PDA

Pogledaj punu verziju : Uskoro CRB ...



twilight
23.11.09., 12:20
Uskoro uzimam Columbian rainbow bou ...Sa obzirom da nisam nasao dosta na ovu temu zeleo bih da vas pitam sledeca pitanja:

1. Kolika joj vlaga treba?
2. Koju podlogu da joj drzim ?
3.Da li njoj treba da se radi nesto sem hranjenja i navodnjavanja terariuma?
4.Ona je sada 50 cm koliko joj treba da bi dostigla svoju max velicinu?
5.Kolika joj treba temperatura?


Hvala vam u napred i izvinjavam se ako je o ovome vec nesto govoreno na forumu jer ja stvarno nisam uspeo da nadjem nista...:icon_salut:

terarista
23.11.09., 13:09
Uskoro uzimam Columbian rainbow bou ...Sa obzirom da nisam nasao dosta na ovu temu zeleo bih da vas pitam sledeca pitanja:

1. Kolika joj vlaga treba?
2. Koju podlogu da joj drzim ?
3.Da li njoj treba da se radi nesto sem hranjenja i navodnjavanja terariuma?
4.Ona je sada 50 cm koliko joj treba da bi dostigla svoju max velicinu?
5.Kolika joj treba temperatura?


Hvala vam u napred i izvinjavam se ako je o ovome vec nesto govoreno na forumu jer ja stvarno nisam uspeo da nadjem nista...:icon_salut:

Ova pitanja su za klasični care sheet. Ukucaš na guglu "rainbow boa care sheet" i izbaci tonu informacija. Tu sve piše. Evo, na primer, jednog solidnog: http://www.unicornunchained.com/snakepit/rainbow_care.html

1. veća od 70% dok su male, kad porastu ne ispod 50%. Naravno, preživeće i bez tolike vlage, ali visoka vlažnost treba.
2. imaš sticky temu u zmijama, supstrat zmija, pa odluči sam.
3. nisam baš shvatio ovo sa navodnjavanjem ...
4. max. veličina zavisi od mnogo faktora, nije to broj koji treba da se dostigne. Recimo da će 95% svoje maksimalne veličine dostići za oko 3 godine. Dugine boe, slično boama constrictor, rastu prema formuli

tezina (kg) = 0.6 * [duzina (m)] na 3.2

pri čemu može doći do manjeg odstupanja u koeficijantima usled uslova sredine (ishrana, temperatura, aktivnost) i genetike svake jedinke.

5. 32C u toplijem delu terarijuma, 25 u hladnijem (sa varijacijama do par stepeni), da može sama da odabere mesto koje joj temperaturno najviše odgovara.

twilight
23.11.09., 13:16
Ahhh...tek sada vidim da je to formula izvinjavam se.......Ja reko da raste 3.2 m xDDDDDDD
I da interesuje me da li da joj stavim visok ali uzak ili sirok a nizak ili da bude kockast sa svih strana isti...?

terarista
23.11.09., 13:22
Ahhh...tek sada vidim da je to formula izvinjavam se.......Ja reko da raste 3.2 m xDDDDDDD
I da interesuje me da li da joj stavim visok ali uzak ili sirok a nizak ili da bude kockast sa svih strana isti...?

Koliko će porasti, zavisi od mnogo toga. Uobičajeno je da rastu oko 1.5m, goredole.

A ovo za stavljanje mi ponovo nije jasno? Da joj staviš - ŠTA? Nemoj joj ništa stavaljati, ma kog oblika bilo.

twilight
23.11.09., 13:28
Jujuju ja sam toliko umoran da sam zaboravio da napisem terarium :)))) znaci strasno izvinjavam se jako sam kasno legao a rano ustao....znaci kog oblika terarium...

twilight
24.11.09., 01:06
E smislio sam kako bih ja namestio taj terarium....
Posto bih hteo da zasadim zive biljke onda sam odlucio da napravim sloj humusa u koji ulazi koren biljke a preko toga kokosov treset (da zmija ne bi iscupala biljku ili da bilja ne moze da raste u kokosovom tresetu)...Ventilacija ne znam da li je na dobrom mestu to vi odlucite...
Ona neonka gore bi bila samo za svetlo a grejac je podni...e sad to mozda steti tim biljkama....

