PDA

Pogledaj punu verziju : L.parahybana



Dusan1992
07.10.09., 19:48
Nedavno sam i ja postao vlasnik T zahvaljujuci kimu. Uzeo sam B.smithi i L.parahybanu. Sa smithijem nema problema zdere ko lud, ali imam problem sa parahybanom jer nece da jede. uzeo sam ih pre 3dana i L.P. ima jako tanak(mrsav)stomak. nece se presvlaciti bar 2nedelje pa to nije razlog dijete. Temp je const.25stepena a vlaznost je OK, po meni. what's the problem:confused::confused:

p.s. nasao sam temu "l.parahybana nece da jede" ali ja sam uzeo T koje su 2. presvlacenje a u toj temi je duplo(ako ne i vise)veca lasiodora u pitanju.

rassa
07.10.09., 20:22
nije gladna...nema problema...

kad se presvukla zadnji put?

imas sliku?

Dusan1992
07.10.09., 21:59
Neznam kad se zadnji put presvukla ali mi je kimo rekao da ce se presvuci za otprilike 2nedelje.
sliku nemam jer mi se zezn'o aparat i nemogu da ubacim na hard.

dutch
07.10.09., 22:33
ja imam tri lasidore koje sam kupio od kima.nema pravila za hranu.nekad pojedu po 2 crva ili glistice nedeljno a nekad po 10 dana ništa.i masu se razlikuju u veličini.samo opušteno,vjerovatno je sve ok ;).

pa sumnjam da ima problema :).kao što rekoh moje odbijaju hranu po 10tak dana i sve su super.neke manje neke veće rastom al su ok.probaj da promijeniš hranu,možda na nešto drugo bolje reaguje.ja sam recimo primijetio kod mojih da glistu do zadnje mrve smažu a crve ne,uvijek ostane ponešto da se čisti ;)

Dusan1992
08.10.09., 19:58
kakve im gliste dajes? jel one kisne?

dutch
08.10.09., 23:09
da,te.obično ih ispod nekog kamenja ili trulog drveta tražim.živim van grada pa mi nije problem a nema nekih polja koja nasipaju pesticidima pa bi trebalo da su bezbijedne.
uostalom,već je svaka od njih barem po dvije pojela pa nema nikakvih znakova promjene na njima ;)

Dusan1992
09.10.09., 15:31
a jel im ubacis zive gliste ili sta znam prvo ubijes(iseckas, sta vec)?

dutch
09.10.09., 18:03
total žive :).ne znam kako da ubijem glistu :D.sem toga,glista nema ni zube,noge isl čime bi mogla da povrijedi tarantulu pa ih onda tako dajem

djole2601
25.10.09., 17:24
e ćao, i ja imam L.parahybanu, moja je stara 2 god odprilike... jel zna neko koliko dugo žive? :)

Geni
25.10.09., 18:13
15-20 godina za zenke u idealnim uslovima.

djole2601
25.10.09., 19:56
hvala :)
e da... želim da je prebacim u veći terarijum, a ne znam kako da uradim to. mislim ne smem da je rukom prebacim. jel postoji neki lakši način? :confused: :D

JOBAH
25.10.09., 20:17
iseces dno flase od 2l i poklopis pazljivo tarantulu (da je ne povredis), ispod flase zavuces neki karton i prebacis je u novi ter... tako sam ja radio..

rassa
25.10.09., 20:31
ma rukom opusteno :D

ovako kako je jovan reko je najbolje, ne moze te ujesti a ne mozes je povrediti ;)



@ajde stavi slike i tarantule i terarijuma ;)

djole2601
26.10.09., 00:28
haha da mi niste rekli ja bih to rukom završio :D hahah
hvala na savetu. ae ja ću to ujutru da završim i u toku dana izbacujem slike ;)

marko
26.10.09., 02:16
Ne bi mi ni morali da ti govorimo kako to da uradiš da si video onu lepljivu temu pod nazivom "Prebacivanje tarantula" ;)

http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=2713

djole2601
26.10.09., 02:20
video sam... ali tek pošto sam ovde pitao vas... :icon_salut::D
sorry ;)

Cold_Beer
01.12.09., 18:55
Hteo bih da pitam sta se desava,kada tarantula naraste max. velicinu,za recimo 3,4 godine,a zivotni vek joj je 15-20 godina. Kako napreduje tih narednih 10-15 godina,da li nastavlja da se presvlaci dok je ziva ili ne,da li jos raste? (pitam jer imam l. parahybanu skoro max. velicine)

concepcion
01.12.09., 19:53
koliko ja znam presvlace se celog zivota,ali presvlacice se mozda na 2,3 godine otprilike i nece rasti mnogo...

Cold_Beer
01.12.09., 20:06
Da,ali i da se presvlace svake 2-3 godine,onda bih na kraju imao tarantulu od 35-40 cm,sto je nemoguce!

Geni
01.12.09., 20:33
Presvlače se do kraja života ali jako malo rastu.

Miroslav
01.12.09., 22:04
Rastu toliko malo da se okom ni ne primeti. Jedino da se meri veličina košuljice i presvučene tarantule.

Cold_Beer
01.12.09., 22:18
Rastu toliko malo da se okom ni ne primeti. Jedino da se meri veličina košuljice i presvučene tarantule.

To sam i predpostavljao! Tnx;)

Ig0r
01.12.09., 23:35
Tarantule se ne presvlače sao zbog rasta. Presvlačenjem obnavljaju "kvalitet" egzoskeleta koji tokom vremena može pretrpeti oštećenja, kao iritirajuće dlačice koje tokom godine malo po malo odbacuju...

Dusan1992
02.12.09., 10:39
Ako ce se presvlaciti na 2-3 godne, koliko ce dugo trajati period odbijanja hrane?

Mozda 4-5meseca?

Miroslav
02.12.09., 13:47
Biće to period od mesec-dva, a može biti kraći ili duži od toga.

