PDA

Pogledaj punu verziju : ormar za pauke



toncek
08.10.09., 18:57
imam doma 4 OSB ploče od 12mm i sad bi izrezao daske kod bratića po dimenzijama,on je stolar pa bi mi to skrojio...dimenzije ormara su dšv 155x40x150cm i to je ormar u kojeg stanu 25 terarija...po 5 kom.na jednu policu,ali brime me jedna stvar da li će biti pre teško 5 terarija na jednoj polici i da li če se OSB ploča savijati od težine terarija? ima li netko iskustva sa tim?

tnx!

zaboravio sam napisat da bi se svaka polica izvlačila prema van na kliznim nosačima...tipa onako šta imaju neki radni stolići za tipkovnicu odispod samo šta su ovi nosači puno čvršći i mogu držati puno veći teret...jedino šta me brine je to hoće li se sa vremenom savijat police u sredini...to baš nebi bilo dobro da se savija :biggrin:

angelus
08.10.09., 19:31
ja licno mislim da to nije problem,moja iskustva sa osb plocama su vezana za gradjevinu preduzimaci ih cesto koriste za izolaciju krovova umesto daske da bi ustedeli kintu ne vidim da je nekom krov pao zbog toga ali obavezno izlakiraj sa brodskim lakom ili nekim slicnim i nista ne brini bice to ok.....

spiderboy
08.10.09., 22:35
siguran sam da će se OSB saviti na sredini od 155 cm,jedno je kad se koristi kao izolacija,a drugo je kad je na njemu teret,pogotovo još na klizačima,
i ne vidim razlog zašto bi morao da lakira ako OSB ne dolazi u dodir sa vodom?

toncek
08.10.09., 23:30
znači ipak moram smanjit...pa koja bi dužina police bila ok kada bi radio sa OSB-om...znači da se ne savija? nekih 125cm ili 95?

angelus
09.10.09., 00:07
evo razloga zasto lak?........uzmi obican karton premazi lakom,dobro osusi a onda probaj da ga savijes.....dobices odgovor zasto lak,on se koristi i kao fixir a ne samo kao zastita od vlage.....a ako zelis da vidis da li ce da ploce izdrze probaj stavi vecu tezinu od terarijuma na ploce pa ces da vidis da li da skracujes ili ne ...

Nenad_stp
09.10.09., 00:21
evo razloga zasto lak?........uzmi obican karton premazi lakom,dobro osusi a onda probaj da ga savijes.....dobices odgovor zasto lak,on se koristi i kao fixir a ne samo kao zastita od vlage.....a ako zelis da vidis da li ce da ploce izdrze probaj stavi vecu tezinu od terarijuma na ploce pa ces da vidis da li da skracujes ili ne ...

da....
u slucaju da se savija spoj 2 ploce.

homer
09.10.09., 01:20
Ako zelis da zadrzis duzinu od 155 cm jednostavno stavis ojacanja na police sa donje strane.
Sigurno se nece uvijati,a nije velika investicija

x3m.Marco
09.10.09., 03:52
Ehe Toni... Ne moras da lakiras, kod nas se zove Firnez nzm kod vas... Sluzi za zastitu drveta od vlage bla bla bla... Dobijes malo boje i sjaja kada izlakiras njime... Naj jednostavnije za vece povrsine valjak sa sundjercetom i pici...

spiderboy
09.10.09., 07:28
evo razloga zasto lak?........uzmi obican karton premazi lakom,dobro osusi a onda probaj da ga savijes.....dobices odgovor zasto lak,on se koristi i kao fixir a ne samo kao zastita od vlage.....a ako zelis da vidis da li ce da ploce izdrze probaj stavi vecu tezinu od terarijuma na ploce pa ces da vidis da li da skracujes ili ne ...

lak sigurno neće sprečiti savijanje ploče pod teretom od 5 terarijuma,možeš da uradiš ko što ti homer reče da staviš ojačanja od T-profila uzduž od tih 155 cm,na sredini od tih 40 cm,da nema klizača mogao bi da staviš na sredini od tih 155 podupirače ali ovako ti preostaje to sa ojačanjima

toncek
09.10.09., 11:04
da li mislite ojačanje T-profil aluminijski?

Geni
09.10.09., 11:08
Pazi, ako imaš stolara onda neka ti upusti 2mm sa donje strane police i neka stavi čelični flah. To je jedini način da se 155cm OSB od 12mm ne savija (mada ja mislim da će pući). Lak nema uticaja na to a spajanje 2 bi možda upalilo ali 24mm je dosta debelo i teško. Obrati pažnju i na nosivost tih klizača koje ćeš da koristiš jer je to popriličan teret.

markozmaj
09.10.09., 12:14
Uzmi jos 2 ploce i napravi 2 police koje su krace ;)

toncek
09.10.09., 12:16
evo primjer kako je Striček Matija napravio stelažu za svoje pauke...ja sam mislio tako samo sa 5 komada u redu

http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=33480.msg394991


Uzmi jos 2 ploce i napravi 2 police koje su krace ;)

kako misliš?

Geni
09.10.09., 12:17
Te police nemaju ni blizu 155cm i u pitanju je iverica od 18 ili 19mm.

toncek
09.10.09., 12:29
stavio sam za primjer da bi tako napravio samo sa 5 komada u redu...Geni,misliš da ako stavim T i L pojačanja sa donje i gornje strane da nebi nikako moglo da izdrži 25 kg tereta ta polica? a ti klizni nosači su testirani na 60kg i kad su izvučeni...na šta točno misliš da nebi izdržalo? Na slikama se vidi da Matijine police nemaju zatvoreno sa straže strane...moje bi imale zatvoreno sa pločom preko cijele stražnje strane..tako da i tu dobiju neko pojačanje

Geni
09.10.09., 12:31
Sa ojačanjima i sa odgovarajućim nosačima nema nikakvih problema. Klot OSB od 12mm na toj dužini ne može da izdrži taj teret.

toncek
09.10.09., 12:47
naravno...za nosače sam provjerio imaju garancijski list da su testirani do određene kilaže,a police če imat dupla pojačanja sa gornje i donje strane

Igor Velevski
10.10.09., 16:00
Ta pojacanja su ti sasvim dovoljna, cak mogu da budu i drvene lajsne. Garant nece nista da se savije!!!