http://img695.imageshack.us/img695/8789/terariumzabou.png

terarista
24.11.09., 11:11
E smislio sam kako bih ja namestio taj terarium....
Posto bih hteo da zasadim zive biljke onda sam odlucio da napravim sloj humusa u koji ulazi koren biljke a preko toga kokosov treset (da zmija ne bi iscupala biljku ili da bilja ne moze da raste u kokosovom tresetu)...Ventilacija ne znam da li je na dobrom mestu to vi odlucite...
Ona neonka gore bi bila samo za svetlo a grejac je podni...e sad to mozda steti tim biljkama....


Ukoliko je moguće, pokušaj (bar na početku ili ovako "na juriš"), da izbegneš žive biljke. Odnosno, prvo se jako jako dobro informiši o svemu. Evo i zašto:

Zmija će sigurno "izgaziti" biljku, pogotovo CRB koja će vremenom dostići respektivnu težinu (za biljke). Da ne pričamo o ukopavanju, i činjenici da će kokosov treset i humus ubrzo postati homogena masa "nečega". :)
Koju ćeš biljku zasaditi? Jednogodišnju, višegodišnju? Da li želiš da svake godine menjaš biljku ili želiš jednu koja će da traje? Više različitih biljaka? Sa podneblja odakle dolazi zmija ili nekih drugih?
Kakvi su uslovi potrebni biljci (biljkama), sunce, vlaga, prihrana? Da li ih u terarijumu ima? Drenažni sloj, odvod viška vode? I na koji način će to da utiče na uslove koji su potrebni zmiji (jer je ona glavni stanovnik, a ne biljke)?
Kako ćeš regulisati eventualne bolesti biljaka, biljne vaši, crvenog pauka, gljivice? Nekom hemijom (insekticidi, arakcidi, fungicidi)? Kako će to da utiče na zmiju?
Kako ćeš kontrolisati rast i razmnožavanje, koreni sistem? Cvetanje, polen, seme?
Kako kontrolisati razvoj mikroorganizama u supstratu (humusu), plesni, bakterije itd.


I ovo sve su samo ona prva, osnovna pitanja, a vezano za biljke. A gde u celoj toj priči zmija? :)

Ideja o pretvaranju terarijuma u bio-sistem je fenomenalna, ali za uspeh je potrebno višegodišnje iskustvo i mnogo eksperimentisanja. I to iskustvo i u čuvanju zmija ali i gajenju biljaka.

Da me neko ne shvati pogrešno - ja sam veliki pristalica prirodnog okruženja, ali to je jako teško izvesti u prostoru o 1 kubnog metra, a da liči na nešto (tj. da uspe). Za sebe smatram da imam skromno iskustvo na oba polja, pa još uvek nisam uspeo da napravim ono što želim, tj. uvek se pojavi nešto potpuno nepredviđeno.

Ipak, u ovoj priči biljke treba da budu ukras zmiji, a ne obrnuto. Zato su plastične biljke mnogo zahvalnije, a danas ih prave tako da izgledaju sasvim pristojno.

Naravno, odluka je na tebi.

P.S. Izvinjavam se moderatorima na dužini poruke, ukoliko smatraju da je nešto neprimereno, zamolio bih da se ova poruka obriše.

gordond
24.11.09., 11:20
Ako je terarijum od stakla onda humus moze da ide direktno na podlogu a ako je od nekog drvenog materijala, istrulice zbog vode. Drugo, bez obzira koliko ti zvucalo kao resenje da prvo stavis sloj humusa pa preko sloj treseta da bi sacuvao biljku, to mozes odmah da otpises jer ce ti zmija to sigurno iscupati, pogotovo sto je u pitanju veca zmija;)

twilight
24.11.09., 12:01
Hvala vam na savetima...Ipak cu uzeti vestracku biljku(ako nadjem neku pristojne velicine) ! Sto kazete potrebne su godine iskustva...Pa verujem kad bolje razmislim ipak je zmija glavni stanovnik a njos se ostalo prilagodjava!
Hvala!