PDA

Pogledaj punu verziju : Help...povredjena kornjaca...



Luvrentina
21.10.09., 18:05
Zdravo svima pre svega!

Naime, jutros sam isetala iz kuce uobicajeno krecuci na fax kad ono tamo moj pas u zubima drzi malu slatku bebu kornjacu. Uz sav trud izvukla sam je iz celjusti tvrdoglavog ali umilnog psa i unela unutra. Po svoj prilici to bi trebala da bude obicna sumska kornjaca beba. Malena je i mnogo sladka kako to obicno biva kod kornjaca :D Ali moj dragi pas joj je naneo 4 povrede tj. probusio joj je oklop zubima na 4 mesta. Bolje receno na dva joj je samo sljustio gornji sloj oklopa a na druga dva bas ima rupe. cini mi se da na jednoj ima malo krvi. Sad mi mnogo zao kornjace i planiram da je zadrzim dok se ne oporavi jadnicak. Elem, zna li neko kako se rukuje sa povredjenim kornjacicama? Treba li joj specijalna nega? Ja bi je vrlo rado nosila veterinaru ali posto su me zadnji put posteno odrali (novcano) nesto bas i nisam pri parama za veterinara. Planiram kornjacu da pustim u obliznju sumicu cim se zaceli, mnogo mi zao da jedno tako prirodno i prastaro stvorenje drzim u kuci. Jest da imam dvoriste ali mislim da ipak njoj treba svoj mir. Moj dragi pas i macke su vrlo negostoljubivi prema novim stvorenjima. Cuvacu je, mazicu je i pazicu je samo da prezivi. Ima li joj pomoci??? Il da je dam nekom sa parama da je vodi kod veta???

Miroslav
21.10.09., 20:43
Mislim da se takve povrede ne leče. Jako je teško obraditi ranu, ako je oko nje oklop. Jedino što bi joj se moglo preventivno dati, to su antibiotici, ali ni sa njima se ne treba rasipati. Probaj sama da očistiš ranu sa hidrogenom i jodom, ali nisam 100% siguran da li i koliko se i ta dezinfekciona sredstva mogu upotrebljavati.

smeshko lepushko
21.10.09., 22:01
-rane treba očistiti nekom antibiotskom otopinom i paziti da se ne ugnoji, ucrva ili sl, možeš joj mazati sa dermazin mašću nekoliko puta dnevno. Ako je oklop oštećen nakon mazanja možeš medicinskim flasterom zalijepiti kompresu i držati tako da se ne inficira
a kornjacacama se oklop krpa s polyesterom.imas snimki na youtube-u kak se krpaju oklopi pa potrazi...
-U rani (donji prednji dio okopa joj je sad odvojen od mesa) sam joj danas našla 2 crva. Izvadila sam ih, al me svejedno brine. Sad sam ju spremila u kuću jer da bude na čistome. Netko mi je rekao da sam ih trebala pustiti jer kao jedu truli dio mesa. I još me zanima, kako da ju smjestimu kući a da joj bude udobno, jer kutija za cipele u kojoj je sad i nije najbolje riješenje, i što da joj stavim kao podlogu?
-kupi u ljekarni betadin otopinu i ako imaš pincetu očisti crviće, to je normalno da se kod takve ozljede pojavljuju
očisti, prosuši, namaži dermazinom pusti bar 1o-ak min da se malo upije i prekri kompresom (medikamentu treba 7 min da se upije kroz ljudsku kožu)
bilo kakav ograđeni kut dok ju liječiš sklepan od kakvih dasaka ili veći plastični lavor, kadica ili sl. sa većom površinom da može hodati, možda kakav stari akvarij od bar 60-80 l ,plika posuda sa vodom i salata tj. hrana u jedan kut, a na dno možeš metnuti privremeno i novinski papir , pazi u tom slučaju da ima svjetla i da ne dođe do propuha ili ju dobro zamotaj kompresom i onim bijelim medicinskim flasterom i pusti gdje je bila

mada je karantena bolja

e evo pokupio sam iz par foruma neke poruke pa pogledaj i vidi sta mozes od toga da uradis, nadam se da ce preziveti...

Miroslav
21.10.09., 23:01
Ne možeš na kornjačama koristiti bilo koji antibiotik. Daje se gentamicin, ali to daje veterinar. Aplikuje se u mišić. Ja bi za sada samo obradio ranu.

Luvrentina
21.10.09., 23:45
Hvala vam puno, ja apsolutno nisam imala pojma sta da radim. Njoj je oklop tako malkice napukao da se to jedva vidi, ali veceras se pojavilo malko krvi na oklopu odgore pa se sada jos vise brinem. Moj drug je tako nasao jezica punog rana i punog crva i kaze samo ga je jodom i fizioloskim rastvorom cistio i jezic je sada jezonja ogromna i zdrava. Ima nade znaci :D Jeeeeeee, Hvala na svim informacijama!!!

StefanovaPomajka
22.10.09., 10:42
Samo pazi da je ne vratiš u prirodu po ciči zimi! Ako će da se oporavlja kod tebe u kući, neka ostane do proleća. A da sam ja ti, ni tada je ne bih samo negde ostavila u ''šumici'', nego mislim da je bolje da je daš npr. u Zasavicu!? Znam čoveka tamo, stručnog asistenta, pa ti odluči...

Miroslav
22.10.09., 11:46
To je ujedna rana, pa je samim tim i duboka. Bilo bi dobro da ju prvo ispereš sa hidrogenom, a tek onda sa jodom. Da ti ne navodim sada razloge zašto.

Luvrentina
22.10.09., 12:27
Samo pazi da je ne vratiš u prirodu po ciči zimi! Ako će da se oporavlja kod tebe u kući, neka ostane do proleća. A da sam ja ti, ni tada je ne bih samo negde ostavila u ''šumici'', nego mislim da je bolje da je daš npr. u Zasavicu!? Znam čoveka tamo, stručnog asistenta, pa ti odluči...

A gdi je zasavica ta? Ja sam ipak iz Novog Sada i ne bi da je negde daleko dokle ne mogu otici.

Lepe vesti, posto sam ocistila kornjacicu fizioloskim rastvorom prestala je da krvari a jutros se probudila (juce je ceo dan traumirana jadna bila zavucena u oklop) i eno je sada seta i gricka salatu :D

StefanovaPomajka
22.10.09., 15:22
Zasavica je kod Sremske Mitrovice. Ako na njihovom sajtu www.zasavica.org.yu odeš u galeriju, pa na faunu, naći ćeš da u rezervatu ima i šumskih kornjača.

kiza
26.11.09., 16:04
A sta se desilo sa malom kornjacom u medjuvremenu?

ivana021
26.11.09., 21:23
ozdravila,ziva,zdrava,jede,sunca se...
ceka prolece pa nazad u prirodu

kiza
28.11.09., 17:09
O bravo :icon_cheers:
Bas mi drago!