PDA

Pogledaj punu verziju : Papagajska kornjaca (Macrochelys temminckii)



MobyDick
26.05.09., 19:17
Nekoliko fotka ove preljepe kornjace :)

http://www.shrani.si/f/M/ro/1G55UNfT/grozilda.jpg

http://www.shrani.si/f/1F/rI/1xwUApS4/minka1.jpg

http://www.shrani.si/f/x/dL/3kEp5IwW/minka-maj.jpg

Izpricavam se na jeziku ali dolazim iz Slovenije ...:rolleyes:

mare_lacerta
26.05.09., 20:12
Extra je :) Sta ces sa njom kad bude ovakva : http://zoology.okstate.edu/zoo_fclt/foxstan/Hackler_PictureD.jpg ? :D

MobyDick
26.05.09., 20:16
Ako bude samo tako "malena" onda problema nema. :D U izgradnji je oko 30 000 litarski "ribnik" in preko proljeca in ljeta bit ce u njem ... ali to su kornjace koje ne trebajo puno prostora ... ona je u jednom kutu in ne makne se i više nego tjedan dana - a ima dovoljno prostora ... ;)

marko
26.05.09., 21:59
Nemoj da se izvinjavaš zbog jezika, razumemo se, to je bitno :) Dobrodošao!

Super ti je kornjača, izgleda prilično paistorijsko :)

StevaNS
26.05.09., 23:35
To je ona sto moze da ti odgrize prst? Nekakav snapper..?

Interesantna jeste, ali lepa?! Pa to je najruznija kornjaca na svetu.. :)

silwert
26.05.09., 23:42
bas sam pre nekoliko dana gledao koje stete pravi ova mala kornjaca kada naraste dok su manje u jezerima u kojima je uzgajaju koi sarani napravi pravi pokolj :( a u njenoj postojbini lovci na divlje patke zaziru od nje jer se boje da prolaze kroz vodu da im ne bi gricnula nogu ;)

MobyDick
26.05.09., 23:48
Ja, na svijetu sta dva "snappera": Common snapping turtle (Chelydra serpentina spp) i Alligator snapping turtle (Macrochelys temminckii), ako se izrazim engleski.

Ima drugi najjaci ugriz u kraljestvu Animalia i da, moze amputirati prst odraslom covjeku. Ali samo ko je odrasla.

Moram priznati, da me je ugrizla prije nekoliko dana, kad sam cistio akvarij, jer je ocito dosla u neku fazu, ko je puno agresivna. I njen ugiz sada kad ima 60mm moze se primeriti sa ugrizom pola-odraslog Zamenis longissimus.

Ali izgled - meni je ovo najljepša kornjaca, nekomu je najruznija - stvar ukusa :cool::D


bas sam pre nekoliko dana gledao koje stete pravi ova mala kornjaca kada naraste dok su manje u jezerima u kojima je uzgajaju koi sarani napravi pravi pokolj :( a u njenoj postojbini lovci na divlje patke zaziru od nje jer se boje da prolaze kroz vodu da im ne bi gricnula nogu ;)

To se događa možda u Njemačkoj? Oni imali su nekakve probleme sa ovima papagajskima kornjacama...

zarko
27.05.09., 01:24
ekstra simpaticno ...koliko raste prosecno u akvariumima ??!

Proka
27.05.09., 02:36
au ja sam odushevljen ... bash bash ..
koliko jede i kako je hranish ?!?
i kako se krece pod vodom ?!?(mislim na brzinu.)

MobyDick
27.05.09., 02:50
@ Zarko: Po mojih podacih nema velike razlike med onima koje zive u akvarijima i onima koje zive u naravi. Ona raste do smrti,a u akvarijama još nije 150 godina, tako da se jos nezna :D Ali moj kolega ima muzjaka od 55cm karapaksa i jos nije odrasao. Ima i 3 zenke ali one sujos mladje.

@ Proka: Hranim jo zivom hranom (gupy, platy, kozice, akvarijskim puzima) i odmrznjenom hranom (komadici postrve, piletine i jedan dan stare miseve). NE hranim je sa briketima za kornjace ili nesto slicno. Dobiva samo ono sta moze dobiti i u naravi (piletina predstavlja patku).

