PDA

Pogledaj punu verziju : T. blondi



Dusan1992
27.12.09., 19:08
Nasao sam na Arachnoboards-u fascinantan tekst o T.blondi. Zaista vredi procitati(ukoliko ga vec niste). Ako neko ima poteskoca sa enlgeskim neka kaze i bacicu se na posao i ima da odradim prevod.

http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?t=81845

Dusan1992
28.12.09., 16:56
Evo jutros sam konacno resio da sednem i prevedem ovaj tekst.
Moram da napomenem da ovo nisam ja napisao, ja sam samo preveo.

"Kao sto znamo, T.blondi, koja nastanjuje Venecuelu, severni Brazil, Gvajanu, Francusku Gvajanu i Surinam, je najveca tarantula danasnjiice na planeti- sa cime se ja srdacno slazem. Kao dugogodisnji terarista, uvek sam
favorizovao ovu vrstu zbog ogromne velicine. Kao prvo, postoje ljudi koji kazu da je L.parahybana iste velicine kao T.blondi i cak je Theraphosa apophysis spominjana u kategotiju "najvecih tarantula". Ali na osnovu hiljada uzgojenih, gorenavedenih vrsta, T.blondi je najveca. To ne govori da nema izuzetaka. Priroda ce uvek imati izuzetke, kao sto sam i ja imao cudne jedinke. Ono sto planiram da ostvarim je esej koji ce pomoci zainteresovanima da shvate ove vrste mnogo bolje- i da daju objasnjenja tih karakteristika.

Zasto T.blondi poraste tako velika? Postoje mnogi razlozi. Genetika, kao prvo i najvaznije. Nisam naucnik, niti nemogu da tvrdim ali genetika igra ogromnu ulogu. Kao drugo, ova vrsta moze da pojede podosta hrane. Sto vise pojedu to ce biti veci. Ima smisla do sada, zar ne? Novija teorija je da je to do njihovih prirodnih stanista. Dali ste nekada prestali da primecujete da su zivotinje koje su nize u lancu ishrane vece u Juznoj Americi?
Beskicmenjaci, zmije, odredjeni vodozemci itd. su vece u JA. E sad nema nikakvih dokaza niti cvrstih cinjenica, ali opet, teritorija, ukljucujuci kisne sume i njihova stanista su jedva istrazene od strane naucnika. Ima i drugih teorija da tamosnje biljke mogu da izlece mnoge ljudske bolesti, ali toliko se malo uradilo da se otkrije kako i zasto. Jedna misao koja nam pada na pamet je uloga koju kiseonik i vlaznost igraju u metabolizmu T.blondi. Kao sto znamo kiseonik nije potreban samo da bi se zivelo vec i da se metabolizam pravilno odvija, a region u kome zive T.blondi ima vecu koncentraciju kiseonika od, recimo, Severne Amerike. Takodje ovo je
teorija naucnika zasto je fosil "megarachne"(ogroman pauk iz proslosti) pauka bio i veci. Koncentracija kiseonika u vazduhu je nekada bila mnogo veca, sto je dozvoljavalo vrstama da budu mnogo vece. Pa, ako je ovo
tacno, onda je suprotnost takodje tacna - manja koncentracija kiseonika u danasnjoj atmosferi ogranicuje velicinu T.blondi. Naravno, zakon povecavajuce entropije* takodje daje efekat, ali dali je moguce da savrseno staniste za T.blondi moze da napravi jedinke koje su dugacke do 60cm?

