PDA

Pogledaj punu verziju : Pterinochilus murinus



geosteva1
12.09.09., 18:02
Pozdrav svima! Evo i mene medju ljubiteljima tarantula... :D
Posto sam pocetnik zanima me kada bi trebala moja lepotica to da uradi imajuci u vidu da je stara 4 meseca kako kaze prodavac. Napravio sam joj kompletan eko sistem :D ( od navodnjavanja, ventilacije specijalne sijalice i obezbedio vlagu sigurno preko 70% samo jace, jer sam to primetio po tome sto mi je kamenje non stop oroseno a takodje ujutru i stranice terarijuma dok sijalica ne podgreje :D) temperatura se krece od 23 nocu a danju striktnih 27, cim krene preko pali se kuler od racunara i ubaca svez vazduh dok se temperatura ne vrati na 27.ako nesto fali savetuj te. Evo malo i i slicica da vidite kako izgleda ovaj eko sistem i lepotica naravno. geosteva1@nadlanu.com

Miroslav
12.09.09., 18:31
Imaš dosta loših stvari urađenih u tom terarijumu. Prvo - i najvažnije je vlaga. P. murinus ne zahteva valiku vlažnost. Njemu je sasvim dovoljna posudica sa vodom uz suvu podlogu. Drugo - promeni podlogu. Koliko vidim koristiš neki pesak ili tako nešto. Uzmi mu treset (obični ili kokosov), može i zemlja za cveće, samo pogledaj da li na pakovanju piše da li ima insekticida. Treće - izbaci to kamenje ili ga duboko ukopaj tako da ne padne na tarantulu, ukoliko bude kopala tunele.
Dodatni izvor grejanja, u tvom slučaju sijalica, ti nije potreban. Možeš ju koristiti zimi ukoliko ti temperatura u stanu danju bude manja od 18-20°C. I ventilator izvadi, zato što stvara nepotrebna strujanja vazduha, a samim tim i vibracije. Granje ostavi, ali ga spusti niže - murinus je terestrijalna tarantula, koja se skriva ispod panjeva ili tome sličnih stvari, pa bi bilo dobro da mu obezbediš neki zaklon. Čak ti ni terarijum nije adekvatan za tu vrstu tarantule, ali to nije nikakav problem, samo staviš deblji sloj treseta, ali je definitivno prevelik za tako malu tarantulu.

Najbitnije ti je da mu prvo spustiš vlagu.

geosteva1
12.09.09., 18:50
Hvala na savetima!! Tazio sam da kupim kokosov treset i trenutno ga nema pa sam trenutno stavio zemlj koju sam nasao u sumici blizu moje zgrade. Video sam da su dosta ljudi komentarisali vlaga vlaga vlaga svi o tome a molo sam nasao bas oko moje pa sam zato i postavio sve to. sto se tice ventilatora njega jos nisam ni mao potrebu da ukljucujem cisto je t za slucaj velike temperature da rashladi malo ako bude potrebe!! Inace dnevno svetlo u voj sobi mi je vise nego minimano a i sialica u toj sobi je stedljiva od 60 w a i je u terarijumu samim tim mrkli mrak. Imace stavio sam uv sijalicu od 25 w nisam nasao slabiu. slice ovako sljaste od blica jer su slike slikane u mrklom mraku sinoc samo je sijalica od terarijuma gorela pa je ispalo tako a inace je dosta tamno!! Sto se tice vlage citao sam da treba da joj zemljiste u jednom nelu bude vlazno ali isto i da ne bude blato!! To sam resio sa ova dva crevceta. jedno ide ispod zemlje na truleks krpu, a druga u epruvetu. Zemljiste je ovoliko vlazno doneto jer je bila kisa kod nas pa se jos nije osusilo dovoljno. Hvala puno jos jednom.