Krece se vrlo malo. Svaki prostor u akvariju koji nema "skrivalista" za nju je nepotreban. Tako imam u akvariju puno kamana (ide izpod njih) i puno plavajuceg rastlinja (Riccia fluitans, Salvinia sp.). Ona ne pliva kao vrcina vodnih kornjaca i krece se ko covjek na luni:D Ali svejedno iznimno je brza kad bjezi. VRLO brza :)

Proka
27.05.09., 02:54
to me je interosovalo ..
svaka cast prelepa zivotinja !!!!
uzeo sam sad jedan aq ali on je za ciklide tako da ova kornjaca ne ide uz ovu kombinaciju :D

ToPa 12.02.
27.05.09., 03:07
odlicna kornjaca da imam uslova drzao bi 3-4 kom
citao sam jos pre dosta o njoj i gledao neke emisije...
jako je dobra :D hehe kakvu glavu ima :)

MobyDick
27.05.09., 11:23
@ Proka: Ova kornjaca ne ide uz nista:p Pojede sve, ali stvarno sve. Ne ide ni z ostalima kornjacama jer bi ih pojela kad bude ih prerasla. Ali uz ribe - nikako. Ne samo da bi ih pojela, ali su i drugi problemi. Kvaliteta vode u kojoj je ova kornjaca je stvarno opasna za bilokakve ribe. Osim toga ona treba tocno dolucen nivo vode jer ne pliva. Tako treba do dosegne zrak od tal. Držanje riba u ovakim uvjetima bila bi tortura riba.

@ToPa: Ova kornjaca treba i pare - puno para. Kad odraste trebat ce velik akvarium, koji od oka kosta oko 3000€ ili vise. I filtrirni material bude kostao oko 400€ ili vise. Neki ljudi drze ih u nefiltriranoj vodi i u velikih plasticnih posudah, ali to meni se vidi neeticno i nekorektno do zivotinja. Ako si kupio zivotinjo jer je volis - onda trebas storiti puno vise od plasticne posude i nefiltrirane vode.

indijanac
27.05.09., 13:56
svaka cast stvarno...sa srecom...
nego,koliko si je platio,kako si je nabavio?
cisto onako da znamo kako se krecu cene...:)

MobyDick
27.05.09., 16:56
Cijene nisu visuke. Za malisana (od par mjeseci) cijena je oko 150 do 200€. Ali veci problem ih je dobiti. Dosti ih je importiranih iz SAD iz farma i zato možda u startu i ne jedu i imas lako nekoliko problema sa njima. Ja i moj kolega imali smo srecu jer smo dobili CB iz Europe. Su zdrave, puno jedu i ljepo se razvijaju.

Fantasticne zivotinje! :cool:

_NEBOYSHA_
27.05.09., 19:41
Da li se ova kornjača zove još i Aligatorska kornjača?

MobyDick
27.05.09., 20:11
Amerikanci pravijo ji Alligator snapping turtle. Ali ovo je spisak stranih imena (u slovenskom jeziku):

Angleško: Alligator Snapping Turtle (aligatorska želva hlastavka);
Nemško: Geierschildkröte (jastrebja želva);
Francosko: Tortue alligator (aligatorska želva);
Italijansko: Tartaruga alligatore (aligatorska želva);
Madžarsko: Keselyűteknős (jastrebja želva);
Nizozemsko: Alligatorchelydra (aligatorska želva);
Špansko: Tortuga caimán (kajmanska želva);
Hrvaško: Papagajska kornjača (papagajska želva);
Poljsko: Żółw sępi (jastrebja želva);
Švedsko: Alligatorsnappsköldpadda (aligatorska želva hlastavka).

MobyDick
01.06.09., 11:00
Evo, bas juce bila je potreba da jo izvadim iz vode, jer inace svojih zivotinja ne uzimam iz terarijuma/akvarija. Pa sam onda tu priliku iskoristio i za dvije nove fotke :)


http://www.shrani.si/f/1G/un/48r4n90N/od-spredaj.jpg

http://www.shrani.si/f/c/Px/2iHcOfsk/od-strani.jpg


Pozdrav,
Anze

ACO87
06.06.09., 16:56
Al je nervozna... :D.... Jel te ujel;a nekad?

