PDA

Pogledaj punu verziju : Čuvanje više zmija u istom terarijumu



terarista
17.08.09., 23:27
Boe mogu da se drže zajedno bez ikakvog problema. Neophodno ih je hraniti odvojeno, tako da jedna ostane u terarijumu, a druga se prebaci u poseban prostor. Pošto pri hranjenju boe, kao i druge zmije, neko vreme nose mirise hrane na svojoj koži, da bi ih ponovo spojili treba sačekati oko 45 minuta, pa onda vratiti zmiju u zajednički terarijum.
Ukoliko držite veći broj zmija iste vrste i želite da vodite evidenciju o njihovom ponašanju i navikama, u tom slučaju zmije se drže u zasebnim prostorima (iz ovog razloga takve informacije se navode u care sheetsima, koji su po meni besmisleni). Ako želite da pratite kad je koja jedinka kakila, presvukla se, jela, gde se krije, koliko vremena provodi u toplom a koliko u hladnom delu terarijuma, nemoguće je ovakve stvari ustanoviti u zajedničkom terarijumu.

Sve napisano je tačno, ali je kontradiktorno sa prvom rečenicom.

Među najvažnijim razlozima protiv čuvanja zmija u istom terarijumu su kontrola i sprečavanje širenja bolesti. Kod boa se savetuje poseban oprez zbog opšteprisutnog IBD sindroma, koji "pritajen" može da se "probudi" i posle više od godinu dana. Dodatno, tu su respiratorne infekcije, paraziti itd. - ako problem ima jedna jedinka, očekujte nastavak i kod druge, veoma brzo.

Drugi važan razlog koji nije spomenut je svakodnevna izloženost stresu - stalna "borba" za hotspot, za bolje skrovište, mogućnost kupanja u toplim danima. Čak iako je terarijum dovoljno veliki da ima više toplih / hladnih mesta, posuda za kupanje, grana na kojima može da se "visi" i sl., uvek će jedno mesto da bude najbolje i pretežno će ga koristiti dominantna zmija, dok ostala će biti rezervisana za slabiju jedinku.

Čuvanje istog pola, takođe može da predstavlja problem, ali tema je krenula od parenja (različitih polova? ;) ) pa da ne širimo u tom smeru.

U praksi, ništa od navedenog ne mora da se desi, ali je rizik da nešto pođe po zlu značajno uvećan.

--

Ovom porukom nisam hteo da kažem da user gava nije u pravu, već da njegov post dopunim sa detaljima koje, pretpostavljam, on dobro zna. Namera mi je da svi koji ovo ne znaju dobro razmisle pre nego što se odluče da dve zmije drže u istom terarijumu.

P.S. Čudno, ali ovu temu nisam video u sticky?

gava
18.08.09., 11:23
Pa ja u mom postu ne vidim ništa kontradiktorno, pošto u drugom delu piše "Ukoliko držite veći broj zmija iste vrste i želite da vodite evidenciju o njihovom ponašanju i navikama.....", ali nema veze.

Potpuno se slažem sa teraristom, jer i ja sam lično pre za držanje zmija odvojeno. Lepše će napredovati i brže, a i ravnomernije, ako me razumete šta hoću da kažem. Bez rivalstva za hranu ili lepše mesto u terarijumu, svaka jedinka ima iste šanse za napredovanje. Ali ako neko hoće da ih drži zajedno može, jer boe nisu poznate kao agresivne jedne prema drugima.

terarista
18.08.09., 21:10
Ali ako neko hoće da ih drži zajedno može, jer boe nisu poznate kao agresivne jedne prema drugima.

I ovde samo da se složimo - diskusija je počela oko parenja, i u tom konktekstu je i napisana poruka.

Naravno, ukoliko neko ima mogućnosti da napravi zaista ozbiljan terarijum / vivarijum, sa znatno više prostora nego što je preporučeni minimum, verujem da je par boa u "naturalistic" okruženju fascinantan prizor.

nenad
19.08.09., 00:43
Boe nisu kanibali, ali u terarijumskim uslovima zmije znaju čudno da se ponašaju. Gledao sam slike boe koja je pojela loptastog pitona nešto manjeg od nje. Gazda je kupio pitona, ako se dobro sećam, i ubacio ga kod boe na jednu noć samo, i ujutru pitona nije bilo, a boa je bila čudno naduta. Posle je povratila jadnog pitona.

gava
19.08.09., 08:58
Možda je piton bio smarač pa je boa popizdela i odlučila da ga rokne :club:

terarista
19.08.09., 23:11
Boe nisu kanibali, ali u terarijumskim uslovima zmije znaju čudno da se ponašaju. Gledao sam slike boe koja je pojela loptastog pitona nešto manjeg od nje. Gazda je kupio pitona, ako se dobro sećam, i ubacio ga kod boe na jednu noć samo, i ujutru pitona nije bilo, a boa je bila čudno naduta. Posle je povratila jadnog pitona.

Tako je. Priča je stara, ali uvek aktuelna, a slike se mogu pogledati na sledećoj adresi:

http://www.boaconstrictor.de/com/News/News.htm

Negde na sredini velike strane, nalazi se naslov Cannibals i pet slika, koje nisu baš prijatne, ali govore više od hiljadu reči.

Laki90
29.08.09., 03:14
Zanima me jedna stvar....Da li bih mogao da ubacim u terarijum kod mog kukuruznog smuka jos jednog smuka samo neki morf ali naj pribliznije velicine,iako ne znam kog pola je moj smuk???

spiderboy
29.08.09., 08:00
kukuruzni smukovi se bez daljnjeg mogu džati zajedno,treba ih razdvajati prilikom hranjenja

Laki90
29.08.09., 20:00
Znaci nema veze ako su istog pola?

spiderboy
30.08.09., 15:33
kad su mali,srednji onda nema veze kad budu polno zreli ne preporučujem držanje 2 mužjaka zajedno,medjutim sa ženkama nema frke