PDA

Pogledaj punu verziju : boa constrictor



matteo3210
25.07.09., 15:07
U fazi sam kupnje boe constrictor pa bih molio da mi neko stavi kuju slikicu napise nesto itd vec imam albino kukuruznu zmiju hvala!!!:icon_salut:

Cold_Beer
25.07.09., 15:12
Pogledaj u ponudi,naci ces nesto

matteo3210
21.08.09., 08:31
Danas mi stize boa constrictor YUPI!!!!Poslije cu da vam stavim slike.Imam samo jedno pitanje.Dali je hrastovo drvo dobro za u terarijum mislim da nije otrovno mozda¨?Uzeo sam jednu hrastovu granu i olupio sam joj koru!!Je to uredu!!

gava
21.08.09., 10:53
problem su samo četinari zbog smole. Hrast je ok, ali treba ga oprati vrelom vodom. Pretpostavljam da je prevelik za kuvanje ili pečenje

Tomica M
21.08.09., 11:01
bravo izabrao si odličnu zmiju,biće ti pravi ljubimac,jako smirena i skulirana zmija;)

matteo3210
21.08.09., 12:30
Hvala na odgovoru!!!

gava
21.08.09., 12:43
bravo izabrao si odličnu zmiju,biće ti pravi ljubimac,jako smirena i skulirana zmija;)

Pa sad i to nije baš pravilo.
Obavezno je uzimaj svaki dan u ruke. Izuzetci su dan kad je hraniš i dva dana posle toga i period presvlačenja. Znači, kad joj se zamagle oči pa dok se ne presvuče. Zmije kako se navikavaju na ruke tako se i odvikavaju, bar je kod boa slučaj.
Obezbedi joj mesto za skrivanje i trudi se da je što manje cimaš dok je u tom mestu.
Da li je kuler ili ne, to zavisi isključivo od jedinke. Obično su mirne, ali umeju i one da se slude

Tomica M
21.08.09., 13:32
e pa onda ja imam sreče:D,svih mojih 7kom su umiljate ko male bebe,zna se pravilo kod hranjenja i presvlačenja a sve ostalo vrijeme su odlične

gava
21.08.09., 14:50
Pa vidi ovako: ja sam prošle godine kupio malu boicu mužijaka. Bila je to najumiljatija zmija koju sam video. Ma prelepo. I pre par nedelja dok sam sipao vodu smuku koji je u terarijumu pored boe, ovaj je tako poludeo. Počeo je da napada udarajući glavom o staklo. Vrat mu se naduvao i nervozno je mlatio repom i šištao sve vreme. Kako priđem terarijumu odlepi. Sutra kao da se ništa nije desilo. Mirna i umiljata zmija. Juče je pokušao da me ugrize ali kroz staklo. Čistio sam terarijum spolja i samo je, paf, zveknuo glavom. Mada je bio miran pa sam odmah otvorio terarijum i izvadio ga. Normalno, bio je ok. Pretpostavljam da je to uradio jer je gladan, tada sam trebao da ga hranim.
Boa je ipak prvo divlja životinja, pa tek onda ljubimac. Uvek treba biti pažljiv

Tomica M
21.08.09., 14:58
e da posebno su agresivne kad su gladne,pitoni mi nisu takvi

Celav
21.08.09., 22:26
Kad vec spominjete hranjenje,interesuje me sta vi mislite o hranjenju zmija pilicima? Posto su mi mojoj boi misevi postali mali a cuo sam da dosta ljudi hrani svoje zmije pilicima.

gava
22.08.09., 00:43
Predji na pacove

matteo3210
22.08.09., 11:04
Nemam bas najbolji aparat al sad idem da vam je uslikam pa postavim slike.Zmija je stigla jucer i jako je pitoma i lijepa svaki dan cu je nositi po pola sata da se privikne!!Normalno kad se presvalaci i poslije rucka ne.

Tomica M
22.08.09., 13:42
nije preporučljivo hraniti sa pilićima zbog salmonele,a opče je poznato da štakori imaju najhranjivije i najbolje meso(pa Kinezi ih normalno jedu:D)što se tiče zmijice,prekrasna je:)

terarista
22.08.09., 16:12
uglavnom zmija je duga 84 cm boa constrictor constrictor kupljena je u hrvatskoj u zoo-shop viskovo.

