PDA

Pogledaj punu verziju : Papiri, Izdvojeno iz: BG Zoo vrt - "vrt dobre nade"



StevaNS
31.07.09., 21:37
Gomila nas sa foruma, ukljucujuci i mene prodaje zivotinje, sa ili bez papira, PDV-a itd

mozda sam ja dezinforisan, ali KO prodaje sa papirima?:confused:

acak
31.07.09., 21:43
Sto, jel ti trebaju papiri?

StevaNS
31.07.09., 21:46
da. imam pet shop a tu nista bez papira. kao..:rolleyes:

Geni
01.08.09., 00:28
Srba ima papire za životinje koje prodaje (a sve su WC - paradoks) i Joca koji radi sa njim verovatno ima papire za životinje koje je nudio u oglasima.

Teletabis
01.08.09., 02:08
Srba iz Dimitrijale?
Ako je taj, dobar je covek, ja sam ga upoznao.

barem ono sto sam ja video!

StevaNS
01.08.09., 12:39
e da, Srbu sam zaboravio. Na zalost on nema ove malo komercijalnije vrste ali ima dosta zivotinja koliko sam cuo. ko sto kazes, sve su WC. nema za sada ni jedan registrovani odgajivac kod nas. ali bice uskoro :)

Flavy
01.08.09., 18:29
Da,bilo bi lepo da josh neko ima papire...da se ne muchimo vishe zivotinje i ja!

FatBastard
06.08.09., 06:27
Da,bilo bi lepo da josh neko ima papire...da se ne muchimo vishe zivotinje i ja!

Slazhem se ! =]

Geni
06.08.09., 07:29
Samo ne kapiram zašto se životinje bez papira muče... Teško im je što nemaju papire?

FatBastard
06.08.09., 10:08
Mislim da je Flavy htela da kazhe da se muchi zato shto PetCentar ne mozhe da drzhi zhivotinje bez papira pa su samim tim sve WC poshto kod nas josh niko nema papire za zhivotinjice... =]
Naime, WC zhivotinje uginu ko zna od chega (i muche se pri tom) - ona se muchi gledajuci ih i mazeci ih...
Pa iz toga mozhemo zakljuchiti da se ona i zhivotinje muche... =]

Geni
06.08.09., 10:20
Pa to je veoma široka tema i dugo sam se mislio da li da je pokrenem - zato sam i ovako kasno pisao nešto u ovoj temi.

Svako ko prati teraristiku malo ozbiljnije zna da i u inostranstvu imaju iste 'probleme' sa životinjama u pet šopovima. Zašto je tako? Pa zato što životinja kod odgajivača koji zna šta radi i pruža svu potrebnu negu i brigu tim životinjama košta mnogo više od WC primerka bez obzira na papire. Taj isti pet centar neće nikada platiti neku agamu 50+ EUR-a nekom domaćem ili stranom registrovanom ogajivaču kada može da kupi istu ili sličnu za 10-15 EUR sa sve papirima (naravno WC).

Postojanje odgajivača sa papirima kod nas neće ništa promeniti u pet centru ukoliko taj odgajivač ne uspe da ponudi manju cenu za polu odraslu bradatu agamu na primer od cene koju plaćaju za WC agamu mwanze a to se nikada neće desiti.

StevaNS
07.08.09., 00:47
Mozda si u pravu. Ali, sa druge strane, Pet centar se busa u prsa kako sve njihove zivotinje pregledane od strane veterinara i zdrave, a svi znamo da vecinom nisu.

Onda opet, kada bi odgajivac bio siguran da ce mu Pet centar otkupiti sve zivotinje, naravno da bi im dao povoljniju cenu. Ne bas odnos koji si ti naveo ali povoljniju.. a onda oni mogu da stanu iza svojih reci.

Exotico
07.08.09., 01:32
dali mi neko moze odgovoriti kakve papire treba da bih mogao da otvorim pet shop u kojem bi prodavao tarantule, gustere, skorpije i zmije. pitao sam mnogo ljudi, ali niko mi nezna odgovoriti. kad bi otvorio pet shop i tamo ubacio sve moje zivotinje(koji su naravno bez dokumenta) dali bi imao nekakve probleme sa inspekcijom i dali bi mogli da mi oduzmu zivotinje?

spiderboy
07.08.09., 07:14
u makedoniji ne znam,ali ovde u srbiji ti mogu bez daljnjeg oduzeti životinje,još ćeš dobro proći ako ne dobiješ i prijavu
pet-shopovi su nam takvi kakvi su većim delom usled nestručnog osoblja i nestručnog držanja životinja(čast izuzecima koji su retki)

Exotico
07.08.09., 16:34
da, znam da je vecina pet shopova katastrofa, ali ja imam svoj ducan pa sam razmisljao da tamo cuvam moje zivotinje, a i mozda kasnije da prodajem neke zivotinje, ali normalno nemam papire, a mislim da su i kod nas zakoni slicni kao u srbiji.
kako vi to radite, kimo, mislim da ti imas pet shop ili varam se?

