PDA

Pogledaj punu verziju : slepi mishevi? (gde)



kidswithaids
04.11.09., 12:29
Nedavno sam video nekoliko vrsta i ponashanje uopshte i potpuno sam se zaljubio.

Pa me zanima da li neko ima predstavu gde bih mogao da ih kupim. Nisam josh odluchio vrstu.

Hvala.

http://www.hollow-hill.com/sabina/images/vampire-bat.jpg

kiza
04.11.09., 14:06
Ja mislim da toga nema nigde da se kupi, a i ne bi smelo, jer su zakonom zasticeni.

Pozz

Igor Velevski
04.11.09., 14:18
Posto je moj diplomski rad bio besnilo kod slepih miseva evo da ti kazem nesto.....ovo na slici je vampir, oni ne zive kod nas i osim toga hrane se krvlju najcesce od domacih zivotinja i to preko noci dok zivotinja nije aktivna! To je glavni razlig za sirenje besnila medju zivotinjama i direktno ili indirektno na ljude. Kod nas i u celoj Evropi zive insektivorni slepi misevi koji su manje rizicni u odnosu na besnilo, a zabelezani su slucajevi prenosa besnila i na ljudi! Samim tim sto se hrane samo insektima, daleko je manja sansa da besnilo predje na ljude, ali nije nemoguce ukoliko se uhvati bolesni primerak! To sto se hrane insektima je glavni faktor sto se kod njih besnilo siri unutar populacije. Ne bih ti preporucio da ih lovis najvise radi besnila, a osim toga veliki broj vrsta su zasticena! Nije mi poznato da ih neko uzgaja kao ljubimce! Pozdrav!

Miroslav
04.11.09., 14:28
Nije mi poznato da ih neko uzgaja kao ljubimce!

Ima kod nas ljudi koji se bave držanjem i uzgojem slepih miševa. Nisam više u kontaktu sa osobom koja je poznavala jednog mladića što ih drži, pa na osnovu toga znam da ih ima (i to u Beogradu).

kidswithaids
04.11.09., 14:44
Hvala na informacijama. Svakako da ne bih zarobljavao divlje slepe misheve.

Nadam se da cje se pojaviti neko ko ima kontakt.

kiza
05.11.09., 14:40
Posto je moj diplomski rad bio besnilo kod slepih miseva evo da ti kazem nesto.....ovo na slici je vampir, oni ne zive kod nas i osim toga hrane se krvlju najcesce od domacih zivotinja i to preko noci dok zivotinja nije aktivna! To je glavni razlig za sirenje besnila medju zivotinjama i direktno ili indirektno na ljude. Kod nas i u celoj Evropi zive insektivorni slepi misevi koji su manje rizicni u odnosu na besnilo, a zabelezani su slucajevi prenosa besnila i na ljudi! Samim tim sto se hrane samo insektima, daleko je manja sansa da besnilo predje na ljude, ali nije nemoguce ukoliko se uhvati bolesni primerak! To sto se hrane insektima je glavni faktor sto se kod njih besnilo siri unutar populacije. Ne bih ti preporucio da ih lovis najvise radi besnila, a osim toga veliki broj vrsta su zasticena! Nije mi poznato da ih neko uzgaja kao ljubimce! Pozdrav!


Igore, da li je ikad zabelezen slucaj besnila prenet na ljude sa slepih miseva? Ako si radio diplomski o tome sigurno znas.

Skoro je bilo predavanje u Prirodnjackom muzeju u Bg o njima. Mislim da se svake godine to odrzava tzv. vece slepih miseva. Bilo je super, a posle predavanja mogli su se videti, drzati u ruci i sl. Mnogo fine zivotinjice. Kazu da nema njih ne bismo mogli ziveti od insekata, pre svega komaraca, bez obzira na svu hemiju koja se koristi.

nenad
05.11.09., 15:04
Ja sam nešto kratko čuvao slepog miša pre 2 godine. Ovi domaći mi nisu nešto zanimljivi. Evo par linkova o letećim lisicama. Prelepe su!
http://www.flickr.com/photos/pritheworld/1418508348/
http://zaxy.wordpress.com/2007/09/20/new-flying-fox-species-surprises-scientists/
http://www.tolgabathospital.org/hospital_orphans.htm
http://www.auswildlife.com/Category/wildlife/bats

Miroslav
05.11.09., 16:08
Igore, da li je ikad zabelezen slucaj besnila prenet na ljude sa slepih miseva? Ako si radio diplomski o tome sigurno znas.

