PDA

Pogledaj punu verziju : crna propaganda



spiderboy
13.10.09., 10:04
evo na prošlonedeljnom sajmu u novom sadu,na jednom štandu(ne znam čiji,bio u žurbi) sam primetio ove plakate,za običnog prolaznika je to jasna poruka da se mane teraristike,ali prosudite sami http://img39.imagefra.me/img/img39/2/10/13/spiderboy/f_grqdutdim_0714c28.jpg
ima još http://img02.imagefra.me/img/img02/2/10/13/spiderboy/f_grqdutdjm_29d9f6b.jpg
http://img38.imagefra.me/img/img38/2/10/13/spiderboy/f_grqdutdkm_488645f.jpg
http://img01.imagefra.me/img/img01/2/10/13/spiderboy/f_grqdutdmm_ae42861.jpg
tu se misli prvenstveno na ugrožene vrste ali laik će to drugačije da protumači

Geni
13.10.09., 10:30
Ovo je idiotizam ali se to stalno ponavlja. Jako se tendeciozno prave ovi poster. Mislim da nekome smeta što se zmije i slične životinje drže kao kućni ljubimci i pokušava se staviti znak jednakosti između egzotične životinje i ugrožene vrste.

Ne tangiram se posebno jer takva propaganda nema nikakvu funkciju. Životinja koja nije na citesu nije ni zabranjena za držanje a to što će neko pomisliti da jeste me baš briga. I ovako većina ljudi misle da ne treba čuvati bilo šta što nije pas ili mačka i to nikakva propaganda neće promeniti (a ova im samo potvrđuje stav). Po meni nebitno za nas.

Stufy
13.10.09., 13:43
Iako su na posterima cites vrste, to ne znaci da im nije mesto u kuci. Uz cites papire isto je drzati iguanu ili hrcka.

Geni
13.10.09., 13:53
A tek to...

Čekamo samo popisivanje i pravljenje nultog stanja pa će se i to rešiti. Potpuno besmisleni posteri.

terarista
13.10.09., 14:16
A tek to...

Čekamo samo popisivanje i pravljenje nultog stanja pa će se i to rešiti. Potpuno besmisleni posteri.

Sa sajta koji stoji na plakatima:

Шта се дешава у случају да немате дозволу или сертификат?

Ако сте у Србију унели или из ње изнели заштићену дивљу животинску/биљну врсту или њен дериват без одговарајуће дозволе, готово је немогуће добити одобрење накнадно тј. "ретроактивно". Инспектори Министарства животне средине и просторног планирања и царински службеници ће трајно конфисковати примерак и постоји могућност да ћете бити кривично гоњени.
Обратите се Министарству за информације о издавању CITES дозвола и увек планирајте унапред. Имајте у виду да је потребно одређено време за обраду ваше апликације и издавање дозволе.

NecrovoX
13.10.09., 14:21
Ma da,sada ce svima uzeti nase drage ljubimce,i onda ce im biti mnogo bolje.
Isto kao sto su od jednom srusili sve objekte koji nisu bili legalizovani!
Kada dodje do toga da neko vodi brigu o ovim stvarima,morace prvo postojati vremenski rok za legalno prijavljivanje ovakvih ljubimaca..Do sada ne znam da li se tako nesto uopste moglo uciniti.
Znaci niko ne bi mogao d aima ista sto je egzoticno?
I ako ja ne mogu da dokazem da je ovaj ljubimac iz uzgoja,neka oni probaju da dokazu da je potekao iz divljine!

Geni
13.10.09., 14:33
Pa niko ovde ne pominje egzotične životinje kao takve (mada je i poenta cele teme to što ovi plakati to tako predstavljaju), nego se priča samo o životinjama na cites listi. Papire je praktično nemoguće dobiti i to je lepo napisano na njihovom sajtu ::D.

Poenta citesa je da se spreči uzimanje životinja iz prirode. Skoro sve životinje kojima se mi ovde bavimo su na CITES II listi i njima je trgovina dozvoljena dokle god nisu iz prirode (a i tada može sa dozvolama). Da sve funkcioniše kako treba, bilo bi dovoljno prijaviti leglo iguana i dobiti papire za sve male jer je to i jedini cilj te konvencije. Problem je što je to nemoguće učiniti.