Zmija je prelepa, ali meni više liči na BCI ... što nikako ne bi trebao da bude razlog da se tvoja osećanja prema njoj smanje. :) :) U ex-yu krajevima ima jako malo pravih BCC, uglavom su u pitanju BCI i hibridi BCC+BCI.

Ali ... mnogi od nas imaju i pse mešance, pa im ništa ne fali, naprotiv, umeju da budu mnogo verniji i bolji prijatelji od mnogih čistokrvnih, rasnih primeraka.

--

BCC - boa constrictor constrictor
BCI - boa constrictor imperator

matteo3210
22.08.09., 16:20
KOliko sam vidio ima plave oci oce to ostati???

StevaNS
22.08.09., 16:39
Ako nije tajna koliko je kostala? moze i na PP. Kod vas je saradnja sa CITESOM vec odavno na snazi pa me interesuje kako se krecu cene "legalnih" primeraka.

matteo3210
22.08.09., 17:42
To ti je bila jedna prodavaonica obicno je 2000 kn ali sad je bila 2200.Ali mogu ti je nabaviti za 1.500 kn ako oces javim ti.Ako si zaiteresovan pitaj broj.

StevaNS
22.08.09., 17:54
Ne hvala. Ja imam radnju u NS i za sada je jako komplikovano nabavljati legalno zivotinje sa CITES-a. Pa me je zato interesovalo kako to tamo ide i da li je vec uhodano tako da mnogi pet shop-ovi imaju takve zivotinje ili tek sporadicno.

Kad bi uvozio morao bi da znam da imam trziste a kod nas vecina pet shop-ova uopste nece da drze zivotinje..

NecrovoX
22.08.09., 22:13
Kad vec spominjete hranjenje,interesuje me sta vi mislite o hranjenju zmija pilicima? Posto su mi mojoj boi misevi postali mali a cuo sam da dosta ljudi hrani svoje zmije pilicima.


Ja moju hranim pilicima,misevima i malim golubovima.Posto se i u prirodi hrani slicnim stvarima mislim da je dobra stvar mesati ptice i glodare,ne moze da skodi raznovrsna hrana...Naravno da su glodari hranjivi i preporucljiviji,ali opet trudim se da pruzim sto prirodnije mogucu ishranu. Jedini savet za hranjenje pilicima je NE STAVLJAJ SNIMAK NA NET! :)
A sto se tice da mogu dobiti salmonelu..Pa zar nije vec gomilu puta diskutovano da nakon drzanja zmija treba prati ruke upravo zbog salmonele! Jer je to nesto sto vecina reptila ima i njima to ne smeta,oni sa time normalno zive.To je jedina bolest koju sam ja do sada nasao,a da se moze preneti sa reptila na coveka.S toga se ne preporucuje ljubljenje zmija itd.
Znaci njima salmonela ne predstavlja problem,problem su ostali paraziti koji se efikasno ubijaju zamrzavanjem..Osim ako su u pitanju virusi itd.Ali to je vec generalno problem i sa ostalom vrstom hranje,ne smao pilicima..

Inace Boa ti je bas lepa! I cini mi se da na onoj prvoj slici vec ima znakova presvlacenja! Mozda je slika takva ili nesto,ali cini mi se da su joj mutne oci.
Inace moze se skontati da je poceo proces presvlacenja i pre nego sto budu oci mutne,to mi Pedja pokazao,pogledas joj stomak,i videces na stomaku da su crne plocice mutne,tek nakon par dana oci budu mutne,pa onda nista ne bude mutno i onda nakon dva tri dana se presvuce.Barem je sa mojom tako.

StevaNS
22.08.09., 22:28
Imam jednu musteriju koja povremeno kupuje hranu za pitona. Jednom je kupila morsko prase uz komentar "Zadnji put je pojeo pache, pa volim da mu mesam. Z nemate manjeg zeca?"
tako da ima dosta vrsta glodara koji mogu da se koriste bez koristenja peradi..

NecrovoX
22.08.09., 22:31
Naravno da ima! Pa imas miseve (vise vrsta miseva),pacove,morsku prasad,hrckove,zeceve,...Ali i u prirodi se hrane sa pticama kada ih uhvate,s toga ja volim da joj dajem i pernate zivuljke.Daleko su nasi ljubimci od onih u divljini,ali verujem u pruzanje sto prirodnijih uslova.
A i cale mi ima golubove,pa toga uvek imam na pretek! Samim tim mi i sa time najlakse hraniti,zato izmedju miseva dobije i kojeg goluba..