Dusan1992
02.12.09., 16:11
Valjda taj period zavisi od temperature i od toga koliko je hranjen pauk?

Zar ne:confused:

Miroslav
02.12.09., 16:54
Koliko je hranjen - nema neku bitnu ulogu na trajanje pauze između poslednjeg obroka i presvlačenja. Takođe se može desiti da u toku pauze pojede jednu do dve bube i onda se presvuče. To se meni dešavalo sa genikulatom. Ne jede oko dve nedelje, potamni i onda pojede jednu bubu. Par dana nakon toga se presvuče.
Nema pravila!

Dusan1992
02.12.09., 17:35
E sad cu da vam ispricam sta sam uradio parahybani. Slobodno me nazovite kako god hocete.:(

Vidim ja parahybanino dupe kako viri iz rupe. Rek'o aj da joj ubacim lat. da jede. Ubacim ja lat. i sad cekam da vidim egzekuciju, ali lat. dodje do T a ona mrtva ladna. Ja nezno, nezno,nezno dunem u nju a ona nista stoji k'o da je mrtva. Vdim joj samo dupe, pa nemogu 100% da budem siguran da je otegla jer nemogu da vidim dali su joj noge sklupcane ispod tela. Uzmem onu travku od psenice i pipam je po dupetu vrhom "lista", ona ne reaguje. Rek'o 100% mrtva. ####te samo sto nisam poceo da placem:D. Izvadim ja lat. i krenem da otkopavam zemlju odozgo da izvadim T, i tunel se urusi(hvala bogu nije duboko iskopala), i brzo uzmem cetkicu za likovno i k'o arheolog pocnem da "brisem" treset. Kad je izletela namunjena i pokazala zube(koji su ogromni za pauka od 6cm) ja se odseko, znaci usro sam se(ne bukvalno). Savet za pocetnike kao sto sam ja, nikada ne dirajte T i ne otkopavajte je osim ako niste 10000% sigurni da ce se povrediti ili ne daj boze ako je uginula. E sad se pitam zasto se uopste tako "smrzla" i nije reagovala kad se lat. popeo na nju i kad sam je cackao???????

Sad krecu vase kritike!!!:(

concepcion
02.12.09., 19:58
xexe,dobro da nije neka otrovnija pa da te ujede,nemoj samo sa murinusima i slicnim vrstama tako... imaju one tripove,nekad reaguju na sve a nekad kuliraju,znaces da je mrtva kad savije sve noge,znaci sve,nemoj da mislis da umire ako joj je par nogu savijeno,to je normalno...a i to sto kulira nemoj da te brine,standardna stvar,zavisi i od jedinke

Dusan1992
02.12.09., 22:11
Ma da ali meni bilo cudno sto se tunel urusio i sto je ona tek posle 10sec pomerila i pokusala da me ujede. A murinus-a planiram da nabavim skoro:D

Posle 10min ubacim mu fobasa ali ono sa pincetom (handfeeding valjda) i T je zgrabi ko da nije jela godinu dana, a juce sam joj ubacio odraslog lat.. Mislim da sam dobio jednu opako agresivnu parahybanu.

marko
02.12.09., 23:45
...E sad se pitam zasto se uopste tako "smrzla" i nije reagovala kad se lat. popeo na nju i kad sam je cackao?Zato što si bio nežan kada si otvarao posudu pa se tarantula uplašila i smatrala sve naredne vibracije (pa i one koje je pravio lateralis) kao opasnost.



...Posle 10min ubacim mu fobasa ali ono sa pincetom (handfeeding valjda) i T je zgrabi ko da nije jela godinu dana, a juce sam joj ubacio odraslog lat.. Mislim da sam dobio jednu opako agresivnu parahybanu.Termin handfeeding ne postoji u svetu tarantula. Mislim da je parahybana dobila jednog nestrpljivog gazdu. Ne moraš joj davati da jede svaki dan. Dovoljno je i jednom nedeljno.

Adrenalin
07.12.09., 00:36
Pa takve su one, zavisi kako koja, eto ja imam 4 komada al nisu toliko veliki, najveca je oko 4.5 cm raspon nogu i mirne su vecinom sve moje, no eto drug moj ima isto L. parahybanu oko 8 cm i ona je agresivna skroz. Znaci, na bilo koji dodir u terariju, malo ako se lupi pincetom po staklu skoci ko luda. Mi mislimo da je to do tog jer ju je on hranio od kako je dobio non stop, bukvalno svaki dan i navikla je samo na plijen, tako da bilo kako napravis vibraciju u terariju, odma napada. Ubica sto se tice hrane, sta god ubacis ne odbija nikad.

Evo je:
http://terarium.info/slike/intro%20manja.jpg


http://terarium.info/slike/parahybana%20mahovina.jpg



P.S.
Ne znam jel bila tema ova, novi sam pa nisam uspjeo sve pregledati, pa me zanima koja je toksicnost kod L. parahybane i imal ko da ga je ujela, pa da kaze svoje iskustvo kako je bilo.

Miroslav
07.12.09., 02:26
Nemam tu tarantulu, ali koliko se sećam jačina njenog otrova je u ravni sa pčelinjim. Mislim da u Srbiji još nikoga nije ujela L. parahybana.

Cold_Beer
07.12.09., 07:36
Iskreno ne bih voleo da me moja ujede,jer bi mi zarila ogromne ocnjake,kojih se vise plasim nego samog otrova. Moja nije agresivna uvek,nekad je mirna,a nekad sisti i baca se po terarijumu kao besna,pa je retko uzimam u ruke,mada kad je bila manja bila je agresivnija,sada je malo troma :)

Dusan1992
15.12.09., 21:04
Termin handfeeding ne postoji u svetu tarantula. Mislim da je parahybana dobila jednog nestrpljivog gazdu. Ne moraš joj davati da jede svaki dan. Dovoljno je i jednom nedeljno.

