PDA

Pogledaj punu verziju : Čišćenje kamenca sa terarijuma



Chobi
23.11.09., 20:25
Ja imam pitanje koje bi ovde proturio, cime da operem kamenac sa posude za vodu? Alkoholom ne ide. Da li je bezbedno koristiti neku hemiju i koju?

NecrovoX
23.11.09., 20:54
I mene isto to zeza,malo sam pokusao sa sodom bikarbonom,sa time cistim i mindjuse i fino ih ocisti pa sam pokusao i ovde sa time,ali bez nekog preteranog uspeha...A to opet nije neka opasna hemija pa sam zato to uzeo.
Mozda kada bi malo ostavio duze,ovako samo na brzaka ni zuljanje ne pomaze puno.

Tomica M
23.11.09., 20:56
najbolje malo zagrijati obični ocat i malo ostaviti u posudi a zatim malo izribati

terarista
23.11.09., 23:16
Ja imam pitanje koje bi ovde proturio, cime da operem kamenac sa posude za vodu? Alkoholom ne ide. Da li je bezbedno koristiti neku hemiju i koju?

Alkoholno sirće ili još bolje, esencija sirćetne kiseline, ali sa esencijom oprezno jer može da izazove opekotine ili nedajbože da dospe u oči a onda belaj.

kimo
24.11.09., 00:30
Samo uzmeš sonu kiselinu oko 20% i pomešaš sa vodom i skineš jako lako bilo šta od kamenca, čak i onaj okoreli akvarijumski za sekund, posle ispereš i ostaviš da se osuši.

Chobi
24.11.09., 00:34
Sa vodom mesam 1:1??

Igor Velevski
24.11.09., 00:59
Ma slobodno sona kiselina nerazredjena, da lepo to ispeni i onda operes dobro vodom koja za cas sve to neutralise i gotovo! Sona kiselina rastvara karbonate momentalno! Tako ja radim kad uzmem neki interesantan kamen iz prirode koji je prljav, prospem na njega sonu kiselinu, ona rastvori njegov gornji (vanjski) sloj i lepo kamen obeli, onda isperem ga dobro vodom, ispecem u rerni ili prokuvam i onda je spreman za terarium!

gordond
24.11.09., 20:21
Ma slobodno sona kiselina nerazredjena, da lepo to ispeni i onda operes dobro vodom koja za cas sve to neutralise i gotovo!

Ne bih se samo sa ovim slozio, jer voda ne moze da neutralise kiselinu;)

Igor Velevski
24.11.09., 22:43
Ne bih se samo sa ovim slozio, jer voda ne moze da neutralise kiselinu;)

To nije tacno, moracu da te ispravim i prolistaj hemiju ;)! Vodene molekule su bipolarne, a sona kiselina (HCL) kad se ubaci u vodu, razdvaja se na vodorodne katjone i hloridne anjone! Ovi joni su privuceni od strane polova vodene molekule, tako se kiselina neutralise! (nadam se da sam dobro to objasnio na srpskom)!
Ovo je bilo teorija, a sad praksa:
Sve moje kamenje u terariume su tretirani sonom kiselinom radi necistoce, dezinfekcije i da malo rastvore karbonate, a kad se to desi ostaje jos vise sjajni sloj od silikata(naravno kamenje koje sadrze silikate), tako da izgledaju lepse! Osim ovoga i akvaristi upotrebljavaju po nekoliko kapi sonu kiselinu kako bi spustili PH vrednost vode (povecali kiselost) za inkubaciju ikre skalara na primer......! Pozdrav i slobodno tretiraj sonom kiselinom, a posle toga lepo to isperi cistom vodom, garant nece nista da se desi, a ako se nesto desi zbog toga pocepacu diplomu ;)!


To nije tacno, moracu da te ispravim i prolistaj hemiju ;)! Vodene molekule su bipolarne, a sona kiselina (HCL) kad se ubaci u vodu, razdvaja se na vodorodne katjone i hloridne anjone! Ovi joni su privuceni od strane polova vodene molekule, tako se kiselina neutralise! (nadam se da sam dobro to objasnio na srpskom)!
Ovo je bilo teorija, a sad praksa:
Sve moje kamenje u terariume su tretirani sonom kiselinom radi necistoce, dezinfekcije i da malo rastvore karbonate, a kad se to desi ostaje jos vise sjajni sloj od silikata(naravno kamenje koje sadrze silikate), tako da izgledaju lepse! Osim ovoga i akvaristi upotrebljavaju po nekoliko kapi sonu kiselinu kako bi spustili PH vrednost vode (povecali kiselost) za inkubaciju ikre skalara na primer......! Pozdrav i slobodno tretiraj sonom kiselinom, a posle toga lepo to isperi cistom vodom, garant nece nista da se desi, a ako se nesto desi zbog toga pocepacu diplomu ;)!
Da nema zabune nisam mislio "neutralise" kao pravo neutralisanje kiselina-baza u hemiskom smislu, gde se formiraju soli, nego kao razredjivanje i kompletno promivanje cistom vodom bez nikakve opasnosti kod zivotinje!

