PDA

Pogledaj punu verziju : Ephebopus cyanognathus



StefanovaPomajka
08.05.09., 11:27
SLIKA (nije moja): http://www.jinpra.wz.cz/fotogalerie/P9280155.jpg

STANIŠTE: Francuska Gvajana (Južna Amerika)
TEMPERATURA: oko 25*C
VLAŽNOST VAZDUHA: oko 80%

Imam ovog maleckog. Kod mene se presvukao upravo po treći put i sada je raspona nogu 4 cm odokativno. Smešten je u plastičnu posudu 14š x 9d x 5v, sa 2,5 cm dubine kokosovog treseta. Ovaj spider bi trebao da voli da kopa i barikadira se u tunelima od paučine. U tom smislu bi bilo za očekivati da ga ne viđam često. Međutim, ovaj moj je sagradio vrlo interesantno skrovište sa izlaznim tunelom uzduž plastike u uglu posude, tako da je vidljiv 100% non stop. Takoreći je napravio strukturu u obliku malog šatora od paučine i maskirao ga spolja tresetom. Kampuje!

Ne znam da li ostale vrste T ovo rade, ali ako ga uznemirim pri uzimanju kutijice u ruke, on se sklupča i počne ispuštati otrov, koji se jasno vidi kao kapljica na helicerama (koje su fantazmagorične plave boje:th_love51:). Tako isto sam videla da reaguje i kimova odrasla ženka kad smo je onomad malo uznemirili u njenoj rupi.

Moram sada izraziti svoje divljenje prema tarantulama kopačima (osim Eph. cy. imam Eupalaestrus campestratus). Veoma su interesantni za posmatranje. Neko je jednom na forumu konstatovao da ako se kopaču, pored dubokog sloja treseta ne stavi ništa više u terarijum što bi moglo da mu bude oslonac zidovima tunela koje kopa, on će biti naveden da kopa svoju jazbinu upravo uzduž ivica terarijuma i tako će ostati vidljiv, smešten odmah uz providno staklo (ili plastiku). Istina!

pilis
08.05.09., 14:35
bas ti je lep !

Malacrass
08.05.09., 20:58
vidi samo boju zubi =)

Miroslav
08.05.09., 23:21
Šteta samo što ta boja nije stalna. Boje mališana su ekstra.

StefanovaPomajka
08.05.09., 23:25
Na slici iz prvog posta je skoro odrastao Eph. c., a na ovoj http://www.siamtarantulas.com/cyanognathus/cyanognathus1.jpg je sling. Šareni mali, može odmah na reklamu za Beneton! Kao što vidite menjaju farbu dok odrastaju... :cool: Ali indigo helicere ostaju i kad poraste.

Miroslav
09.05.09., 01:15
Ili možda ne ostaju. U pitanju je mužjak, pa je moguće da kod njih ne ostaje boja. http://giantspiders.com/E_cyanognathus_male.html
Slike ženki sam viđao uglavnom sa plavom bojom helicera.

x3m.Marco
09.05.09., 08:18
Uh prelepa je..... Kada mozemo da vidimo tvog malisu Mirosla?

ZeleniMrav
09.05.09., 10:55
Moram sada izraziti svoje divljenje prema tarantulama kopačima (osim Eph. cy. imam Eupalaestrus campestratus). Veoma su interesantni za posmatranje. Neko je jednom na forumu konstatovao da ako se kopaču, pored dubokog sloja treseta ne stavi ništa više u terarijum što bi moglo da mu bude oslonac zidovima tunela koje kopa, on će biti naveden da kopa svoju jazbinu upravo uzduž ivica terarijuma i tako će ostati vidljiv, smešten odmah uz providno staklo (ili plastiku). Istina!

Ja sam svome lividumu napravio malu rupicu uz rub stakla,kad sam ga stavio u terariji naveo sam ga da se tamo sakrije i samo je nastavio kopat uz rub stakla sve do dna.
Sad ga vidim gotovo citavo vrijeme.
Isto u terariju nemam nikakvih ukrasa,osim malo mahovine da drzi vlagu.