Nestrpljiv jesam, stalno nesto cackam oko nje, hranicu je na svaka 3-4 dana do sledeceg presvlacenja. Znam da ne moram toliko cesto da je hranim ali mnooogo je zanimlivo kada zgrabi lat. Imam i manjeg smithi-ja koji nije nimalo zanimljiv pri hranjenju, prvo se udvara osakacenom crvu(da se ne bi ukopavao) pa ga tek onda zgrabi.


Nemam tu tarantulu, ali koliko se sećam jačina njenog otrova je u ravni sa pčelinjim. Mislim da u Srbiji još nikoga nije ujela L. parahybana.

Verovatno cu biti taj Prvi cija ce koza biti u dodiru za zubima parahybane.
Nadam se dozivotnom oziljku, jer T nece biti tu do kraja mog zivota ali zato ce tu biti lepa uspomena naseg sastanka. Salim se , mnogo je agrasivna i ne smem ni cep sa vodom da izvadim bez pincete od 20cm. Nadam se da ce se smiriti kad odraste jer imam veliku zelju da je osetim na mojoj ruci, celu, ne samo zube.

rassa
15.12.09., 22:20
Termin handfeeding ne postoji u svetu tarantula.



kako ne postoji ?!

to je kad na pincetu stavis bubu i tako je prineses tarantuli i ona zgrabi bubu dok ti je jos na pinceti
http://www.youtube.com/watch?v=tAOn7QP00bA

Ig0r
16.12.09., 05:39
Hendfidigom bi se po meni moglo nazvati samo hranjenje tarantule koja ima ozleđene ili nerazvijene helisere ili "zube"(nikako da nađem pravi termin) i ne može sama da ulovi živ plen. Ali moguće da bi i tako oštećena tarantula pokušala da "pije" nekakav otvoren leš. Hraniti tarantulu sa pincete je potpuno nepotrebno ako za to ne postoji nekakav medicinski razlog. Nije tarantula retardirana pobogu, pre bi se moglo reći da je veoma efikasan predator :)

marko
16.12.09., 21:41
kako ne postoji ?!

to je kad na pincetu stavis bubu i tako je prineses tarantuli i ona zgrabi bubu dok ti je jos na pinceti
http://www.youtube.com/watch?v=tAOn7QP00bAA ti sve što vidiš na youtube-u uzimaš zdravo za gotovo? Pa čak i za hranjenje tarantule pincetom uzimaš izraz "handfeeding" (ručno hranjenje, hranjenje rukom). Znaš i sam da ti ljudi koji postavljaju klipove sami daju imena klipovima i tu mogu napisati šta god hoće. Ma šta da ti objašnjavam, sve znaš.

rassa
16.12.09., 21:50
to je izraz koji sluzi svrsi, hradis je rukom, tj ne bukvalno rukom vec pincetom koju drzis u ruci (lol)
sta fali izrazu ako znas o cemu se radi

glupo je tweezersfeeding ili kako god

Geni
16.12.09., 21:56
Pa zato što je handfeeding nešto skroz drugo. To je kada ti stavljaš obrok u tarantulina usta. To sam ja radio sa blondi koja nije imala zube. Ovo je samo ponuđen plen iz pincete.

Dusan1992
16.12.09., 23:53
Pa zato što je handfeeding nešto skroz drugo. To je kada ti stavljaš obrok u tarantulina usta. To sam ja radio sa blondi koja nije imala zube. Ovo je samo ponuđen plen iz pincete.

Da prekinem raspravu i da pitam nesto. Pretpostavljam da je u pitanju mrtav plen, ali kako ga T zgrabi, jel imas neki snimak ili slike tog, ajd sad, handfeeding-a?

Geni
17.12.09., 00:57
Nemam, nije baš bilo previše uspešno. Prinosio sam joj zgnječene fobase ustima. Ništa posebno i bila je previše stresirana ba bi bilo previše uspešno.

Guranje posude sa gorepomenutim ispod nje se pokazalo kao bolja ideja.

Dusan1992
17.12.09., 21:02
U vezi sa temom, mali update, nadam se presvlacenju parahybane jer evo vec 15-ti dan kako nije jela, ono mesto na dupencetu gde su one iritirajuce dlacice iznad spinareta(ako se tako zovu) skroz pocrnelo, vec treci je dan kako se zabila u kokosovu kucicu i ugledam je samo kako izlazi da "pije" vodu i vraca se u kucicu posle 2min. Ima 6cm.

Dusan1992
25.12.09., 01:52
Pa da obnovim temu. Danas tj. juce mi se presvukla T (gorenavedena).
Ja sam se iznenadio njenom novom velicinom. Sigurno 1,5-2cm ako ne i vise veca. Takodje sam se iznanadio koliko je dlakava postala. Na prethodnim slikama vidite da je imala jedva dlacice na dupetu, sad cela, k'o jambolija.
Period izgladnjivanja je trajao oko mesec dana.
Slike lete sutra na forum:D.

Dusan1992
26.12.09., 18:11
Evo su slike. Zadnji post.
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?p=107665#post107665

Fily
26.12.09., 18:26
Evo su slike. Zadnji post.
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?p=107665#post107665

Prekrasan pauk,puno zavidim :D Parahybana mi je jedna od dražih vrsta :)

Dusan1992
26.12.09., 19:06
Prekrasan pauk,puno zavidim :D Parahybana mi je jedna od dražih vrsta :)

Meni je najdraza:D. Brzo raste, ogromna kad poraste, uvek gladna, jos da je ova moja zenka i nemam vise sta da trazim.

boky
30.12.09., 17:45
i ja cu uzeti od kima cim bude mogao da odredi pol :) Ko ima najveceg pauka na forumu?

Dusan1992
30.12.09., 17:54
Ko ima najveceg pauka na forumu?

Ovo i mene zanima:D!

