PDA

Pogledaj punu verziju : Africki piton (phyton sebae i phyton natalensis)



freepartyman
24.11.09., 04:19
Africki pitoni (African Rock Phytons) se dele na dve vrste:
Centralno africki piton(P. sebae) koji je treca najveca zmija na svetu i moze da naraste vise od 7,5m. Veoma je slican burmanskom pitonu.
http://i46.tinypic.com/8yw54z.jpg

Juznoafricki piton (P.natalensis) koji je naraste od 3 do 4,5 metra.
http://i49.tinypic.com/2sb5rgn.jpg

Ove vrste se drze i koriste za razmnozavanje kod samo nekoliko velikih odgajivaca u Americi i interesantni su malom broju zaljubljenika u velike zmije. Iako su sami po sebi atraktivni, imaju manje zanimljive sare nego naprimer mrezasti piton, i reputaciju da mogu biti veoma agresivni. Medjutim kao i mrezasti piton neki mogu biti prilicno ''pitomi'' ako su uzeti kao mlade zmije. Posto sam ljubitelj velikih zmija ostatak teksta cu posvetiti vecem centralno africkom pitonu (python sebae).
Prorodno staniste Centralno africkog pitona su savane. Uglavnom se moze naci blizu vode i na ulazu u sume. Veoma je zavistan od vode i kad su suse ulazi u podzemne jame koje su napravile druge zivotinje i upada u Estivaciju (letnji san).
http://i46.tinypic.com/2vj3jax.jpg
Kad je ishrana u pitanju pojesce sve sto moze da savlada. Dok su mladi hrane se glodarima,i tada su u milosti farmera kojima glodari unistavaju useve. Medjutim odrasli piton je sposoban da savlada veoma veliki plen,ukljucujuci mlade krokodile, koze ,gazele,divlje svinje cak i ljude.
http://i45.tinypic.com/w14v2r.jpg
Napadi na ljude su veoma retki, iako piton moze sa lakocom da savlada odraslog coveka, bilo je samo par slucajeva gde su zrtve bile pojedene,u vecini slucajeva deca. Zadnji slucaj se dogodio 2002 u Juznoj Africi kada je zrtva bio desetogodisnji decak.
U zatecenistvu se hrane pacovima,zamorcima,zecevima,prasicima..
http://i47.tinypic.com/219qo04.jpg
http://i46.tinypic.com/2h3ufkp.jpg
Ovaj piton raste veoma brzo, i njegov nacin cuvanja je slican kao kod mrezastog pitona. Neki primerci mogu biti ''mirni'' ali vecina jedinki ce biti nepredvidljiva i sklona agresiji(ujedanju). Zbog tih odlika preporucuju se samo iskusnim teraristima koji su vec imali uskustva sa velikim boidama.

NecrovoX
24.11.09., 15:37
"Napadi na ljude su veoma retki, iako piton moze sa lakocom da savlada odraslog coveka, bilo je samo par slucajeva gde su zrtve bile pojedene,u vecini slucajeva deca. Zadnji slucaj se dogodio 2002 u Juznoj Africi kada je zrtva bio desetogodisnji decak."

Zar negde vec nije bila diskusija o tome da nema tacno dokumentovanih slucajeva da su pitoni/anakonde ubili i pojeli coveka,pa makar to bilo i dete?
Secam se onog slucaja sa albino pitonom u americi nedavno,...Ali sem toga nisam cuo za slicne slucajeve,mada mi deluje sasvim realno da se tako nesto moze dogoditi,narocito sa decom.

Inace da vidim bilo koju od ovih slika,mislio bih da je burmanac.Stvarno deluju slicno...Sto mi je bas cudno s obzirom da su sa razlicitih kontinenata...

freepartyman
24.11.09., 15:46
Pa ima par razlika ali ovako na prvi pogled bi ih vecina ljudi pomesala..;) Sto se tice dece koja su pojedena to sam nasao na netu, imam cak i datume nesreca ali nisam hteo da ulazim dublje u tu temu;)

nenad
24.11.09., 17:11
Ja mislim da nema dokumentovanih slučajeva da su zmije jele ljude. Ubijale da, ali gutale ne. Ona čuvena slika nogu koje vire iz rasečenog pitona je montirana, kako kažu. E,sad, ne mora da znači da sam u pravu.