Miroslav
09.05.09., 12:06
@x3m.Marco: Nešto si me pogrešno razumeo, nemam je E. cyanognathus-a. Jesam razmišljao da ga uzmem, ali sam odustao iz razloga što boje koje imaju mali, nisu prisutne i kod adultnih jedinki.

StefanovaPomajka
26.12.09., 11:06
Strašno! Ne znam šta mu je!? Sav se sklupčao, ali još daje znake života mrdajući pomalo svakom nogom... Izgleda tako bespomoćno, i kao da neće još dugo! Poslednjih dana je bio dosta aktivan, izlazio iz skloništa i dodatno pleo, jer se presvukao bio krajem novembra, porastao, pa je proširivao tunele malo. Vlažnost je ok, kao i uvek, ne varira mnogo. Sav je nikakav, kao da pokušava da se pomeri, ali nema snage... Da nije onaj sindrom kad se poremeti funkcija kretanja...

rassa
26.12.09., 11:13
ako ima daj sindrom onda je najcesce miran a kad ga pipnes kao da poludi, sav se trese i pomera noge na sve strane

StefanovaPomajka
26.12.09., 11:27
Onda nije to. Kad ga diram, ne mrda. A ta stvar i nije toliko progresivna, koliko sam mogla da vidim, pa da u roku od par dana od normalnog postane tri četvrt mrtav. Žao mi je. Uvek ostaje pitanje, da nisam ja nešto zabrljala? Sad sam ga premestila u potpuno čistu kutijicu sa papirnim ubrusom umesto treseta, tek da bolje vidim šta se dešava i da pregledam njegovu staru kutijicu da nema nekih parazita...

Nema ničeg, sve čisto, samo treset i paučina. A on kako je i bio, mrda tu i tamo po koju nogicu, ili bolje da kažem trzne. :(

kimo
26.12.09., 16:38
Dešava se to,a skoro sam čuo da je dosta problema imao i drugar preko baš sa cyanognatusima...meni su jedan ili eventualno dva uginula i to tako iznenada, slično kao tebi...ali zato imam odraslu ženku već dugo a uskoro stiže i mužjak :)

StefanovaPomajka
28.12.09., 10:59
Da, ugibe iznenada.:(
Osetljiviji su nego što se misli?
A ti ćeš svoje da pariš, to je dobra vest! :icon_cheers:

kimo
28.12.09., 12:33
Nisu oni kao osetljivi, ali se jednostavno dešava kao i sa recimo Aviculariama,samo u manjem broju...nisam to ni primetio, a da, pariću ih i to već za koji dan verovatno, neću ništa da pričam,ali se nadam da će biti uspeha, jer je to prelepa vrsta...

StefanovaPomajka
29.12.09., 12:36
Ima li neko ideju kako bih mogla ovog pauka ''preparirati'' i sačuvati kao eksponat?
Možda sam krajnje morbidna, ali lepo izgleda ovako.

rassa
29.12.09., 12:50
da, glupo je samo baciti je!


Kako preparirati tarantulu ... ???
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=3276

Ig0r
29.12.09., 13:22
Ja sam svog pokojnog N chromatusa samo stavio na karton i držao dosta dugo na radijatoru. Osušio se maksimalno, čak je ostao da stoji na nogama(Zoki ovo može potvrditi jer nemam sliku a pauka sam poklonio). Abdomen mu se skvrči ali ne smrdi ni najmanje, niti je smrdeo dok se sušio.

rassa
22.01.10., 01:20
Ima li neko ideju kako bih mogla ovog pauka ''preparirati'' i sačuvati kao eksponat?
Možda sam krajnje morbidna, ali lepo izgleda ovako.
ovo je kosuljica geniculate, stavio sam kliker(veci) da se tako osusi i posle ga izvadio a i nisam morao
http://f.imagehost.org/0946/DSC02786.jpg (http://f.imagehost.org/view/0946/DSC02786)