Pitanje. Jel moze ona kosuljica da izazove budj ili neke grinje?
Pitam jer kad mi se pauk presvukao nisam mogao da je nadjem(kosuljicu) Mislio sam da je pojela. Ali sad kad sam pogledao vidim mali deo nje zakopan u sklonistu. Da bih je izvadio moram da joj rasturim gajbu.
Dali da vadim ili ne??????

Dusan1992
30.12.09., 19:51
Izvadio sam i iskoristio priliku da slikam T.

http://img22.imageshack.us/img22/2572/lparahybana1.jpg

http://img685.imageshack.us/img685/2664/lparahybana2.jpg


Na prvoj slici sam se igrao bojama, na drugoj je njena prava boja.

Dole desno na drugoj slici je kosuljica.

Slike su lose kao i fotoaparat.:D

concepcion
30.12.09., 23:00
lepa je zverka,moja je pre jedno 6 meseci bila tolika,sad ima 11-12 cm...tako ce i tvoja,obozavam ih,jedu kao lavovi ;)

Dusan1992
03.01.10., 03:39
http://www.thespiderdiaries.co.uk/content/view/59/2/
Na ovoj stranici sam procitao ovu recenicu, resio da to i preispitam.
"If Geniculata eat like horses, parahybana eat like dragons."
Do sada sam T davao samo po jednog lat. a ovoga puta sam dao 2 (muzjaka i zenku).
Ovo je mislim veliki zalogaj za nju + je juce pojela 1 lat. (T ima 7cm).

Zanimljivo je to sto je uhvatila jednog i otrcala u skloniste a posle 30 sec(morao sam pincetom da navodim drugog lat.) je drugi lat. usao u skloniste i T je zgrabila i njega tj. nju.
Sutra ili prekosutra cu joj ponovo ponuditi hranu( 1 lat. ) i sve tako dok ne pocne da odbija ili ako joj se preduje stomak(abdomen zar ne?).
I da, sledeci put snimam:D.

Ko ima geniculatu moze da se takmici samnom::D.

rassa
03.01.10., 14:12
moja je pojela 15ak lateralisa (geniculata)
doduse mnogo je veca od tvoje parahybane, al nisam imo potrebe vise da joj dajem, a jela bi sigurno

StevaNS
03.01.10., 15:10
http://www.thespiderdiaries.co.uk/content/view/59/2/
Na ovoj stranici sam procitao ovu recenicu, resio da to i preispitam.
"If Geniculata eat like horses, parahybana eat like dragons."


Ja sam imao obe. Kod parahybane mi se desilo da nece da jede nista po mesec-dva. Kod genikulate se to nikada nije desilo i brze je napredovala..

Dusan1992
03.01.10., 15:57
moja je pojela 15ak lateralisa (geniculata)
doduse mnogo je veca od tvoje parahybane, al nisam imo potrebe vise da joj dajem, a jela bi sigurno

Mislis 15 lat. odjednom?


Ja sam imao obe. Kod parahybane mi se desilo da nece da jede nista po mesec-dva. Kod genikulate se to nikada nije desilo i brze je napredovala..

kapiram da nisu sve iste:D:D:D

rassa
03.01.10., 16:53
Mislis 15 lat. odjednom?




da :p


to je bilo sad skoro

http://i.imagehost.org/0210/DSC02555.jpg (http://i.imagehost.org/view/0210/DSC02555)

Dusan1992
03.01.10., 18:34
Ima negde 12-13 kad se rastegne:D.

Sad sam nesto primetio. One ostatke lat. nemogu nigde da nadjem. Znam da te ostatke pakuju u nekakvu kuglicu( mislim da se zove Bolus). Kolika je mogucnost da je te ostatke negde zakopala i da ce da se pojavi budj ili grinje?

rassa
03.01.10., 18:38
nista ne ostaje od lateralisa, najcesce
inace na znam kako da je merim, kad se popne na staklo ima 18cm, a ovako 13-14 o.O

marko
03.01.10., 18:41
Ima ostataka, rekoh već ali izgleda džabe pričam :)
Tarantula konzumira samo tečnost, materiju u čvrstom stanju ne 'jede'.

Ostane vrlo mala kuglica za koju ne treba da se brineš, neće ništa da se ubuđa.

Dusan1992
03.01.10., 18:46
Ostane vrlo mala kuglica za koju ne treba da se brineš, neće ništa da se ubuđa.

Ja sam na arahnoboardu citao da kad T jede, ono istopljeno(ako tako mogu da nazovem) od kiseline meso kaplje dole i zadrzava se u tresetu i ako je na vlaznom delu treseta hoce da se ubudja.

marko
03.01.10., 18:50
To je već neka druga priča, možda se ubuđa, možda se osuši. I ako se ubuđa izvadiš taj mali deo i kraj priče. Što te to toliko brine kad ti čuvaš parahybanu gde nije konstantno vlažno?

Dusan1992
03.01.10., 20:17
Tesko mi je da priznam ali, istina je da nemam bas puno iskustva sa T, imam, nije da nemam.:D:D
Svaki dan me sve vise i vise zacudjuju, i nije bas sve isto kao sto se pise po forumima i care sheet-ovima.

Moja T provodi veliku vecinu vremena na vlaznom delu treseta, tu je i iskopala rupu pa sam ja samo dodao kokosovu ljusku.

dutch
03.01.10., 23:27
Ista stvar je i sa mojim parahibanama.Još uvijek su male(oko 4cm) i svaki put kad nakapljem vodom na treset ne miču se sa tog mjesta dok se ne osuši.

marko
04.01.10., 00:47
Tesko mi je da priznam ali, istina je da nemam bas puno iskustva sa T, imam, nije da nemam.:D:D
Svaki dan me sve vise i vise zacudjuju, i nije bas sve isto kao sto se pise po forumima i care sheet-ovima.

