PDA

Pogledaj punu verziju : Pomoc



copy
11.07.09., 22:25
Pozdrav svima

Interesuje me par stvari, poceo sam da se bavim ovim zanimljivim hobijem
i pre tri dana sam sasvim slucajno naleteo na maticu bila je na terasi
e ovako uzeo sam je i stavio u teglu sa malo zemlje skroz je crna i duga negde oko 8, 9mm slagacu vas nisam uspeo da je slikam pre toga jer je napravila rupu u zemlji i vec tri dana kopa pa me zanima dal je to dobro ili lose voleo bih da oformiram koloniju e sad razmisljao sam da napravim malo veci terarijum sa zemljom i obezbedim normalno sto prirodnije moze
e sad da li smem da je vadim iz te njene nove rupe i prebacim u novi
i jos jedna stvar uzgaivaci kako da joj dam vode i zanima me koja je to vrsta znam da je tesko bez slike ali nezz bojim se da cu je povrediti prilikom hvatanja znaci cela je crna i dugacka samo 8mm

Hvala svima nadam se da me razumete
Pozdrav svim ljubiteljima mrava

Bifrost
12.07.09., 12:50
Mozes da je izvadis ako hoces da je premestas, ako je vec polozila jaja samo i to premesti sa njom. Ja pretpostavljam da si nasao Lasius-a nekog pa proguglaj pa probaj dda identifikujes koji je. Sto se tice davanja vode video sam po netu da neki stave onu posudicu za papagaje za vodu, ja nasprskam samo onom fajtalicom za cvece (http://www.brimacodoo.net/25%20-%2008.07.2008/420079.jpg) ima se uzme u onim radnjama sve za 80-90 din.. Pa malo samo vode ne previse da se ne podave..

Dahaka
12.07.09., 14:25
Pa...
Ja je ne bih dirao dok sve dok ne napravi radnike.
Pa je onda poslije lako prebaciti ima par fora kako sami da se prebace.

A pogeldaj ovaj sajt:
http://www.antweb.org/taxonomicPage.do?rank=genus&project=serbiaants

Tamo trazi tvoju vrstu...

ja bih rekao da je vjerovatno Formica ili Camponotus.
Fotografije su vecinom radnika pa ti kopiraj latinski naziv i trazi na internetu sliku kraljice... jer ranici nijesu uviejk siti kao raljica, pogotovu po boji...

Daj jos malo opisa.
Da li je tanka dugacka, ima li veliku glavu. Je li brza, plasljiva...

copy
12.07.09., 16:32
ok hvala na komentarima sutra cu da je premestim ili mozda danas ako budem imao vremena pa sta bude bude pa cu je lepo detaljno slikati da vidimo koja je vrsta znaci sto se vode tice samo uzmem prskalicu i nakvasim malo zemlju nazalost jos nema radnika niti imam informacije o jajima dal je uopste krenula

hvala

probacu da je ubacim u epruvetu to su mi neki uzgaiv rekli dok nedobije radnike pa posle da je prebacim zajedno sa radnicima

Bifrost
12.07.09., 17:05
Pa da to za epruvetu sam gledao po netu... ili uradi isto sto i ja.. meni se svidja to sa gipsom i moze lepo da se vidi sve :)

Dahaka
12.07.09., 20:01
Ja sam sebi napravio sa zemljom.
matica se zakopala i ja samo kvasim zemlju dok ne dodju radnici e onda pocinje prava stvar.

I ja mislim da je najbolje da se sa zemljom napravi jer mravi onda samo kopaju i mnogo ljepse izgleda.

Mzoe da se nabavi bijela zemlja ili pijesam i ond amravi koji zivu u tavim zemljama mnogo se jasno vide...

Moja preporuka za mrave koji zive u zemlji je zemlja.

Mozes kao Bifrost sa gipsomi to je dobro. ko ti se vise svidja sam sam napravis hodnike...

Bifrost
12.07.09., 20:08
Videces kad moji pocnu da kopaju gips ::D hehe ali stvarno te komadice koje je matica stavljala na larve su od gipsa koje je ona kidala :)

Dahaka
12.07.09., 20:13
:D

Iskopace te koji se losije drze.

Ma uvijek se mogu preseliti u mravarijum sa zemljom.
Nije to problem.

copy
12.07.09., 20:55
pa da i ja se slazem da napravim mravarijum i ubacim zemlju nekako mi izgleda prirodnije nego sa gipsom a i gips mi je ok sto mozes da ih gledas sta rade:) e i imam jos jedno pitanje kad ce radnici doci na svet ako je uopste pljunula jaja:)

pozz

Dahaka
12.07.09., 23:26
Doci ce najkasnije za 2 mjeseca...
Bice prije sigurno...

