PDA

Pogledaj punu verziju : pomoc oko Blaptica dubia i brashnara!!!!!



kolja013
18.09.09., 16:27
E ovako, pre nekih mesec-dva sam pazario agamu zajedno sa 50 dubia i 250 crva brashnara, sve sam ih lepo udomio i svi lepo zive! medjutim ni brashnari ni bubashvabe[Blaptica dubia] se ne mnoze?!:confused:
Brashnare sam smestio u plastichnu kutiju u koju sam sipao malo brashna i prezle[mrvljeni hleb] crvi su se pretvorili u bube a bube vremenom izumrele bez potomstva??? hranio sam ih vocem i povrcem povremeno kako i svuda pishe da treba, sad mi je ostalo samo malo buba i par crva koje sam dokupio!
a bubashvabe[Blaptica dubia] sam isto spakovao kako sam ovde procitao da treba i sve im lepo ide, ima i muzjaka i zenki, cini se da su sve polno zrele po krilima i bojama kod zenke, ali se ne mnoze ima ih gomila i nishta?
inache bube drzim u mraku na sobnoj temp...
sta da radim, sto se ne mnoze????
PLZ neka pomoc,neki savet....

Rokerka
18.09.09., 18:15
Sto se tice crva, moguce je da su bube ostavile potomstvo, ali se jos ne vidi. Ne znam koliko je vremena proslo od smrti buba, ali do nove generacije mogu da prodju meseci. Ja bih sacuvala taj supstrat i sacekala, mozda bude nesto.

kolja013
18.09.09., 20:03
aha, znachi tako to ide.... oke, ostavicu to tako i nabacacu nove crve pa cu da vidim, a to stoji tako negde oko 2 nedelje bez buba! TNX

Bluie
18.09.09., 20:31
Dubije se ne mnoze na niskim temperaturama (na sobnoj temperaturi). Digni im temperaturu na 30 i jace, pa ces videti rezultate.

kolja013
18.09.09., 22:04
hmmmm jel mogu da im stavim sijalicu, ce im to smetati??? mislim imaju kartone od jaja da se stekuju...

FatBastard
18.09.09., 22:17
Nece im smetati sijalica !!!
Moja kolonija radi savrsheno sa sijalicom... =]

kolja013
20.09.09., 13:31
a jel sijalica treba da bude upaljena ceo dan i celu noc ili je nocu gasim????

Cold_Beer
20.09.09., 14:47
Ostavi upaljenu non - stop,pogotovu kad nastupi hladan period,jesen,zima..

FatBastard
20.09.09., 15:25
Da,da ! Meni je stalno upaljena !

toncek
28.09.09., 20:18
ja sam stavio kabel grijač ispod kutije i tem.je 34-35 sutpnjeva...a brašnare držim u kutiji 40x40cm dubokoj 15cm i imam oko 300 crva...tek sam počeo sa uzgojem...svaki dan im dam 4-5 listova kao "čips" za primjer kako je tanko narezano... kruške ili jabuke i oni to u par sati požderu...držim ih u mješavini krušnih mrvica,palente,pšenični gris da li je o ok?? i temp je oko 27 stupnjeva,temp.je sobna..grijem cijelu sobu...da li je to sve ok šta sam nabrojao,pogotovo me zanima da li je dobra ova mješavina u kojoj ih držim

Dahaka
29.09.09., 11:13
доро ти је то за брашњаре. можеш да им додаш у супстрат и концтентрат за пилиће.
шта год да им ставиш нећеш побркати.

toncek
29.09.09., 11:49
stari moj ja te niš ne razumijem sorry...ja sam malo novija generacija pa nismo učili čirilicu u šk.

evo snašao sam se,u google translate ;) kad mislite na koncetrat za piliče da li mislite na mljeveni kukuruz-šrot? ili?

Dahaka
29.09.09., 13:43
Ne znam je li to taj mljeveni kukuruz-šrot.