Moja T provodi veliku vecinu vremena na vlaznom delu treseta, tu je i iskopala rupu pa sam ja samo dodao kokosovu ljusku.Sve to stoji, nego parahybana nije jedna od onih koji zahtevaju ekstremno visoku vlažnost. Neka 'normalna' vlažnost kao kod većine tarantula će raditi posao. Zato ti kažem da ne brineš da li će se nešto ubuđati ili neće. 'Ne treba da brineš' u smislu da ne razbijaš glavu unapred. U slučaju da nešto počne da buđa samo to izvadiš i nastaviš dalje.



Ista stvar je i sa mojim parahibanama.Još uvijek su male(oko 4cm) i svaki put kad nakapljem vodom na treset ne miču se sa tog mjesta dok se ne osuši.Verovatno nema posudicu sa vodom pa dođe da pije iz treseta kada nakaplješ. To što za male tarantule govorimo da je dovoljno fajtanje ili povremeno sipanje vode na treset je zbog toga što taj način olakšava posao. Zamisli da staviš malu posudicu pa da u nju sipaš par kapi vode svaki dan, pa da gledaš da li se prosulo negde ili nije... Malim tarantulama nije potrebna posudica ali je voda potrebna u svakom slučaju.

dutch
04.01.10., 02:39
To sam pretpostavio, i kad se pokupi kondez na strani posude tu je i ona.Al sad treba da ih selim u veće posude(čim mi stigne treset,inače još su u onima u kojima su stigle) pa ću instalirat i mini "pojilice" ;)

Dusan1992
05.01.10., 18:57
Da malo osvezimo podforum "Tarantule" :D:D

Prebacio sam LP u novu kutiju. Ne zato sto sam se bojao da ce se ubudjati ostatak hrane vec zato sto me je prethodna kutija nervirala. kad sam otvarao poklopac cela se krivila i uvijala.
Sada moja T ima novi dom.
I istog dana preorala ceo treset.

kako je kutija izgledala kada sam ubacio T
http://img339.imageshack.us/img339/6064/lparahybana3c.jpg

i kako je izgledala nakon 2-3sata.
http://img707.imageshack.us/img707/4979/houseuh.jpg

rassa
05.01.10., 19:12
na prvoj slici deluje bas vlazno

dodaj neke vestacke biljke, neko drvce ili nesto

Dusan1992
06.01.10., 00:14
I na drugoj je vlazno ali je direktno pod sijalicom i bez blica. Sad se skroz zatrpala a nije prosla ni jedna nedelja otkako se presvukla, valjda preuredjuje dom.

StevaNS
06.01.10., 01:40
Dusane, a kako znas koji je ulaz a koji izlaz? Da nije obrnuto? :)

Dusan1992
06.01.10., 02:02
Dusane, a kako znas koji je ulaz a koji izlaz? Da nije obrnuto? :)

Haha, pa ulaz sam ja napravio pa je tu "usla" a ovo drugo je izlaz jer je tu prvi put izasla pa...:D Sad sam joj ubacio lat. i udavila ga u bazenu, svaki put do uradi. Sve sto ostane ( ako ostane) ubaci u posudu sa vodom, pa svaki put menjam da se ne bi ubudjalo,, freak T.:bash:

igorche
07.02.10., 17:01
Narode, pozdrav svima vama!!:icon_salut::icon_cheers:
Nego, treba mi vaš savet i mišljenje..
Da li je ovaj terarijum dobar za L. parahybana, koja ima oko 4cm..
Veličina terarijuma: 30x20x25 cm..
Slika je kao prilog..Nikako ne mogu ovde da je zalepim..
Za podlogu sam stavio sitno meko drvo (znam da je sitno meko drvo glup opis ali stvarno ne mogu da ga definišem). Uglavnom nije ni treset ni malč, potpuno je prirodno drvo.. Dal je i to ok, ili da menjam podlogu?
Ja bih da je uselim u potpuno opremljen smeštaj... :rolleyes::D
P.S.
Svaki savet i primedba dobrodošla!!:icon_salut:

file:///C:/Documents%20and%20Settings/Windows%20User/Desktop/07022010756.jpgfile:///C:/Documents%20and%20Settings/Windows%20User/Desktop/07022010756.jpg

Cold_Beer
07.02.10., 17:09
Veliki joj je taj terarijum,mozda je bolje da ide u manju posudu. Piljevina bas i nije dobar izbor za podlogu,bolje uzmi treset ili pesak pomesan sa zemljom.

igorche
07.02.10., 18:29
Piljevina, to je ta reč !!(koji sam ja idiot :eek::mad::rolleyes:)....
Jedino da sutra probam da nadjem negde treset. Pročitao sam ovde na forumu da može i zemlja za cveće (ako nema pesticida). Slažete se?
Terarijum je veliki, al ###. nisam našao manji. Ovaj mi je bio ok, jer se teže otvara tj. klinci (deca) ne mogu tako lako da ga otvore.
Kad se bude uselila, moraće malo više da trči za hranom. Jel to jedini razlog zašto misliš da je terarijum veliki????

rassa
07.02.10., 18:34
ter je za sada velik a bice ti mali za odraslu parahybanu

trebao si kupiti neku obicnu kutijiicu, slika od dusana gore, pa posle normalan terarijum

Cold_Beer
07.02.10., 19:02
Piljevina, to je ta reč !!(koji sam ja idiot :eek::mad::rolleyes:)....
Jedino da sutra probam da nadjem negde treset. Pročitao sam ovde na forumu da može i zemlja za cveće (ako nema pesticida). Slažete se?
Terarijum je veliki, al ###. nisam našao manji. Ovaj mi je bio ok, jer se teže otvara tj. klinci (deca) ne mogu tako lako da ga otvore.
Kad se bude uselila, moraće malo više da trči za hranom. Jel to jedini razlog zašto misliš da je terarijum veliki????