A mogu da se vide i sa zemljom...

Samo mravarijum treba da bude tanak.

copy
13.07.09., 15:12
pozz

evo ljudi premestio sam je u drugu i vecu posudu sa zemljom i kad sam je video izbliza
dugacka je samo 9mm i ima malu glavu i nema bas veliki stomak a kad sam video i ima bas mala jaja skoro pa se golim okom nevidi pa se bojim dal sam ugrabio sitnu vrstu ? :(

koliko su dugacke vase matice?

Dahaka
13.07.09., 17:07
Moja C. Vagus ej dugacka preko 2cm...
Ali to je Veliki Crni mrav.

A C. Aethiops je oko 15mm

Nista bez fotografije... :(

A ti tovji radnice nece biti veci od nje.
Nejde oko 2/3 njene duzine...

Da nije moza Messor Structor ili Messor Capitatus ?

copy
13.07.09., 17:22
bravo ja mislim da Messor Structor dosta lici na nju koliko sam ja mogao da primetim
al videcu da je izvadim i da je slikam i da napravim od stiropora nesto da je mogu kontrolisati i gledati :)
ali mi se nesto ne da bojim se da je ne ubijem ali videcu sta mi dahaka ti savetujes puna mi tegla zemlje i nezz gde je to me muci
a da nepricam o vadjenju koliko je komplikovano

Dahaka
13.07.09., 17:34
http://images.google.com/images?client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=s&hl=en&q=messor+structor&um=1&ie=UTF-8&ei=z0VbStC6BIvE-QaD3KSBCQ&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=5

ove mrave mozes da ndjes svida i ubaci kojeg. niece je ubiti jer nijesu ensto opasni ako ne bude ta vrsta:

http://www.antbase.net/sprache-englisch/ants-germany/bilder-seifert/messor-structor.jpg

copy
13.07.09., 17:40
ok bas sam gledao po sajtovima o ovoj vrsti i kad sam procitao da su dugacke 14-16mm 0.o zaprepastio sam se a moj je negde kako sam vec rekao 9mm nezz onda, sto se ubacivanja tice ne bih da rizikujem jer nisam 100% siguran tacno o kojoj je vrsti rec
uostalom sacekacu da se prvi radnici rode pa cemo videti

hvala

Dahaka
13.07.09., 18:40
Pa onda je Messor Capitatus

Uglavnom ako matica lici na Messora Crusctora onda mora da je neki Messor.

Imas onaj gore sajt i pogeldaj vrste...

Bifrost
13.07.09., 18:41
pa mestor matica je veca od 8mm mozda je bas ono sto sam i ja imao tetramorium? http://antsectopia.com/catalog/images/tetramorium%20semilaeve.jpg

Dahaka
13.07.09., 18:51
Mozda je nasao Tapinomu neku.

Ili nekog messora ali ne structora ili capitatusa.

copy
13.07.09., 22:15
ok danas sam izvadio maticu i pokusao sam da je slikam ali nazalost nista se nevidi ### mobitel, zanima me sta da joj dam da jede nista joj nisam davao od kad sam je pokupio i ladno je pojela jedno jaje

copy
13.07.09., 22:49
i da koliko moze dnevno matica jaja da odradi ?

hvala

Dahaka
13.07.09., 23:16
Pa ona jede jaja jer je nesigurna da je tu sigurno...
A inace se desi da pojede po neko da bi prezivjela do prvog radnika.

A dnevno oko 1. Zavisi od rste.

I daj te sa telefona da vidimo...

Daj joj medene vode.

Savis 1/3meda i ostalo vode mozes da dodas secera i stavi joj da to jede.
Malo oni jedu.
Ali nije to problem u hrani.

Ona u prirodi ne jede (vecinom) dok ne dodju radnici...

Bifrost
13.07.09., 23:51
Da daj sa telefonom bar da nagadjamo :). Moja od kako je snela prva jaja vise nije, sad su sve pupe cekam za koji dan mrave. Inace moja je 10mm ravno mozda koju stotinjku veca.

Dahaka
14.07.09., 00:02
Koliko ta tvoja brze razmija rmave od moje C. Aethips Bifrost.

moji jos nijeus geldali kukona...
Mozda sto im nije bas toplo. Nije ni eldno oko 18-20C
Ali valjda je to malo za njih...

I neka joj bude toplo copy!
:D

Bifrost
14.07.09., 00:03
Pa ne znam meni je i previse ocu radnike hehe

Dahaka
14.07.09., 00:07
Moja jos prije polozila jaja.
Ja sam imao larvu u zacetku prije tvojih jaja.
Taman jaje poraslo.
Valjda ce za koji dna da bude kukona.
Ima jedna velika larva...