Paradoks je da svi ovde imamo isti interes a to je da se spreči uzimanje životinja iz prirode i da se trguje samo CB primercima ali ispada da smo u konfliktu.

U svim zemljama u okruženju je pravljen presek nultog stanja gde su se prijavljivale životinje sa cites liste pre no što je počela primena i ne vidim razlog zašto ne bi i kod nas to tako bilo. + postavljanje realnih mogućnosti da se dobiju papiri za primerke koje se kod nas odgajaju.

terarista
13.10.09., 14:48
Paradoks je da svi ovde imamo isti interes a to je da se spreči uzimanje životinja iz prirode i da se trguje samo CB primercima ali ispada da smo u konfliktu.

U svim zemljama u okruženju je pravljen presek nultog stanja gde su se prijavljivale životinje sa cites liste pre no što je počela primena i ne vidim razlog zašto ne bi i kod nas to tako bilo. + postavljanje realnih mogućnosti da se dobiju papiri za primerke koje se kod nas odgajaju.

Upravo ovo je poenta, nadamo se najboljem.

StevaNS
13.10.09., 15:59
O CITESu i nabavljanju dozvola je vec pisano. Stoji da retroaktivno ne moze da se nabavi dozvola, tj. PRAKTICNO je nemoguce (osim naravno, ako imas neke dobre veze).

JEdini legalan nacin je: nadjes LEGALNOG dobavljaca sa dozvolom za izvoz, podneses zahtev za dozvolu za uvoz. Kada odobre dozvolu odradis uvoz sa karantinom i svim drugim zaje.... koje mogu da ti smisle.
I, na kraju, ako ti je ista od zivotinja prezivelo uvoz, carinu, karantin i ostalo, pogledas koliko te sve kostalo i uhvatis se za glavu..

Plakati su idiotski i mislim da donekle ipak uticu lose na razvoj teraristike. E sad, kad bi se mi pobunili i pisali kojekakve peticije ne bi nista postigli.

Dahaka
13.10.09., 16:45
тај плакат пропагира члан 92 и 94 закона о очувању природе и потпуно је легалан на основу тог члана.

а сад да ли ми држимо дозвољене живитиње или не то је друго питање, и да ли смо их легално увезли и остало...

Igor Velevski
13.10.09., 17:47
Pazite samo zbog ovih plakata da ne izadjete u javnost, da budete primeceni, pa da vam sutra ne bi dosli inspektori sa policijom na vrata! Tek ce tada da bude "veselo"! Mozda je upravo to cilj ovih plakata....razmislite za ovu mogucnost...

IV@N
13.10.09., 18:14
mozda imamo krticu :icon_backstab:
:D

Bifrost
13.10.09., 19:01
Hehe, zamisli da na neki nacin svima nama inspekcija oduzme zivotinje. Ja ne znam gde bih ih sve stavili :lol:

spiderboy
13.10.09., 19:28
тај плакат пропагира члан 92 и 94 закона о очувању природе и потпуно је легалан на основу тог члана.

а сад да ли ми држимо дозвољене живитиње или не то је друго питање, и да ли смо их легално увезли и остало...

ma jeste da on treba da propagira član 92 i 94,medjutim odradjen je na takav način,da je sama poruka plakata da se ljudi klone teraristike

SpiderInsomnia
13.10.09., 20:58
Nešto što je svetski problem kada je u pitanju teraristika, pa hajde da se ograničimo na čuvanje zmija, nije logika nego percepcija ljudi. A na tome treba krvavo raditi, jer samo od sebe doći neće. Koliko nas koji čuvamo egzotične životinje je uspelo da ubedi bar deo okoline da to nisu vesnici zla koje ujedaju sve živo iz suštinske mržnje, već obične životinje, baš kao ribice.

Ali ... mi živimo u političkom svetu, u kome se borba vodi prljavo-politički, a ne logikom. Baš kao što to veoma podlo rade autori ovih plakata.

