PDA

Pogledaj punu verziju : Sumska kornjaca u pet shopu



kiza
20.08.09., 13:02
Vec je bilo price o ovome.
Juce sam video u pet shopu u Balkanskoj 4-5 malih sumskih kornjaca (Testudo hermmani) na prodaju. Koliko znam one su zasticene i ne smeju se uzimati iz prirode. Da li je moguce da su iz odgoja? I da li zvati inspekciju i nesto preduzeti? Nisam ih pitao imaju li neke papire?
Inace cena je 4000 din.

nenad
20.08.09., 13:08
Da, pričali smo o tome. To su kornjače iz odgoja, mnogi pet-šopovi ih sad imaju ;)

kiza
20.08.09., 13:13
OK, super. Mnogo su lepe.
Da li bi one mogle da se puste u prirodu s obzirom da su iz odgoja? Recimo uzmes ih neko vreme pa ih pustis negde kasnije.

nenad
20.08.09., 13:19
Pretpostavljam da može.

kiza
20.08.09., 13:31
Razmisljam se da uzmem jednu na neko vreme, ali je ne bih mogao zadrzati u stanu za stalno, ai koliko znam nisu bas zivotinje za stan, vise za dvoriste. Taman da klinca pocnem da navikavam na zivotinje u kuci, odgovornost i sl. Akvarijum mu bas nije zanimljiv :rolleyes:

Pa da je recimo na prolece (cini mi se da je to najbolji period godine) pustim negde i time povecam brojnost u prirodi :icon_cheers:.
Ali se plasim da ne napravim glupost, tj. da ona ugine zato sto je iz odgoja i zivela je u zarobljenistvu. Opet nisu to zivotinje koje love da bi morala da nauci prezivljavanje, lov i sl. Nisam siguran. Hm :confused:

nenad
20.08.09., 13:41
Ok, da dopunim ono što sam rekao - Prepostavljam da može, ali ja to ne bih radio ;)

kiza
20.08.09., 13:59
A jel cena od 4000 din. velika?
:(

markozmaj
20.08.09., 14:02
pa ako nadjes nekog ko ih gaji, verovatno je duplo manja nego u pet shopu :D

nenad
20.08.09., 14:11
Jeste, gaji ih Cole iz NS, kod njega su jeftinije.

markozmaj
20.08.09., 14:25
Ima i lik u petrovaradinu, zna ga silwert valjda mu to komsija. Tako da posalji silwert-u PP i pitaj ga!

kiza
20.08.09., 14:35
Hocu, hvala! Ako neko ima savet u vezi pustanja takve zivuljke u prirodu kasnije neka kaze:)

markozmaj
20.08.09., 14:50
Kad ti preraste terarijum doneses je i pustis kod mene u dvoriste...
To joj dodje kao veliki terarijum :D
Ja sam imao jednu imala je preko 10kg ali se jedne zime nije ukopala kako treba i cao...

kiza
20.08.09., 15:21
Morali bi ozbiljno da se dogovorimo. Ne bih posle da ne znam sta sa njom :). Ja nemam dvoriste.
A ovi koji je drze u dvoristu, zar nema nekih zivotinja koje bi mogle da joj naude. Npr. macke... Verujem da pas tesko moze uci u dvoriste, ali macka svakako.

Cold_Beer
20.08.09., 15:28
Pa ako je velika kornjaca,macka joj nece nauditi! Ja sam imao sumsku kornjacu u dvoristu,i psa i macku koji su je samo bledo gledali kako sporo seta!

_NEBOYSHA_
20.08.09., 15:46
Mogla bi i kod mene posle,imala bi društvo.:D

gordond
20.08.09., 16:02
Ma ne moze joj macka nista. Moze samo da se igra sa njom i da je malo zaj...., ali tesko da moze da joj naudi..

kiza
20.08.09., 16:06
Znaci ima zainteresovanih :).