Moze i zemlja za cvece,samo da pazis da nema nekih stetnih materija u njoj,mada je treset najidealnija podloga. Zbog plena sam ti i rekao,moze da se 'zagubi' plen ako ga T ne uhvati odmah.

rubinstajn
09.02.10., 22:42
moram da pitam...relativno sam nov u teraristici,imam l.parahybanu od oko 9cm i hranim je dubiama,ali kad ubacim muzjaka nece ni da ga pogleda nedelju dana,a kada ga izbacim i ubacim zenku odmah je scepa.Citao sam da treba uglavnom da se daju muzjaci kao hrana a moja tar.nece da ih jede.jel ima neki razlog ili...?

Dusan1992
10.02.10., 21:13
Pa mozda je tvoja T musko :D
Mislim da ne postoji neki poseban razlog za to. Kad joj ubacis dubiu muzjaka ona ga ignorise jer mozda nije gladna, kada ga izbacis i ubacis zenku ona pomisli: "Koliko je dosadna ova buba sad cu da joj ... " Samo se salim nemoj da shvatis ozbiljno :D.
Slobodno joj ubacuj zenke dubia , to da se T hrane samo muzjacima vazi samo za likove koji imaju vise tarantula.

Geni
10.02.10., 21:15
Nema ni teorijske šanse da tarantula bira između pola dubie. Nešto je drugačije, dali je mužjak brži pa je više uplaši a ćenka sporija pa deluje kao manji zalogaj ne znam ali da tarantula može da bira pol - ne može.

zarko
11.02.10., 02:17
igorche
zasto ti ej ventilacija toliko niska na ter sa prednje strane?
i mislim da je to suvise ventilacije, bar za moj ukus!

Dusan1992
11.02.10., 18:08
@Zare
With respect, svezeg vazduha nikad dosta, sem ako ne drzi ter sa T van kuce pa se pravi "promaja";).
Problem je samo sto ce morati cesce da fajta. ;)

abrasax
11.02.10., 19:42
Evo da i ja dodam malo sličica svoje parahybana-e.

Mislim da je sad sasvim sigurno da je mužjak. Ako ništa drugo a ono po dužini nogu. Jedna zadnja noga mu je kraća mojom nepažnjom ali dobro je pa se sasvim fino oporavila.

http://i299.photobucket.com/albums/mm287/abrasax_deity/DSC_5474.jpg
http://i299.photobucket.com/albums/mm287/abrasax_deity/DSC_5472.jpg

marko
11.02.10., 20:25
Nemoj po dužini nogu, ja sam se već prevario kada sam išao tim putem.
Ipak bih pogledao košuljicu. Znam da si je sačuvao pa ćemo pogledati prvom prilikom.

toncek
14.02.10., 15:32
evo i moje parahybane ima oko 11cm u rasponu...slike nisu baš nešo dobre,pa ako se neko usudi tako pokušati procijeniti spol neka proba..(iskusniji) ::D ja ga nisam uspio odrediti,čekam sljedeče presv.

http://slike.hr/slike/b/bana_18209.jpg (http://slike.hr/)

http://slike.hr/slike/b/bana1_39216.png (http://slike.hr/)

http://slike.hr/slike/b/bana2_f9e3d.jpg (http://slike.hr/)

http://slike.hr/slike/b/bana3_fb206.jpg (http://slike.hr/)

Fily
16.02.10., 18:29
Mislim da je ženka...ali nisam siguran ;)

igorche
16.02.10., 22:34
Eto, nabavih i ja L.parahybana.. Samo, moja je jos mala, svega 2cm. Juce dosla :) Za sada samo "kulira" u svojoj kutiji, i nece brasnare.. Ali neka, cekam da ogladni :)

Dusan1992
16.02.10., 23:59
Welcome to the family :D

Parahybane su odlican izbor za prvog pauka.

igorche
17.02.10., 19:47
Pa polako napredujemo... Morao sam da se uverim i polako izvukao tenebriju na kojoj je "sedela".. Tenebrije fali skoro polovina.. Sto znaci da je pocela da jede. Ubacio sam joj opet jednu (mrtvu - ili polumrtvu?).. Pa videcemo dalje sta ce biti..

rassa
17.02.10., 19:55
sto si izvadio polovinu?!
dok su male ja sam video da pojede pola crva a pola je u mrezi ispod nje i onda posle pojede i to!

Dusan1992
17.02.10., 21:11
E bre igorche :) nisi trebao da joj vadis hranu, mozda je jela a ti joj oteo od usta :D. Znaju one da jedu i po 3-4 sata, zavisi od velicine hrane prema T

igorche
17.02.10., 21:47
Pa morao sam da vidim dal je pocela da jede.. Sad ima novu hranu, necu vise da je diram.. Dva dana je tenebrija bila netaknuta.. Sad kad sam se uverio ostavljam je na miru. Plus cim sam ubacio drugu, odmah je zaskocila. :)

igorche
18.02.10., 22:10
Procitao sam gotovo sve postove ovde, izbusio poklopac, obe bocne strane kutije, cuvam je na 23 - 24 stepena, vlazim samo jedan cosak kutije i cekam prvo presvlacenje od kako je ovde... Jedva cekam da vidim dal ce biti sve ok..:(:rolleyes:

Dusan1992
18.02.10., 23:55
Pazi, mozes ali ne moras da povecas temperaturu.
Ja drzim sve T na 28C i opusti se bice sve OK, nemoj da gledas na T kao na neku svakodnevnu obavezu, kao na primer psa, vec kao na neku "biljku" koju povremeno zalijes i divis se njenoj lepoti. Kakva komparacija, a :D

dutch
19.02.10., 17:46
Gledam po forumu da su parahibane prilično "agresivne" prema hrani.kod mene obično odstoji pola dana ili više pa tek onda krene da klopa.i to je kod sve tri ista situacija.

Dusan1992
19.02.10., 17:52
Ti imas male parahybane 3-4 pr. ako se ne varam, treba oni jos da porastu da bi bili agresivni prema hrani, ali i nemora da znaci, stepen agresivnosti zavisi od jedinke i situacije.