--

Skoro sam pročitao neku temu, koja je počela pitanjem "kako ubediti komšinicu da me ostavi na miru?", a reč je o babi čija psihička dijagnoza ima podosta latinskih reči. Naime, žena je negde u nekoj zapadnoj zemlji digla tešku frku jer čovek čuva zmiju, ali je oko sebe okupila gomilu baba koje su sigurne kako je ta zmija toliko zla, da ujeda ljude koji joj dođu u blizinu i ubrizgava im otrov dok se oni u agoniji ne sruše u smrtnom ropcu. E onda (pazi sad!), zmija prilazi, GURA ČOVEKU RE U NOS DA PROVERI DA LI JOŠ UVEK DIŠE, pa ako da, onda nastavlja da ga ujeda dok mučenik ne umre surovom smrću.

E sad ... vlasniku (neke sasvim bezopasne, male) zmije napraviše takav problem, da mu se poljuljao posao, zvali su ga iz škole jer su babe i tamo digle frku, jefini mediji svuda naokolo, i to sve zbog ... pa nazovimo to mekano "percepcija".

Ali kad od takve neke babe mačka ubije komšijinu pticu, e onda ###., nesreća, šta sad, sorry.

Zato je obaveza svih nas koji imamo nešto egzotično da se ponašamo mnogo "nežnije" prema okolini nego što to ima obavezu vlasnik zlatne ribice. Nema to veze sa logikom.

Stufy
13.10.09., 21:14
@ Dahaka Pogledaj malo bolje plakat! recenica: "Da li ti izgledam kao da mi je mesto u kuci" ne propagira nikakav clan zakona jer zakon ne kaze da ne treba drzati te zivotinje u kuci, vec da ih ne treba drzati bez papira. Plakati su direktno usmereni protiv teraristike kao hobija.

Hercul
13.10.09., 22:51
Kako glupi zakoni.... sve izmisljeno da neko pokupi pare i mito a sve to uz neku suplju pricu o zastiti vrsta a da nam daju priliku na normalan nacin da nabavimo i zivuljke i papire pa ok ali da te kosta vise papir neg ljubimac van svake pameti.... pa kod nas u BIH izasao zakon o zabrani trgovine bilo kakvim egzoticnim zivotinjama to samo glupan moze izmislit sta da drzim goluba u kavezu i stuku u akvariju kad mi takvi pocnu o zastiti vrsta :confused: :confused: :confused:

gordond
14.10.09., 02:17
Zar neko stvarno misli da je onome ko je pravio ovaj plakat zaista stalo do ovih (ili bilo kojih drugih) zivotinja? Ovakve stvari sluze da propale javne licnosti (citaj glumice) privuku paznju na sebe, a lopovi politicari da uzmu pare. Umesto sto farbaju papire i lepe ih po zidu, bolje bi bilo da nesto zaista ucine po pitanju ugrozenih vrsta iako i te stvari treba ostaviti strucnim ljudima...

Dahaka
14.10.09., 09:48
"da li ti izgledam kao da mi je mesto u kuci"

па животњама које су угрожене врсте а донешене су из природе није мејсто у кући. сад змија са плаката не знам да ли је испуњава то, вјероватно не.

да мени као дизајену понуде да урадим тај палакат ја бих га урадио.
и немојте да мислите да ја не знам како људи гледају на држање змија у кући и осталих... то вам је тако. увијек ће постојати људи који ће теглити на другу страну.

направите и ви плакат.то вам ја препоручујем. :)

nenad
14.10.09., 11:09
Dahaka, stvar je u tome da neke od tih zmija jesu ugrožene vrste, mada je jako malo vrsta zmija na CITESu, ali da mi imamo isključivo životinje iz odgoja. Pa ko ovde ima na primer bou iz prirode? A ti neobavešteni kreteni hoće da veruju da su naše životinje sve iz divljine, da bi mogli da vode neki svoj sumanuti rat protiv nekoga. Oni bukvalno izmišljaju neprijatelja.

