PDA

Pogledaj punu verziju : Zeleni pitoni(CHONDRO)



Crochondro
09.06.09., 20:50
Mnogi su me tu kontaktirali vezano uz bebe chondre koje sam nedavno dobio. Odlučio sam napisati jedan tekst o njima općenito i o njihovom držanju,hranjenju... jer vidim da vas je puno tu zainteresirano za njih. Nadam se da vam se sviđa

OPĆENITO
Zeleni pitoni su arborealna vrsta pitona koja nastanjuje prostor od poluotoka Cape York u Australiji preko otoka Papue i Nove Gvineje pa sve do malih okolnih otočića. Nastanjuju kišne prašume od razine mora pa sve do 2000 metara nadmorske visine.
Prosječna dužina odraslog primjerka je između 120-200cm s tim da su ženke u pravilu veće od mužjaka. Većinu vremena provode odmarajući se na drvećima i niskom raslinju. Po noći kreću u potragu za hranom i hranu ponekad traže i po tlu.
Kao što i samo ime govori, zeleni pitoni su primarno zelene boje. Uz zelenu boju najčešće imaju primjese žute, plave ili crne s neznatnom količinom bijelih ili žutih točki i pruga. Boja ovisi o području odakle potječe chondro. Postoji mnogo formi zelenih pitona i obično se povezuju s izoliranim otočnim populacijama. Neke od otočnih populacija su chondri sa otoka Aru, Biak, Yapen, Kofiau... Boja mladih zelenih pitona je drugačija od boje odraslih. Većina beba izađe iz jaja žute ili crvene boje ali nije rijetkost da bude i smeđih primjeraka. Promjena boje počinje naranije u dobi od 3 mjeseca a može kod nekih chondra potrajati sve do 4-5 godina. Forma s otoka Kofiau je popularna po tome da često ostane žute boje čak i kao odrasli primjerak.
Najduži životni vijek u divljini nije poznat dok su u zatočeništvu zabilježeni primjerci koji su živjeli duže od 30 godina, mada je prosjek nekih 8-15 godina. Zbog svoje relativno male veličine i jako velike varijacije u bojama i paternima, chondri su postali jedni od najpopularnijih zmija u svijetu teraristike.
Bebe rođene u zatočeništvu su prilično jako mirne i s velikom većinom se može veoma lako rukavati ako im se pravilno priđe.

DRŽANJE
Preporučljivo je držati svakog chondra posebno u svom terariju iz više razloga. Hranjenje i ostale rutinske radnje(čišćenje, izmjena vode...) je puno lakše obavljati! Također se smanjuje šansa od prijenosa bolesti između primjeraka. Važno je napomenuti da se ne smiju držati dva mužjaka u istom terariju pošto se mogu boriti i nanijeti si ozljede.
Veličina terarija za jednog odraslog chondra trebala bi biti minimalno od 60x60x60cm.
Dnevna temperatura bi trebala biti u rasponu od 28-30°C s malo višom tempraturom na mjestu za grijanje dok bi noćna temperatura trebala biti niža za par stupnjeva.
Vlaga u terariju bi trebala biti oko 40-70% te naravno u fazi presvlačenja negdje oko 90%.
Preporučljivo je dnevno špricanje vodom tj. imitiranje kiše jer ih to ujedno i smiruje i hidratizira i chondri će rado piti vodu sa svoje kože.

HRANJENJE
Mladi chondri bi trebali jesti svakih 5-7 dana i to po jednog pinky miša. Jednogodišnji chondri jedu svako 7-10 dana po jednog malog miša ili štakora dok odrasli jedu svakih 20-tak dana po jednog odraslog miša ili štakora srednje veličine. Ne preporuča se hranjenje s više komada hrane pri hranjenju jer šanse da se to dogodi u prirodi skoro pa ne postoje!

PARENJE
Chondri postaju spolno zreli s 3 godine mada se preporuča pričekati s prvim parenjem sve do 4-5 godine. Ženka bi trebala imati barem 900grama i ne biti salasta dok bi mužjaci trebali imati barem 450grama. Da bi se parilo chondre moraju se izabrati iznimno zdravi primjerci. Ženka bi trebala biti u odličnoj formi pošto nakon parenja pa sve do polaganja jaja neće jesti a proizvodnja jaja je jako iscrpi i zna se dogoditi da zenke uginu ako se previše opterete i pare svaku godinu za redom. Ista je situacija i s mužjakom čija bi sperma trabala biti u odličnom stanju da bi oplodio sva jaja. On odbija jesti dok god je uz ženku tako da nije ni čudo ako ne jede po par mjeseci. Ako su zdravi oboje ova „dijeta“ uopće neće utjecati na njihovo zdravlje.