Tarantule su zivi fosili. Njihovi disuci aparati (pluca-book lungs) nisu evoluirali. Stoga, oni su neefikasni u danasnjoj atmosferi. Kao sto sam napominjao pre, milionima godina unazad, Zemlja je bila toplija i mnogo
vlaznija. Da ne pominjemo povecan procenat kiseonika u vazduhu, pa su i "book lungs" bila dovoljna. Kako se Zemlja menjala kroz milenijume, tarantule su prezivljavale zahvaljujuci instinktu, sto je jednim delom
onemogucilo evoluciju. Razlog zasto je T.blondi pogodjena ovime je njihova velicina. Njihova pluca jednostavno nisu dovoljno efikasna da omoguce celom telu dovoljnu kolicinu kiseonika kada su 20cm i veci. Takodje ovo je
moguci razlog zasto oni ne nastave da rastu i rastu. Manjak kiseonika=sporiji metabolizam. Ovo je cinjenica zasto vecina odraslih T.blondi umre za vreme presvlacenja. Postanu previse iscrplene da bi izasle iz sopstvene koze. Ovo je teorija koju sam gradio godinama i koja je sada podrzana od mnogih terarista. Njihovim plucima treba visoka vlasnost za razmenu gasova. Bez vlaznosti, pluca se isuse i ako su bas suva T.blondi ugine. Jos neka pitanja koja sam sebi bezbrojno puta postavio tokom proslih godina su : "Zasto T.blondi ( kao i mnoge vrste) jedu jaja? Zasto je tesko da se dobije dobar kokun u zatocenistvu?" Istina je da niko nezna. Tu su
nagadjanja ali ne i cinjenice. Carls Darvin je naceo ovu temu u svojoj knjizi "Poreklo vrsta". Rano u njegovoj knjizi on govori kako je tesko razmnozavati odredjene vrste zivotinja u zatoocenistvu. Kao razlog za to, naveo
je cinjenicu da je tesko izgraditi prirodno staniste zivotinje i da se u tome gube neki zivotni ciklusi. U svim mojim pokuzajima da razmnozim T.blondi postoji velika mogucnost neuspeha da se dobije dobar kokun. Ovo
ocigledno izgleda kontra-initiativno jer beskicmenjaci prezivljavaju tako sto proizvode ogroman broj mladih i to vrlo cesto. Kad bi u prirodi beskicmenjaci pravili isti broj mladih kao i u zatocenistvu, ove vrste bi sigurno izumrle do sada. Pa sta je razlicito? Za sve tarantule, Darvinova teorija o zatocenistvu je definitivno tacna. Ali za T.blondi vazi ova teorija plus jedna ideja, da su oni mnogo osetljiviji na promenu okruzenja od drugih vrsta. Sta mislim sa ovim? Uspeo sam da parim B.smithi sa lakocom. I dobio dobar kokun uprkos promenama prirodnog okruzenja. Drzao sam B.smithi na sobnoj temperaturi i vlaznosti koja je tada bila u kuci. I uspeo sam da dobijem dobre kokune u bilo koje doba godine. Cak sam dobio i dobre kokune otkada sam premestio B.smithi u posebnu sobu koja je pravljena iskljucivo za T.blondi. Ova soba (ne samo kavezi) ima 23C i vlaznost od 80%. I dalje dobijam dobre kokune od B.smithi. Ovo takodje vazi za neke vrste Avicularia i Psalmopoeus-a.

U preoteklih nekoliko godina sam trampio i prodao mnogo vrsta i sada cuvam iskljucivo T.blondi, Xenesthis immanis i Pamphobeteus spp. Trenutno imam preko 30 T.blondi razlicitih starosti i velicina. Dve od mojih zenki
su prilicno stare. Jedna od mojih zenki (ujedno i najveca) je stara vise od 9 godina. Trenutno je za dlaku duza od 26cm, mereci od noge I do noge IV na istoj strani tela. Ma koliko mi bilo tesko da priznam, kupio sam je kao
WC primerak pre 8 godina. Moja druga najveca zenka je takodje WC koju sam kupio pre 6 godina.(Kupio sam mnogo WC T proslih godina, i vise ne kupujem takve primerke, niti vama to preporucujem jer je okrutno i one se ne snalaze dobro u zatocenistvu). Posle kupovine tih WC primeraka, prestao sam da kupuje WC T jer sam saznao kako ih hvataju u prirodi. Shvatio sam da WC primerci (kada prezive u zatocenistvu) porastu poprilicno velike za razliku od onih jedinki koje su rodjene u zatocenistvu. U sustini, primetio sam da je prosecna velicina karapasa veca kod WC jedinki nego kod CB sa istim rasponom nogu. Evo jos jedne razlike: WC jedinke su sklonije izbacivanju iritirajucih dlacica (i rade to i na najmanje uznemirenje), ali ipak vise odgovaraju na parenje.

