PDA

Pogledaj punu verziju : potrebna mala pomoć!



toncek
11.10.09., 15:45
jučer sam kupio malog bradonju od 11cm i UVb lampu reptil glo 10.0 od exo terre... trenutno ga držim u ter.dim dšv 40-40-30cm stavio sam mu i spot lampu od 40W koja tuče u kamen koji je namjenjen za sunčanje i na tom mjestu je temp 40-43 stupnja a na hladnijem dijelu je 27 stupnjeva,nahranio sam ga i sa tri mala cvrčka,onak su baš maleni možda pola cm.dva sam smiješao sa nektonom i jednog sam mu dao bez nektona...i stavio sam mu malenu posudicu sa vodom...a za podlogu papirnate ručnike dok ne dobijem dobar savijet kaj je najbolje...da li zemlja suha ili pijesak?? imam doma kvarcni pijesak,mislim da je to riječni pijasak,imam ga 5 vreća,onako je malo žutkaste boje ili zemlju iz vana...?? kaj vi mislite iskusni?

i još nešto me zanima,informirao sam se dosta o njima jer več duže vrijeme želim bradonju jednog.Čitao sam kod iceka i kod skorpaca na njihovim stranicama da za određenu veličinu ter.treba prilagodit UVB lampu(ŽARULJU-nije neonka)...pa me zanima da li je pre mali ter.(40x40x30cm)za tu UV žarulju jer me brine to kaj ona baš jako svijetli bijelo...možda je ovo malo glupo pitanje al bolje da pitam nego da malcu bude kaj...

aleknestor
11.10.09., 15:59
Ne se brini za uvb,nema to veze.
A za podloga,ja ti preporucem da koristis one kujnske rolne hartija dok je mala agama,za lakse cistenje i higiena.A dalje za podloga mozes da koristis pesak,ali ne kvarcni,nije toj dobar.Boje zemi onaj pustinski,toj je bolje.Zemja ne ti preporucem...

toncek
11.10.09., 17:34
ok...stavio sam papirnate ručnike...bijeli su i mekani :) i lijep kamen sam mu stavio...na Hr.formu sam stavljao isti ovaj tekst pa sam nap.da sam čitao kod iceka i skorpaca...oni su baš veliki stručnjaci za guštere,pogotovo icek... kod vas su to žarko i ... :D neznam ko još ::D hehe nemojte se ljutit drugi jer sam tek ušao u svijet guštera ::D znam da vas ima još koji znate jako dobro...pa vas molim za još koji dobar savijet ;) hvala puno unaprijed!

dajte ljudi mali je još i osjetljiv htio bi mu pružit kaj bolje a nemogu bez vaše pomoći:(

Lizard_King
11.10.09., 19:18
nego sta ti sluzi za nocno grejanje .. i to moras obezbedit

toncek
11.10.09., 21:46
netreba mu ništa za nočno grijanje,njima se mora obezbjediti dnevna i nočna temp i to je dosta važno...po danu je temp u ter.na hladnijem dijelu oko 27-29 stupnjeva a na toplijem(sunčalištu) 40-42 stupnja

evo par slika

evo par slika od bradonje i od ter.

http://slike.hr/slike/b/bradonja_79541.jpg (http://slike.hr/)

http://slike.hr/slike/b/bradonja1_80389.jpg (http://slike.hr/)

http://slike.hr/slike/b/bradonja2_84675.jpg (http://slike.hr/)

i ter.trenutno su papirnati ručnici za podlogu...sutra ide pijesak

http://slike.hr/slike/t/terzabradonju_66b83.jpg (http://slike.hr/)

http://slike.hr/slike/t/terzabradonju1_ca92e.jpg (http://slike.hr/)

http://slike.hr/slike/t/terzabradonju2_69a7c.jpg (http://slike.hr/)

UVB je 26W a spotica 40W sutra je budem zamijenio za 25W jer malo preveć grije

zaboravio sam reći da preko noći nepada ispod 18 stupnjeva a to je za bradonju dobro

zarko
11.10.09., 21:53
pa za tako malu nije dobro da pada ispod 18C

toncek
11.10.09., 22:27
ok za melenu...kažem da kod mene nepada ispod 18 stupnjeva...uvijek je oko 22-24 stupnja preko NOĆI a preko dana je upaljena spot lampa i UVB

zarko
11.10.09., 22:29
i ako sma 3 puta procitao sta si napisao OPET sma pogresno procitao :)

Free_Climber
11.10.09., 23:10
Čitao sam kod iceka i kod skorpaca na njihovim stranicama da za određenu veličinu ter.treba prilagodit UVB lampu(ŽARULJU-nije neonka)...pa me zanima da li je pre mali ter.(40x40x30cm)za tu UV žarulju jer me brine to kaj ona baš jako svijetli bijelo...