Naravno da ima zabeleženih slučajeva besnila kod ljudi nastalih usled ujeda slepog miša. To se uglavnom dešavalo u Južnoj Americi. Za razliku od besnila ljudi nastalog ujedom psa, mačke, lisice, vuka itd. osobe obolele od besnila usled ujeda slepog miša imaju izraženu hidrofiliju (povećana žeđ) i nemaju one napade besnila (stručno ekscitacije).
Gledao sam pre par godina emisiju u kojoj su roditelji jedne devojčice pričali šta se sve događalo sa njihovom kćerkom posle ujeda slepog miša. Skoro je bila neka emisija u kojoj je čovek lovio slepe miševe u drvetu, sa meštanima i govorio kako moraju biti oprezni, zato što prenose besnilo.

Igor Velevski
05.11.09., 16:52
Jeste kao sto je Miroslav rekao ima jako puno slucajeva u Juznoj Americi, ja cu da dodam da je bilo i slucajeva u Evropi gde zive insektivorne vrste! Kada sam pisao rad istrazivao sam puno i nasao podatak koji nije jos demistificiran! To je slucaj gde je devojcica zabolela od besnila, a nije utvrdjeno odakle. Zena koja je cuvala tu devojcicu jedno jutro nasla je u sobi gde devojcica spava slepog misa koji nije mogao vise da leti, nije bezao i kretao se nekoordinirano...Zena ga je uhvatila, ubila i pokopala u dvoriste. Pose x dana (ne pamtim tacno koliko, a minimalno vreme inkubacije kod besnila je 15 dana i zavisi od toga gde se rana ujeda nalazi u odnosu na blizini glave-mozga) pojavili su se simptomi besnila kod te devojcice i ubrzo posle toga je dijagnosticirano besnilo! Kad su otkopali slepog misa, uzeli su materijal i potvrdjeno je i kod slepog misa da je imao besnilo! Ovaj slucaj ne pamtim tacno, ali znam da je bio u nekoj razvijenoj evropskoj drzavi, je misterija zato sto kod devojcice nije nadjena nijedna rana ujeda, a sdruge strane devojcica nije imala kontakt sa nikakvim zivotinja, a ne jos i nosioci besnila. Osim ovog slucaja koji je dosta zanimljiv sa naucne strane ima dosta slucajeva u Evropi, ali nije to tako cesto kao grip ili zutica!
Inace besnilo kod ljudi nije kao kod vecinom zivotinja. I kod zivotinja moze se razviti "tuha" forma besnila (ne znam kako se to kaze na srpskom), koja se javlja kod ljudi. To je forma gde nema agresivnost! Karakteristicno kod ljudi je to sto je javlja HIDROFOBIJA (sreah od vode), tako da bolesnik kad cuje samo kako zubori voda ili se voda presipa tad se javlja ekscitacija i veliko uznemirenje i nepodnisljiv strah! Besnilo je neizleciva bolest ukoliko virus udje u nerv na mestu ujeda. Mortalitet je 100 %! A zavrsava se i kod zivotinja i kod ljudi sa parezom koja progredira u paraliza. Nakon toga sledi smrt. Sve u svemu jako opaka i neizleciva bolest!
Inace letece lisice su slepi misevi, ali oni su herbivorni i hrane se vocem i to je razlog sto je besnilo kod njih zanemarujuce! Inace besnilo je prisutno kod divlje zivotinje koje ujedno predstavljaju i rezervoar besnila! Jedina zemlja koja je oslobodjena od besnila mislim da je i dalje Engleska gde nema cak ni divljeg besnila! Inace za bolje izucavanje, besnilo se deli na silvaticno (kod divljih zivotinja), urbano (kod zivotinja koje drzi covek) i besnilo kod slepih miseva! Jedino urbano besnilo moze da se drzi pod kontrolom, dok kod silvaticnog koristi se vakcinacija u vidu mamaca, koje se rasturaju na odredjenom podrucju, ali ipak kao i kod slepih miseva kontrola ove dve grupe besnila je nemoguca!
Eto to je ukratko odgovor na tvoje pitanje!!!

