PDA

Pogledaj punu verziju : Parenje boa



matteo3210
15.08.09., 10:21
Dali kod parenje boa constrictora postoji mogućnost da jedna zmija ugine jer kod nekih zmija na primjer zenka udavi muzjaka.Ja cu sada dobiti muzjaka boe co. a moj frend koji zivi 500 metara od mene ima zenku, pa sam mislio parit jednog dana pa pitam ako postoje kakve mogucnosti da zmija ugine, jer neko napadne nekoga!!!!:eek:(zadavi)

spiderboy
15.08.09., 13:18
nemam sa boidima baš neka iskustva,ali kolko sam upoznat ne bi trebalo da strahuješ,neki ljudi ih čak drže zajedno

matteo3210
15.08.09., 17:17
Hvala!Ali molio bi da mi jos neko sigurnije odgovori.

NecrovoX
15.08.09., 19:26
Ja sam do sada cuo da mlecne zmije znaju biti sklone tim ubilackim nagonima svojih partnera.
A i kao sto kaze spiderboy,video sam da gomila njih drzi boe zajedno.
Ali ni ja bas nisam iskusan,ovo je samo ono sto sam primetio..

terarista
16.08.09., 01:16
Ja sam do sada cuo da mlecne zmije znaju biti sklone tim ubilackim nagonima svojih partnera.
A i kao sto kaze spiderboy,video sam da gomila njih drzi boe zajedno.
Ali ni ja bas nisam iskusan,ovo je samo ono sto sam primetio..

Koja gomila?

Baš naprotiv, u većini care sheet-ova, foruma, knjiga, eksplicitno se navode problemi koji mogu nastati ukoliko se dve zmije iste ili različite vrste drže zajedno, i ta se situacija nikako ne preporučuje. Evo samo nekoliko linkova:

http://www.reptileforums.co.uk/snakes/62152-housing-two-snakes-together.html

http://www.redtailboas.com/general_care/general_care.html (Can I house more than one boa in the same enclosure?)

http://www.cornsnakes.com/forums/showpost.php?p=251222&postcount=17

Naravno, prilikom parenja, zmije moraju provesti zajedno (neko) vreme.

I da, nije pitanje da li zmije mogu da žive zajedno u istom terarijumu - naravno da mogu - već je previše razloga protiv.

spiderboy
16.08.09., 10:57
naravno da je najbolje da se drže posebno,nisam hteo nikoga da navodim da drži boe zajedno,pitanje je bilo da li će jedna drugu napadati,što ne verujem da bi usledilo
mlečne zmije su sasvim druga priča

NecrovoX
16.08.09., 12:59
Pa video sam slike na forumu nekih koji drze boe zajedno,pa u bg zoo vrtu (znam da ovo nije dobar primer,ali opet,ne deluje mi da tim zmijama smeta sto su zajedno,cak sam primetio da su zajedno i sklupcane),pa u palickom zoo vrtu,...

terarista
16.08.09., 13:53
naravno da je najbolje da se drže posebno,nisam hteo nikoga da navodim da drži boe zajedno,pitanje je bilo da li će jedna drugu napadati,što ne verujem da bi usledilo
mlečne zmije su sasvim druga priča

Ma ne verujem je neko uopšte pomislio da navodiš ljude da ih drže zajedno. :)

Da razjasnim malu nedoumicu - boe mogu da se drže zajedno, i neki ljudi ih i drže zajedno, čak i godinama, bez problema. Razlozi protiv su višestruki, ali u vreme parenja, zmije (logično) moraju biti zajedno. Ipak, taj period treba da bude što kraći.

gava
17.08.09., 15:16
Boe mogu da se drže zajedno bez ikakvog problema. Neophodno ih je hraniti odvojeno, tako da jedna ostane u terarijumu, a druga se prebaci u poseban prostor. Pošto pri hranjenju boe, kao i druge zmije, neko vreme nose mirise hrane na svojoj koži, da bi ih ponovo spojili treba sačekati oko 45 minuta, pa onda vratiti zmiju u zajednički terarijum.
Ukoliko držite veći broj zmija iste vrste i želite da vodite evidenciju o njihovom ponašanju i navikama, u tom slučaju zmije se drže u zasebnim prostorima (iz ovog razloga takve informacije se navode u care sheetsima, koji su po meni besmisleni). Ako želite da pratite kad je koja jedinka kakila, presvukla se, jela, gde se krije, koliko vremena provodi u toplom a koliko u hladnom delu terarijuma, nemoguće je ovakve stvari ustanoviti u zajedničkom terarijumu.
Kod parenja boa nikakvih problema nema u odnosu mužijaka i ženke. Ako se plažite prevremene trudnoće, boe treba držati odvojeno dok ženka ne stasa (odprilike sa 3 godine ženka je spremna).
Kada zmije koje nisu bile u istom terarijumu treba da se spoje ne sme se mužijak samo ubaciti kod ženke jer se ona može uplašiti. Poterbno je dopustiti im da se približe jedno drugom kako bi se "upoznali". Sve ostalo priroda obavlja sama.