Geni
14.10.09., 11:22
Upravo je to poenta... Omalovažavaju celu poentu cites-a time što to koriste kao izgovor za ostvarivanje nekih svojih ciljeva. Predstavljaju cites kao zabranu držanja divljih životinja što je nebuloza.

nenad
14.10.09., 11:26
Ma, to su oni ORCA, itd. kucamaca likovi, koji ne primećuju da na svetu, gle čuda, ima i drugih životinja. Smatraju da je humano držati psa i mačku u kući, a zmiju nije,jer,naravno,zmija nije ljubimac. Muka mi je od tih dušebrižnika. Kad im kažeš da čuvaš zmije, prvo te pitaju da li imaš potrebne papire,a sami ne znaju da li ikakvi papiri trebaju ili ne.

Geni
14.10.09., 11:30
Baš ti ::D

Meni je smešno samo što je sva ta propaganda potpuno beskorisna. Sve pare i vreme koje oni ulažu u to je bačeno jer ne mogu da dobiju to što hoće. Idemo ka EU i pre ili kasnije ćemo morati da prepišemo njihove propise. Kao i u svemu i ovde pokušavamo da uguramo nešto svoje a znamo šta moramo da uradimo.

Zato se nikada nisam ni zaluđivao sa udruženjem (hteo sam da izigravam Sančo Pansu jedno vreme ali sam odustao ;))... nema potrebe voditi borbu sada kada se rezultat već zna, samo treba biti strpljiv.

Stufy
14.10.09., 11:47
Slazem se sa svime sto su Nenad i Geni rekli, samo bih jos dodao da u nekim zemljama tipa Kanada, SAD, Spanija postoje jaki lobisti za zabranu egzoticnih zivotinja uopste. Naravno postoje i oni koji lobiraju za drzanje egzota tipa organizacija REXANO. Mada sve je to politika, a svi znamo sta je politika.

Geni
14.10.09., 12:46
Jedine uspešne zabrane su bile vezane za određene vrste i specifinosti lokalne klime. Na floridi je na primer zabranjeno držanje skoro svih vrsta bubašvaba (ove koje mi gajimo) jer bi se lako zapatile ukoliko bi pobegle. Novi Zeland i Australija su jako rogorozne po pitanju vrsta koje mogu da se uvezu.

Sem ovakvih primera, ne postoji zemlja u razvijenom delu sveta (kojem i mi težimo) u kojoj su zabranjene egzotične životinje. Otrovnice traže dozvolu i to je to. Iz ovoga proističe da je svaka zabrana ili akcija koja vodi ka tome samo privremena.

kimo
14.10.09., 13:10
Da, recimo u Italiji su zabranjene sve vrste škorpija za držanje...

SpiderInsomnia
14.10.09., 14:06
Po tom principu kod nas mogu da zabrane držanje velikog broja smukova (E. guttatta, E. dione, E. climacophora...) koji nisu na citesu ali mogu da postanu invazivne vrste. Mislim da je ovde problem ne postojanje "kontra tega", odnosno drugog viđenja, baš kao što sam napisao u prethodnoj poruci.

Primer - svi znamo da je poslednjih par meseci u USA snažna inicijativa raznih udruženja da se zabrani držanje pitona (svih pitona), zbog slučaja kada je burmanac ubio dvogodišnje dete. Ljudi koji sede u raznim odborima takve zakone usvajaju dok seku nokte, ali ovaj put su na stolu imali amandman koji utiče na zakon tako što se iz njega briše reč "svi", a navodi koje vrste pitona su u pitanju (koliko se sećam na listi zabranjenih ostali su SAMO afrički, retikularni/mrežasti i tigrasti/burmanski), dakle velike životinje. Na ovaj način izuzeti su svi australijski (rod morelia) i naravno loptasti, jer te vrste ne predstavljaju značajniju pretnju po život i zdravlje (od recimo pasa srednje veličine).

StevaNS
14.10.09., 14:25
Po tom principu kod nas mogu da zabrane držanje velikog broja smukova (E. guttatta, E. dione, E. climacophora...) koji nisu na citesu ali mogu da postanu invazivne vrste.


Pa, da ti pobegne deset smukova tesko da bi se namnozile u prirodi, skoro nemoguce (a i malo kome moze da pobegne veci broj kada se vecinom drze po 1 od vrste). Ali sa bubasvabama je druga stvar...

