PDA

Pogledaj punu verziju : Trebaju mi saveti za grejanje terarijuma...



NecrovoX
21.06.09., 20:48
E ovako..
Imam stakleni terarijum 60x30x30 (vidi sliku),nemam problema oko odrzavanja temp danju,to je lako sa sijalicom,ali me brine nocu i to tek kada dodje zima! Pa zelim da se spremim..Imam ispod terarijuma jedan under tank heater (onaj koji se lepi za dno) i sa njim dogrevam nocu,za sada je on dovoljan,ali kada dodje zima u mojoj sobi zna temp da padne i do 15 stepeni! Onda ovo nece biti dovoljno da ugreje nocu do tih minimalnih 20 stepeni.
Sta mi predlazete?
Razmisljao sam o keramickoj sijalici ali ne znam gde bih je stavio,jer pored ove spot nema mesta..Vredelo bi da uzmem jos jedan taj under tank heater i zalepim ga sa strane terarijuma? Ili ima neka kobinacija sa keramickom sijalicom koju predlazete?
Haj da cujem ideje!! odmah! :) Da se spremim na vreme :)
Hvala vam svima unapred! :th_Wave:

Marcco
21.06.09., 21:29
Cudi me da ne mozes da zagrejes, ja veci terarijum od ovog zimi drzim na 24c bez podnog grejaca,samo stavim jacu sijalicu, sada mi je 40w a zimi 100w. A u sobi je 18c zimi. Probaj da sijalicu spustis malo nize jer njena toplota se ne siri bas najbolje. Mozes i da stavis neko kamenje blize sijalici jer ono akumulira toplotu, to sam ja radio.

NecrovoX
21.06.09., 21:37
Ali nocu ne radi sijalica!! Zato sam i rekao da danju nemam problema,ali sta da cinim nocu?

Marcco
21.06.09., 21:51
Ja zimi terarijum premestim od spoljnjeg zida i automatski se sporije hladi, nikad mi se preko noci nije ohladio ispod 20c, premesti ga blize peci, radijatoru ili cime se grejes. A za kamenje koje je blize sijalici sam rekao da akumulira toplotu, dovoljno je toplo bar jos 3 sata posle gasenja sijalice tako da ce se ter. sporije hladiti

NecrovoX
21.06.09., 22:44
Fora je sto u mojoj sobi nema grejnog tela,ima ga u dnevnoj,tamo je velika kaljeva pec i onda zagreva tu prostoriju i moju sobu.I naravno da to greje danju,ali uvece se hladi i do jutra bude hladna kuca,pa jutra budu "vesela",tu je problem!!

Marcco
21.06.09., 22:49
Imam i ja isti problem, moja soba se ne greje, zato ga stavim pored zida koji nije spoljni jer je dosta topliji. Kamenje koje sijalica ugreje je meni dosta pomoglo, mislim da ce ti to + podni grejac biti dovoljno. Ako stavis kamenje stavi ga tako da direktno dodiruje staklo i tako ce se vise zagrejati.

NecrovoX
21.06.09., 22:56
Terarijum ne mogu pomerati,ima mesta samo tamo gde je sada,a to je bas spoljni zid.
A kamenje ce pomoci kao sto i sam kazes prvih par sati,a sta kasniej? Znaci kamenje ce pomoci do ponoci otprilike,a posle? Od ponoci pa do 6 ujutro je najveci problem!

Teletabis
22.06.09., 00:48
KOliko sam ja video, ima da se kupe nightglo sijalice, plave i crvene, sad zavisi koju zivotinju cuvas!

Veoma se slabo vide kada sijaju tako da ti nece smetati, a vecina reptila ne vide crvenu boju tako da ce njima biti efekat kao da je mrak, e sad jedino moras da resis taj problem mesta za nju, ako nemas mesta, onda ces morati da skidas spot i da stavljas ovu svako vece :)

Marcco
22.06.09., 05:18
Moze naravno crvene sijalice, a i ne vidim razlog zasto bi gasio sijalicu u 8 ili 9 uvece? Ja ostavim da sijalica radi do ponoci i nisam primetio da joj to smeta.

spiderboy
22.06.09., 10:53
stavi stiropor 3cm debljine izmedju zida i terarijuma,to će da umanji gubitak toplote,može i sa strane da se postavi(kvari izgled),šta držiš u tom terarijumu?

