PDA

Pogledaj punu verziju : Terarijum za mog L.G.



Teletabis
17.09.09., 02:02
Evo malo cu vam pisati i o terarijumu koji sam napravio za svog Gekona.

Dimenzije su 80x40x40.
Debljina stakla je 4mm, lepljeno je crnim Bison silikonom, dok su plasticni klizaci lepljeni bezbojnim Bison silikonom koji se iskreno sjajno pokazao i za svaku je preporuku, klizaci su plasticni, jedva ih nadjoh btw!
Za izradu poklopca sam koristio Osb plocu debljine 1cm, koju sam busio burgijom od 1mm a zatim srafio, a na sastave sam sa unutrasnje strane naneo lepak za drvo, pogadjate koji, Bison, e ljudi stvarno su im silikoni i lepkovi EXTRA. Lepljenjem i srafljenjem sam zakrpio i najmanju rupicu na sastavu i time sprecio gubljenje toplote. Plocu sam sekao najobicnijom ubodnom testerom i ispalo je savrseno ravno, ne vidi se najbolje na slikama ali je stvarno vrlo precizno. Za secenje su vam potrebne 2 stolarske stege i jedna stafna ravna, i malo razmisljanja. odmerite rastojanje od testerice do kraja onog metalnog dela, podloge na ubodnoj, npr. meni je bilo 3.5 cm i na sirinu od 10cm koju hocu da isecem, dodam jos ta 3.5cm i tu postavim stafnu i zategnem stegom i samo picim ubodnom po tom improvizovanom granicniku. Ne znam da li sam dobro objasnio, potrudio sam se iz sve snage! :P
Za dotok svezeg vazduha se pobrinuo cooler iz starog kompa (koji ne znam dal da ostavim i uvece da radi, sada je povezan na timer koji kontrolise osvetljenje). Za osvetljenje sam upotrebio Exoterra sijalicu od 75w koja ispod basking spota(valjda) daje tacno 35C, pre toga sam se zaleteo i kupio od 60w koja je na malo nizoj sobnoj temperaturi davala temperaturu malo ispod 30C.
Kao podlogu sam iskoristio beli pustinjski Jbl pesak, 2x7.5kg, kucicu sam obezbedio u vidu kokosa, za dekoraciju mi je posluzio brezin panj koji sam dugo gajio u dvoristu, a kasnije ispekao u rerni,i na kraju cuvarkuce koje sam zasadio ali se to ne vidi, ispod povrsine peska sam stavio Petrijevu solju u koju sam stavio zemlju i to sakrio ispod povrsine peska, i samo malo prekrio peskom tako da se zemlja i ne vidi a Petrijeva solja zadrzava i vlagu i dalje rasipanje zemlje po terarijumu. E da Petrijeve solje koristim i za vodu i hranilicu. Keva mi radi u laboratoriji :P

Planiram da jos malo obogatim zbunic i da napravim neku vrstu 2. sprata od stiropora ali to cemo da sacekamo malo dok porastemo!!!

evo i slika, ako ima pitanja slobodno pitajte, i sugestija naravno.

http://img142.imageshack.us/img142/1066/dsc01466a.jpg (http://img142.imageshack.us/i/dsc01466a.jpg/)

http://img147.imageshack.us/img147/9274/dsc01467k.jpg (http://img147.imageshack.us/i/dsc01467k.jpg/)

http://img193.imageshack.us/img193/1935/dsc01480i.jpg (http://img193.imageshack.us/i/dsc01480i.jpg/)

http://img15.imageshack.us/img15/960/dsc01473h.jpg (http://img15.imageshack.us/i/dsc01473h.jpg/)

pilis
17.09.09., 02:13
Terarijum ti je fenomenalan,svaka cast :)
Koliko para si ukupno potrosio na njega?za staklo i osb?

LARYBG
17.09.09., 02:30
terarijum je ekstra!
gde si kupio pesak?

Cold_Beer
17.09.09., 07:09
Lepo odradjeno,svidja mi se sto si ubacio biljku "cuvarkucu" , mozes da mu stavis jos koji zaklon u drugom delu terarijuma,mada ce mu i to drvo posluziti kao skroviste! ;)

spiderboy
17.09.09., 08:41
terarijum je super odradjen,samo što deluje malo prazno,u tolikom terarijumu možeš milion dekoracije,skrivalice,itd da staviš,pa će samim ti još bolje izgledati

Teletabis
17.09.09., 10:45
Hvala svima na lepim recima i savetima.

@pilis, nije me mnogo izaslo, staklo oko 900 din. tabla Osba oko 1100,ali to je tabla od 3m2 znaci mozes 5 poklopaca da napravis :P
iskreno nisam bio zadovoljan sto se stakla tice kako je bilo iseceno jer sam morao malo da prepravljam, i moj je savet da ne secete kod staklorezaca vec kod ljudi koji prave terarijume i aquarijume.

@Lary pesak sam uzeo u 5 centru, kao i moram priznati vecinu stvari za terr, nisam uporedjivao cene, iskreno, ali me je mrzelo da lutam i da ustedim 300-400dinara koje bih ionako dao za benzin npr.

