PDA

Pogledaj punu verziju : najezda zmija u somboru



spiderboy
30.05.09., 15:26
ako je verovati Blic-u u somboru se pojavile neke zmije,pretpostavljam da su smukovi,a revni gradjani odmah krenuli u akciju pa ih ubijaju,još se hvale,šta ćeš,primitivizmu nikad kraja,evo i link http://www.blic.rs/vojvodina.php?id=94794

nenad
30.05.09., 15:44
Naravno, u pitanju su smukovi. A kad se neka debilčina u novinama pohvali kako je ubijala zmije, posle toga ga posete inspektori. Bar se tako u poslednjih par godina dešavalo. Treba naučiti ovaj mega-degenski narod da ne ubija gmizavce. A i druge životinje. Sećam se slika od prošle godine, čini mi se, kad su biolozi otišli u neko selo u Vojvodini na redovno prebrojavanje sova. Došli tamo, a sve sove pobijene. Tri ostale u životu, 20-30 čini mi se, ubijeno. Našli ih mrtve. Zašto? Donose nesreću, kažu ljudi. Takve ljude treba obesiti za primer svima.

Cold_Beer
30.05.09., 15:49
Nas narod je jako primitivan i prost,veruje se u kojekakve gluposti,da ne nabrajam sta sam sve cuo i video da rade zivotinjama zbog sujeverja i verovanja. Nadam se da ce vlasti uciniti nesto dobro povodom ovih zmija koje su se pojavile. Samo da ljudi u Somboru ne pocnu da se takmice ko ce vise zmija da ubije,sto uopste nije nemoguce....

nenad
30.05.09., 16:33
Mislim da će baš to biti slučaj. A red bi bio da one gospođe vojvođanske inspektorke, koje tako revnosno jure pitone po pet-šopovima odu na uviđaj i podnesu prijavu protiv ovih idiota. Otkud uopšte ideja ljudima da u Somboru, na severu naše zemlje, ima otrovnih zmija? Naš školski sistem je totalno glupav, jer su to decu mogli da nauče u školi. Idioti koji ne znaju ni koje im životinje žive u zemlji, ali zato znaju da li se Seki Aleksić video celulit na nastupu.

Cold_Beer
30.05.09., 16:44
Samo se iznerviram bezveze kad procitam toliko gluposti o zmijama,koliko je ljudi koji nemaju pojma o ponasanju ovih gmizavaca. Decu uce pogresno o zmijama,a ni sami nemaju pojma o njima. Jedino da se svi sa foruma skupimo,pokupimo sve zmije i odnesemo ih negde u Srbiju. Niko od nadleznih nece nista uciniti 100%.

nenad
30.05.09., 17:02
Pa ne možemo mi da premeštamo zmije iz njihovog prirodnog staništa. Nije to nikakva najezda, te zmije se nisu juče tamo pojavile. Nego je sad napravljena novinarska patka oko toga.
I ja se samo iznerviram, zato ne pratim nikakve vesti uopšte. Ono što ne znaš, obično ne može da te povredi :D

Cold_Beer
30.05.09., 17:05
Ma salim se oko premestanja zmija,naravno! Nego hocu da kazem da nikog nije briga za to. Zmije ce narod istrebiti i nikom nista,zivot ide dalje...

indijanac
30.05.09., 17:24
idiotizam.... e,kad bi sad imali ono udruzenje,koje je trebalo da nastane jos odavno....mozda bi i mogli nesto da ucinimo.

spiderboy
30.05.09., 17:25
i ja mislim da su oni i ranije bili tamo,a blicu dobrodošlo,da se napravi neki članak,ajde da napišemo nešto,nema veze šta progutaće to ovaj narod...:icon_puke_l:

MobyDick
30.05.09., 18:00
Zanimljivo je, da je sliki u ovom clanku Zamenis longissimus - kao x-zmija. Ova zmija u grcki istoriji bila je zdravilna zmija - zato ima i drugo ime: Eskulapova zmija. Ova je vrsta povezana s grckom mitologijom i povijescu medicine. Prema mitu oko Eskulapovog stapa bila je omotana bas ova zmija. Nesto iz mog opisa (nazalost u slovenscini):