Ja sam mojima ubacio mljevenu plazmu, pšenično brašno, kukuruzno i ražano brašno, hranu za pse i mačke. Hahaha
To im je sasvum dovojno.

Ti je crv. Nije njemu strašno e sad kakav će biti za jelo ne zam...

toncek
30.09.09., 18:15
neznam šta se događa,ima nekoliko crva koji su pocrnili...da li netko zna zašto? još nisam vidio ni jednu lutku ni bubu...da li im možda smeta ako je mješavina duboka 2cm cca pa se onda zavlače i ruju po nutra? možda im fali nešto,neznam zašto su neki pocrnili i nemiču se:confused: trebam help!

aleknestor
01.10.09., 00:54
te crne crve su umrene zbog previsoka temperatura.Namali temp. na 28-30 i sve ce da bude ok.I povecaj vlaga,na svaki 2 dana stavi po neko parce voce ili povrce.

kolja013
02.10.09., 17:17
i dalje imam isti problem kao na pocetku..... dubie se ne mnoze ni sa sijalicom, unutra je bar 35stepeni, a brashnari su se opet pretvorili u bube i polako odumiru a ni traga od malih crvica??? ponavljam da ih drzim u kukuruznom brasnu i prezlama....
a zoophobase ispljune tako da moram sa dubiima i brashnarima da ga hranim...

toncek
02.10.09., 17:27
pa crvi su jako maleni...uzmi povečalo...ili se malo bolje zagledaj...dubiji su ti možda ostarili i neče da se više množe...to se i meni dogodilo :( nabavio sam nove ženke i evo imam ih more već

kolja013
02.10.09., 19:14
ma kako stare, sazrele su mozda pre 2 nedelje najvise...
a za one crvice ne znam, tu su vec preko mesec dana koliko treba da prodje da bi se videli????

Bogica1985
02.10.09., 19:39
Ako su sazrele tek pre dve nedelje onda prve mlade možeš očekivati tek za 2-3 nedelje ,pod uslovom da ih ne uznemiravaš, a mladima treba 3-4meseca do polne zrelosti. Moraće dosta vremena da prođe dok ne dobiješ poštenu koloniju.
Što se tiče tenebrija, probaj ih držati na mekinjama, barem dok ne porastu malo, meni nikad nije uspevala kolonija u kukuruznom brašnu ,koncentratu i sl. hrani, jer je previše sitna. I naravno voće i povrće kao bitna stavka, samo moraš paziti na višak vlage.

Dahaka
03.10.09., 00:19
Probaj kao Ja.
Staviš pšenično, kukuruzno, razano brašno, mljevenu plazmu, hanu za mače i pse i možeš da dodaš koncentrat za piliće... naravno voće i povrće.

E ako u toj smjesi ne bude bilo uspjeha onda se preseli na drugi kontinent :)

toncek
03.10.09., 01:20
E ako u toj smjesi ne bude bilo uspjeha onda se preseli na drugi kontinent :)

:D ::D morat cu i ja onda u ameriku ::D mene isto hebuckaju

kolja013
16.10.09., 18:12
evo nakon izvesnog vremena od 2.5meseci konacno sam dobio male brashnare!!! xD
ali dubie mi se ne mnoze, i ako sam im stavio sijalicu koja je non stop upaljena i dajem im sve sto treba.... ni traga od malih.....

dino
17.10.10., 21:29
Imam problem crvi odnosno bube se dobro razmnožavaju no nakon nekog vremena nestanu pa sam ih odvojio ali mi se čini da se opet isto dogodilo

terarist
22.10.10., 12:00
I ja sam imao isti problem sa dubiama i nakon mjesec dana sve je poslo kako treba,zohari se mnoze ko ludi,cevi su se pretvorili u bube i spoio sam ih a koliko sam razumio kada se kod buba pojave crvi treba ih odvojiti jer se mezdjusobno pojedu :confused:

dino
18.11.10., 19:33
I ja sam tak nešta čuo ali sam čuo i da je to kao laž tako da neznam a i ramnožili su se imam 20-ak crvi