Jos jedan faktor je ishrana. Mnoge CB T.blondi se hrane sa cvrccima i bubasvabama. Mnogi cvrcci koji se prodaju po pet-shopovima su poznati kao Evropski sivi cvrcci. Ovi se insekti nemogu naci u Juznoj Americi. T.blondi ih nikada nece videti u prirodi. Oni se hrane sa glodarima, zmijama, tamosnjim baskicmenjacima, zabama i slicno. Mozda razlika u ishrani igra ulogu u njihovom metabolizmu, velicini i u njihovim mogucnostima da daju dobro potomstvo. Vidi se razlika i u ljudima. Sto su hrana i voda kvalitetniji, kvalitetniji su i nasi zivoti. "Ono si sto jedes" definitivno je istina.

Pa koji je "pravilan" nacin cuvanja T.blondi? Zahtevi u zatocenistvu su prilicno prosti. Prvo, terarijum za odraslu jedunku mora biti bar 60x30x30 (d,s,v). Podloga mora biti bar 12cm duboka da bi bolje drzala vlaznost.
Podloga nesme da sadzi pesticide i mora da zadrzava relativno veliku vlaznost. Oni zahtevaju vlaznost od min 70%, a istovremeno mora da ima dotok svezeg vazduha. Ustajali vazduh uzrokuje budj a ona moze da dovede do smrti jedinke. Moraju da imaju veliku, plitku posudu sa vodom koja mora non-stop biti puna svezom vodom. Moraju imati skloniste. Ja koristim Exo-Terra-ina sklonista (velike) sa velikim otvorom. Ova sklonista zadrzavaju dosta vlaznost unutar samih njih. Dekoracije su po izboru, ali predlazem zive biljke koje podizu vlaznost i procenat kiseonika.

Sto se tice parenja, T.blondi su relativno laki za dobru reakciju tj. samo parenje. Oni koji imaju Citharischius crawshayi, znaju koliko je tesko odrzati muzjaka u zivotu, a kamoli dobiti dobar kokun. Za T.blondi parenje je ipak lako. Problem je dobiti odrziv kokun. Muzjaci T.blondi su uvek uspevali da izvrse insertacija. Ali kad dodje do pravljenja kokuna sanse su 50/50, i potom treba ostaviti kokun sa majkom 30 dana bez da budu pojedena ili odbacena. Prvo (ja verujem) da je T.blondi lakse pariti zbog muzjaka, jer ako se pravilno hrane, porastu veliki kao zenke. Muzjak ima vecu sansu da odgurne zenku nego sto ima muzjak C.crawshayi. Ali kad dodje do proizvodnje kokuna velike su sanse za neuspeh. Vracam se na Darvinovu misao zasto imamo problema da dobijemo dobre mladunce nekih zivotinja u zatocenistvu. Niko to tacno nezna, ali znamo da ako zenka napravi kokun, vece su sanse da se dobiju paukovi ako kokun odvojite od zenke i inkubirate ga sami.

Nakon dobijanja uspesnog potomstva, mozete ocekivati izmedju 50-100 malaca, velicine 0,4-1,5cm. Oni su sjajno plavicasto-crne boje dok su ove velicine. I covece, ala oni jedu. Gotovo je nemoguce da se oni prejedu. Jesce vocne musice, male cvrcke i insekte slicne velicine. Vlaznost je extremno vazna u ovoj fazi, jer su mladi podlozniji promeni nego odrasle jedinke. Ono sto treba uzeti u obzir je da se one tada presvlace vrlo cesto pa i vlaznost treba da bude konstantna. Ako se pravilno hrane, zenke ce dostignuti 7-12cm za samo godinu dana. Muzjaci mogu da budu i veci ako se puno hrane. Power-feeding kod muzjaka moze da dovede do toga da sazreju za manje od 2 godine. Najbrze sto sam ja postigao je zreo muzjak od 20cm star samo 15 meseca. Bebe se moraju odvojiti da bi se izbegao kanibalizam. Kako cete ih zbrinuti nije vazno dok god su odvojeni i imaju normalne uslove.