Dahaka
14.10.09., 15:58
dahaka, stvar je u tome da neke od tih zmija jesu ugrožene vrste, mada je jako malo vrsta zmija na citesu, ali da mi imamo isključivo životinje iz odgoja. Pa ko ovde ima na primer bou iz prirode? A ti neobavešteni kreteni hoće da veruju da su naše životinje sve iz divljine, da bi mogli da vode neki svoj sumanuti rat protiv nekoga. Oni bukvalno izmišljaju neprijatelja.

па ја сам за то да се из одгоја легализују.

nenad
15.10.09., 01:22
Naravno. Ali samo CITES životinje. Nema zbog čega legalizovati one koje nisu sa liste,a to je najveća većina. Da bi ih legalizovali, moraju prvo da uvedu nulto stanje.


Na ovaj način izuzeti su svi australijski (rod morelia) i naravno loptasti, jer te vrste ne predstavljaju značajniju pretnju po život i zdravlje (od recimo pasa srednje veličine).

Morelia amethistina može da povredi gadno čoveka, raste dosta velika. Spada među prvih 6 najdužih zmija.

Dahaka
15.10.09., 12:55
па да. хулто стање и онда да причамо. :)

Bifrost
15.10.09., 13:08
Ma bomba u auto resava sve probleme ::D haha Salim se :P. Mislim da mi kao privatna lica nemamo nikakvih problema sa tim... A toj inspekciji da je stalo do zivotinja bi ganjalo radnje u kojima drze bolesne zivotinje i hrane hranom kojom se zivotinja ne hrani, a ne ovako gde zivotinja ima dobre uslove ali ne i papire... Ti papiri po meni i po svakom zdravom razumu trebaju da budu zadnji na listi, vaznije je kako se neko ophodi prema zivotinji i da li joj obezbedjuje potrebne uslove za zivot... A ovo smo se vec slozili da je samo politika...

Dahaka
15.10.09., 13:37
ma bomba u auto resava sve probleme ::d haha salim se :p. Mislim da mi kao privatna lica nemamo nikakvih problema sa tim... A toj inspekciji da je stalo do zivotinja bi ganjalo radnje u kojima drze bolesne zivotinje i hrane hranom kojom se zivotinja ne hrani, a ne ovako gde zivotinja ima dobre uslove ali ne i papire... Ti papiri po meni i po svakom zdravom razumu trebaju da budu zadnji na listi, vaznije je kako se neko ophodi prema zivotinji i da li joj obezbedjuje potrebne uslove za zivot... A ovo smo se vec slozili da je samo politika...

слажем се у потпуности. треба се опходити према животињи.

StevaNS
15.10.09., 21:45
Mislim da mi kao privatna lica nemamo nikakvih problema sa tim...

hehe... gresis..
Mozda vecina vas nece imati problema, ali koliko cujem inspekcija se na neke odgajivace sa foruma.. a to bi vrc moglo da utice na sve nas..

spiderboy
15.10.09., 22:28
šta si mislio time "koliko čujem inspekcija se na neke odgajivače sa foruma.."??

StevaNS
15.10.09., 23:21
greska u kucanju... "inspekcija se NAMERILA na neke odgajivace sa foruma" :)

Nisi ti u pitanju druze. Taj je vec obavesten ali se pravi vazan.. :)

spiderboy
16.10.09., 07:01
hehe,nisam ni mislio na sebe,nego me čisto zanima šta se dešava

StevaNS
16.10.09., 08:01
Bili su i kod mene, a i cujem od drugih pet shopova sta se shuska.. e sad, koliko je njima verovati...

