PDA

Pogledaj punu verziju : Parenje B. vagans (bez slika)



Geni
18.05.09., 09:31
Čisto da opišem i jučerašnje parenje Brachypelme vagans.

Ženka je moja. Imam je već 2 godine i još nije potpuno odrasla. Presvukla se pre oko 4-5 meseci (možda i malo više, ne pratim). Mužjak je kimov.

Prvo malo istorije... kada se ženka presvukla dobio sam mužjaka od Zokisa sa kojim sam probao da je parim. Taj mužjak je bio kapitalac (kao i sve Zokisove tarantule ;)) i bio je skoro duplo veći od ženke. Ženka tada nije htela ni da priđe mužjaku. Bežala je kao sumanuta. Pokušavao sam nekoliko puta i odustao jer sam se plašio da ženka ne nastrada a i nije bilo svrhe.

Ovoga puta sam dobio dosta manjeg mužjaka kojeg sam stavio u njen terarijum (mužjak je naravno bio u posudi u kojoj sam ga dobio) da se malo upoznaju. Cele nedelje koliko sam ih tako držao, ženka je obigravala oko mužjakovog Critter keepera ali nije bilo lupkanja. Juče sam odlučio da probam pa sam skinuo poklopac da bi mužjak mogao da izađe. Ženka je zbog mog vršljanja po njenom terarijumu panično pobegla u svoje skrovište.

Onda se desilo nešto zanimljivo... čim sam se malo sklonio, ženka je izašla iz svog skrovišta i veoma odlučno i brzo krenula ka mužjaku. Popela se na njegov Critter keeper i počela da ulazi u njega. Tu sam razmišljao da li da prekinem celu stvar jer je i ovaj mužjak veći od ženke i ženka mu se približavala sa leđa, bez lupkanja. Mužjak nije reagovao i plašio sam se da će da je ćapi kada je oseti. Ipak sam odlučio da ih pustim ali sam stajao u pripravnosti da ih odvajam. Ženka je prišla mužjaku i dodirnula ga za zadnju nogu. Čim je to uradila, mužjak se polako okrenuo i odlučno je podigao svojim prednjim nogama. Napravio je par koraka sa njom i počeo da je palpama lupka po abdomenu. Obavio je po 5-6 insertacija sa obe palpe i pustio je. Ženka se odmah okrenula i zaputila ka svom skrovištu. Ni jednog trenutka niko od njih nije pravio nagle pokrete niti se previše nećkao. Odradili su sve polako i odlučno za ukupno 30 sekundi. Najveća zanimljivost je što niko nije lupkao.

Čim je ženka ušla u svoj brlog, poklopio sam mužjaka i izvadio ga iz ženkinog terarijuma. Odmah je krenuo da se čisti i nadam se da će praviti nov spearmweb.

Ponoviću ovo za par nedelja.

Eh kada bi svako parenje bilo ovakvo...

kimo
18.05.09., 11:12
Hehe, pa kada je ženka sveža i mužjak nije previše star od maturiranja svako parenje je takvo...

Geni
18.05.09., 11:14
Pa prethodni pokušaj nije bio ovakav.

kimo
18.05.09., 15:01
Ma znam, ali ti kažem inače, da je moje iskustvo da kad god su parene sveže ženke i mužjaci sve prošlo kao po PS-u. Izgleda se ženka u ovom slučaju uplašila Zokijevog mužjaka jer je bio mnogo veći, sigurno i to ima uticaj neki kod tarantula.

Geni
18.05.09., 15:05
Eh kada bi još moglo parenje da se tempira po ženkinom bioritmu, sve bi bilo idealno ::D

Na žalost, uglavnom moramo da tempiramo po mužjacima i nemamo luksuz da tempiramo sveže presvučene ženke.

kimo
18.05.09., 17:15
Da, ali neće još dugo tako biti :)

zarko
18.05.09., 20:20
lele sto smo prepotentni :)

kimo
18.05.09., 20:30
Ma ne kažem ja za sebe, nego za sve zajedno, koliko samo ima sada paukova na teritoriji Srbije, pa to bi već trebalo da je dosta dogodine su sve to odrasli primerci...na to sam mislio :)

zarko
18.05.09., 20:40
:) salim se ...ipak si mi ti najuspesniji tako da skidam kapu!
samo napred...ja sma imoa jos nekoliko parenja lai me mrzi da pisem ...