Navadni gož, Zamenis longissimus (Laurenti, 1768 ), večkrat imenovana tudi Eskulapova kača, saj naj bi se prav ta kača ovijala okrog palice grškega boga zdravilstva (grški: 'Asclepius'; rimski: 'Aesculapius'), je mogočna avtohtona slovenska kača, ki je človeku že od nekdaj burila domišljijo in je 'kriva' za mnoge izmišljotine o kačah (ena takih je denimo ta, da se navadni gož prisesa na kravje vime, da bi pil mleko). Odgovor na vprašanje zakaj so se ljudje bolj bali navadnega goža kakor modrasa (Vipera ammodytes) pa je prav gotovo iskati v dejstvu, da je navadni gož velika kača, ki lahko zraste preko dveh metrov dolžine ter da so imeli ljudje z gožem daleč največ stikov, saj se gož večkrat zadržuje v bližini človeških bivališč, saj tam najde dovolj miši in ostalih glodalcev s katerimi se v glavnem prehranjuje; v senikih pa pogosto najde tudi primerno toplo mesto za gnezdenje. Seveda pa je gož človeku popolnoma nenevarna kača in – kot vse ostale slovenske kače – bo ob stiku s človekom kakor hitro mogoče poiskal skrivališče.

Vise toga mozete (opet u slovenscini) precitati ovdje: http://terarij.si/viewtopic.php?f=76&t=93

Pozdrav,
Anze

nenad
30.05.09., 19:17
idiotizam.... e,kad bi sad imali ono udruzenje,koje je trebalo da nastane jos odavno....mozda bi i mogli nesto da ucinimo.

A ko vam je branio da ga osnujete? Pravili ste sastanke, dogovarali se, pisali itd, i na kraju ništa. A ne vidim šta bi udruženje moglo da uradi.

Proka
30.05.09., 19:38
to udruzenje bi moglo da kokrento pokrene neku vrestu price zashtite itd..
nishta vishe ...
a oko ovakvih stvari ne treba se nerivarti ...
ko ce coveku seljaku da objasni da ako na njivi ili dvorishtu naidje na zmiju ne treba da je ubije .. ili shto vishe da ta zmija nije otrovna ;)

spiderboy
30.05.09., 20:23
nedostatak obrazovanja čini svoje

silwert
30.05.09., 23:29
pa mogli bi da se pokupimo u kola i odemo do sombora i odrzimo predavanje deci u osnovnoj skoli ili matorim seljacima u prostorijama mz a to bi sigurno propratili i novinari isti oni koji su izvestavali o ubistvima zmija
ja ne mogu da naucim matore ljude da ne odbacuju svoje kerove koje drze na rancevima pa da bar probamo decu da obrazujemo
pojavimo se u skoli sa tarantulama, zmijama i gusterima
ja imam kola podelimo gorivo i idemo da obrazujemo decu jedino sto ja nemam nista da ponesem sem bubasvaba :)

nenad
31.05.09., 02:02
Možda to i nije loša ideja. Trebalo bi poneti jednog eskulapovog smuka, jednu beloušku i jednu ribaricu, da im se pokaže na licu mesta.

silwert
31.05.09., 11:15
ja sam za ali ja nemam blage veze o zmijama

kiza
31.05.09., 13:39
Naravno, u pitanju su smukovi. A kad se neka debilčina u novinama pohvali kako je ubijala zmije, posle toga ga posete inspektori. Bar se tako u poslednjih par godina dešavalo. Treba naučiti ovaj mega-degenski narod da ne ubija gmizavce. A i druge životinje. Sećam se slika od prošle godine, čini mi se, kad su biolozi otišli u neko selo u Vojvodini na redovno prebrojavanje sova. Došli tamo, a sve sove pobijene. Tri ostale u životu, 20-30 čini mi se, ubijeno. Našli ih mrtve. Zašto? Donose nesreću, kažu ljudi. Takve ljude treba obesiti za primer svima.

To selo gde su ubijane sove, a desava se to svuda i nije bas selo. Rec je o Srbobranu, i bilo je to ne tako davno, novembra prosle godine. Ekipa ornitologa koja je radila monitoring veoma korisne vrste sove. Radi se o Utini, ili maloj usari - Asio otus, nasoj najbrojnijoj i najkorisnijoj ptici. U porti crkve su nasli gomile leseva doticne ptice. Jos nije utvrdjeno ko ih je i zasto ubio. Ajde ovo zasto to je bar jasno, jer je GLUP, zatucan, kreten... ali bar da se nadje ko je i kazni, makar i ovom malom kaznom koja je propisana za to. Nekada se nadju ptice pevacice koje se nelegalno svercuju, pa da kazes neko za to zaradjuje. OK, kriminal, hapsi, zatvor, ali ima neke logike zasto to neko radi, ali ubijanje bez logike?!