twilight
12.09.09., 19:05
Auuu brate moj....ovde mozes drzati medveda xDDD......nije potrebna vlaga murinusu on i onako potice iz gornjih delova afrike tako da nije potrebno....temperatura to sobi pusti da uradi sobna temperatura je ok znaci od 23-28....ako si nasao ovu granu na ulici OBAVEZNO je dezimfikuj kuvaj u vodi ili je u rernu stavi.....oljusti koru preporucujem....kamenja ti ne treba toliko i nije preporuc;ljivo ako pocne da kopa....ja volim da prepolovim saksiju na pola i tako joj napravim skloniste....velicina terariuma je perfect!kad odraste...kada je budes hranio pazi da pojede bubu jer je terarium veliki i moze da pobegne buba pa da pravi komplikacije kada se tarantula presvlaci....sladak je mali kada ti se presvuce poprimice malo vise svoje boje sad da li si uzeo red color form ili obicnu sve zavisi spremi se da se duplira :))) ovo su bili prijateljski saveti.....uzivaj s njom

toncek
12.09.09., 19:08
stavi ga u neku plastičnu kutijicu dimenzija 10-10-10cm da ga možeš nać ::D kako Miro kaže stavi neki treset,i vlaži ga malo svaka 3 dana i to je to

Miroslav
12.09.09., 19:10
Za murinusa ne trebaš mnogo vlažiti. Ako planiraš da orošavaš treset na jednom delu, onda neka to bude samo jedan ćošak. Moj je imao posudicu u koju sam dolivao vodu dva-tri dana nakon što je sva isparila iz nje. Ova tarantula stvarno voli suvo. Slobodno izvadi taj sistem za navodnjavanje.
Svetlo tarantuli ništa ne znači. One imaju jako loš vid, pa zato i koriste ostala čula. Sijalicu možeš ostaviti čisto zbog sebe da bi mogao gledati ljubimca. UV lampa takođe ne koristi tarantulama, tako da i nju možeš izvaditi.
Tu zemlju bi trebao ispeći u pećnici, čisto da pobiješ plesni, bakterije i druge nepoželjne žive organizme koji se u njoj nalaze.
Nađi neki drugi komad drveta, veći od tih grana (širi) i stavi ga na podlogu, kako bi tarantula mogla kopati sebi skrovište. I njega prethodno dezinfikuj.

Bifrost
12.09.09., 19:15
Evo ti ovde nesto od ranije... mrsko mi opet da kucam... a i glupo da ponavljam...

http://www.teraristika.org/forum/showpost.php?p=63020&postcount=21

rassa
12.09.09., 19:25
uf
sijalica, navodnjavanje, hladjenje...pa nista od toga ti ne treba...
jel to pesak kao podloga?

http://h.imagehost.org/0257/DSCN5556.jpg (http://h.imagehost.org/view/0257/DSCN5556)

jel to rupa, ako jeste sredi to jer moze uzaci lako.


bolje bi bilo da si ga ostavio u posudi u kojoj si ga dobio...

geosteva1
12.09.09., 19:46
Hvala svima na savetima. danas sam narucio kokosov treset tako da mi stize u ponedeljak. grane sam vec ispeko u rerni a zemlju sam zaboravio( nadam se da je cista ok i da nece nista faliti pauku do ponedeljka).

Posle 24 sata malisa se seknuo u cosak i ispleo svoju prvu mrezicu, naravno od kad je kod mene i jutros je smazao prvog crvica!

marko
13.09.09., 00:32
....ako si nasao ovu granu na ulici OBAVEZNO je dezimfikuj kuvaj u vodi ili je u rernu stavi.....Već sam pisao, nema potrebe za ovim vanrednim merama, dovoljno je da propere granu vrućom vodom i gotova stvar.


@geosteva1 - onu rupu na koju ti je rassa ukazao obavezno pregledaj! Tarantula će da istražuje taj terarijum jer je teren totalno nepoznat i neoznačen. Ako naiđe na tu šupljinu ništa je neće sprečiti da vidi šta ima sa druge strane :)
Dobrodošao!

geosteva1
13.09.09., 02:41
hlala!! koliko danas bice zatvorena!! inace od kad sam je stavio u terarijum dosla je do ovog coska i uglavnom ne mrda, valjda se jos privikava. jedino je dosta mreze isplela za ovako kratko vreme i imajuci u vidu koliko je mala... sto se tice podloge stize mi kokosov treset u ponedeljak pa ce i to biti sredjeno. grane sam stavio u rernu... Hvala na dobrodoslici.

