PDA

Pogledaj punu verziju : kopnena kornjaca u kuci?



Jeja
03.07.09., 23:49
Koja kopnena kornjace se moze drzati u kuci i gde mogu da je nabavim povoljno? Koliko one uopste vole da budu u terarijumu cak i uz cesto pustanje? :)

MobyDick
04.07.09., 01:24
Kopnene kornjace koje se moze (i treba) drzati u kuci nisu nikako povoljne i tesko ih je dobiti. A ne samo to - vrlo su zahtjevne! Govorim o africkim vrstama kao su Testudo kleinmanni, Pyxis arachnoides, Homopus signatus, Psammobates oculifer. To su male kornjace, koje je potrebno drzati u terarijumu.

Imas jos Geochelone pardalis, Geochelone elegans, Malacochersus tornieri koje je potrebno drzati u terarijumu preko zime. Ali one trebaju ogroan terarijum. Ja bi rekao MINIMALNO 200x100cm (lahko manje za tornieri). Ali vise bi bilo bolje. I jos jedna stvar - ove pametno je drzatu preko ljeta na vrtu. Ove su nekoliko jeftinije - nekdje 170-250€ za bebu.

pozz,
Anze

darko.subotica
04.07.09., 01:27
A ove domace, sumske, kornjace?
Mislim, znam da su zakonom zasticene... Ali ako se nabave od nekog uzgajivaca? Jel moze tako nekako?

Tj. mogu li one ovako po sobi?

MobyDick
04.07.09., 01:51
Darko, ne. Bilo kojeg terarista koji drzi kornjace (i eticki pristupa temu) ces pitati, reci ce ti, da to nikako nije opcija. Ako mozes IDEALNE pogoje dat zivotinji van kuce, onda nije ni eticki ni moralno, da ju drzis unitra. To su kornjace za van.

A zasto se unutra drzi one kornjace. Ako uzmem na primer T. kleinmanni - takve kornjace trebaju posebnu njegu. Kad je zime trebaju oko 17-20°C, a kad je ljeto trebaju oko 33-35°C. Ali nije sve tako jednostavno. One kad je ljeto estiviraju i to je isto potrebno kao i hibernacija kod onih kornjaca koje hiberniraju. ESTIVACIJA je tzv. "ljetni spanac". Kornjaca miruje preko najvrucije dane ljeta - julij, avgust. Ovakve pogoje prakticki je nemoguce zagotoviti izvan kuce ... Zato su i ove kornjace toliko skupe (i do 10 000€).

Pozz,
Anze

darko.subotica
04.07.09., 02:10
@MobyDick... Uh, hvala ti na informacijam prijatelju.

Nego uvek sam gotivio kopnene kornjace. Pa ono, razmisljao sam da kada kadgod budem imao kucu i dvoriste, da napravim posebno mesto napolju za njih. A preko zime da ih smestam u kucu (naravno, ne da ih drzim u sobi, poslusacu tvoj savet).

A moram reci, da prosto obozavam kornjace. :)

MobyDick
04.07.09., 02:15
Najbolji izbor je definitivno kornjaca koja hibernira. Tako ces jo preko zime pustiti vani (ako to bude Testudo hermanni boettgeri) ili jo uzmes, da hibernira u kuci. Kornjace koje ne hiberniraju (azijske, africke) trebaju vise paznje, jer se moze prije razbolet ("get sick").

Kornjace rulz :cool: :D

darko.subotica
06.07.09., 15:33
E sto se tice obicne Sumske kornjace (T. hermanni), cini mi se da je zasticena vrsta i da je zabranjeno uzimati iz prirode? Right?

E sad, koliko ja sam upoznat, kod nas u Subotici u jednom pet shopu ih prodaju ... o_O !?

Legal?

MobyDick
06.07.09., 15:42
Si u pravu. Ako ih prodaju, trebajo ti dat CITES papire kad kupis. Ako tog nema - zovi inspekciju :12n:

darko.subotica
06.07.09., 19:52
Bas cu da odem jedan dan da vidim :) Moram se jos raspitati ;)

darko.subotica
09.07.09., 01:23
Bio sam u Pet-Shopu gde prodaju Testudo Hermanni ... Nisam pitao dali imaju CITES ... Ali cisto sumnjam! :(

A bas su lepe male kornjace! Cena 3500 novaca ;)

gordond
16.07.09., 03:35
Vidim da je tema stara vec 7 dana, ali aj da odg..

Ako vec nisi kupio kornjacu u tom pet shopu i ako zelis da budes siguran da je iz uzgoja, predlazem ti da pitas Coleta iz NSa. On ima farmu, i koliko ja znam gotovo svi lokalni pet shopovi od njega nabavljaju. Cena je mnogo jeftinija. Ako si i dalje zainteresovan, javi se na pp da ti dam njegov br..