NecrovoX
22.06.09., 13:23
Pa sijalica se gasi u 21h i pali u 6h ujutro.Tako sam napravio rezim dan/noc.Razmisljam da namestim da se pali u 5 ujutro kada dodje zima,..Koliko njoj smeta to sto tebi gori sijalica do ponoci je diskutabilno,i tome se vec bilo govorilo u nekoj drugoj temi.Naime mozda joj nista nece faliti i da sijalica stalno radi,a mozda bude podlozna stresu zbog toga.Ne bih da proveravam,bolje mi je ovako,mislim da je i prirodnije..
To za stiropor cu definitivno uciniti.Stavim iza terarijuma,da ga zid ne hladi toliko..
I imam Bou Constrictor u tom terarijumu..

Marcco
22.06.09., 14:38
Pa eto, resenje je crvena sijalica, crvenu boju zmija ne vidi i mislice da je noc, a opet ni tebi nece smetati jer ne svetli jako.

NecrovoX
22.06.09., 16:49
I sada mi je crvena spot sijalica unutra..Onda ispada na kraju da ce to stalo svetleti..
I vidi se i ovo svetlo dosta,mislim da i ona konta kada je upaljeno,kada ugaseno svetlo.
Jer dok je upaljeno ona ne mrda iz coska,a nocu kada je mrak,kako upalim svetlo u sobi,tako vidim da mrda po terarijumu.

Lizard_King
22.06.09., 17:09
I sada mi je crvena spot sijalica unutra..Onda ispada na kraju da ce to stalo svetleti..
I vidi se i ovo svetlo dosta,mislim da i ona konta kada je upaljeno,kada ugaseno svetlo.
Jer dok je upaljeno ona ne mrda iz coska,a nocu kada je mrak,kako upalim svetlo u sobi,tako vidim da mrda po terarijumu.



keramicki grijac, ili night glow

NecrovoX
22.06.09., 19:12
keramicki grijac, ili night glow


Video sam da ti prodajes jedan pa mi bas zato i palo na pamet da sada postavim ovu temu,podsetio si me na buduce brige :)
Bio sam nedavno u pet centru i video sam da imaju te sijalice kao moon glow,cini mi se da bi to jos bila dobra ideja.Ali i tu je problem sto nemam mesta gde i kako da je montiram na ovaj terarijum!
Razmisljam o nekom keramickom grejacu,ili kabl grejacu koji bi namontirao da poklopac terarijuma (izunutra) i namestio preko potenciometra da se ne zagreva na vise od 40 stepeni.Tako se ni zmija ne bi opekla ako ga dodirne i u kombinaciji sa onim under tank grejacom bi mozda to bilo dovoljno da drzi temp na 20 stepeni.
Ima neki grejac koji mi predlazete za ovo? Ili kako funkcionisu ti kabl grejaci? Posto ne znam puno o njima,moglo bi to posluziti ovako kako sam ja zamislio?

Lizard_King
22.06.09., 19:33
Ali i tu je problem sto nemam mesta gde i kako da je montiram na ovaj terarijum!



pa opusteno, svako vece odvrnes tu a zavrnes nightglow ili grijac :D

ili tamo levo gde ti je termometar

IV@N
26.06.09., 00:18
znas sta bih ja uradio,napravio bih pozadinu od sige,i kroz nju provukao kabl grejac koji bih napravio,siga super izgleda,grejac se ne bi video,i stavio bih stiropor nazad da poveca izolaciju....a najveci fazon je sto se iza moje zgrade prave garaze,pa sam nasao jedan kamen oko 20kg sige ostalo mi jos 5kg,to ide kod fat taila,nemam pojma otkud to tamo :)

NecrovoX
26.06.09., 09:09
DA znas da sam i ja bas poceo da mislim o tako necemu,samo sto sam ja mislio da odem kod kamenoresca i da mi od mermera napravi tako nesto,neku kocku kojoj ce izdubiti pozadinu i tamo da smestim neki kabl grejac..
A sta je siga? El to one velike bele kocke sto su lagane i onako porozne?

IV@N
26.06.09., 14:55
http://public.carnet.hr/speleo/znanost/sige/slike/077-siga.jpg.

nesto slicno ovome...porozni kamen,moze da se oblikuje nekom testerom malim cekicem i skirglom da bi dobio ravnu podlogu da bi zalepio za staklo...zuckas kamen

NecrovoX
26.06.09., 15:12
Ja mislim da ti mislis na siporex! I to mi jedino problem sto mislim da se to dosta mrvi,ne cini mi se kao najbolja stvar za stavljanje u terarijum..
Ali jos uzimam sve u razmatranje..

IV@N
26.06.09., 15:36
nije siporex,obican kamen samo je mekan i mozes da ga kupis u akvaristickim prodavnicama,znam sta je siporex,ovo je siga,a ne siporeks.dakle----http://farm1.static.flickr.com/4/7942538_48903e3585.jpg :)Z

NecrovoX
26.06.09., 19:18
Ahahahah,pa jesam googlovao,ali su samo izasle neke gluposti :)