Rokerka
16.10.09., 10:40
Ne znam za pet shopove, ali kod mene zivi nece uci! :bluboomteamenforcerMogu da pricaju sta hoce, ali tesko da ce da upadaju po kucama jer je "neko prijavio" da ja ili "komsija" drzimo opasne ili ugrozene zivotinje!:lol:

Geni
18.10.09., 00:00
Dobro, ovo je kafić pa se ovo i očekuje ::D. Ode tema u ***** ;)

Činjenica je da se nikada ne jure krajnji korisnici. To čak nema ni veze sa cites-om. Cites je konvencija koja sprečava TRGOVINU ugroženim vrstama i zemlje koje su potpisnici konvencije se obavezuju da će učiniti sve što mogu da spreče trgovinu. Kada je konvencija potpisana prvi informator koji je napisan je bio za carinike (ima negde i link ka njemu, Kimo ga je svojevremeno postavio). Sav fokus i jeste na trgovini, nakon međunarodne trgovine kontroliše se unutrašnja. Niko nije ni pominjao upadanje u kuće niti to bilo ko sme. To nema veze sa ovim. Popisivanje nultog stanja je neophodno jer će se tako dozvoliti trgovina primercima koji su već u zemlji i postojaće papirni trag prilikom razmnožavanja. Jedini još preduslov je da se papirologija uprosti (kao za pse ili mačke) a ne ove gluposti koje se sada traže. Sve će to doći na svoje.

terarista
18.10.09., 12:30
Niko nije ni pominjao upadanje u kuće niti to bilo ko sme.

Mislim da je ovo najbitnije. Bilo bi zanimljivo, sa druge strane, ispratiti šta se desilo sa onom odbeglom boom na Mirijevu, da li je vlasnik imao neke posledice (uključujući i CITES-posledice, jer boe su na citesu).

spiderboy
18.10.09., 14:07
pa i to je problem da ja ne mogu kao privatno lice da otvorim i prijavim odgajivačnicu egzotičnih životinja,ili šta god već,kao što postoje priznate odgajivačnice pasa ili mačaka,i ne vidim uopšte zašto iz kojih razloga mi to uskraćuje zakonodavac,mada ne posedujem nijednu životinju sa CITES liste,i dok takve osnovne stvari ne mogu da se realizuju samo ćemo tako da kilavimo u nedogled,gledajući sa strane "istinske ljubitelje životinja" koji mi propagiraju da li je zmiji mesto u kući,a sami spavaju i jedu sa kerovima i mačkama u istom krevetu i stolu,ovo je po meni čista diskriminacija svih nas koji se trudimo da malo oživimo u našim krajevima ovaj predivan hobi

Geni
18.10.09., 16:11
To je potpuno tačno i cela moja poenta je da JA lično nemam nameru da se sa takvim idiotima upuštam u neke rovovske borbe jer im svi ti pokušaji neće uroditi plodom. Pre ili kasnije će se prepisati propisi koji važe u EU i postaće izvodljivo da privatno lice legalno i papirološki otvori odgajivačnicu i razmnoži boe na primer.

nenad
18.10.09., 16:48
Mislim da je ovo najbitnije. Bilo bi zanimljivo, sa druge strane, ispratiti šta se desilo sa onom odbeglom boom na Mirijevu, da li je vlasnik imao neke posledice (uključujući i CITES-posledice, jer boe su na citesu).

Nije imao nikakve posledice. Posetili su ga samo svi moguci novinari, i to je to.

NecrovoX
18.10.09., 17:19
Znaci dobio je bou nazad? Znam da si pricao da su je nakon drugog bega oduzeli...

A sto se tice teme..Pa na krjau krajeva sta bi oni radili kada bi pokupili sve zmije koje su na citesu? Eto neka samo pokupe boe,gde ce sve to da drze i sta ce da rade sa njima?!?!? Mislim da je logicnije da se rese potrebni papiri za vlasnike,da se napravi to nulto stanje i krene odatle.U svakom slucjau mislim da ne moramo da brinemo da ce nam upadati u kuce i odnositi nase ljubimce..

nenad
18.10.09., 20:24
Nisam rekao da su je oduzeli. On ju je uzeo nazad.

Već je bilo reči o tome šta biva sa zmijama. Iz par proverenih izvora znam da završe u Palićkom zoovrtu,odakle ih preprodaju dalje.

NecrovoX
18.10.09., 22:18
"Međutim, ovog puta su Romi pozvali i policiju, pa su uzeli podatke mom drugu. Istog dana su mu na vrata došli novinari svih mogućih dnevnih listova, da naprave reportažu :D"
"Uglavnom, zmija više nije kod njega, jer ne može da rizikuje da se ovo ponovi."
E ja sam iz tog izvukao zakljucak da su mu je oduzeli,sada kontam da sam lose protumacio i da je on prosto dao nekome i slicno.