Exo-terrina UVB žarulja daje drugačiji spektar nama vidljivog osvetljenja od UVB neonke. Neonka svetli plavo, dok ova daje neku žućkasto-belu svetlost. Nisam siguran da li se po nečemu bitno razlikuju. Oni su to verovatno rekli zato što ni jedna ni druga ne smeju biti udaljene više od 30cm od mesta gde se gušter "sunča" (bar tako kažu ovi iz exo-terre), pa ako staviš neonku u terarijum visine 50 cm, na plafon, to rastojanje će biti veće od 30cm, i neće imati efekta. Dok, ako u taj isti ter staviš žarulju koju malo spustiš, automatski smanjiš to rastojanje i ona je efektivna...

toncek
12.10.09., 06:31
Free_Climber-znači kod mene je 100%sigurno efektivna pošto je sama visina ter.30cm :)

Rokerka
12.10.09., 09:45
da li zemlja suha ili pijesak?? imam doma kvarcni pijesak,mislim da je to riječni pijasak,imam ga 5 vreća,onako je malo žutkaste boje ili zemlju iz vana...?? kaj vi mislite iskusni?


Sto se tice zemlje, ne bih ti preporucila, jer svasta moze da nikne iz nje. Ja drzim u jednom ter. treset, a u drugom kvarcni pesak. U principu ti je samo bitno da ne jede podlogu... Savetujem ti da je hranis pincetom ili iz dublje cinije, kako bi to izbegao.

Free_Climber
12.10.09., 10:56
Savetujem ti da je hranis pincetom ili iz dublje cinije, kako bi to izbegao.

Nema potrebe za hranjenjem sa pincete, nije ništa strašno ako gušter uhvati malo peska zajedno sa insektom, to je posve normalno...

toncek
12.10.09., 11:10
stavio sam pijesak i on trčkara i lijepo mu je,ali kad sam ga hranio,pokušao sam pincetom i nije mogao :D grizao je on cvrčka ali ga nije mogao strgnuti sa pincete hehehe...i kad sam pokušao malo popustiti da mu bude lakše cvrčak se uspije oslobodit i onda ga malac hvata po ter :D i da kad ga zgrabi pokupi malo pijeska,da li mu to smeta?


Nema potrebe za hranjenjem sa pincete, nije ništa strašno ako gušter uhvati malo peska zajedno sa insektom, to je posve normalno...

hehe za malo si me prestigao sa odgovorom...hvala! ;)

toncek
12.10.09., 20:39
evo napravio sam bolji ter.za svog malca...malo je pust i velik za njega ali bit će bolje čim potaste :D

toncek
12.10.09., 20:43
evoj još ostatak :D

Free_Climber
12.10.09., 21:49
Lepo, lepo. Bolje bi bilo da si ventilaciju postavio tako da vazduh struji dijagonalno, a ne samo u gornjoj zoni... I verujem da je digitalni termometar samo privremeno tu, ovako kvari sliku lepog enterijera... :) Neka pozadina bi bila super, ako ima dovoljno mesta. Kojih dimenzija je ter?

toncek
12.10.09., 22:06
hvala puno!

da tek kasnije sam se sjetio diagonalne ventilacije,nema veze bude i ovako dobro,termometar je samo za test,ako i ostane lijepu cu ga sakriti...pozadina če doći sigurno,pomalo hehe tek sam ušao u taj svijet...sada mi je jako žao šta sam prodao onaj pravi ter.za bradonje sa super pozadinom...ima na temi vaši ter. ili uradi sam,ali dobro bit će novih.Dimenzije ovoga su dšv. 70x50x50cm

zanima me dok je ovako mali kolko smije bit visok panj,kamen,grana po kojem ce se on pentrat i ako padne da se ne ozljedi? jer on skaće i jednom sam primjetio da je skočio sa grane pa me brine da se ne slomi

Free_Climber
12.10.09., 22:34
Da, video sam, onaj sa onom divnom "roze" pozadinom, hehe :D Jako lepo je izgledao. Nisam stručnjak za bradonje, ali sumnjam da njemu smeta visina, i skokovi sa iste...Spretni su i u prirodi karaktera im je da malo "divljaju" tako da mislim da nema razloga za brigu. Ali sačekaj odgovore stručnijih kadrova. valjda do tada mališa neće polomiti udove skakutajući okolo. ;)

LARYBG
12.10.09., 23:07
moj je padao bar sa 1.5m par puta i nista mu nije bilo.

toncek
13.10.09., 09:58
hehehe sa 1,5m ::D saznao sam da im ništa neće bit ako padaju sa visine 20-tak cm...to im je normalno

toncek
13.10.09., 12:27
danas ga nahranim i on ode na granu i radi ovo -

http://www.youtube.com/watch?v=jz_JQHiMQj4

gledao sam neki dokumentarac i radili su baš to,znam da su to neki znakovi,ali se nemogu sjetiti čega točno,da li obrane teritorija ili tako nešto...znate li netko?