NecrovoX
24.11.09., 17:20
Ma ta slika je garant montaza..Jedini dokaz koji mi treba je taj sto je po polozaju tela piton gutao coveka od nogu prvo,sto bi bilo malo verovatno.Daleko od toga da zmije uvek gutaju plen od glave,svi smo mi videli i drugacije.
Ali kod gutanja coveka mislim da bi bas morao biti neki iskusni piton pa da namesti coveka tako da mu obe noge stoje lepo jedna kraj druge..
Ali nebitno,haj nazad na temu...
El ovaj juznoafricki (taj manji) moze da se nabavi i kod nas? Znam da sve moze ali po nekoj extra ceni,mislim naravno na nesto normalno.
Posto s obzirom na velicinu mi deluje kao bolji izbor od burmanca,pogotovo za one koji ih kupuju pa kasnije ne znaju sta ce sa njima.Ne mislim da ce ovog lakse udomiti,vec nece ni biti potrebe za time posto nije tako veliki kao burmanac.

freepartyman
24.11.09., 19:24
Juznoafricki je manji od ogromnog Centralnoafrickog ali daleko od toga da je on mali:) Kao sto sam napisao oko 4 metra naraste i uglavnom je nezgodne naravi:)
Burmanac moze da naraste vise ali ima mnogo mirniju narav i samim tim je mnogo bolji izbor;)
Taj podatak sam iskopao negde iz nekih clanaka iz Ugande, e sad dal je to laz nemam pojma..U svakom slucaju mnogo je teze progutati antilopu sa rogovima nego neko dete. Ewo podataka..
A Ugandan newspaper reported in 1951 that a 13-year-old boy was swallowed, but the python was forced to disgorge the body. In 1973 another newspaper reported that a Portuguese soldier was discovered in the stomach of a snake. In 1979 a 14.9 ft (4.5 m) python tried to eat a 13-year-old boy. It was discovered with the boy completely entwined, but after being hit by stones it regurgitated the body and retreated. The boy was 1.3 m tall and weighed 45 kg. On Easter weekend of 2009, Ben Nyaumbe a farmer was attacked after stepping on a specimen, and was dragged up a tree by the snake, but managed to escape after calling for help on his mobile phone. The last known case in which a person was eaten occurred in South Africa in 2002, the victim being a 10-year-old child.

gordond
24.11.09., 20:18
Ne kazem ni da se sve gore navedeno desilo niti da nije, ali svima nam je dobro poznato kako novinari umeju da upakuju price tako da...

freepartyman
24.11.09., 20:24
Ok dosta sa novinarima, tema je Africki piton;)

gordond
24.11.09., 20:27
Ma znam, nisam hteo da skrenem temu, vec je naglasak bio na podacima iz clanaka o ubijanju i gutanju male dece;)

burmanac
24.11.09., 20:54
E znam nesto o njima i znam da se neka plemena u Africi hrane njihovim mesom a love ih tako sto kozu od antilope motaju oko jedne ruke da se zastite od ujeda a drugom rukom ih ubijaju macetom a najinteresantnije je to dto se sve dogadja u rupi u kojoj piton zivi.Ja nisam imao priliku da ga imam ali sam cuo da je sebae dosta agresivan

freepartyman
24.11.09., 22:02
Pa generalno su retki bas zbog te agresivnosti,neki odgajivaci kazu da su gori i od mrezastog pitona..Imao ga je jedan moj drugar koji zivi u Americi,i sta reci nego da je non stop nosio bastenske rukavice i kuku kad je radio oko njega :)
Evo ga bas jedan zanimljiv morf:
http://i47.tinypic.com/2e67ypf.jpg
Patternless Rock python
450$

Paris Reptiles
26.11.09., 15:14
Ja mislim da nema dokumentovanih slučajeva da su zmije jele ljude. Ubijale da, ali gutale ne.

evo par slikica koje bi ti mogle promjenit mišljenje...
doduše tu se ne radi o sabaeu nego o reticulatusu..

burmanac
26.11.09., 15:32
Zasto promjeniti ovaj je ubio da bi jeo a ljudi upijaju iz hiljadu glupih razloga ili iz zelje za ubijanjem pa cak i svoju porodicu izmasakriraju.Sta da ti kazem nemoj se druziti sa ljudima neznas sta je u cijem mozgu.

