cemu treba imati na umu da su neke vrste jako dobri penjaci pa treba voditi racuna i o rasporedu stena,grana i sl.). Neki odgajivaci zajedno sa kajmanom drze i zlatne ribice (koje kajmani obicno nece da jedu ako su siti),jer one mogu biti dobar pokazatelj cistoce i kvaliteta vode. Ako njihova peraja u vodi u kojoj zivi kajman pocnu da trule na krajevima i postaju crna onda je ta voda loseg kvaliteta i trebalo bi je sto pre zameniti novom. Ukoliko je akvaterarijum ciscen nekom hemikalijom koja nije dobro isprana onda zlatna ribica moze uginuti sto je takodje znak da vodu treba sto pre zameniti cistom,i pre toga dobro isprati hemikalije kako se ne bi ugrozilo zdravlje kajmana...