PDA

Pogledaj punu verziju : Pauk?



Dahaka
12.07.09., 20:43
Neki dan sam naisao na veliko pauka.

Tu vrstu niejsam prije gledao.
Na zalost brzo je pobjegao i nijesam ga mogao fotografisati erj nije mi bio fotoaparat pri ruci.

Dacu opis pa ako enko moze da pozna neka mi kaze...

Bas veliki pauk, minimum 3cm.
Ostavlja za sobom paucinu.
Ja sam ga nasao pod jedan bas veliki kamen...

Presesno je sviejtao, bijela i svia boja dominira sa crnim detaljima.
Dlakav je ali nijesu mu dalcice vece od 2mm.

I na stomaku do galve ako me razumijete ima neke izbocine troglaste...
To je Ja mislim najvaznija kareakteristika kod njega.

Bas su nekako izbocene.

To je ovako naj upecatljivije i cini ga robusnim...

concepcion
13.07.09., 00:30
te paukove sam ja lovio kao klinac,pletu mrezu slicnu krstasima i extra su mi bili,uvek me je kopalo nesto vise o toj vrsti da znam... ajde ako neko zna vrstu neka javi:D i sto je jako zanimljivo bilo ih je neverovatno mnogo 2,3 godine i onda odjednom nestadose,poslednjih 5,6 godina sam mozda par komada video samo,i mislim da mogu da budu 4,5 cm sigurno odrasli...mreza im je bas jaka,dosta jaca od mreze krstasa.... ma obozavao sam ih,kad bih navatao nekog sad gajio bih ih u sobi :-)))

Dahaka
13.07.09., 00:41
Pa na prvi pogleda sam mislio da je neki veliki Krstas. Ali nije...

concepcion
13.07.09., 00:45
lici dosta,ali bas ima te trouglice i kao sto si rekao robustan je,i vidjao sam neke sa belim tackicama a neki su bivali tamniji

Dahaka
13.07.09., 01:00
ovaj ej imao bijele tackice.
Nekako je bas orginalan u obojenosti... Svijetao...
Predpostavljam da je isto kao i krastas iz porodice Araneus
Ima dosta na Wiki tih pauka i nije nijedan od njih ili se varam a pise da ih ima jos an stotine tako da...
:D

Ima li nedje neki sajt koji ima bazu koja nam moze reci koji pauci zive kod nas?

Znam da ima za rave takav sajt...

Bifrost
13.07.09., 03:41
Mislim da nema takav sajt... Ima knjiga ali skupa jako "spiders of serbia" ima preko 600 opisanih paukova... Mozda i sa slikama... Voleo bih da dojem nekako do te knjige, a mislim da i znam kako :D

Geni
13.07.09., 04:18
Nema slika samo lokaliteta... imam knjigu.

indijanac
13.07.09., 12:25
a da nije mozda Lycosa narbonensis,ili neka druga lycosa...
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=3155&highlight=lycosa

concepcion
13.07.09., 16:30
koliko znam lycosa ne plete mreze na drvecu... a mislim da ih nema u beogradu,ispravite me ako gresim? tako da ne bi trebalo da je lycosa... potrudicu se da nadjem nekog ovde,malo cu da trazim po zbunju;) pa ako uhvatim nekog stavicu slike mada nemam adekvatan aparat ali snaci cu se nekako jer me silno zanima koja je vrsta i koji joj uslovi trebaju i ima da li se moze gajiti u terarijumskim uslovima nekako

Dahaka
13.07.09., 17:03
Joc nike Luycosa...
Grudi su joj prejake.

Ovaj pauk jako lici na rkstasa samo sto je veci i ima te izbocine na stomaku gore do ledja nijesu jake nego su onako kao da ima plecke...

concepcion
27.07.09., 23:12
http://www.oeko-msc.de/Araneus-angulatus.JPG

concepcion
27.07.09., 23:37
naucih ja i sliku da postavim,xexe;) nikad mi nisu kompjuteri bili jaca strana,elem,u pitanju je Araneus angulatus.... dahaka,jel taj bio?? ima raznih varijacija u boji ali u principu,to je to

Dahaka
28.07.09., 00:04
Da to je taj pauk!

Samo sto je ovaj malo drukcije varijacije.

Ja sam ovih dana pokusavao da ga fotografisem ali samo mu je paucina tu on nije.
Bio je. Siguran sam da ce biti ponovo.
Tako da cu ga fotografisati kad ga vidim...

Bravo!

concepcion
28.07.09., 12:13
hvala,hvala:D tu ti je on,prati one signalne niti,sigurno je negde u liscu preko dana...

Dahaka
28.07.09., 13:46
Pratio sam...
I stavljao sma skakavce i muve na paucinu da bi ga trzajem namamile.
Ali nista...

jedino sto sjutri dan nije bilo njih i mreza je bila popravljena.

Probacu nacas da ga fotografisem dok bude mrak.