Neizmerna steta se time cini. Samo par podataka. Jedna porodica sova potamani oko 10.000 glodara godisnje i to na potpuno "ekoloski" nacin. Ne upotrebljava se otrov i sl., cime se covek koristi kako bi smanjio brojnost glodara. Osnovna hrana Utine su upravo misevi i s obzirom na procenjeni broj racuna se da one pojedu oko 500 tona potencijalno stetnih glodara godisnje u Srbiji. Time ustede cak vise desetina miliona evra!!!! O sprecavanju sirenja bolesti i sl. da ne govorim. Neka su ovi podaci i preterani opet se vidi koliko su korisne ptice. Nema veze doduse sa zmijama ali su i one u tom korisnom lancu.

kiza
31.05.09., 13:42
Možda to i nije loša ideja. Trebalo bi poneti jednog eskulapovog smuka, jednu beloušku i jednu ribaricu, da im se pokaže na licu mesta.

Da nadjemo te tri vrste, mozda i Stepskog i krenemo. Samo ne znam da li imate nekog kome bi drzali predavanje. A i u cije ime bi nastupili. Teraristi? U svakom slucaju ja sam za. Prevoz imate!

nenad
31.05.09., 19:29
To selo gde su ubijane sove, a desava se to svuda i nije bas selo. Rec je o Srbobranu, i bilo je to ne tako davno, novembra prosle godine. Ekipa ornitologa koja je radila monitoring veoma korisne vrste sove. Radi se o Utini, ili maloj usari - Asio otus, nasoj najbrojnijoj i najkorisnijoj ptici. U porti crkve su nasli gomile leseva doticne ptice. Jos nije utvrdjeno ko ih je i zasto ubio. Ajde ovo zasto to je bar jasno, jer je GLUP, zatucan, kreten... ali bar da se nadje ko je i kazni, makar i ovom malom kaznom koja je propisana za to. Nekada se nadju ptice pevacice koje se nelegalno svercuju, pa da kazes neko za to zaradjuje. OK, kriminal, hapsi, zatvor, ali ima neke logike zasto to neko radi, ali ubijanje bez logike?!

Neizmerna steta se time cini. Samo par podataka. Jedna porodica sova potamani oko 10.000 glodara godisnje i to na potpuno "ekoloski" nacin. Ne upotrebljava se otrov i sl., cime se covek koristi kako bi smanjio brojnost glodara. Osnovna hrana Utine su upravo misevi i s obzirom na procenjeni broj racuna se da one pojedu oko 500 tona potencijalno stetnih glodara godisnje u Srbiji. Time ustede cak vise desetina miliona evra!!!! O sprecavanju sirenja bolesti i sl. da ne govorim. Neka su ovi podaci i preterani opet se vidi koliko su korisne ptice. Nema veze doduse sa zmijama ali su i one u tom korisnom lancu.

O tome treba da se uci u skolama. Ekologija bi MORALA da se uvede kao obavezan predmet. Al bitno da su deci uveli veronauku, da ih uce o slavama i praznicima, kako se narkomani leche lopatama, i slicno :D Sve je kod nas naopako.

spiderboy
31.05.09., 20:19
hahaha,dobro si me nasmejao,mada je to više žalosno,nego smešno,ali to je naše činjenično stanje:'(

NecrovoX
01.06.09., 21:07
Imam ja i jedan lep primer..Nedavno su neki ljudi u blizini palica uhvatili dve belouske (obe su bile oko metar).Jedan komsija uhvatio jednu,a drugi drugu..I zamislite miline da ih nisu ubili!! Zvali su zoo vrt da ovi izadju po njih,a ove naravno boli pisha,pa su zvali vet stanicu u kojoj ja ponekad radim.I onaj veterinar koji je radio me nazove da pita da li bih ja to pokupio posto eto zna da se palim na zmije :norty:
I otisao ja lepo,pokupio obe belouske,odneo ih nekih 10km dalje i pustio ih kraj neke bare.
Jedna od retko lepih prica :)

I da li neko zna kako da namamim belousku u neku zamku? Posto mi se jedan kolega sa posle zalio da ima zmiju u dvoristu ali ne moze da je uhvati,pa me pitao sta da radi.On ako je uhvatio odmah ce da je ubije,tako da bilo bi dobro da ja prvo uletim tamo da pokusam da je spasem.

miky
19.11.09., 10:52
Ja sam iz sombora ali ove godine nisam primetio nijednog smuka samo ribarice i po koju belousku a cak nisam ni cuo za to, jest da nebi imao nista protiv da mi se smuk pojavi u dvoristu.
A za ono sa skolom, iz mog razreda svi vec znaju da zmije nisu strasna cudovista koja treba ubijati (nije ni cudo kad idu u razred samnom).Na ekskurziji smo moj drug (koji isto obozava zmije) i ja ulovili jednog smuka i odrzali "pedavanje" drugarima, nisu ga se mnogo bojali i svi su bili fascinirani tom lepom zmijom (ali ipak mnogi nisu hteli da je pipnu).