PDA

Pogledaj punu verziju : priroda zmijskog otrova



StevaNS
22.05.09., 21:46
Interesuje me (opet samo teoretski) ako bi dao otrovnici da ujede misa i on ugine da li mogu da ga dam nekoj drugoj zmiji (koja nije otrovna) ili tarantuli ili gusteru ili kako god?
Ili ako se posle uginuca zamrzne i posle odledjen da nekoj zivotinji?
Da li zmijski otrov izgubi potenciju ili ne? Mozda zavisi od vrste otrovnice?

zarko
22.05.09., 21:57
naravno
otrov nije opasan ako dodje u zeludac jer su terotski kiseline hcl u zeludcu dovoljno jake i to da razgrade...

StevaNS
22.05.09., 21:59
Ok. hvala.

dule87
23.05.09., 11:09
Ja sam par puta u pocetku, kad sam tek dobio poskoka, i kad nisam znao na koliko je bazdaren.., misa kojeg nije htio da pojede (a ugrizao ga je), davao boa-i.. Jela ga je bez ikakvih problema..

kiza
23.05.09., 13:35
Zmijski otrov je proteinska tecnost, nastala tokom evolucije kod otrovnica, modifikacijom pljuvacne zlezde. Kada dospe u zeludac on se razlozi kao i bilo koji drugi protein. Problem je kad on dospe u krvotok, tkivo, limfu i sl.
Setite se samo onih saveta da ranu ujedenog ne treba sisati ustima, jer je moguce da postoji neka ranica ili suplji zub. Tuda bi onda otrov mogao dospeti u krvotok onoga ko sisa ranu. Naravno to su stari saveti i vise se ne preporucuje tako, vec se koriste specijalne spravice ili ako toga nema iseceni spric ili moze i ustima, ali samo ako se koristi nesto sto ce spreciti da otrov ne dodje direktno u usta.
Bila je cak emisija u kojoj jedan herpetolog lizne otrov, cini mi se da se radilo o otrovu kopljarke, dakle veoma toksican otrov i nista. Kaze da ima ukus kao belance jajeta, sto je i logicno jer je belance cist protein i voda. Mada je napomenuo da to nikad ne bi radio da ima ranu u ustima. Ali to ni ne mozes znati :)