Inspecttore Su
05.11.09., 19:45
kod mene, 5 metara iznad prozora...ali mislim da ih ne smemo dirati jer su zasticene.a i bolje je tako

kiza
05.11.09., 20:23
Jeste kao sto je Miroslav rekao ima jako puno slucajeva u Juznoj Americi, ja cu da dodam da je bilo i slucajeva u Evropi gde zive insektivorne vrste! Kada sam pisao rad istrazivao sam puno i nasao podatak koji nije jos demistificiran! To je slucaj gde je devojcica zabolela od besnila, a nije utvrdjeno odakle. Zena koja je cuvala tu devojcicu jedno jutro nasla je u sobi gde devojcica spava slepog misa koji nije mogao vise da leti, nije bezao i kretao se nekoordinirano...Zena ga je uhvatila, ubila i pokopala u dvoriste. Pose x dana (ne pamtim tacno koliko, a minimalno vreme inkubacije kod besnila je 15 dana i zavisi od toga gde se rana ujeda nalazi u odnosu na blizini glave-mozga) pojavili su se simptomi besnila kod te devojcice i ubrzo posle toga je dijagnosticirano besnilo! Kad su otkopali slepog misa, uzeli su materijal i potvrdjeno je i kod slepog misa da je imao besnilo! Ovaj slucaj ne pamtim tacno, ali znam da je bio u nekoj razvijenoj evropskoj drzavi, je misterija zato sto kod devojcice nije nadjena nijedna rana ujeda, a sdruge strane devojcica nije imala kontakt sa nikakvim zivotinja, a ne jos i nosioci besnila. Osim ovog slucaja koji je dosta zanimljiv sa naucne strane ima dosta slucajeva u Evropi, ali nije to tako cesto kao grip ili zutica!
Inace besnilo kod ljudi nije kao kod vecinom zivotinja. I kod zivotinja moze se razviti "tuha" forma besnila (ne znam kako se to kaze na srpskom), koja se javlja kod ljudi. To je forma gde nema agresivnost! Karakteristicno kod ljudi je to sto je javlja HIDROFOBIJA (sreah od vode), tako da bolesnik kad cuje samo kako zubori voda ili se voda presipa tad se javlja ekscitacija i veliko uznemirenje i nepodnisljiv strah! Besnilo je neizleciva bolest ukoliko virus udje u nerv na mestu ujeda. Mortalitet je 100 %! A zavrsava se i kod zivotinja i kod ljudi sa parezom koja progredira u paraliza. Nakon toga sledi smrt. Sve u svemu jako opaka i neizleciva bolest!
Inace letece lisice su slepi misevi, ali oni su herbivorni i hrane se vocem i to je razlog sto je besnilo kod njih zanemarujuce! Inace besnilo je prisutno kod divlje zivotinje koje ujedno predstavljaju i rezervoar besnila! Jedina zemlja koja je oslobodjena od besnila mislim da je i dalje Engleska gde nema cak ni divljeg besnila! Inace za bolje izucavanje, besnilo se deli na silvaticno (kod divljih zivotinja), urbano (kod zivotinja koje drzi covek) i besnilo kod slepih miseva! Jedino urbano besnilo moze da se drzi pod kontrolom, dok kod silvaticnog koristi se vakcinacija u vidu mamaca, koje se rasturaju na odredjenom podrucju, ali ipak kao i kod slepih miseva kontrola ove dve grupe besnila je nemoguca!
Eto to je ukratko odgovor na tvoje pitanje!!!

Hvala, hvala, ja sam ustvari hteo pitati da li je bilo zabelezenih slucajeva kod nas, ali sam dobio mnogo opsirniji odgovor. :icon_salut:
Ipak su oni, bez ozbira na potencijalnu opasnost, fenomenalna bica i veoma vazna karika u ravnotezi u prirodi. Ja se uvek odusevim kad ih vidim kako pice u sumrak. :icon_cheers:

Igor Velevski
06.11.09., 00:22
U Makedoniji nije bilo slucejava bilo kakvog besnila kod ljudi u zadnjih 50 godina sigurno, za Srbiju ne znam, ali mislim da je i tamo ista situacija! Inace su stvarno interesantne i lepe zivotinje, a za nauku i da ne govorim jer su oni "krivci" za pronalazak radara bez koga celokupna avijacija i pored postojanje aviona, ne bi bila primenjiva u praksi! Za biologiju osim u lancu ishrane, zauzima bitno mesto kao jedini sisavac koji leti!

