PDA

Pogledaj punu verziju : Koja je ovo kornjaca?



acak
30.05.09., 23:08
burazer mi je dobio na poklon ove 2 kornjace, ja ne znam nista o njima a on jos manje :)

koja je ovo vrsta, sta trazi?
da li neko moze da proceni mozda starost?

dobio ih je na poklon od nekog coveka koji ih je dobio isti taj dan za fontanu u kaficu... ali su mu stalno izlazile, pa se iznervirao :)

http://i418.photobucket.com/albums/pp270/acak23/th_IMG_0895.jpg (http://s418.photobucket.com/albums/pp270/acak23/?action=view&current=IMG_0895.jpg) http://i418.photobucket.com/albums/pp270/acak23/th_IMG_0896.jpg (http://s418.photobucket.com/albums/pp270/acak23/?action=view&current=IMG_0896.jpg)

smeshko lepushko
30.05.09., 23:48
Emys orbicularis -European Pond Turtle - evropska barska kornjaca.Kod nas je zabranjeno uzimati ih iz prirode, ali sta je tu je....pogledaj da www.tortoisetrust.org pa u Articles ima super tekst o njima, zove se Breeding Emys orbicularis (the European pond turtle). Ove tvoje mi deluju dosta veliko, kontam da imaju oko 10ak god...Odrasle su pretezno biljojedi - salata, ali hrane se i hranom zivotinjskog porekla(riba, piletina), kupovna hrana...pronadji na netu, zaista ima puno informacija o svemu sto te zanima...i opet napominjem, zasticena vrsta, zabranjeno hvatanje i uzimanje iz prirode...

_NEBOYSHA_
31.05.09., 00:01
Imao sam i ja barske kornjače hranio sam ih mesom,ali nikad nisu htele zeleniš.Davao sam im gliste,puževe,insekte,piletinu....
Treba im velik prostor!
Ako te nešto zanima slobodno pitaj.;)

Lak način da znaš kog su pola:
Mužjaci imaju smeđe zjenice, a ženke žute.
Mužijaci imaju ulubljen oklop odozdo a ženke ravan.

smeshko lepushko
31.05.09., 00:16
pa pretezno su mesojedi, ali kao i vecina vodenih kornjaca kada omatore pocnu vise da jedu hranu biljnog porekla...puzevi, riba, gliste, piletina su ti sigurica...zelenis i ne moraju da hasaju...pogledaj po netu i pitaj ako te zanima jos nesto....

acak
31.05.09., 00:29
kazes da su zasticena vrsta, i da ih je zabranjeno uzimati iz prirode...
iskreno, ne znam poreklo....

ali me zanima ako bi hteo negde da ih vrati odnosno pusti na slobodu (racunam da ce se snaci u prirodi, ne znam da li su uzete iz prirode, ili odgajane u zatocenistvu), gde bi bilo najbolje da se to uradi?

_NEBOYSHA_
31.05.09., 00:33
Ako ne želiš da ih zadržiš slobodno ih pusti u neku baru,reku,kanal(naravno ne mislim na ulični kanal)Snaćiće se one.

smeshko lepushko
31.05.09., 00:36
Ma ja sam to tebi rekao onako samo da znas...ne kritikujem ili tako nesto...ako su uzete iz prirode i zeli da ih vrati, najbolje da ih vrati na isto mesto, ako ne onda neki kanal, rukavac, jezero, ima ih na Adi...nema pojma...ako odluci da ih zadrzi, samo neka se sto vise informise i neka im obezbedi sto bolje uslove...

acak
31.05.09., 00:42
pa ne znam oce moci da brine o njima, bas im treba prostora, za tolki akvarijum nema para, pa je resio da ih cuva u nekoj vecoj plasticnoj kadi....
mada ja mislim da ako ne mozes da brines o njoj, najbolje da je pustis negde...
naravno pod uslovom, da imas gde...

jel bi bio problem da se pusti u reku, recimo Savu, ostavi se na obali, pa sta joj sreca da? :)

MobyDick
31.05.09., 01:19
Koliko su velike? Ako su nekdje 17cm, rekao bih da je to Emys orbicularis hellenica.

Ova vrsta (u Sloveniji pravimo im "mocvirska sklednica") treba akvarij minimalno 500 litara vode... Ali to jos nije dosta. Treba im i UVA i UVB. Zato je najbolji zunanji ribnjak s cca. 5000 l vode.

U prirodi su sve rijedkije ... Zato treba da se cuvaju u prirodi ...

nenad
31.05.09., 01:58
Tako je, pustite ih, može u Dunav, snaći će se one.

acak
31.05.09., 02:02
pa nisu male, ne znam kako da ih merim....
ali ako bih merio od glave do kraja repa, ima oko 20cm...

MobyDick
31.05.09., 02:08
Meris samo karapaks. To je od pocetka do kraja oklepa - spodnji del.

spiderboy
31.05.09., 11:38
barske kornjače su grabljivice i možeš i pustiti u bilo koju reku baru i sl.znaju oni da se staraju o sebi,bar će se dobro završiti po njih,hehe,bolje na slobodi nego u kadi ;)

acak
31.05.09., 12:34
pa i ja to mislim, bas cu da odem do burazera danas, da vidim kako se snalazi, i da mu predlozim da ih pusti negde