Jel' one moraju u hibernaciju svake godine ili ne?

markozmaj
20.08.09., 16:07
Ma koja crna macka i kuce, kola joj nista nisu mogla :D
Cale je jedno 2 puta presao preko nje kolima i nista joj nije bilo........
Ozbiljno ako ne budes znao javi se... Menjacemo, dacu ti papagaja za nju ::D

gordond
20.08.09., 16:10
Jel to bilo namerno gazenje da proveri koliko je izdrzljiva ili... :D

kiza
20.08.09., 16:36
Ma koja crna macka i kuce, kola joj nista nisu mogla :D
Cale je jedno 2 puta presao preko nje kolima i nista joj nije bilo........
Ozbiljno ako ne budes znao javi se... Menjacemo, dacu ti papagaja za nju ::D

Vazi, ali necu papagaja. Imao sam ih dosta. Nego u vezi hibernacije, da li ove kornjace gube na zdravlju i vitalnosti ako ne idu u hibernaciju? Verovatno da?

markozmaj
20.08.09., 17:07
Pa ne znam, ja sam ovu drzao napolju i jedno 6-7 godina je hibernirala.... Dok jednom nije uspela lepo da se zakopa i smrzla se...
Ce se dogovorimo onda :D
Dacu ti skorpiju haha

_NEBOYSHA_
20.08.09., 17:35
Ja moju zatrpam u kutiju sa starim stvarima,pa u šupu.Tako već 12 god.
Ako budeš imao ženku i ako se nekad odlučiš da je nekom daš,računaj na mene ja ću ti platiti.;) :D Imala bi društvo ženske kornjače.Ako bude muško nebi je uzeo jer ne želim male.:D

smeshko lepushko
20.08.09., 20:15
Ja ima 3 kornjace i prvih par godina nisamo mogli da im obezbedimo dobre uslove da hiberniraju, tako da su zimu provodile u stanu, u terarijumu sa grejacima, lampama itd...i od pre dve godine su napolju na dvoristu, uzivaju, imaju svoje rupe u koje se zavlace da prespavaju, a iste te koriste i za hibernaciju...Ako mozes da joj obezbedis da prespava zimu bolje je za nju, narocito ako planiras da ih imas vise i zelis da se razmnozavaju...

StevaNS
21.08.09., 09:51
Vazi, ali necu papagaja. Imao sam ih dosta. Nego u vezi hibernacije, da li ove kornjace gube na zdravlju i vitalnosti ako ne idu u hibernaciju? Verovatno da?

Pretpostavljam da im nije neki veliki problem ako ne hiberniraju, kao i crvenouhe kornjace, ali.. recimo crvenouhe se nece pariti ako zenka nije bila u hibernaciji. Znaci ipak im nesto znaci. Mozes u supu kao sto je neko rekao, na terasu ako je zatvorena ili cak u frizider. za ovo zadnje se raspitaj jos ali koliko ja znam to je extra jer jetemperatura konstantna a ne ide ispod nule. Isto tako i zatvorena terasa jer su temperature niske ali ne idu ispod nule. Uzmes kutiju, stavis piljevina i to je to..

kiza
21.08.09., 14:04
Hvala na savetima. Nisam znao da su toliko "neosetljive". Znaci kad dodje vreme za hibernaciju samo je strpam u kutiju, malo piljevine, krpe, tamo, ovamo i negde gde ne pada temp ispod 0C.
Nego kako se ponasaju u stanu u smislu cistoce? Prljaju li mnogo i sl.? Koliko cesto se hrane i sta najcesce. Znam da su povrce, trava i u manjoj meri voce osnovna hrana. Oseca li se miris u stanu od njih? Ja sam imao crvenouhe, njih dosta, ali ne i ove.

smeshko lepushko
21.08.09., 15:33
pa nisu bas tako neosetljive :) preko zime moras da im obezbedis dovoljno hrane, hrane se svaki dan salata, maslacak...sta vec uspes da pronadjes, prostorija u kojoj su mora da ima odgovarajucu temperaturu...i ako im redovno cistis i uklanjas ostatke nepojedene hrane ne bi trebalo da imas problema sa mirisima...a ako se odlucis za hibernaciju ni to nije bas samo tako strpas je u kutiju i to je to, 2-3 nedelje pred hibernaciju moras da prestanes da joj dajes hranu, one to u prirode same odrade da bi ocistile creva od svih ostataka hrane i tada je spremna da prespava zimu. piljevinu nikako nemoj da joj stavljas, cak ni seni ni suvo lisce, najbolja podloga je mesavima zemlje i peska 1:1, pa kada se ukopa to mesto ako je napolju mozes da prekrijes liscem, slamom...

kiza
21.08.09., 16:10
Dobro to "neosetljive" je vise figurativno bilo. Kad sam pricitao kakve uslove neki obezbedjuju za hibernaciju pa ipak prezive, za razliku od drugih reptila koji su sigurno ostljiviji. Naravno da im treba obezbediti pristojne uslove, hranu... zato i pitam :)

StevaNS
21.08.09., 23:05
Inace, bitno je i da nema preterane promene u temperaturi. To je logicno samo po sebi, ali reko bolje da se napomene.. :)