PDA

Pogledaj punu verziju : Pitanja u vezi parenja



toncek
03.07.09., 09:16
Ovak,nisam htio otvarat novu temu...vezano je za parenje...imam mužjaka P.cambridgei spremnog za parenje i nabavio sam ženku za njega...to parenje se več moglo odigrat,ali mi treba par savjeta...pa bih vas molio da mi kažete sve važno šta trebam napravit da uvjeti budu idealni...hvala

Geni
03.07.09., 09:25
Prebacio sam ipak u novu temu.

Kada se ženka presvukla? Ja bi prvo odomaćio ženku i lepo je nahranio (ovo većina kažu da nije bitno ali meni je lakše da ne razmišljam o tome).

Potrudio bi se da je terarijum veliki i da ima dosta mesta za sklanjanje ukoliko se pokoškaju prilikom parenja. Ubacio bi mužjaka u nekoj kutiji sa malim otvorima i gledao bi da li su zainteresovani jedno za drugo. Ukoliko lupkaju puštaj odmah u suprotnom bi ih ostavio tako par dana pre no što bi otvorio kutiju sa mužjakom i pustio ih zajedno.

Oni se relativno lako pare i ne verujem da će biti nekih problema. Uvek možeš da ih jednostavno pustiš u isti terarijum i ostaviš da sve ide kao u prirodi. Mužjak, ako je dovoljno sposoban će snaći ;).

toncek
03.07.09., 09:48
Jučer sam napravio tako,ženka je u manjoj kutijici,a poklopac je od mrežice i tako sam je stavio zatvorenu mužjaku u ter.da se osjete.Nisam primjetio nikakvo lupkanje,ali mužjak se je nakon jako kratkog vremena počeo kretati,ali moguće je da je išao na vlažniji dio treseta jer je bio friško pošprican... Ter.je bez ikakve dekoracije samo posuda za vodu i treset,mislim da je tako puno bolje i lakše je za spasit mužjaka ako nešto krene po zlu...

Geni
03.07.09., 09:55
Jeste ako planiraš da aktivno spašavaš mužjaka ali parenje zna da potraje. Kada sam puštao cyaneo zajedno, stajali su 10cm jedno od drugog nekoliko sati pre no što su krenuli. Ko će ih nadzirati toliko. P. cembridgei su arborealne i uglavnom se jure po nekim granama tako da će biti teško da se mužjak spasava. Možda je bolje da mu se omogući da sam pobegne ako treba.

I nikada nisam probao da stavim ženku kod mužjaka. U prirodi ide obrnuto pa i ja uvek tako radim. Možda je kimo probao i ovako?

toncek
03.07.09., 10:01
upravo sam se toga sjetio...sada sam mužjaka spakirao u manju kutiju a ženku ču pustit u nutra u ter...da li da prvo sredim taj ter.ili? ima paučine od mužjaka...da ako potraje parenje ko če njih nadgledat,bilo bi mi malo žao da parenje ne uspije a da ga ženka pojede...ja cu nju dobro nahraniti,ali svejedno me brine

dal se parenje treba odvijati predvečer ili može i tokom dana? igra li to kakvu ulogu?

kimo
03.07.09., 13:16
Uff...najveća prednost je uvek da je ženka u terarijumu u kom se pare već duže vreme, jer onda ona tu ima i svoje paučine i feromona i svega što treba da da znak mužjaku da je tu ženka i da onda on pokušava da je primami da li lupkanjem, kretanjem ili vibracijama tela. Nije dobra ideja da ih tako premeštaš i samo pustiš da se spare u praznom terarijumu. Najbolje je da u standradnom terarijumu ostaviš ženku i nahraniš par puta i onda pustiš mužjaka i to je to. Ne postoji klasično spašavanje mužjaka, ako je ženka brza a on se ne snađe da pobegne ti tu ništa ne možeš...

marko
03.07.09., 13:39
Nije prirodno da ženka ide kod mužijaka na parenje ali mislim da bi bilo zanimljivo probati. U knjizi Tarantula Keepers Guide su upravo taj način koristili. Taj pristup me navodi na razmišljanje da je fatalni ishod mužijaka sveden na minimum ili da čak ne postoji šansa za fatalnim ishodom. Ali naravno prvo treba probati pa onda doći do zaključka, ovo sve što sam napisao je nagađanje.
Znamo svi da je taratnula vrlo tolerantna na neutralnom terenu, tačnije na bilo kojem terenu koji nije domaći. U tim situacijama koristi taktiku "beži" umesto "napadaj" :) Verovatno bi se tako i završio pokušaj parenja, ženka bi pobegla, ali kažem opet bilo bi zanimljivo probati.

toncek
03.07.09., 14:04
ja sam ovako napravio,prebacio sam mužjaka u neku kutijicu u kojoj može bit nekoliko dana,ima vode pa mu ništa nebude...ter.sam očistio od dreka i zamijenio treset...i tu sam stavio ženkicu i nahranio je...čim sam je stavio počela je malo plesti po ter...još ču je pustit koji dan pa ču onda probat sa parenjem pa kud puklo da puklo...

Geni
03.07.09., 14:08
Pa to je jedino što možeš da uradiš. Obezbedi im par mesta za skrivanje i da ima mužjak gde da pobegne i nadaj se najboljem.

toncek
03.07.09., 21:50
preskinula se 3.5.2009 ja mislim da je to ok za odraslu ženku i da se neče ponovno preskinut dok napravi kokun...kaj vi mislite?