By Crochondro ;)

Laki90
10.06.09., 03:51
Primetio sam kod tebe u terarijumu da ima dosta mesta za penjanje i sl.Da li moraju da imaju i dok su mali ili samo kad malo odrastu i kad i kako moze da se zna pol???

Crochondro
10.06.09., 14:28
Chondri su arborealne zmije i zahtijevaju odredenu visinu terarija i grane na razlicitim visinama tako da mogu ovisno o raspolozenju birati gdje ce se smjestiti! Mladi i veliki chondri trebaju terarij koji je visok koliko i sirok, znaci otprilike ovako nesto kao sta ja koristim. Ovo je primjer idealnog terarija za chondra po mom misljenu. Ovakav imam samo jedan i on mi je za najvrijedni primjerak. Uskoro cu napraviti jos jedno 3-4 ovakva terarija tako da svaki ima penthouse.
Terarij je sirok 80, dubok 60 i visok 80 cm. Temperaturu reguliram preko termostata a svjetlo s neonkom koja je s unutarnje strane.
http://img140.imageshack.us/img140/7712/pacinoterrarium.jpg (http://img140.imageshack.us/my.php?image=pacinoterrarium.jpg)
ventilaciju sam rjesia sa kompjuterskim ventilatorima
http://img29.imageshack.us/img29/7963/ventilator.jpg (http://img29.imageshack.us/my.php?image=ventilator.jpg)

Spol se kod chondra moze sigurno utvrditi tek nakon sta navrse godinu dana odnosno kad budu oko 100 grama. Svako pokusavanje utvrdivanja spola prije tog vrimena moze zavrsit ozljedom po malog chondra. Nikad ne kupujte chondre mlade od godine dana kojima se zna spol!!!

kimo
10.06.09., 15:15
Da li su ti cooleri neophodni? Ne može se rešiti recimo dobrom dijagonalnom ventilacijom?

zarko
10.06.09., 17:01
nisu neophodni naravno...
zavisi od sobe..do 30C je sve ok...pa cka i neki stepen preko.
kupite knjigu more complete chondro sve pise lepo tamo

Crochondro
10.06.09., 17:11
Ja sam ih stavia jer mi odgovaraju totalno i super rade. Uglavnom, ja kad pospricam chondra u ovom terariju, vlaga se podigne i u terariju bude vlazno nekih 4-5 sati a poslije 8 sati bude prilicno suh i to je idealno jer se pri ovakvoj ventilaciji umanjuje rizik od ikakvih bakterija, plijesni i slicnih mikroorganizama!
Inace je sasvim dovoljna ventilacija bilo kakva a da funkcionira i odrzava vlagu na slican nacin i doprema dovoljno svjezeg zraka u terarij!

juka83
01.12.09., 17:38
dali mi predlazete ovu vrstu kao narednog ljubimca, zmija mi se strasno svidja i uvjek mi se svidjala, mislim od malena da sam zelio da je imam ( ovo je vrsta poznata kao Green Tree Phyton ili ???) :) .
Prvenstveno me zanima mogucnost nabavke iste u Bosni i kako je moguce nabavit ako je nema vamo, cijena beba od 3+ mjeseca na trzistima bivse juge???

Crochondro
01.12.09., 18:03
Pa mislim da na prostorima bivse Juge samo jos jedan covjek uz mene uzgaja ovu vrstu zmije. Bebe se krecu od 350eura pa na vise.
Savjetujem da svakako razmislis dobro prije kupnje jer bi trebao udovoljiti svim uvjetima koje ova zmija zahtjeva prije njene nabavke. Ako to mozes, onda ti je svakako preporucam.
Ova zmija nije za ljude koji imaju financijskih poteskoca i slicno jer zahtjeva dosta velik terarij kao odrasla i po mogucnosti(idealno): plocu za grijanje(heat panel), termostat, svjetlo i jos puno toga. Nju se ne moze drzati u plasticnoj posudi kao recimo kraljevske pitone.

zarko
01.12.09., 21:52
toma da li si video slicke tvog bebca???
ima glavu ko cale biak extra

juka
dosta ti ispadne bez 500e ne moze da se udje a dastedis na takvoj zmiji ne ide!
termostati su dosta skupi ter treba 90x50x60 neki optimum...
+ treba malo iskustva jer nije bas jednostavno ko obican piton!
ipak su malo specificniji...

juka83
01.12.09., 23:37
Hvala na infu, znaci ipak malo vise pure (iskustva) treba za ovog prekrasnog mezimca, ajd dok malo nakvasam sa znanjem i iskustvom vezano za teraristiku, cu sebi da nabavim ovako jednog aBd...

jos jednom Hvala!!!