Laki90
22.08.09., 23:19
Boa je super....koliko je dugacka i koliko je stara?Da li je M ili Z?

matteo3210
23.08.09., 00:29
A napisao sam dugacka je 84 cm starost neznam kad budem isao po misa cu pitat!!I zenka je!Ali moj frend 500 m od mene ima isto zenku pa sam mislio parit ali su ipak obje zenke nisam znao koji je spol jer je nisam vidio samo su mi je donesli i kad sam pogledao zenka:::!!!

Laki90
23.08.09., 02:00
Pa 84 cm nije malo...cenim da ima nesto malo manje od godinu dana...P.S.napominjem da se ne znam nista ali bas nista o boama!:))

freepartyman
23.08.09., 02:52
Boa je po meni jedna od najlaksih vrsta za cuvanje,jede i zivo i mrtvo,nije agresivna ako se na vreme krene navikavati na ruke,prelepa zmija..Imao sam ja bou, ako treba nesto pitaj??

matteo3210
23.08.09., 10:55
Ma sve je ok Boa je jako pitoma voli mazenje jest da to nije macka ali u razlici sa onim mojim kukuruznim smukom je dan i noc!!Kad stavis ruku pred zmiju ona bez straha krene do nje i gleda sta je to.Jedan moj frend se je prestrasio kad mu je moja boa brzo krenula prema ruci pa se je izmaknuo.Ali ona to uvijek radi iz znatizelje.Ali i on ima Bou.



Samo me jedno pitanje zanima moja boa se stalno skriva u snake chave(zmijskoj kućici,oce ju to proci ili ce se tako stalno skrivati.Jer obicno kad su zmije male se vole skrivati.Moj kukuruzni smuk kad sam ga dobio se stalno skrivao u kućici a sada je stalno vani po terarijumu koji put ide u kućicu.

Chobi
23.08.09., 11:29
Tu joj najvise odgovara...dokle god moze da stane unutra. I moja boa se i dalje krije u panju.

freepartyman
23.08.09., 21:26
Dok joj je taj hide tu sakrivace se uvek;) Boide su u ruci mirne za razliku od kolubrida sa koijma imas osecas da ti uvek beze:) A i dobar je osecaj kad osetis snagu zmije u rukama..Boide rules:icon_cheers:

gava
24.08.09., 19:57
Moja se skriva ispod grane. Naravno da tu ne može da se sakrije, ali verovatno joj taj prostor daje osećaj sigurnosti. Neće je proći, već će ga prerasti. Kasnije joj neće trebati, ali ako joj obezbediš mesto za skrivanje, koristiće ga

matteo3210
28.08.09., 20:06
HELP:eek::eek:!!!!Imam problem!Moju bou nisam bio vadio dva dana jer sam otisao prespavati kod none i rekao mami da neka malo otvori terarijum ona otvori poklopac od kućice i malo podraga bou onako malo.A boa pocne puhati PUHATI!!!!I ona to meni kaze a ja joj ne vjerujev kad docem kuci izvadim bou iz terarijuma i sve ok!!Dam joj misa ona ga pojede i otide u kucicu.Poslije malo opet otvorim kućicu znam da bou nesmijem nositi poslije jela nisam to ni htio nego jednostavno malo otvorim da je podragam a ona pocne puhati sta blize dolazim s rukom ona jacce puse neznam zasto ako neko od vas zna molim vas da mi kaze.???!!

LARYBG
28.08.09., 20:23
hehe mene moja cim gurnem ruku u ter pikira i ujeda bez ikakvog upozorenja kao da je moja ruka plen, ali kada je izvadim iz ter. onda je opustena.

burmanac
28.08.09., 22:40
Ma sve je to OK nego nemoj da joj ides rukom prema glavi,najbolje da joj sklonis skroviste ako mozes pa je uzmi sa strane.Neznam ko je napisao da se boa i burmanac ponasaju isto u rukama ali moji pitoni su totalno opusteni kad ih drzim dok mi boa odmah obavije ruku i cvrsto se drzito je moje iskustvo i slazem se da su ekstra.