E cply da li ti ej ta matica brza ako nije brza ona sumnjam da je Formica a vise da je Tapinoma ili Messor...

Bifrost
14.07.09., 00:13
E da ova kad sam je nasao, a i rekao sam mislio sam da je radnik neki uzeo sam je samo da je slikam malo ali se ispostavilo da je kraljica/matica. Jako je neuroticna ako bacim upaljac na sto na kome je mravarijum odma ih kupi i premesta... A inace je brza jako... Nikad ne bih rekao da je matica..

copy
14.07.09., 00:22
e pozz

da da toplo je njoj bez brige :) sto se tice trcanja tu jako gubi :) spora je a sutra cu da slikam telefonom verujte mi mutna je slika i samo se vidi crna mrlja :) al ok sutra cu da postavim a sta je to sa medom stavio sam joj musicu i nece da je jede voda mi je samo problem jel dovoljno samo da joj zemlju nakvasim ?

Dahaka
14.07.09., 00:26
To ce biti Tampinoma ili Tetramorijum neki
Pogledaj onaj link pa nadji te dvije porodice pa vidi da li odgovara nekoj...

@Bifrost

Jeste jeste.
Uhvatio sma Ja istu kao ti, smao nije htjela da odbaci krila pa sa je pustio, pa sam vidio da ona moja Formica nije ta vrsta i da je Formica Fuska ali nje kao nema kod nas... A ne odgovara nijednoj drugoj vrsti Formica a nije Camponotus...

copy
14.07.09., 01:21
antbase.fr dobra stvar ima sve moguce vrste mrava koliko sam ja video i koliko se razumem :) http://antsectopia.com/catalog/images/tetramorium semilaeve.jpg (http://antsectopia.com/catalog/images/tetramorium%20semilaeve.jpg) ova matica po stomaku i gradji to je to bas lici

Bifrost
14.07.09., 02:58
Ja sam ih bio nasao ranije gomilu takvih mislio sam isto da je messor neki... Ali pustio sam ih zato sto ima jako male radnike monomorfan je.

copy
14.07.09., 03:24
ne bih bas rekao da imaju male radnike nesto sam citao idu oni do 4,5mm

Dahaka
14.07.09., 13:56
Bezveze ti je ta vrsta...
Mzoda se tebi svidi.

Ali je spora nije aktivna i td...

Imas temu kako naci maticu pa tamo procitaj sta sam napisao i probaj tako...

Izlutra dok sunce skroz ne ogrije i predvece kad zadje, tad izlaze da nadju mjesto ako jos nijesu i td...

copy
14.07.09., 14:57
nista onda do sled godine :( a jel znas mozda kad je svadbeni let za lesus tako nes mali mravi obicni radnici se krecu negde 4mm 5 ?

Bifrost
14.07.09., 15:45
sad ih mozes naci samo malo prosetaj gradom :) ko sto dahaka kaze, ujutru i navece...

copy
14.07.09., 16:23
uff grad :) dobro je da imam dvoriste pa mogu na miru da ih pokupim :) jel imam sada sanse da nadjem Lasius niger imam ih dosta u dvoristu al nigde ni traga od matice :( a da kopam mi se neisplati, i da pustio sam ovu maticu negde sam nasao i prepoznao i strasno su sita vrsta :(

Dahaka
14.07.09., 16:43
Ovako.

Sada mozes da nadjes Lasiun Falvus. ali ti ga en preoprucijem jer ne izlaazi iz zemlje.

A Lasius Niger leti u Avgustu i svida ce ti oko kice svi rmavinjaci i okolo svi Lasius nigeri istu noc leceti.

Znaci jedan dan ce biti sad koji ne znam...

Sa srecom.

Imas sada i formica...
Ne fali ih!

Ja savaki skoro dan nadjem jednu maticu minimum...
:D

copy
14.07.09., 17:00
uf do avgusta mi se bas i neceka a jel imam sanse da iskopam maticu na kojoj su oni dubini ako mozda znas stvarno mi se necka, a ova Lasiun Falvus mi dodje ista kao i Lasius Niger samo su zuckasti

Bifrost
14.07.09., 17:06
Lasius flavus mozda nije los ja sam citao da je on ovde slucajno nastanio i uspeo da se prilagodi, a da je ustvari neka exoticna vrsta... Mozda ne mora hibernacija za njih...

Dahaka
14.07.09., 23:12
Ne znam za to.
Zanimljiva informacija!

Ja sam razmisljo o takvim stvarima.

Kad bi kupio nekog mrava morao bi da nema hibernaciju.
Na prvom mjestu zbog maltretiranja.
A na drugom da ne bi se odje anstanio pa poremetio nesto...

copy
15.07.09., 01:01
nerazumem sta hibernacija ?