MobyDick
06.06.09., 19:36
Ma i nije tako nervozna - bila. Sad ima oko 9 mjeseci i postala je ... kako da kazem - ultra agresivna. Uvjek je u akvariju i kad mjenjam vodu, tako da nije naviknuta na hendlanje. A kad priblizem prst otvorenom ustom ... jao. Istegnit ce vrat kako daleko moze, da bi ugrizla. Ali ovo nije agresija, nego je defenzivno ponasanje.

Mozda trebao bih je vise po rukama, ali ja to necu, jer po mom mislenju sve teraristicke zivotinje su "display only animals". Tako su moje zivotinje iskljucljivo u terarijumu, ako nije neka velika potreba, da uzmem zivotinju van.

Ujela? Je. Bas prije (cca.)mjesac dana, kad sam ji cistio akvarij. Bio sam nepozoran i priznam, da sam stavio prst blizu njene glave. Tad je hlastnula protiv meni (istegnula vrat na dužinu koju nisam predvidio). Nije me potpuno ugrizla ali dosta, da je bilo do krvi. Vrlo jak ugriz! A boljelo je nekako slicno ko kad ugrize Zamenis longissimus - odrasli.

Sad znam, da NIKAD vise ne dajem prst pred otvorena usta moje kornjace. NIKAD.

O jos jedna fotka od prije ...

http://www.shrani.si/f/1F/5y/12mmzoGC/minka-grozi.jpg

nenad
07.06.09., 00:22
Ne bih rekao da ujed odraslog Z. longissimusa boli, ujedali su me par desetina puta. Više boli ujed slične zmije po izgledu Dolichophis caspiusa. A od neotrovnica iz ovih krajeva tvrdim da najgore grize Hierophis gemonensis. :D

MobyDick
07.06.09., 01:55
Ma mene zmija ujela samo jedan put - i to je bio Z.longissimus. I tada me bolelo. Od tada dalje, nikad me nije ujela vec zmija, tako da mozda i nije tonajbolja primerjava. U svakom slucaju - ako ova kornjaca od 6cm ujede - boli ;)

MobyDick
07.06.09., 02:41
Eto - i video hranjenja.

1. ide iz skrivalista;
2. uzme komadic piletine;
3. uzme drugi komadic piletine;
4. uzme komadic ribe;
5. ide po zrak;
6. ide nazad u skrivaliste :D

Voda izgleda niska ali to si je on/a sam/a tako izradila, jer je kopala po peskui tako ima na jedni strani bolj plitko vodo, a na drugi strani bolj globoko ...

SvNPpQreNaQ

Dahaka
08.06.09., 19:38
Je li opasna ova stvar koliko???
Gledao sam endje emisiju o njoj ali sam pozaboravljao sko sve...

MobyDick
08.06.09., 20:12
Pa je ... i nije. Ugriz ima drugi najjaci u kraljestvu Animalia ... ali nije tako problematicna ako si pazljiv ... Ali ako nisi ... mozes biti ob prst, a mozda i ruku ...

Dahaka
08.06.09., 20:38
Pa doro nije bas opasna dok ne odgrize prst ili ruku.
:

MobyDick
28.06.09., 20:48
Danas samo citio akvarij pa sam jo izvadio iz vode ... izgledalo je nekako tako ...

http://www.shrani.si/f/3w/125/113vXgLh/minka-junij2medium.jpg

A moze ona i zatvoriti usta :D

http://www.shrani.si/f/3R/Bb/3rtYut8E/minka-junij1medium.jpg

Bifrost
29.06.09., 19:50
Ma ja bi je bacio mom Oskaru da pojede hehehe. Sala, naravno :) zao mi kornjace ::D.

Meni se svidja kako izgleda, koliko joj treba da dostigne neku pristojnu velicinu?

MobyDick
29.06.09., 21:22
Optimalna rast je nekako tako: 4cm na početku i u prvoj godini na 11cm. Onda sporo do 6 godine do 18cm ... i onda jos sporo do 11 godine do 35cm. I onda raste do smrti - moje ili njezine :12n:

Marcco
30.06.09., 00:23
Pre ce biti tvoje s obzirom na to koliko zive :D

magnum
14.02.10., 22:15
Jako zanimljiva vrsta. Pogledajte joj samo vrh jezika. U vodi ona otvori usta i posto je jezik na vrhu crven ribe misle da je to crv, i onda...