Miroslav
13.09.09., 03:18
To je tek početak pletenja mreže. Videćeš posle šta će da napravi, samo mu daj mogućnosti. Meni je 2/3 posude bilo u mreži.

geosteva1
13.09.09., 04:10
Koliko traje presvlacenje i kada bih mogao da ocekujem?

twilight
13.09.09., 09:35
Ne znam ja za svoje znam jer sam kupio od kimoa i pitao ga kada se presvukla pa na osnovu veelicine mozes zakljuciti... presvlacenje sa obzirom da je tako mala geniculata mi se presvlacila 45min-75min....naredno presvlacenje je trajalo malcice duze i tako stalno... :)) a ovo za granu sto sam rekao obavezno mislim cisto da se ne desi nesto pa da ne budemo mi krivi ahhahahah.....

jelchica
13.09.09., 10:42
Ahoj, pozdrav zemljache! :D
Taran tulica ti je cakana :wub:
Terarijum cesh vec prepraviti prema savetima, znachi otarasi se "navodnjavanja" i klima uredjaja, reshenja su ti stvarno super ali nisu adekvatna za tarantulu.
Kad budesh menjao podlogu poradi na flori terarijuma - dodaj josh poneku suvu granu ili veshtachku, da T ima za shta da kachi mrezu, malo je praznjikav terarijum.
Ako si u prilici nabavi i higrometar, neki maleni za tu svrhu, pa da budesh miran oko vlage.

Pozz i za sve shto treba tu sam/smo!
Zavladacemo Trstenikom, buhahahaha xD

boba
13.09.09., 10:59
posuda sa vodom ti je prevelika.

Miroslav
13.09.09., 11:30
Posuda jeste prevelika, ali ionako tarantula iz nje neće piti vodu, tako da u nju neće ne ulaziti, a i da uđe, neće se utopiti.
@geosteva - kad totalno središ terarijum i kad se tarantula smesti, posudicu sa vodom slobodno stavi na drugi kraj terarijuma. Ako njenoj hrani ubacuješ neko voće i povrće, ona će izvući sasvim dovoljno vode iz njih.

geosteva1
13.09.09., 12:48
Nemam vise reci hvale za sve vas! Od srca sam vam zahvalan i potrudicu se da sve resim kao sto ste mi rekli koliko danas i sutra, samo da mi stigne sve sto mi fali (treset).
Pomagao bih i ja vama ali sta cu kad ne znam. :( no bar ucim. :) A sto se tice Trstenika u zadnjih 10 dana stigle su 4 tarantule. 3 su kao moja a jedna je Lasiodra parahibana, tako da se jelchice ne brini invazija je vise nego blizu, uz vasu pomoc naravno! hihihihihihihi. Ceo grad prica o nasi tarantulama, i razmislja da ih uzmu za sebe. Jos cu i da zaradim ni kriv ni duzan. :) Vec mi je jedna narucena.:)
Siri dalje! Dosta price odoh nesto konkreto i da uradim po pitanju moje TT (TeaTarantula). Hvala jos jednom

marko
13.09.09., 14:27
Koliko traje presvlacenje i kada bih mogao da ocekujem?Niko ne zna kada bi mogao da očekuješ presvlačenje. Ta stvar je toliko individualna da neki univerzalan odgovor ne postoji.
Sve što treba da znaš je da je razmak između dva presvlačenja sve duži kako tarantula raste (mada ima izuzetaka).
Isto tako je sa rastom tarantule sam proces presvlačenja duži.

yowandbm
18.06.10., 16:38
Cao svima :) Ja od skoro imam P. murinusa, 3-4 cm. Prebacio sam ga u mali terarijum poda 20x10, sve namestio, medjutim on se popeo gore na krov od kako sam ga ubacio u terarijum i ne silazi uopste vec 7 dana , a malo je ispleo. Ne silazi ni da jede, apsolutno nista, malo se samo premesta po plafonu. Da li su to znaci moguceg presvlacenja? Ili je nesiguran u novom okruzenju?

Borko
18.06.10., 20:19
Da mu nisi mozda previse nakvasio podlogu???!!!

Murinusi vole suvo tlo...oni su iz suvih predjela (Afrika)