često to radi,nije samo jednom zamahao nego baš često to radi i malo me zabrinjava to jer neznam da li je dobro ili loše...

LARYBG
13.10.09., 13:40
hehe to i mene zanima moj to radi uvek kada je pod spot lampom.

aleknestor
13.10.09., 20:46
To nije nista posebno,to je ustvari znak kad zenka daje znak na muzjak da je spremna za parenje,ali dok se mali svi to rade,i muske i zenke.Nemaj gajle,sve je u redu ;)
Tako kazu laku noc :)Z

SxOne
14.10.09., 17:15
danas ga nahranim i on ode na granu i radi ovo -
http://www.youtube.com/watch?v=jz_JQHiMQj4
često to radi,nije samo jednom zamahao nego baš često to radi i malo me zabrinjava to jer neznam da li je dobro ili loše...

hahahahhaha Alien :)))))))))
strava je malisha a i Ter !!!

toncek
14.10.09., 18:48
hahahahhaha Alien :)))))))))
strava je malisha a i Ter !!!

hehehe...hvala!

toncek
04.12.09., 14:36
danas sam primjetio nešto šta meni izgleda čudno... desnu okicu zatvara dok na lijevu gleda..malo mi je to čudno jer kad ga primim na ruku uvijek ima otvorene okice,ni ne pomišlja da ih sklopi...danas ga primim i ima otvorene okice ali to desno oko zatvori,i tako stalno,koda ga nešto smeta u nutra...logički je da trepće sa obadva,on samo sa desnim zato mi je to čudno..ali jede normalno i kreče se i vrši nuždu...baš je aktivan i očigledno raste,na dan pojede nekoliko žohara,nudim mu par puta pa jede kolko je gladan,ima zdjelicu sa vočem i povrčem ali neče da to jede zašto,neznam!?..kupio sam ga 10.10.09 imao je nekih 7cm i bio je baš mali jako sad ima 20cm točno...neznam još kojeg je spola...dal zna netko zašto zatvara tu okicu i dal treba tu nešto poduzeti?

zaboravio sam napisati da on otvara normalno oko,i kad ga otvori nevidi se nikakva razlika od drugog oka,znači sve normalno samo šta ga zatvara često...

evo par slikica..slikano je sa mobitelom,pa zato nisu kvalitetnije slike

Teletabis
04.12.09., 14:50
Ako to bas cesto radi, samo sa jednim, moguce je da joj nesto smeta, ako ne, nije nikakav problem u pitanju, moja gekonka dok je mazim neki put zna da naizmenicno zatvori jedno pa drugo, valjda joj prija, otkud znam :)

toncek
04.12.09., 15:12
Pa radi često da...jedan stariji čovjek koji se bavi gušterima mi je rekao da je najvjerojatnije došlo do infekcije i da kupim Maxitrol to su kortikosteroidne kapi (imaju protuupalno, antibakterijsko i antialergijsko djelovanje)i da mu kapam 2x dnevno i da bi trebalo proći...a ako ne da moram na veterinarski fakultet....

Derek Edward Trotter
04.12.09., 15:15
danas sam primjetio nešto šta meni izgleda čudno... desnu okicu zatvara dok na lijevu gleda..malo mi je to čudno jer kad ga primim na ruku uvijek ima otvorene okice,ni ne pomišlja da ih sklopi...danas ga primim i ima otvorene okice ali to desno oko zatvori,i tako stalno,koda ga nešto smeta u nutra...logički je da trepće sa obadva,on samo sa desnim zato mi je to čudno..ali jede normalno i kreče se i vrši nuždu...baš je aktivan i očigledno raste,na dan pojede nekoliko žohara,nudim mu par puta pa jede kolko je gladan,ima zdjelicu sa vočem i povrčem ali neče da to jede zašto,neznam!?..kupio sam ga 10.10.09 imao je nekih 7cm i bio je baš mali jako sad ima 20cm točno...neznam još kojeg je spola...dal zna netko zašto zatvara tu okicu i dal treba tu nešto poduzeti?

zaboravio sam napisati da on otvara normalno oko,i kad ga otvori nevidi se nikakva razlika od drugog oka,znači sve normalno samo šta ga zatvara često...

evo par slikica..slikano je sa mobitelom,pa zato nisu kvalitetnije slike
ne brini tako i moj radi ali ne samo sa desnim okom.... često zatvori jedno a drugim gleda,nisam baš zagledao kojim više to radi....