Rokerka
11.11.09., 16:23
Da se i ja prikljucim: Pre jedno 3 godine mi je uleteo bebac slepog misa i moja macka ga je uhvatila:D -ulazim u sobu, a ona zauzela ponosnu pozu i drzi misa "prikovanog" za zemlju; toliko je bio mali, da su mu se jedva krila videla od njene sape! Naravno, oslobodila sam ga iz njenog zagrljaja;), posle cega je pobegao u drugu sobu i tu sam se ja (naplasena svakakvim babskim pricama kako se upletu u kosu i sl.) zakukuljila u neke kape, marame i rukavice i posla da ga hvatam... To je potrajalo, ali je na kraju uhvacen, uz malo skicanja, sistanja i zevanja; uspela sam lepo da ga pogledam i bio je presladak! Ubrzo se smirio i licio je na neko cupavo mace!:th_love51: Sve u svemu, brzo je pusten, a za mene je to bilo prelepo iskustvo!

refineddemon
25.03.10., 00:42
Evo i mene ponovo posle nekih godinu, dve dana :D

Neki odavde znaju da sam pre skoro dve godine imala jednog slepog misa, kojeg sam othranila, gotovo od uzrasta odojceta i kasnije ga pustila u prirodu. Prvobitno sam strepila da li ce to biti moguce, s' obzirom da je slepi misic bio veoma mali i sa povredjenim prstima na krilu... ali to je vec ispricana prica pa je necu ponavljati ovde.
Do sada sam imala priliku (i srecu) da se na neko vreme brinem o nekolicini slepih miseva (i sada imam dva u svom privatnom "prihvatilistu"), i kako sam bukvalno zaljubljena u njih, vec godinama u nazad proucavam sve sto mogu naci na Internetu o njima.

Uglavnom bih i ja potvrdila ono sto je ovde vec receno, ali bih podvukla to da su slepi misevi gotovo svuda u svetu ugrozena vrsta i gotovo svuda zasticeni zakonom. Spadaju medju vrste sa veoma sporim razmnozavanjem, a kako su od neprocenjivog znacaja za zivotnu sredinu, sasvim je razumljivo da je njihovo hvatanje i drzanje nedozvoljeno u vecini zemalja.
Izuzetak cine strucno organizovana prihvatilistim sa cilju spasavanja i zbrinjavanja povredjenih i bolesnih jedinki, ali mi nije poznato da li kod nas postoji nesto slicno.



Za one koji ipak neodoljivo zele da imaju svog slepog misa, postoji varijanta da "usvoje" jednog preko Interneta ("adopt a bat" ukucati u prertazivac) i da mu "posalju novac za izdrzavanje", a za uzvrat mogu pratiti njegovo stanje, dobiti njegove slike, zvanicnu potvrdu o vlasnistvu, neke promocionalne i obrazovne materijale i naravno, mogu se ponositi svojim ljubimcem, is to je jos vaznije - svojom odlukom :)

Boza Bond
03.01.12., 19:08
osobe obolele od besnila usled ujeda slepog miša imaju izraženu hidrofiliju (povećana žeđ) i nemaju one napade besnila (stručno ekscitacije).

Ne bih da cepidlacim, ali Polidipsija je strucan termin za povecanu zedj, a Hidrofilija bas i nema veze sa tim, to je jedan sirok pojam...

Muffy
03.01.12., 23:04
Ja sam nešto kratko čuvao slepog miša pre 2 godine. Ovi domaći mi nisu nešto zanimljivi. Evo par linkova o letećim lisicama. Prelepe su!
http://www.flickr.com/photos/pritheworld/1418508348/
http://zaxy.wordpress.com/2007/09/20/new-flying-fox-species-surprises-scientists/
http://www.tolgabathospital.org/hospital_orphans.htm
http://www.auswildlife.com/Category/wildlife/bats
Neverovatno koliko su lepsi od nasih miseva...ovaj sa drugog linka je prelep! :)

marko
04.01.12., 10:10
Ne bih da cepidlacim...
Ne bih ni ja da cepidlačim ali poslednji odgovor u temi je bio 24.03.2010 godine.

Skoro dve godine je prošlo od tada.

Boza Bond
04.01.12., 13:40
Ne bih ni ja da cepidlačim ali poslednji odgovor u temi je bio 24.03.2010 godine.

Skoro dve godine je prošlo od tada.

x a x ax a x a, moja greska, uvek zaboravim da pogledam datum posta, a ne znam ni kako sam nabasao na temu kad nije aktivna... U svakom slucaju, izvinjavam se :)