Laki90
29.08.09., 02:50
Samo kao i ja burmanca hvatas ga od iza tj nista rukom direktno prema glavi, cak i ako se trza,ili nesto slicno samo bez oklevanja,zato sto ako oklevas ima da skonta da to sto radi ima nekog efekta...moj burmanac susti kad otvorim terarijum da ga uzmem ali ne ujeda ...kad ga uzmem prestane da susti i onda je cool:))

Chobi
29.08.09., 14:13
Ako ti je otvor odozgo gledaj da ga odradis s prednje strane tako da zmiji ne prilazis odozgo. To je dodatno uznemirava.
Koliko ti je velika boa? Pitam, jer moja jos uvek ne sisti.

NecrovoX
29.08.09., 14:33
Mojoj se desilo da sam pokusao da je izvadim i ona se nesto zavukla pa sam odustao,i nakon 5 min ja dolazim do terarijuma a ona odmah napada! I tako se tri puta pukla o staklo,dok se nisam sklonio.Posle 15-20 min sve je bilo ok opet.
U sustini tu je bio problem sto sam je jako uplasio sa tim sto sam samo pokusao da je izvadim i onda se ponasala jako odbrambeno.Mozda tvoja isto tako tumaci i to otvaranje terarijuma.Oseti mirise,vidi da se nesto desava ali ne zna sta i onda se uplasi.
A sto uopste otvaras terarijum? Posto ne znam sta znaci rec "podraga" (kontam da je pomazi),ako je to slucaj mislim da to ne trebas da cinis osim ako ti nije u ruci.Nije to mace ili kuce pa da voli da se mazi! Pogotovo u svojoj kucici,tamo samo vole da ih ostavis na miru..

A sto se tice burmanaca i boa.Pa ja imam bou,i znam da ona uglavnom uvek steze ruku kada je na njoj.Za burmance ne znam,ali sam po prici ljudi ovde na forumu skontao da su oni opusteniji napolju,dok ove se uvek obmotaju i stisnu..

gava
01.09.09., 11:14
HELP:eek::eek:!!!!Imam problem!Moju bou nisam bio vadio dva dana jer sam otisao prespavati kod none i rekao mami da neka malo otvori terarijum ona otvori poklopac od kućice i malo podraga bou onako malo.A boa pocne puhati PUHATI!!!!I ona to meni kaze a ja joj ne vjerujev kad docem kuci izvadim bou iz terarijuma i sve ok!!Dam joj misa ona ga pojede i otide u kucicu.Poslije malo opet otvorim kućicu znam da bou nesmijem nositi poslije jela nisam to ni htio nego jednostavno malo otvorim da je podragam a ona pocne puhati sta blize dolazim s rukom ona jacce puse neznam zasto ako neko od vas zna molim vas da mi kaze.???!!

Pa najjednostavniji odgovor bi bio da je nerviraš ;). Boe vole svoju privatnost i kao sve druge zmije najviše vole kad ih ostaviš na miru. Posebno vole da ih niko ne čačka kad su u svom mestu za skrivanje. Šištanje je jedan od načina da ti to stave do znanja. Kad to ne upali, uješće te. Posle jela nemoj je dirati najmanje dva dana, pa gde god da se nalazi u terarijumu.

Stricek matija
02.09.09., 17:38
mateo..tvoja boa je mješanac... nikako constrictor constrictor...

u dučanima u Hrvatskoj su uglavnom mješanci boa... a ta tvoja je 100% mješanac..

matteo3210
02.09.09., 21:31
Cega je mjesanac boe constrictor imperator i cega???

NecrovoX
02.09.09., 22:10
Pa ko ce ga znati! Ali verovatno najvise ima constrictor constrictor i constrictor imperator.Kao sto su vec ljudi napisali,toliko je vec mesano,da se ne moze tacno utvrditi cega tu sve ima..U svakom slucaju najverovantije je da je 100% zmija :)

matteo3210
03.09.09., 15:06
Mozda sam malo dosadan ali samo da jos nesto pitam koliki je zivotni vijek boama cuo sam da maksimalno 30 godina ali koliko obicno zive???