Miroslav
04.12.09., 21:45
Da li se to meni čini ili ova agama ima brahignaciju? Čitao sam samo današnje postove, pa ne znam da li je o tome ranije bilo reč, ali reko da pitam.

toncek
04.12.09., 22:44
ponovno pročitaj ::D

Miroslav
04.12.09., 23:10
Pročitao, i nisam ništa našao što ima veze sa mojim pitanjem.

toncek
05.12.09., 09:26
Brahignaciju?-ti si pitao da li to ima...a ja sam napisao da stalno zatvara desno oko kao da ju nešto smeta u nutra...

Miroslav
05.12.09., 11:36
Brahignacija je anomalija, kada jedinka ima dužu donju vilicu od gornje. Na prvoj slici, gore, tako izgleda.
Kod nekih vrsta pasa je to normalno i poželjno.

toncek
05.12.09., 13:58
Brahignacija je anomalija, kada jedinka ima dužu donju vilicu od gornje. Na prvoj slici, gore, tako izgleda.
Kod nekih vrsta pasa je to normalno i poželjno.

aha...nisam znao..a kod guštera? ::D

Rokerka
09.12.09., 14:36
Ako to oko prakticno non-stop drzi zatvoreno, moguce je da ima problem, ali ako je to samo povremeno, ne mora biti nista. Moja ponekad zatvori jedno, a drugim gleda, i tako na smenu, i to obicno pred brumaciju. Ipak, savetujem ti da to pratis, ako ti izgleda da nesto nije u redu, konsultuj veterinara, ne znam sta vise da ti kazem...

toncek
13.12.09., 15:53
ma to on kad se sunča tako malo zažmiri..pa čim se približim on otvori to oko...zna tako raditi i sa lijevom i desnom stranom(okom)

nisam prije imao guštere,pa neznam šta to znači burmacija..:shy: ako mi netko može objasniti? tnx

Miroslav
13.12.09., 16:12
Brumacija je 'zimski san'. To je period koji provedu u spavanju. Retko kad se bude i samo tada im se može ponuditi hrana. U tom periodu nema potrebe za nekim preteranim grejanjem, tačnije, sobna temperatura im je tada sasvim dovoljna.

toncek
13.12.09., 21:46
mislim da moj burmira...jer neće da jede i miran je..i stalno ima zatvorene okice...gleda malo i onda nastavi spavati ispod spot lampe..

da ne otvaram novu temu...znači moj bradonja stalno spava..neče da jede od jučer,do jučer je normalno jeo i vršio veliku nuždu..ja mislim da on burmira ili se varam..danas nije opće htio jesti žohare,pojeo je malo jabuke i nastavio spavati..kad ga uzmem u ruku sve je normalno,vratim ga u ter.i on se opet lijepo smijesti malo dalje od direktnog sunčališta i žmiri-spava..da li sam u krivu ili burmira? Zaboravio sam napomenuti da je star negdje oko 3mj.malo više..

spiderboy
14.12.09., 07:46
haha,nije burmacija nego brumacija,ne znam da li tako mlad zapada u to stanje rećiće ti neki stručniji po tom pitanju

gordond
14.12.09., 16:13
Nisam strucniji, ali mislim da je neko nedavno napisao da prve godine ne padaju u brumaciju (ili se varam).

Miroslav
14.12.09., 17:21
Ja nisam iskusan, ali sam čitanjem tema na ovom forumu saznao da prve godine ne padaju u brumaciju i da bi ih trebalo 'razdrmati' ukoliko krenu da spavaju.
Moja agama (rođena u maju, valjda) nema nameru da uđe u brumaciju ove zime, tako da nemam nikakvih problema sa njom.

toncek
14.12.09., 17:32
danas je jeo...6-7 brašnara..nije baš neka hrana al bolje išta nego ništa..pokenjao se isto..još je uvijek malo miran ali vratit ce se on u normalu...

Rokerka
16.12.09., 13:35
Moja je prve godine pala u brumaciju, ali nije bilo problema. I ja sam se isprepadala, jer je odjednom pocela da kunja, a nisam to ocekivala. Bila je u brumaciji jedno 20-ak dana i nije prakticno nista jela za to vreme. Samo sam joj smanjila temperaturu i menjala vodu. I sad je u nekoj vrsti brumacije, ali blazoj, po ceo dan je iza panja i uglavnom zmirka, pa proviri predvece, ja joj ponudim hranu, i ume da uzme po koji zalogaj na 2-3 dana. Sad, ne znam da li je normalno da tvoja tako rano udje u brumaciju, moja je imala 6 meseci (ako se dobro secam).