spiderboy
25.11.09., 08:48
ne može se ništa desiti,ja sam probao i rastvor sone kiseline i sirće,i jedno i drugo odrade posao

Chobi
25.11.09., 12:54
Hvala ljudi!

gordond
25.11.09., 13:41
Da nema zabune nisam mislio "neutralise" kao pravo neutralisanje kiselina-baza u hemiskom smislu, gde se formiraju soli, nego kao razredjivanje i kompletno promivanje cistom vodom bez nikakve opasnosti kod zivotinje!


Upravo sam na to i mislio;) Voda moze samo da razblazi kiselinu i to je upravo taj princip gde kiselina u vodenom rastvoru disosuje na katjone i anjone koje kao sto si rekao privlace polarni molekuli vode, a neutralizacija se vrsi bazama. Nemas brige, dovoljno puta sam prelistavao hemiju;)

Da ponovo ne bude zabune, nisam mislio da se sona kiselina ne moze saprati vodom, naprotiv.

Igor Velevski
25.11.09., 14:48
Upravo sam na to i mislio;) Voda moze samo da razblazi kiselinu i to je upravo taj princip gde kiselina u vodenom rastvoru disosuje na katjone i anjone koje kao sto si rekao privlace polarni molekuli vode, a neutralizacija se vrsi bazama. Nemas brige, dovoljno puta sam prelistavao hemiju;)

Da ponovo ne bude zabune, nisam mislio da se sona kiselina ne moze saprati vodom, naprotiv.

Eto slozili smo se i resili problem coveku! Kod nas se rec "neutralise" koristi i u smislu kao sto sam napisao u prvom postu, a posle sam se setio na koji si me ti nacin razumeo, a to je bas hemijski ispravno! Pozdrav!

Dzoni
25.11.09., 22:54
Zar nije jednostavnije iscediti limun na kamenac? Ja ga sa limunom bez problema skidam.

gordond
26.11.09., 00:16
Ja bih od limuna pre napravio limunadu:D

NecrovoX
27.11.09., 16:42
Zar nije jednostavnije iscediti limun na kamenac? Ja ga sa limunom bez problema skidam.


Ja bih od limuna pre napravio limunadu:D


E spojio sma ove dve ideje i napravio limunadu,pa sa onim ostatkom limuna se resio kamenca :)
Samo ga rasekao i unutrasnoscu kore mazao posudu tj ribao sa limunom.Sve je sislo uz minimalno napora! Eto kranje prirodan nacin,bez nekih hemikalija i poprilicno prost! I kada zavrsite posao imate jedno fino osvezenje :)

gordond
27.11.09., 17:13
Svaka cast:D Svaki drugi komentar je suvisan;)

Proka
27.11.09., 22:07
hm .. kako skinuti kamenac dok je zivotinja unutra ???

gordond
27.11.09., 22:37
Iscedi malo limuna na krpu i trljaj;)
Ili bolja varijanta: Trljas unutrasnjim delom kore, a pokvasis krpu vodom i time predjes jos par puta da bi otklonio limun.

Chobi
27.11.09., 23:21
hm .. kako skinuti kamenac dok je zivotinja unutra ???

Skidamo kamenac s posude za vodu...ako bas imas kamenac na staklu terarijuma, zasto bi to ikad cistio s zivotinjom unutra a ne kad inace cistis ceo ter

Proka
30.11.09., 09:33
zato shto npr moja voda sadrzi dosta kamenca.
( a npr kod zivotinje moram prskati terarijum izjutra i nocu ) .
tako da se sam kamenac bash dosta talozi .
pa samim tim bi hteo da jednom nedeljno ocistim samo staklo.

gordond
30.11.09., 12:46
Za to ti ne treba nista osim vlazne i suve krpe, narocito ako cesce brises. Prica je bila o ciscenju kamenca sa posude za vodu gde se stvara debeo sloj kamenca jer je voda non-stop u posudi.

Proka
30.11.09., 18:04
Hvala . (ja samo priskocio ovde ako ima mozda neko lakshe reshenje ;) )