NecrovoX
03.09.09., 15:11
Pa svugde ti pise da je od 20 do 30 ili malo vise..Ali ako ti nju ne odrazvas kako treba moze to da bude i mnogo krace!
E sad to obicno ti bas zavisi od toga koliko je ti pazis..Obicno ti je tih 20-30 god uz normalne uslove.Makar sam ja tako skontao..

matteo3210
15.11.09., 12:23
Ej ljudi pomagajte moja boa ima parazite po sebi imaju oblik bubamare stamo sto su malo kao buhe.Prije sam bio koji put vidio jednog il dvba pa sam milio a nema veze to se moze stvoriti.Ali sad jucer na njuj ih je bilo oko deset a i okolo svuda!!!Neznam sto da radim pomagajte.Tamo od kud sam je kupio kod njih pion ima te male stvorove to neki govore da je od miseva ali nez...Moja zmija je kod njih bila stajala samo 2 dana jer sam je bio narucio,ali ja tu zmiju nisam kupio jucer nego u sredini osmog mjeseca.To prije nisam vidao jer toga nije bilo od njih sam samo jedanput uzeo misa na pocetku ali ja mislim da to nije mogao biti razlog.Zmiji sam bio davao puhove kad su bili sad na jesen i bio sam dao jedanput sumsku pticu ali neznam stvarno od cega ovo moze bit.Mozda mislim od vlaznosti ili neznam.Nisam zmiji mjenjao podlogu od kad sam ju kupio al to nema veze jer svaki put kad obavi nuzdu ja to pocistim,i drugi govore da netreba to jako cistiti moj drug ima isto bou i nije cistio 8 mjeseci i nema nicega full mu je cisto.Ja sam mislio cistiti svaka 3-4 mjeseca.Evo sad sto znam je da cu zmiju okupat u kamilici jer mi je tako neko rekao da napravim tako su skinut te parazite i cijeli terarijum cu promjenit to nisu beki kukci da se kao buhe nemogu skinut(tesko se skinut)nego je to kao neki nametnik sta hoda po njoj.Dajte mi neki bolji savjet ako imate i recite od cega bi to moglo bit???!!!?!??!?!
:(

NecrovoX
15.11.09., 13:35
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=6110

Mislim da ce ti ovo pomoci,..

Tomica M
15.11.09., 13:57
ovako Matteo,ja sam si te parazite dovukao iz Slovenije,prvo zmiju izvadiš iz terarija u posudu u kojoj može biti 1mj(normalno uz grianje i vodu)iz terarije sve izvaditi(kaj ti nije žao baci aostalo prokuhaj)zmija se tretira sa sredstvom IVERKTIN(to je antiparazitik koji nemožeš kupiti al ga možeš nabaviti preko nekog veterinara)zmija se kupa 2x u razmaku od 2tj,otopina 1%,natoči dosta vode u neku posudu s poklopcem da se kupa oko 20min(mlaka voda)i s tom vodom koja ostane dobro pošpricaj terarij i tako opet za 2tj.POslje treba paziti kod presvlačenja jer dosta isušuje kožu pa treba dobro vlažiti terarij i špricati zmiju.Sve kaj sam napisao je iz vlastitog iskustva uz pomoć dr.vet med Ingebot Bata iz Zagrebačkog Zoo vrta.Nadam se da češ se toga riješiti jer vjeruj mi zmiji to jako smeta

matteo3210
21.11.09., 09:50
Molim samo jedno malo pitanje, da li preporučate pranje terarija sa domestosom protiv onih mojih parazita? Poslije ću dobro isprati i pustiti nekoliko dana da se dobro prozrači.

NecrovoX
21.11.09., 10:54
Mislim da ti negde vec pise da ti je obican alkohol dobar za to. Osim ako ti terarijum nije prljav poput wc solje :)
Ali ako je radi dezinfekcije onda ce ti alkohol odraditi posao,mozes ga kupiti u bilo kojoj apoteci,a i nakon pranja alkoholom ter ce ti biti za upotrebu vec za koji sat,brzo to ispari.
Nego kako ti je zmija,kako si se izborio sa tim napastima?

Chobi
21.11.09., 15:53
Mislim da ti negde vec pise da ti je obican alkohol dobar za to. Osim ako ti terarijum nije prljav poput wc solje :)
Ali ako je radi dezinfekcije onda ce ti alkohol odraditi posao,mozes ga kupiti u bilo kojoj apoteci,a i nakon pranja alkoholom ter ce ti biti za upotrebu vec za koji sat,brzo to ispari.