NecrovoX
26.11.09., 15:39
Mislio je covek da mu promeni misljenje o tome da zmije nisu gutale ljude,sada eto vidimo da jesu..
A ti si verovatno protumacio da promeni misljenje o zmijama.Ne verujem da bi to kod Nenada islo tako lako :)

Paris Reptiles
27.11.09., 10:56
nedavno je na akvarij.net forumu stavljen filmic u kojem majstor zapanjujucom tehnikom lovi sabae...jedno 50-60 kg mesine!sigurno se najelo par obitelji!zivo me interesira kakvog im je meso okusa?! http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=36800.0

gordond
27.11.09., 11:08
Mislim da je i na ovom forumu nedavno neko okacio ovaj snimak (ili sam to negde drugde video)... Mudro ali riskantno;)

Niks
28.11.09., 00:04
sto se teme tice,lepi su. pitoni su mi svakako omiljene zmije i jos nisam uspeo da vidim nekog koji mi se nije svideo.
a sto se jela ljudi tice,verujem bez ikakvih dokaza da se to desavalo u proslosti,da se desava u sadasnjosti i da ce se i u buducnosti desavati. ko to moze da dokumentuje tamo u africi kad piton pojede nekog tamo iz plemena. u juznoj aziji zivi milijarda ljudi i ima dosta primitivnih delova gde takodje ne verujem da imaju mogucnosti dokumentovanja. a takodje verujem da nemaju odredjen ukus i da "ne vole" ljudsko meso. metaforicki receno,to je kao NLO,nemas dokaze da postoje,ali si siguran u to.. :D

nenad
28.11.09., 05:43
Pa, nisam baš siguran u NLO, ali sasvim je moguće da su velike zmije jele ljude ;)

boky
29.11.09., 23:59
:(
http://www.youtube.com/watch?v=AWfm-i4t0vg

nenad
30.11.09., 03:22
Pričamo o gutanju ljudi. O ubijanju ljudi ne pričamo, jer je poznato da velike zmije povremeno ubiju čoveka.

Misha
30.11.09., 04:22
Mada se to u teraristici retko,retko deshava.Jel ima neki poznat sluchaj gde je burmanac ubio gazdu?

Chobi
30.11.09., 10:39
Retko? Ha! Pa svaki treci albino burmanac zadavi nekog...pogotovo kad dugo ne jede

Igor Velevski
30.11.09., 14:04
Ehhh Chobi i ti ga sad pretera......................

nenad
30.11.09., 14:11
Pa ne baš svaki treći ;) ali dešava se.

Misha
30.11.09., 17:05
Ja sam chuo da napadnu gazdu,ugrizu ga,al da ga ubiju,bash retko.Trazio sam po netu i nashao dva primera stara po 10 i vishe godina gde je piton ubio gazdu.Chobi hoce mene da zaplashi,jer zna da imam albino pitona :P
Mada,moj piton ni misha ne ubija,kamoli mene,agresivnije su mi gupike iz akvarijuma nego on.Pozdrav!

nenad
30.11.09., 20:31
Pa, nije tako čest slučaj, ali pre par meseci je piton ubio bebu, pričali smo o tome dosta na ovom forumu.

Chobi
30.11.09., 21:36
Ja sam chuo da napadnu gazdu,ugrizu ga,al da ga ubiju,bash retko.Trazio sam po netu i nashao dva primera stara po 10 i vishe godina gde je piton ubio gazdu.Chobi hoce mene da zaplashi,jer zna da imam albino pitona :P
Mada,moj piton ni misha ne ubija,kamoli mene,agresivnije su mi gupike iz akvarijuma nego on.Pozdrav!

:D:D:D:D:D

freepartyman
01.12.09., 01:29
Kada burmanac( kome se posveti paznja) napadne gazdu u 90 % slucajeva je kriv vlasnik,obicno su to greske pri hranjenju. Imali smo nedavno slucaj kada je dete nastradalo u Americi, ali opet i za to je kriv vlasnik jer je zmija slabo hranjena a i terarijum je bio neprikladan pa je zmija pobegla..Ima i slucajeva kada vlasnici preteraju.. primera radi dodje im drustvo oni iznesu zmiju stave je oko vrata buka,frka zmiji postane neugodno ili se uplasi i instiktivno krene da steze..