PDA

Pogledaj punu verziju : Potreban savet iskusnih- Retained eye cap



Scorp82
17.12.09., 19:43
Pre par dana sam uocio (Brazilian rainbow boa) da je samo jedno oko i mali deo koze iznad oka mutno/bledo (slika). Proslo presvlacenje je bilo pre 40 dana i nije bilo savrseno jer je vlaznost u terarijumu varirala (nikad ispod 60% i nikad na duze od par sati). Presvukao se u delovima i ostalo je malo(0,5cm) na repu sto sam posle potapanja u vodi skinuo bez problema. Tada nigde vise nisam primetio zaostalu kozu i sve je bilo ok...ovo sa okom se pojavilo tek sada i vise nece da jede niti da izlazi iz sklonista. Napominjem da je drugo oko savrseno bistro.
Nadam se da sam dao dovoljno podataka i moja pitanja su:

Da li je moguce da je neka upala oka(ako se po slici moze zakljuciti)?
Ako nije da li da reagujem i da pokusavam da skidam zaostalu kozu(nisam bas odusevljen da ja to radim) ili da sacekam presvlacenje?

Sve se mislim da ne radim nista i da sacekam da se presvuce posto bi trebalo uskoro...Ako je neko imao ovakav problem bio bi zahvalan za savet.

http://i98.photobucket.com/albums/l255/banesavin/HIRO/DSC056301600x1200.jpg

zarko
17.12.09., 19:49
u ruke je uhvati stisni za glavu i nezno pincetom ukloni..

Drago
17.12.09., 19:59
Vidi na you tube-u,ima dosta klipova o tome.
Cini se da nema nikakve upale ali bez obzira mislim da je bolje da se to odstrani.

ssavic
17.12.09., 20:40
Poremecaj presvlacenja se prevashodno javlja prilikom dzranja zivotinja u neodgovarajucim uslovima (niska ili visoka vlaznost vazduha, neodgovarajuca temperatura, nedostatak povrsina za trljanje, ektoparaziti, sistemska oboljenja i endokrini poremecaji). Kod zmija se mogu uociti zaostale "naocari". Mozes pokusati da je drzis u toploj vodi 1-2 sata dnevno, obezbediti povrsine za trljanje, koristiti sendvic od mokrih peskira, trljanje natopljenom gazom ili uklanjanje pincetom. "Naocare" kod zmija predstavljaju nesto veci problem i ponekad nece da se otklone na opisani nacin. U tu svrhu se koriste oftalmoloske makaze sa tupim krajem. Samo nezno, jer u suprotnom moze doci do ostecenja korneje. Aplikacija acetilcistina u oci dovodi do omeksavanja naslaga i lakseg skidanja.

Bifrost
17.12.09., 20:42
E da opet ja i kupanje... Kad mi je Zarko prtvrdio da ne skodi okupao sam je jos jednom posle toga... To kupanje inace ljudi praktikuju pred presvlacenje i mislim da ne bi bilo lose da je sledeci put pred presvlacenje okupas nekih 15-stak min u toploj vodi... Cisto da budes sigurniji da ce se lepo presvuci... :) Mozda je i sad mozes okupati pa samo spadne ili lake se skine?

Drago
17.12.09., 20:50
To sa kupanjem pred presvlacenje je super fora.Ja sam to uradio zadnji put pred presvlacenje i presvukla se u komadu a kada je nisam kupao presvlacila se u delovima.

Bifrost
17.12.09., 21:08
E pa da i moja je u komadu izasla, samo sto sam ja pokido dok sam vadio... Posto je bilo isprpletano svuda po bambusu hehe ###... :(

Scorp82
17.12.09., 22:39
Hvala svima.
Definitivno znam da nisu bili dobri uslovi za proslo presvlacenje (prvo presvlacenje u velikom terarijumu), stavio sam "humidity box" malo kasno...
Zbunjuje me sto se ovo na oku manifestovalo 40 dana kasnije :confused: Redovno ga uzimam u ruke i pregledam i nista do sada nije bilo vidljivo.
Za nova presvlacenja se ne bojim jer ovaj Repti fogger odrzava konstantnu vlaznost na 80% a i svi drugi parametri su u redu.
Sto se tice mlake vode, dok sam ga kupao zbog repa (ili bolje reci pokusavao da kupam) sistao je i vidno negodovao. Tek kada sam potpuno rashladio vodu hteo je da udje.
Trenutno je ukopan pa necu da ga cimam ali javljam koji od metoda je bio uspesan.

Igor Velevski
17.12.09., 23:20
Mozes to pokusati sa potapanjem u mlaku vodu, ako nece da izadje (sto je najverovatnije) uzmi delic selotejpa ili lepljivu traku, ne znam kako se kaze na srpski, zalepi nezno na to oko i onda izvlacis slicno kao trake za depilaciju, ali jako polako i nezno! Samo budi jako nezan i obazriv i nek ti neko drzi zmiju, sam neces moci! Mora se to ukloniti i za dalje vodi racuna kolika je vlaznost i posebno vodi razuna dali se presvukao vrh repa i to je jako binto, jer zna da tu ostane koza!

MidnightStar
18.12.09., 15:46
Jesi skinuo ono cudo zmiji sa oka?

Bifrost
18.12.09., 17:38
A da li se to mora skida? Mozda otpadne samo posle sledeceg preslvacenja?

Drago
18.12.09., 17:48
Pa,ja mislim da je povecana verovatnoca da joj se to desi i na sledecem presvlacenju pa se onda ti slojevi samo gomilaju i u nekim slucajevima mogu da izazovu slepilo.

Scorp82
18.12.09., 18:52
Po mom istrazivanju: negde kazu da se moze ostaviti da samo spadne na novom presvlacenju, a negde da mozes i sam da skidas...Slazem se da je veca verovatnoca da ostanu " naocare" ali isto tako je verovatnoca da mu povredim oko...e sad budi pametan

Poceo je da bledi tako da cu ga ostaviti u sledecih par dana da se presvuce pa cu reagovati odmah ako ostane nesto

Drago
18.12.09., 19:01
Ma da,ostavi ga onda da se presvuce.
Sad ti je vlaznost konstantna pa verovatno nece biti problema.

Bifrost
18.12.09., 20:58
Pa da to i ja mislim... Ja prvi ne bih to radio.... Zvao bih Nenada u pomoc i doneo mu zmiju da joj to skine hehe. Ali mislim da sledeci put pred presvlacenje je kupati malo i da ce samo spadne...

zarko
18.12.09., 21:24
ja skidam sa mojih zmija uvek.
debeleo kupanje od 4h u toploj vodi pa u ruke pinceta i skidaj...
samo mi se jednom desilo da ostane na ocima ...
ja ne bih cekao.

Scorp82
29.12.09., 19:39
Evo konacno je odlucio da se presvuce. Na moju srecu vlaznost od je uradila posao i sve se skinulo samo pa necu morati da reagujem :icon_cheers:
Hvala na savetima!