Bifrost
15.07.09., 02:31
vreme kada su mravi ovi domaci ne aktivni tj u stanju hibernacije. Iz razloga sto je zima. Ako im to poremetis mogu da pocrkaju, ili da se ne reprodukuju... Kao medved sto ima hiberneciju ili zimski san tako i evropski mravi takodje zbog zime...

Znaci ima odredjeno vreme ja mislim od oktobra do februara kada ih treba drzati na niskoj temperaturi i oni se tad nece kretati... i to je bitno iz razloga gore.

copy
15.07.09., 03:48
da da kapiram sada nesto sam prso nez sta mi je, a ovaj to vazi kad su u prirodi ili vazi i za terarij?

Dahaka
15.07.09., 10:52
Terarijum bi trebo da simulira uslove iz prorode.
Tako da vazi i za njega.

Jedno kroz 10-15godina dok mi S&CG udju u EU, pa ona da kupimo neke vrste bez tog...
:D

copy
15.07.09., 13:29
hehe :) necete mi verovati danas sam oko jutarnjih casova nasao maticu Lasius nigga i uzasno sam prso i iznervirao kad mi je pobegla ispod nekog velikog kamena tada sam se vracao iz prodavnice i nisam imao pribor pa sam morao golim rukama i eto odee kakvo zlo neverujem takva mi se sansa nikad nece pruziti vise samo zbog toga

uzivajte

Dahaka
15.07.09., 13:45
Nije bila Lasius niger.
Nema sanse da je bila jer jos niejsu elceli.

Mozda je Lasius Flavus:
http://www.mieren.net/images/foto/lasius_flavus/lasius_flavus_koningin_werksters.jpg

copy
15.07.09., 17:36
da da jesi u pravu to je ta mada iste su mi 0o svejedno cekam avgust i u lov :)

Dahaka
15.07.09., 17:41
Mogao bi da nadjes i sada maticu.
Ima njih svuda.

ToPa 12.02.
15.07.09., 18:53
i ja imam jednu kraljicu Lasius Flavus, cime se hrani? pocela je da izbacuje 'jaja'..

Dahaka
15.07.09., 22:56
Uzmes med i smuckas ga sa vodom i malo secera dodas.
I ne stavljaj ih u zemlju jer nikada ne izlaze iz nje...

Meda 1/3 i vrlo malo secera...

copy
16.07.09., 12:41
da ima matica sada al to su sita vrsta, ja cekam za Lasius niga ili veliki crni mrav ili crveni ebem ga nez koja vrsta

ljudi jel je muzijak lasuis niger zuckas manji od zenke,a zenka crna i krupnija ?

Dahaka
16.07.09., 16:36
Ne ne.

Mužjak je skroz crn i mali je.

copy
18.07.09., 19:34
koji su ovo mravi http://galerija.kset.org/foto/albums/userpics/10007/normal_mravi.jpg

Dahaka
18.07.09., 20:34
Ja mislim Mesor Barbarius.

Niejsam siguran ali jesu Messori.

copy
04.08.09., 19:11
ahh ljudi i dalje nema matica :( svaki dan kada prolazim pored jednog mravinjaka bacim pogled dal ima matica ili ti svadbednog leta i ništa do sad:(jel ima neko mozda predstavu kad krecu, ko nije bio upoznat trazim Lasius niger maticu da li neko zna ? ::)

Miroslav
04.08.09., 21:38
Mislim da ih i nećeš naći kod mravinjaka. Tamo možeš naći samo neoplođene matice i mužjake. Traži ih bilo gde drugde, po ulici, ćoškovima (zato što traže mesto za polaganje jaja) ili tome sličnim mestima.
Meni su sletale na terasu, koja je na petom spratu.

Dahaka
04.08.09., 23:56
Copy Ja sam ti napisao da Lasius Niger izlijece u Avgustu i to samo jedan dan, svi mravinajci u okolini izlete.
Kao sto Miroslav kaze, tamo ih neces naci(mravinjaci) jedino kad je svadbeni let pa da je cekas da padne na zemlju nakon leta.

Po sastava trotoara sa zidom matice mozes najprije da uhvatis...

copy
13.08.09., 01:10
pozz

e ovako
juce sam iskopao mravinjak da nadjem maticu ali bez traga, ali sam nasao neoplodjenu sa krilima i dva muzijaka pa sam ih prebacio u casu pa me zanima dal ima sanse da je jedan od muzijaka oplodi
hvala

Miroslav
13.08.09., 07:35
Mislim da bi oni trebali obaviti svadbeni let, što je u čaši totalno neizvodivo.

Dahaka
13.08.09., 17:12
Nema sanse da se to dogodi.

Mravinjak cio ucestvuje u tome.

Vrati ih.