PDA

Pogledaj punu verziju : Akvarijum za crvenouhu kornjacu



shugi
13.09.09., 13:55
Imam crvenouhu kornjacu koja ima oko 4 godine i dosta je velika i moram da joj promenim akvarijum. Stalno sam je seljakao iz jednog u drugi akvarijum kako je rasla i resio sam da zavrsim sa tim jednom za svagda. Da joj napravim jedan veliki i da vise ne moram da se cimam oko toga.
I tako sam resio da napravim jedno jako postolje i nasao sam da kupim akvarijum od 250 litara sa sve kanister pumpom i grejacima i svim stvarima koje idu uz akvrijum. Uskoro ce biti i nekih slika pa da vidite kako ce to da izgleda. Za pocetak sam kupio jedan veliki mangro panj i imam dosta biljaka u tom akvarijumu pa cu neke da presadim i ostavim. Ono sto mene zanima je da li mogu biljke da idu sa velikim kornjacama i koje su to biljke ? I kakva bi podloga bila najbolja ?
p.s. ovo pisem iz razloga zato sto sam trazio svuda na netu neke primere akvarijuma za velike kornjace ali ih nigde nema pa cu ja barem da pokazem i pomognem drugima kako sam ja to uradio.

pilis
13.09.09., 14:38
Pogledaj ovde,nesto smo pisali vec na tu temu.
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=6250

shugi
13.09.09., 15:49
Jeste istina ali nije niko dao od pocetka do kraja sta je i kako radio a ja cu to pokusati da vam docar i zajedno sa vama i vasim savetima napravim sto je bolje moguce.

pilis
14.09.09., 00:52
Pri čuvanju kućnih ljubimaca, svaki uzgajivač treba da vodi računa o stvaranju što približnijih uslova sa onima u prirodi. Najbolji akvarijumi za držanje ovih kornjača su oni iz "dva dela". Prvi deo predstavlja vodenu sredinu, a drugi kopno. "Kopno" u akvarijumu može se, međutim napraviti i stavljanjem komada plute ili drveta, koji plutaju slobodno ili su pričvršćeni (zalepljeni) za jednu staklenu stranicu. Dno akvarijuma treba pokriti kamenčićima, u uglu zasaditi vodeno bilje. Voda u akvarijumu, koja se menja bar jednom nedeljno, može bili i iz vodovoda, jer vodene kornjače nisu naročito osetljive na hlor (ipak je sigurnije upotrebni vodu koja je par dana odstajala i iz koje je ispario hlor).

http://www.zivotinjsko-carstvo.com/aqua/slike/crvenouhe.jpgAkvarijumske kornjače su mesožderi i prijaju im komadići posnog sirovog mesa, ribe ili nekog insekta. Međutim, pri svakom obroku kornjačama treba davati obavezno malo povrća (salate, šargarepe, kuvanog spanaća ili blitve). Uz to, prihranjuju se i vitaminima.

Vlasnike ovih malih, oklopnih ljubimaca često, zabrinjava slab apetit.
Zbog toga nam naši kupci i postavljaju pitanje:
Zašto moja kornjača neće da uzima hranu?
Razloga za to ima više. Najčešći je, međutim u neadekvatnoj temperaturi vode, vazduha ili nedostatku sunčevih zraka (zimi se to reguliše sijalicom), a ponekad i u prethodnoj pogrešnoj ishrani ili bolesti.


Prva pomoć
Pri čišćenju i pranju akvarijuma nikako ne treba upotrebljavati deterdžente i druga slična hemijska sredstva, koja i u malim količinama (ukoliko se zadrže na staklu ili kamenčićima), mogu da izazovu razne upale kod našeg ljubimca. Treba u neposrednoj blizini akvarijiima izbegavati i eventualnu upotrebu insekticida i sličnih preparata, jer i to može da šteti kornjačama.
Ukoliko i pored svih predostrožnosti naše kornjače razbole, u većini slučajeva im sami možemo pružiti prvu pomoć.

Tako, na primer. primetite li da je vašoj kornjači oklop mekan na dodir, to je znak da je ne hranite pravilno ili da su joj životni uslovi loši. Mineralne soli, vitamini i odgovarajuće dijete, za kratko vreme mogu da reše taj problem Kad primetite da kornjača nema apetit, da ga je izgubila, dajte joj vitaminske preparate.

Kod učestalih proliva, najbolji su lek su "post" i dijeta, uz dodatak vitaminskog preparata gvozđa.

Jedna od najtežih bolesti, koja može da zadesi kornjače uopšte, je zapaljenjc pluća.
Dijagnozu nije teško postaviti. Obolela kornjača tesko diše, nozdrve su joj vlažne i nema apetit. To oboljenje vi ne možete lečiti, pa će najbolje biti da se obratite veterinaru za savet.

to sam nasao na sajtu http://www.zivotinjsko-carstvo.com/aqua/akvarijumske_kornjace.php

shugi
14.09.09., 13:31
Hvala, znam za to to sam vec citao i ima cak neki hrvatski sajt za kornjace ali je trenutno u blokadi koliko sam ja skontao. To su uglavnom neke najopstije stvari o kornjaca i njihovom odrzavanju kojih bi svako trebao da se pridrzava.

pilis
14.09.09., 13:50
Da,taj sajt ne radi.A u kolikom akvarijumu si do sad drzao kornjacu,i kolike je velicine posle 4 god,sta imas od opreme?

shugi
15.09.09., 18:44
Pa drzao sam je u plitkom a sirokom akvarijumu otprilike oko 60 L i imao sam spoljni filter {peasak,ugalj,vata ...} koji mi je resio neke probleme ali to nije bilo trajno . Nije to los prostor za nju ,samo je porasla i tu se jako malo krece. Trudio sam se da je hranim u drugom akvarijumu i da je pustim da tamo malo sedi i obavi nuzdu da ne bih ovde cesto menjao vodu. Imala je kopno ali je i ono postalo malo za nju pa sam srusio tu pregradu da bi bilo vise vode a njoj stavio jedan kamen na sredinu da se sunca na njemu. Ona savrseno izgleda sa lepim ravnim oklopom i bez ikakvog ostecenja na sebi. Ali eto skoro joj se oklop oljustio sto znaci da je jos porasla,tako da moram da je selim.