Flavy
09.08.09., 01:52
Mislim da je Flavy htela da kazhe da se muchi zato shto PetCentar ne mozhe da drzhi zhivotinje bez papira pa su samim tim sve WC poshto kod nas josh niko nema papire za zhivotinjice... =]
Naime, WC zhivotinje uginu ko zna od chega (i muche se pri tom) - ona se muchi gledajuci ih i mazeci ih...
Pa iz toga mozhemo zakljuchiti da se ona i zhivotinje muche... =]

Da...to htedoh reci...Hvala Fat Bastard:D

StevaNS
09.08.09., 12:19
za zivotinje koje su na citesu nemas sanse, osim ako si sacuvao racun iz pet shopa gde si ih kupio PRE nego sto je pocewla saradnja sa citesom (znaci pre 2001). onda samo iz dzepa izvadis racun od pre 10 godina i sve je OK. Zar nisu to lepo osmislili ovi nasi inspektori?
tako je u Srbiji.
Mozes da trazis dozvolu za uvoz zivotinja sa Citesa sto znaci brdo papirologije, oko 150eu samo za zahtev (bez obzira da li ce ti odobriti ili ne) zatim karantin itd... ali to nema veze sa ovim zivotinjama koje drzis.

StevaNS
09.08.09., 12:22
inace ovde je teraristika toliko slaba, da ja po mesec dana ili vise drzim neke zivotinje dok ih ne prodam. jako tesko to prolazi, pogotovo tarantule (neke drzim jos od proleca). na srecu odrzavanje nije skupo, pa bar nisam na gubitku.
ne znam kakva je situacija u Makedoniji, ali ovde tesko prolazi i u pet shopovima a kamoli u nekoj radnji koja se bavi drugim stvarima.
E sad moja radnja postoji tek 1.5 god i tek sad pocinje da se siri prica o teraristici, pa.. videcemo za godinu dve kakva ce biti situacija.

Exotico
10.08.09., 16:14
jasno, i meni nije problem da drzim zivotinje duze vreme, imam radnju(koja trenutno ne radi) i tamo bi placao samo struju(druge troskove nema jer je moja radnja), zato i mislim da otvorim pet shop.
a dali bi mogao da drzim tamo zivotinje koje nisu na citesu? oni koji su, drzacu ih kuci, nemora da budu tamo.
i kod nas je bas slabo razvijena teraristika, mnogo losija situacija od vase, ali ipak ja i ovako prodajem zivotinje ovde kad neko naleti, pa zato bi otvorio pet shop i siguran sam da cu imate vise kupca
a kakve su ti dokumente trebale da otvoris tvoju radnju?

StevaNS
11.08.09., 00:10
Ne treba ti nista posebno. Kod nas samo odes u APR (Agencija za privredne registre) i odaberes delatnost (ako se dobro secam ovo je bila - Prodaja robe na malo u specijalizovanim prodavnicama- oprema za kucne ljubimce) Imas to na njihovom sajtu, pa mozes pogledati unapred.
Jedino moras da znas vec adresu, tj. da ima ugovor o najmu ili vlasnicki list lokala gde ce ti biti radnja.
U APR-u ce ti dati dalja uputstva- otvoris racun u banci, prijavis se u Poresku upravu, nadjes knjigovodju, napravis pecat.
Nadam se da nisam puno izostavio.

Dobro razmisli da li i koliko ti se isplati. Ja sam preuzeo radnju koja je postojala vise od 10 godina ali zadnji vlasnik je upropastio. Tek sad posle skoro 2 godine mogu da kazem da polako stajem na noge. A sa novom radnjom to ce trajati i duze.

Za zivotinje koje nisu na Citesu mozes da ih drzis ako napises da nisu na prodaju, nego da su eksponat.

Exotico
11.08.09., 00:45
hvala ti puno za info, razmislicu opet i videcu sta cu da radim. ne verujem da mi se mnogo isplati, ali i nemam neke troskove da to uradim-osim te papire za firmu
pozdrav

StevaNS
11.08.09., 14:19
zaboravljas na poreze i doprinose koje moras da placas mesecno. Mislim da izadje oko 100eu + struja, porez na isticanje radnje, itd, itd...

Exotico
12.08.09., 01:22
da, u pravu si za to :(

acak
12.08.09., 09:49
hehe, i vracamo se opet na pocetak... rad na crno :)

StevaNS
12.08.09., 10:30
nazalost..
evo, primera radi, ja placam lokal 230eu + troskove lokala (struja, grejanje itd) oko 160 + doprinosi i to izadje oko 500 eu. Ako na to dodam da sam podstanar i da me stan sa troskovima izadje oko 300 eu ispada da ja moram u startu da zaradim 800 eur mesecno samo da bi bio na nuli.. Gde je tu jos povremena reklama, vizitke, kavezi i hrana za zivotinje..
Racunam da tih 800 vrlo lako dodje do 1000.
Naravno, da imam svoj stan i lokal bilo bi puno lakse, ali retko ko danas ima svoj lokal. Ko ga i ima verovatno ga izdaje nekom. Najlaksa lova..