Miroslav
19.02.10., 17:54
Ovisi to i od hrane koje sa daje i od veličine posude u kojoj se nalaze. Ako je velika posuda, treba vremena da buba dođe u njihov domašaj.

igorche
19.02.10., 23:18
Ja mojoj dajem mrtve manje tenebrije.. Probao sam za zivom.. Parahybana pridje, ali uzmakne (kontam da je jos mala da bi je savladala, pa to ja uradim umesto nje). Do sad nije bilo problema, mada ova nova koju sam ubacio stoji netaknuta..

Adrenalin
21.02.10., 02:35
Ja mojoj dajem mrtve manje tenebrije.. Probao sam za zivom.. Parahybana pridje, ali uzmakne (kontam da je jos mala da bi je savladala, pa to ja uradim umesto nje). Do sad nije bilo problema, mada ova nova koju sam ubacio stoji netaknuta..

Ma nije bitno, mrtva ili ziva hrana, bitno je da jede i ne brini se za te ostatke, dovrsit ce ona to ;)

Miroslav
21.02.10., 02:55
i ne brini se za te ostatke, dovrsit ce ona to ;)

Ili neće, kao što je u najvećem broju slučajeva. Obično ono što ne pojedu, više i ne diraju.

Adrenalin
21.02.10., 03:22
Pa dobro zavisno od primjerka i plijena, manji primjerci pojedu koliko mogu dok ove malo vece jedu kao lude, barem kod mene, koliko im dadnes toliko i pojede. Eto primjer moja jedna od 5 cm, spuca 3-4 lateralisa za njenu velicinu dovoljna i to ne ceka da pojede jednog pa da predje na drugog, nego odma kako oni trce fata jednog po jednog i onda laganini. No, pored parahybana sto se tice prozdrljivosti su i ove iz porodice Acanthoscurria, npr chacoana, nikad ne odbija kada joj ubacim bilo sta od hrane, naravno osim u slucajevima kada su pred presvlacenje.

Dusan1992
21.02.10., 03:39
Eto primjer moja jedna od 5 cm, spuca 3-4 lateralisa za njenu velicinu dovoljna i to ne ceka da pojede jednog pa da predje na drugog, nego odma kako oni trce fata jednog po jednog i onda laganini.

I kod mene isto tako, najzabavnije je kad joj ubacim vise lateralisa odjednom, prosto poludi. Buduci da se presvukla pre nedelju dana sutra je prvo hranenje nakon pres. i ubacicu joj 4 lat.

Ubacio bih slike sveze presvucene parahybane ali me nesto memorijska zeza nemogu da prebacim slike na komp. Sada ima oko 9cm i raste brze nego sto sam ocekivao :icon_cheers:

Poisonous-sting
26.03.10., 02:28
Imam bebu parahybane. Zanima me da li da vadim tenebriju iz posude ili ne? i Da li ce ih pronaci u tresetu? Hvala unapred!

Miroslav
26.03.10., 02:39
Kad tad će naći tenebriju. Nema potrebe da ju vadiš. Ukoliko si ubacio preveliku, onda ju izvadi, zato što ju tarantula sigurno neće pojesti.

vudo
27.03.10., 19:14
ako ti je T bas bas mala, onda stisni glavu tenebriji, tj to ti je u svakom slucaju pametnije da uradis dok je T mala, jer ako je plen vecji od nje postoji mogucjnost da se uplasi, a i s' tim takodje sprecavas ukopavanje tenebrije

Poisonous-sting
30.03.10., 03:42
Hvala vudo!

Samo jos ovo! Da li da bebi prskam treset ili da joj stavim neki cep za vodu? Bojim se da se ne udavi! Da li ona uopste pije vodu iz treseta? Hvala unapred!

gagi
30.03.10., 08:02
Dovoljno je da kvasiš treset.Kada malo odraste možeš ubaciti čep sa vodom.

igorche
27.07.10., 01:08
Evo mene opet.. Sorry društvo problemi sa netom.. Dakle, moja Lusy raste, prošla je četvrto presvlačenje, evo upravo njapa zoophobasa.. Mada joj ubacim i po neku bubicu kad navatam napolju.. Evo vam i slika. Nešto nije dobro ispala, slikao sam telefonom.(Sorry još jednom zbog slike)

http://C:\Documents and Settings\Windows User\Desktop

Jel moz' neko da mi objasni kako da stavim sliku!!


Može: http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=2489 :)

Dobro, jos jedan pokusaj... Nisam glup, ljudi samo necu da odustanem :)

ritjzo
29.07.10., 13:24
Vidis igorche sa kakvim se znanjem dolazi na forum... :D

Šalu na stranu. Super je slika. Mogao bi jos malo treseta da joj stavis. ;)

igorche
29.07.10., 13:39
MCSA (Microsoft Certified System Administrator) toliko o znanju o računarima i internetu... :) Nego, ovde se govori o tarantulama..
Pa staviću joj više treseta, sad kad je prebacim u malo veću posudu... Inače sam bio u tripu da zbog dubine treseta ne provali gde je zoophobas, jer oni kopaju do dna i tamo se primire, ili kopaju sve do nečega u ter. kao što je kamen, posuda za vodu (u mom slučaju čep) pa se tu zavuku i ne mrdaju odatle. Ovako mi se čini da ga lakše pronađe..

ritjzo
29.07.10., 13:50
stisnes im glavu pincetom i nema da kopaju vise... ;)

igorche
29.07.10., 22:42
A to, da.. Radio sam to dok je bila sasvim mala...Sad računam da može sama da ga savlada. Uskoro dobija novu kuću sa više treseta..:)

ice82
29.07.10., 23:26
"stisnes im glavu pincetom i nema da kopaju vise..."