<<<Nastavicu tekst u sledecem post jer je dozvoljeno SAMO 10000 slova u jednom.>>>

Dusan1992
28.12.09., 16:57
T.blondi je kao markica u kolekciji. Tarantula koja poraste dovoljno velika da jede druge tarantule je vise od facinantnog.(Ja ne podrzavam kanibalizam- voleo bih da moja zenka C.crawshayi zna ovo) Kao i sve tarantule oni su fascinantna bica i svakako su zasluzili mesto na Zemlji. Nisu tako raznobojni kao X.immanis, ali njihova velicina nadoknadjuje to. Samo zapamtite, ovim dzinovima je potrebna pravilna nega, a ja se nadam da ce vam ovaj esej odgovoriti na pitanja o njihovom cuvanju."


Nepoznata rec- entropija.

U tekstu verovatno ima pravopisnih gresaka, sta cu, nepismen sam.

Uzivajte.




E da, ko mi kaze da sam preveo preko google translate, ima da ga posetim veceras oko 00:00h:club::club:. :D

Dusan1992
28.12.09., 21:21
Ajde sad ako ste procitali, kazite sta mislite o njegovoj teoriji. Dali ce T.blondi da poraste u cudoviste od 40cm ako se na ter prikaci boca sa kiseonikom i ako se odrzava konst. vlaznost?
Kazite i nesto o samom tekstu, da ne bude da su mi se oci dzaba zalepile na monitor:D:D

minimall
28.12.09., 22:05
pa moje misljenje je da ima veze sa kiseonikom posto u doba krede na zemlji je bilo preko 60% kiseonika a sad jedva 20 nije bilo polarnih kapa a tamo je zarobljen ostali kiseonik 40% dinosaurusi nisu imali dijafragmu ali uz veliku kolicinu kiseonika nije im ni trebala... globalno zagrevanje NEPOSTOJI izmisljotina ... e sad sto se tice t moguce je da naraste vise ako ima vise kiseonika i hrane..covek je upravu da o ubrzava metabolizam..u slucaju velikih opekotina ili povreda ljudi se stavljaju u hiperbaricne komore (izvinjavam se ako sam pogresio naziv ali trebalo bi da se tako zove) za jedan sat se dobija rezultat visenedeljnog lecenja ili se otreznite od bilo koje droge ako samo par puta udahnete cist kiseonik -probao sam

Dusan1992
28.12.09., 23:04
Ja mislim da u Sapcu ima da se kupi boca sa kiseonikom, Neznam koliko je para, ali ako nije skupo ima da je uzmem i srovedem crevo pravo kod parahybane u ter. Najozbiljnije. Mislim, ako odrvrnem samo malo moze da potraje i do 2-3 meseca (boca od 20l). Samo neznam dali kod parahybane treba da vlazim kao treba kod blondi-ja.

rassa
28.12.09., 23:12
ne trebas toliko, blondi zahteva dosta veliku vlaznost

Dusan1992
28.12.09., 23:26
Znam da ne treba toliko vlaznosti, u normalnim okolnostima., Ali ako povecam procenat kiseonika mozda ce biti potrebno i da se poveca i vlaznost.

nitko_
05.01.10., 19:29
ako je to tako kao sto kazes treba naredit jednu sobu koja se svako malo obogacuje kisikom pa bi videli rezlutate! :cool:

Mile
05.01.10., 21:11
uf, pazi... pogledaj malo po netu o eksperimentima, a naročito o eksperimentima na životinjama (ili na biljkama, sve jedno) to je mnogo komplikovana rabota...
prvo da se ogradim da kažem da se u biologiju razumem na nivou srednje škole, i malo što sam čitao od kad sam uzeo pauka i iz emisija, tako da moje mišljenje ne mora da bude ispravno! o samim sksperimentima, znam poprilično, i koliko je teško izolovati faktore, jer sam o tome učio podosta na fakultetu! empirijska nauka, šta ćeš...
čak i da sa samo tim kiseonikom dobiješ natprosečno veliku jedinku, ne znači opet da si od nje izvukao maksimum, ili da je SAMO TO razlog njene veličine... jer, koliko sam ja razumeo, na veličinu utiče previše faktora, da bi ti sa jednom jedinkom mogao da izvučeš pravilo, da je baš to, što si ti radio dovelo do rezultata! morao bi da imaš mnogo kontrolnih jedinki, i da radiš generalno sa velikim brojevima, da bi mogao da dobiješ neki konkretan rezultat! a i pitanje je koliko razliku bi ti uopšte mogao da podrazmevaš kao rezultat, tj kolike oscilacije u veličini te vrste postoje u prirodi!
to je moje mišljenje, a voleo bih da još neko kaže svoje, jer je ovo veoma zanimljivo, a čini mi se da su neki i pokušavali da gaje paukove na različite načine, samo ne znam do kojih su rezultata došli!
u svakom slučaju, ako imaš vremena i volje da se baviš tako nečim, samo napred, dokle god je to bezopasno po samu tarantulu! sve što planiraš da radiš, a nisi siguran da li će joj to štetiti ili ne, ne bi bilo u redu, a i nije vredno... ipak smo mi svi ovde zato što volimo naše paukove, i životinje uopšte!

MidnightStar
05.01.10., 23:16
Dule,po fizici-entropija(funkcija stanja sastava) ti je teznja sistema da spontano predje u stanje neuredjenosti,tj.haosa! ima i jos par definicija,al to ti je dovoljno... e sad,sto se tice tvog texta,misli se na temperaturu,a moram se dovezati na prethodno-najuredjeniji sistem ti je tempet.apsolutna nula! a posto ona ne moze da se postigne(po termodinamici),uzima se da entropija tezi nuli kad temper.sistema tezi nuli...takodje,po II principu termodinamike(ako se ne varam) ne moze se dobiti rad prenosom toplote sa hladnijeg na toplije telo...
Bez obzira na temperaturu i kolicinu topline, u povratnim-reverzibilnim procesima u termodinamici, ukupna entropija svih delova sastava ostaje nepromenjena,a stvarni procesi u prirodi su uvek ireverzibilni-entropija je uvek rastuca.

ne bih da se hvalim,al kroz celu srednju(a i sad sam)bio ludi fizicar :) mada sam morao malo da konsultujem knjigu

Dusan1992
06.01.10., 00:11
Dule,po fizici-entropija(funkcija stanja sastava) ti je teznja sistema da spontano predje u stanje neuredjenosti,tj.haosa! ima i jos par definicija,al to ti je dovoljno... e sad,sto se tice tvog texta,misli se na temperaturu,a moram se dovezati na prethodno-najuredjeniji sistem ti je tempet.apsolutna nula! a posto ona ne moze da se postigne(po termodinamici),uzima se da entropija tezi nuli kad temper.sistema tezi nuli...takodje,po II principu termodinamike(ako se ne varam) ne moze se dobiti rad prenosom toplote sa hladnijeg na toplije telo...
Bez obzira na temperaturu i kolicinu topline, u povratnim-reverzibilnim procesima u termodinamici, ukupna entropija svih delova sastava ostaje nepromenjena,a stvarni procesi u prirodi su uvek ireverzibilni-entropija je uvek rastuca.