Video sam gomilu reptila koji su van ociju javnosti u Palickom zoo vrtu,neke zivotinje su bile i u dosta losem stanju(konkretno jedna iguana bez repa i jako loseg koznog stanja)..Meni je tada objasnjeno da su to zivotinje koje su pokupljene na granici pa cekaju gde ce dalje,ili su u nekom karantinu i slicno.
Ako samo malo popricate sa ljudima koji tamo rade,oni su radi da vas uvedu u taj deo kojem inace posetioci nemaju pristup pa vam pokazu i ostale stvari.Nekako mi nelogicno da to rade,a da su tamo zivotinje koje kao ne bi trebalo videti jer se sa njima dogadjaju stvari koje ne bi trebale.Tipa ta trgovina..
A za koje zivotinje ti znas da su nekome oduzimane i onda tako preprodavane?
###,zelim da verujem da je nas zoo vrt dobar :)

nenad
18.10.09., 23:57
Da, definitivno sam se loše izrazio. On je sklonio bou na sigurno mesto, a ne oni ;)
Više puta sam čuo priče od ljudi o preprodaji životinja.Sve jedno,koliko si pitona i boa video? Ja se sećam da su Torlaku oduzeli jednog pitona od 5m, i jedno 3 pitona od po 2m,recimo, i 3-4 velike boe.Vremenom bi im se samo gomilale životinje, a oni nemaju toliko kapaciteta.

NecrovoX
19.10.09., 16:29
Kada sam ja to video (sto je bilo proletos),imali su par iguana,jednog kraljevskog pitona i mislim jos nekog varana.Nije bilo puno zivotinja...Neke su kao i iz zoo vrta,samo su tamo na lecenju,pa da ih ljudi ne vide takve dok im je lose.
Sto su oduzeli sve te zivotinje i ko ih oduzeo?

nenad
19.10.09., 19:32
Eto, o tome ti pričam. Gde su te gomile boa,pitona,iguana i sličnih životinja? Oduzimaju ih inspektori,a smeštaju ih u Palićki zoovrt.

NecrovoX
19.10.09., 20:34
Znaci ako ti nesto oduzmu..tesko da ces vise videti tu zivotinju? Zavrsi u zoo vrtu,a odatle ko zna gde..

spiderboy
19.10.09., 22:22
pa ako ti je zbog bilo čega oduzmu mislim da ćeš je teško povratiti(ili nikako),zato treba sprečiti da uopšte do toga ne dodje

StevaNS
29.10.09., 08:10
Eto dobih ideju... Posto poznajem licno gospodina Sinkovica, mogao bih da porazgovaram sa njim o tome da se te zivotinje usvajaju. Recimo, verujem da na forumu ima dosta ljudi koji bi uzeli tu iguanu bez repa i lepo se brinuli o njoj, kao sto je ona devojka iz pet shopa uzela onu izmucenu zenku iguane. Time bi se resio problem nagomilavanja u ZOO vrtu a oni bi mogli da daju neku vrstu potvrde da je zivoinja kod Pere Perica na cuvanju. Neka vrsta usvajalista, kao na zapadu.
Sta mislite, jel ima sanse to da zazivi?


E, tu smo. Nigde u filmu nije rečeno: Luke, I am your father.
Evo dokaza :D
http://www.youtube.com/watch?v=GwExDG7n7Zg

Hehe.. Ali ja nisam citirao Star Wars, nego onu parodiju... ih zaboravio sam vec naziv... :)

Geni
29.10.09., 08:24
Dokle god oni koji odlučuju o sudbini tih životinja smatraju da egzotične životinje ne trebaju da budu ljubimci - nema. Ako se već smatra da one mogu da dobiju dobru negu kod nekoga kući onda nema ni potrebe da se oduzimaju, zar ne?

Oduzimanje životinja koje se čuvaju kako treba i koje pate kod tog vlasnika ili prodavca nema veze sa ovom temom i to je neka akcija kojom ljudi o kojima ovde pričamo TREBAJU da se bave.