Da se nadovezem, ja sam ipak za ispiranje vodom nakon alkohola...

matteo3210
22.11.09., 11:56
Mislim da ti negde vec pise da ti je obican alkohol dobar za to. Osim ako ti terarijum nije prljav poput wc solje :)


Slusaj ti Majmune ne zaje*****:Dsamo sam se salio!!!Meni je terarij cist ko suza tu sam u ta 4 mjeseca samo oprao stakla i pocistio koje konjsko govno sta mi ga je moja mezimica uradila!!!Ali iznutra je sve cissto,nemoj da joj vrijedas kucu!!!!!:D:D

NecrovoX
22.11.09., 13:14
Ahhahahaha,opusteno,opusteno...Dobra joj je gajba :)
Nego stvarno verujem da ti je alkohol bolji od domestosa..

nenad
22.11.09., 13:23
Da se nadovezem, ja sam ipak za ispiranje vodom nakon alkohola...

I ja bih ovako. Zaboravi na domestos.

matteo3210
23.11.09., 10:42
SAD znam od kud mi paraziti od miseva koji se prodaju u zoo-shopu puni su tih parazita a i zmije tamo u zoo shopu ih imaju.Od tamo sam kupio miseve koji put pa vjerujem da je to od toga.Ali sad ja mislim da nece biti alkohol dovoljan terarij mi je pun tuga ima ih na tisuce npr. kad se zagledas na jedno mjesto od posude za vodu primjecujes one sitne sitne mlade koji se jedva vidi a malo je koji odrastao da se primjecuje.Pa sad ja milim da alkohol to nece unistit trebalo bi mi nesto jace???Sta mi preporucate premda neznam nas previse o tim sredstvima nezz. ako se biokill preporucuje?Ili ako ne to sta onda da ucinim das smo krenuli to ja i mama da radimo al toga ima previse to se moze prenjeti na covjeka bezz problema ic cu u ljekarnu kupit isto jedan preparat al nezznam kkoliko ce bit jak....sta da ucinim?:'(

nenad
23.11.09., 11:45
Alkohol će ubiti sve, dovoljno je jak. Postoje i neki sprejevi za dezinfekciju terarijuma, ovde ih ima po radnjama, ali nije neophodno.

kimo
23.11.09., 12:15
Za dezinkfekciju koristi razblaženu sonu kiselinu koja lako skida i kamenac ako ga imaš. Posle toga kada ispereš par puta vodom, koristi Asepsol rastvor. Ukoliko misliš da imaš nekih parazita, nećeš ih tek tako očistiti. Jedna od solucija je čišćenje amonijakom, ali će to jako da smrdi i ne verujem da ima potrebe za tim.

NecrovoX
23.11.09., 15:32
Pobacas sve iz terarijuma,ali sve,kucicu (skroviste) i grane itd prokuvas u vodi,a onda prazan terarijum operes vodom,pa onda alkoholom,pa opet vodom ako zelis.
Stavis nov treset,vratis one grane itd,i ne verujem da ces vise imati nezeljene ljubimce.Naravno treba ih skinuti i sa zmije jer ako sve ovo ucinis i nju samo vratis nazad,oni ce sa nje da sidju i opet sve ispocetka.
Makar ja mislim da to sve tako ide.

NecrovoX
26.12.09., 18:06
Imam jedno pitanjce,...
Posto vidim da se ovih dana mnogima desava da se zmije uspavaju,padaju u tako neko stanje slicnom zimskom snu,...Da li se ovo desava i kod boa? Ili je to samo za one vrste koje zive na mestima gde bas ima prave zime,tipa kao nase belouske.

boky
26.12.09., 18:23
ja mislim da to moze svim vrstama al neka kaze neko strucniji :>

terarista
26.12.09., 18:44
Imam jedno pitanjce,...
Posto vidim da se ovih dana mnogima desava da se zmije uspavaju,padaju u tako neko stanje slicnom zimskom snu,...Da li se ovo desava i kod boa? Ili je to samo za one vrste koje zive na mestima gde bas ima prave zime,tipa kao nase belouske.

Boe ne hiberniraju.

Ipak, odgajivači ih stavljaju u "cool down" period (najčešće zimi) radi parenja, ali to je potpuno druga tema.