nema potrebe da stiskas glavu pincetom :club:-ja samo ubacim kod tarantule hranu i one odmah odreaguju i hvataju plen-ako to ne urade ubrzo- vadim hranu i nema problema-odlicno mi napreduju tarantule
tako je kod mene za sve tarantule

ritjzo
30.07.10., 03:07
Da, nema potrebe da stiskas, ali procitaj post iznad moga. Covek je lepo napisao da ima problem i da zbog toga ne stavlja vise treseta jer se boji da mu tarantula nece naci fobasa. Iz toga zakljucujemo da ne vadi fobasa i da ga ostavi, pa ga tarantula nadje. Ja sam samo rekao da moze da stisne glavu i onda nece kopati....

ice82
30.07.10., 03:21
da da ukontao sam ja sta je problem-citao sam
ja sam ustvari savetovao njega da pokusa ovaj nacin drugi
-ubaci hranu-tarantula ako ne scepa hranu ubrzo-onda jednostavno izvadi
i ponudi za neki dan ponovo-tako ja radim-pa sam mislio da i on pokusa tako

igorche
31.07.10., 01:07
E, radio sam i to.. Ubacim crva pa ako ga ne zaskoči, vadim ga napolje.. Ali onda sam primetio da ga ne pojuri odmah, nego tek kad ovaj krene malo da se migolji, i ukopava, onda mu ona priđe i izvuče iz treseta. Ni jednom nije odmah skočila na njega. A kad ubacim nekog insekta iz prirode (par puta radi eksperimenta, jednom neku stonogu), odmah skače, a sa zoophobasima se nećka. A par puta sam se baš iscimao, kad sam ubacivao zoophobasa sa smrskanom glavom, počeo je da truli i na njemu se pojavila buđ. Mada verujem da je to bilo zbog vlažnog treseta,jer je tad bila još mala pa sam samo vlažio treset.

rubinstajn
27.08.10., 13:53
Zasto parahybana baca ostatke buba(dubia)u posudu sa vodom??Obicno kad zavrsi sa "jelom"ostatak baci u neki ugao a u poslednje vreme sve u posudu sa vodom...

Dusan1992
27.08.10., 14:56
Jednostavno to rade. Svi moji terestijalni paukovi to rade, uglavno oni manji, veci zakace za mrezu. Neznam da li postoji naucno objasnenje za ovo.

Cold_Beer
27.08.10., 17:14
Zasto parahybana baca ostatke buba(dubia)u posudu sa vodom??Obicno kad zavrsi sa "jelom"ostatak baci u neki ugao a u poslednje vreme sve u posudu sa vodom...

Prebaci joj ciniju u drugi ugao, ja sam tako resio isti problem,nastavila je da baca ostatke hrane u taj ugao,ali voda je prebacena u drugi ugao.

Dusan1992
30.08.10., 02:25
http://i1204.photobucket.com/albums/bb405/marikurana/Lasiodora%20parahybana/DSCN2773.jpg
http://i1204.photobucket.com/albums/bb405/marikurana/Lasiodora%20parahybana/DSCN2772.jpg


AaaAAaa sve ce ve izem!!!
Zenka, presvukla se dva puta posle slikanja. Nabaci jos nekoliko slika, skorijih.

dutch
30.08.10., 15:55
Imam 3 parahibane.Stare su malo preko godinu dana i veličine oko 15cm.Jedna u zadnje vrijeme redovno pravi "zvuke" tj lupka po posudi u kojoj je držim.Neko objašnjenje?

JOBAH
30.08.10., 16:40
muzijak? jel ima kukice i "bokserske rukavice"?

dutch
30.08.10., 18:48
Nisam provjeravao to.Pravo da ti kažem nije mi ni interesovalo parenje.Mada može bit,pored njega je još jedna posuda sa parahibanom iz istog legla.Misliš da pokušava privući ženku?
Ja sam nešto bio ubijeđen da tek sa 3-4 godine postaju spremni za parenje :)

Dusan1992
01.09.10., 17:20
Svaka vrsta je prica za sebe. Parahybane mnogo brze dostizu polnu zrelost sto je normalno jer rastu mnogo brze u odnosu na druge T.
Moja zenka parahybane je napredovala sa 5cm na 16cm za samo 7 mes. dok je smithiju trebalo 2 presvlacenja i 4 mes. da sa 3cm poraste na 6cm.

Da, moguce je da je tvoja parahybana polni muzjak ali nije sigurno, mozda se neki crv zakopao u treset pa lupka :D

Proveri da li ima kukice kao sto je Jovan rekao.

dutch
02.09.10., 03:16
mislim da ima jedna dubija ako je nije uhvatila.ostala je još prije presvlačenja jer se stalno ukopavala u treset.ovih dana trebam da je parkiram u stalni terarijum pa ću viđet.

rubinstajn
10.03.11., 01:50
da ne otvaram novu temu...pre par dana sam primetio ovo kod moje t. i ne znam da li je budj ili nesto drugo? u pocetku je bila jedna kuglica,al posto nisam bio kuci par dana,danas sam zateko ovo...da izbacim samo taj deo treseta ili??http://img839.imageshack.us/img839/3081/image362.jpg

Miroslav
10.03.11., 03:55
To je pečurka. Izbaci taj deo treseta, zato što će ti se javlati ponovo, čak i ako izvadiš ove dve.

nagym
10.03.11., 10:29
Cirkulacija vazduha ti je slaba!
Micelijum te gljive je sigurno u svakom ćošku podloge. Najbolje bi ti bilo da kompletno promeniš podlogu. Izvadi je, operi terarijum i stavi novu. Ovu ne moraš baciti - steriliši je u rerni 2 sata na 150C, posle je navlaži i možeš je ponovo koristiti.

Sava car
10.03.11., 10:59
Ili kupis novu za 250 kinti i ustedis vreme i struju ;)

rubinstajn
10.03.11., 11:36
Aha,tako znaci.izbacicu za sada samo taj deo treseta.Presvukla se zadnji put sredinom avgusta pa cekam da se presvuce opet i da je prebacim u veci ter,pa cu tada i novi treset da ubacim.Hvala na odgovorima