PDA

Pogledaj punu verziju : koliko dugo rastu bradate agame



Miroslav
19.12.09., 13:52
Kao što i naziv teme kaže, interesuje me koliko dugo (vremenski period) raste bradonja. Da li postoji razlika u dužini trajanja rasta kod mužjaka i ženki?

Da li mužjaci, u nekom vremenskom intervalu, rastu više (mislim u dužinu) od ženki? Iz ličnog iskustva mi izgleda da je tako. JecaDJ i ja merimo naše agame po prilici jednom nedeljno i njen mužjak naraste više za par milimetara (nije fer :(). Moja ženka je malkice starija od njenog Zverka. Da li je to kod svih bradonja ili je jednostavno odlika jedinke?

zarko
19.12.09., 16:23
muzijaci veci + genetika

acak
19.12.09., 22:58
ja jecinu agamu ne bih poredio sa ostalim agamama, to je poseban slucaj uzgoja...
ta jede dan-noc.... :)

poskok
19.12.09., 23:49
kao i svi reptili,
rastu ceo ziviot...

acak
20.12.09., 00:23
kolko njima treba vremena da odrastu? da kazem neka, puna velicina...
ok, kazes da rastu ceo zivot... ali sta znam... neko sazrevanje da kazem...?

Derek Edward Trotter
20.12.09., 00:32
ja jecinu agamu ne bih poredio sa ostalim agamama, to je poseban slucaj uzgoja...
ta jede dan-noc.... :)
Bradonja (Peki) koga sam kupio devojci ima 4 meseca i 40cm,jede 7-8 dubija (velikih) dnevno i još ponešto fobasa, lateralisa i šargarepe pa opet visi u posudi za hranu po ceo dan tražeći još....a ovaj moj (Brat)mučenik ima 4 meseca 31 cm i jede kao etiopljanin na dijeti u odnosu na ovu aždaju....
ali bitno da su zdravi i voljeni,a veličina će vremenom da se izjednači

Bearded_dragon
20.12.09., 01:02
Moj ima oko 6 meseci , dug je oko 35 cm , receno mi je da mu dajem po 2 dubije (odrasle) dnevno i pojede nesto zelenisa svaki dan ! Ne znam da li je dovoljno velik za svoje doba ? Da mu povecam obrok?ili i da li postoji neki veterinar koji bi ga eventualno pregledao ili sta vec , hocu da budem siguran da mi je agam zdrava !?

Miroslav
20.12.09., 11:59
Moja dobija dnevno dubiju, cvrčaki i oko 6 fobasa, podeljeno u dva obroka. Dubiu i cvrčka umuljam u Ca. Svaki drugi dan dobije i cinereu umuljanu u vitamine.
Moja agama je stara oko 7 meseci i sada ima 40cm. Ženka je u pitanju.

Žarko to je agama iz tvog legla. Znaš li možda koliko su sada velike ostale agame iz tog legla?

LARYBG
20.12.09., 12:47
moja isto ima oko 7meseci 40 cm , jede oko 5-6 dubia i 2-3 lista hibiskusa dnevno.

Bearded_dragon
20.12.09., 16:08
Da , od zarka sam kupo ovu agamu , znaci da mu malo pojacam obrok na 3-4 dubije? Larybg , gde nalazis listove hibiskusa , ja sam trazio ali nisam nasao ?!

JecaDJ
20.12.09., 17:12
Moja agama pojede u toku dana oko 4-5 dubija većih,slabije sad jede fobase,kupljena je kod Pedje u junu mesecu...tada je imao oko 10 cm,a sad ima 44 cm...kupljen je inače sa nekih kako Pedja reče oko 5 dana starosti...mrvica mala se pretvara u opaku ZVER...
E sad jedne nedelje kada sam prešla sa čisto fobas ishrane na dubije,on je izvukao oko 3cm,naglo,ali...sada raste oko 1cm nedeljno.
Inače sad je napunio 6 meseci,počinje da klati glavom kao ludbrada mu je crna skoro 24h,kao da ga hormoni udaraju u glavu,muško pa odlepio valjda...da li to treba da znači da je Zver počeo da sazreva?

LARYBG
20.12.09., 17:15
ma keva gaji gomilu cveca pa ima 3-4 velike biljke hibiskusa pa cupkam oce me ubije.. :)

Bearded_dragon
20.12.09., 17:34
Haha , ne verujem , kad te bude provalila .... A da ne znas mozda da ima da se kupi negde , posto sam cuo da bas vole hibiskus a da je i zdrav !
Niko mi nije odg za veterinara , da ne zna neko nekog veterinara koji zna oko gustera i to , hocu samo da agamo odnesem na pregled , da budem siguran da je zdrava !..:)

LARYBG
20.12.09., 17:49
ma imas hibiskus po cvecarama imas u garden centru 100%

Miroslav
21.12.09., 01:18
Ima na veterinarskom fakultetu prof. Nikola Popović. On je zadužen za egzotične životinje. Ali nisam siguran da li on zna više od nekih pojedinaca sa ovog foruma. Pitaj, postavi slike, pa će ti već neko reći.

Rokerka
22.12.09., 10:42
Pored toga sto su muzjaci generalno krupniji od zenki, rekla bih da to zavisi i od same jedinke. Imam (vec odrasle) zenku i muzjaka, zenka je starija, ali je zato muzjak skoro duplo krupniji.