@Cold_beer posto zivim u kuci, keva i baba imaju pravu oazu sto se biljaka tice, planiram da jos dodam cuvarkuce jer je najbolja sto se terarijuma tice, bojim se da ubacujem kaktuse neke ,a imam ih podosta, da se malisa ne ubode

@spider_boy bice jos dekoracije, kao sto rekoh, samo dok jos malo odrastemo, ovako mu lateralis pobegne iz cinijice pa se zasteka ispod panja i gugi ga ne vidi, a i lakse mi je da mu kontrolisem stolicu i dorucak :P planiram da ubacim nesto na sta ce moci da se popne, samo da jos malo poraste.

kimo
17.09.09., 11:52
Pohvale, pazi samo na pesak da ga ne jede, ali to si već rekao da kontorlišeš, tako da nema brige. Uživaj sada i kada poraste napravi neku pozadinu i biće super.

LARYBG
17.09.09., 14:21
mnogo mi se svidja pesak stavio bih kod mog bradionje isti ali on uz svaku bubu pojede i pesak jel srlja ko lud :(

Free_Climber
17.09.09., 15:22
O da, jako lepo odrađeno. :) Skromno, bez suvišnih detalja, ali sa stilom, zaista. Pozadina će uticati da nestane vizuelni efekat praznine koji se stvara pri posmatranju, ali otom-potom. I ovako je fenomenalno. ;) Mene interesuje gde si uspeo da nađeš ove klizače? Tražio sam na dosta mesta, ali bezuspešno...

Teletabis
17.09.09., 15:42
Hvala Free, na to sam upravo i isao, i kada bude porastao, terarijum sam zamislio da ostane u sustini isti, sa malim izmenama, kao sto ti kazes, pozadina i jos cu malo obogatiti zbunic, a klizaci, to je duga prica :P, trazi, hteo da pravim drvene, i onda me je drugar pozvao i rekao da je nabavio za mene i njega, nemam pojma odakle mu, mislim da je on to nasao kod cika Srbe, sto je najjace, kada smo isekli, za njega nije bilo dovoljno, hihihihihihihihi. Koliko sam ja cuo, zvao, trazio, ta firma koja je proizvodila te klizace, ne radi vise, odnosno, zatvorena je. Tako da ti zelim puno srece u trazenju, mada mislim da ti se vise isplati da odes kod stolara da ti napravi drvene, pa ako ti treba u boji, kupis lak i ofarbas u crno.

@Lary ne znam druze sta da ti kazem, jedino da stavis posudu neku iz koje bube nece moci da beze pa da jede iz toga i tako izbegnes da sa hranom unese i pesak, jedino mi to pada na pamet. Jedan dzak od 7.5kg je negde oko 1200 din. ja mislim, za moju litrazu sam potrosio 2 dzaka, tako da sracunaj, ako ti se isplati, probaj pa vidi sta ce se desiti. GL!

kimo
17.09.09., 19:37
Nema potrebe da kupujete taj preskupi fancy pesak. Potražite pesak za dečja igrališta u nekim građarama, proizvodi, tj. pakuje ga KEMA, jako je sitan. Sterilan, samo ga isperete i osušite i super je. Žut je i identično izgleda.

Što se tiče bradatog i jedenja peska, neće mu ništa ta mala količina smetati...

Rokerka
18.09.09., 18:51
Ter. je ogroman, leo ima da uziva!;) (Ima se-moze se!) Ja sam cipele i knjige vec izbacila u shupu, da bih imala mesta za terarijume, a uvek hocu jos! Nemam vise sta da izbacim...!:(

Teletabis
19.09.09., 11:48
Ovo mi je 1. egzoticna zivotinja a vec razmisljam o sledecoj :) tako da verujem da ce i meni poceti da manjka prostora u sobi :)

a sto se velicine terr. tice, stvarno nisam hteo da mucim zivotinju, ako je vec u zatocenistvu, neka uziva :) ima predsednicki apartman :P

Pod hitno veci zivotni prstor, ja sam u kuci, tako da mislim da mi to nece predstavljati problem :P

Rokerka
23.09.09., 15:49
Ovo mi je 1. egzoticna zivotinja a vec razmisljam o sledecoj :) tako da verujem da ce i meni poceti da manjka prostora u sobi :)

a sto se velicine terr. tice, stvarno nisam hteo da mucim zivotinju, ako je vec u zatocenistvu, neka uziva :) ima predsednicki apartman :P

Pod hitno veci zivotni prstor, ja sam u kuci, tako da mislim da mi to nece predstavljati problem :P

Tako to krece, prvo uzmes jednu, pa razmisljas o drugoj i tako krenes da im kupujes partnere, pa da ih razmnozavas... i onda se samo jednog dana probudis i shvatis da zivis u cosku i da su zivotinje preuzele kucu!:eek:

Teletabis
23.09.09., 16:17
eheheheheheheh, verujem, srecom ja imam nenaseljen jos jedan sprat iznad mene, mada ima jos vremena, sad iskreno razmisljam o kupovini pauka, mada mislim da ce to malo da saceka, ipak sam u otkazu tako da su finansijske mogucnosti trenutno svedene na minimum :P

Rokerka
23.09.09., 16:34
srecom ja imam nenaseljen jos jedan sprat iznad mene Zavidim ti!:mad: Da ja imam sprat, ne bi on dugo bio nenaseljen!;)

Teletabis
23.09.09., 16:39
Heheheheh, u zaletu sam. Polako, moji su jedva preziveli sok dovodjenja gustera u kucu :P