Ovde sam jedva shvatio o cemu pricas (procitao 10 puta :D:D), sama rec "fizika" ili "termodinamika" stvara entropiju(Haos:D) u mom mozgu.
Ali kakve veze ovo ima sa teorijom o golemom blondi-ju. Daj pojasni na srpski:D

MidnightStar
06.01.10., 00:21
Povezi stanje sastava materije sa savrsenim okruzenjem...malo si ti text bukvalno preveo
da,ne kaze se zakon povecavajuce entropije nego zakon o povecanju entropije...povezujes?

Dusan1992
06.01.10., 02:15
Google translate. Salim se , sam sam preveo ali nisam isao toliko duboko.

Mile
06.01.10., 04:12
@MidnightStar
mislim da sam razumeo, al bih vole da pojasniš ovo:

Koncentracija kiseonika u vazduhu je nekada bila mnogo veca, sto je dozvoljavalo vrstama da budu mnogo vece. Pa, ako je ovo
tacno, onda je suprotnost takodje tacna - manja koncentracija kiseonika u danasnjoj atmosferi ogranicuje velicinu T.blondi. Naravno, zakon o povećanju entropije* takodje daje efekat (ovaj deo je problem), ali dali je moguce da savrseno staniste za T.blondi moze da napravi jedinke koje su dugacke do 60cm?

šta on hoće da kaže? u savršenim uslovima, zbog rastuće entropije, šta se dešava sa "stanjem sastava materije" (ovaj termin je tvoj), to mi je problematično?

MidnightStar
06.01.10., 11:23
aj da probamo po srpski-ukoliko su pojave(bilo kakve) vise povezane,entropija je manja,a ako su nepovezane entropija(haos) raste.
funkcija stanja sastava se menja i tezi haosu...kao sto napisah gore,procesi u prirodi su uvek ireverzibilni,znaci entropija je rastuca..drugim recima,haos raste.
entropija sa vremenom raste,sto za nas znaci-sistem(u ovom slucaju eko) prepusten sam sebi ce povecavati svoju entropiju,tj.evoluirace u pravcu vece entropije.nadam se da je malo jasnije....ako nije,recite,pokupicu knjige iz srednje i probati da uradim da to bude jasno max...al najprostije,vremenom se povecava haos jer je eko sistem prepusten sam sebi

marko
06.01.10., 11:37
:)

Nema potrebe kad eksperimenta neće ni biti. I ne treba da ga bude ako će da traje 2-3 meseca i to samo sa jednom jedinkom. Dušane, pa kako misliš pa primetiš bilo šta za tako kratak period? Šta je za tarantulu 2-3 meseca? Trebao bi da izoluješ mladi primerak, što ranije, i da sprovodiš eksperiment neprekidno par godina (4-5) dok tarantula ne nagura do svoje pune veličine. Onda sve to da ponoviš (ili radiš uporedo) sa još par stotina primeraka.

Izvinjavam se ako zvuči kao da miniram celu zamisao ali samo pričam realno dok još nismo stigli do Godzile.

Dusan1992
06.01.10., 12:01
Ma 2-3 meseca ce boca sa kiseonikom da traje:D.

@midnightstar: nemoras da objasnjavas vise , ovo je dovoljno prosto:).


Sto se tice experimenta, mozda, kazem mozda u bliskoj ili dalekoj buducnosti resim da napravim i taj korak, ali ja nisam nikakav naucnik i mozda te T.blondi ne porastu vise od nekog stardandarda ali to opet nemora da znaci da ova teorija gore nije tacno, znacice samo da taj experiment nije ispravno vodjen.
Da bi napravio "uspesan" experiment, covek tj. naucnik mora da ima znanje i iskustvo u toj oblasti, sto ja iskreno, i nemam bas, svaki put se uspanicim kad se T presvlaci, proveravam tri puta dali je uginula ili se ipak presvlaci:D.
Znaci kada budem imao znanje i iskustvo i dovoljno para za stotinak blondija, experiment pocinje. Ocekujte rezultate u 2017 godini:D.

MidnightStar
06.01.10., 15:24
Znas kako,zamisao za taj experiment nije losa,al nije to tako prosto,samo gurnes bocu i udri...ima tu jos mnogo stvari..drago mi je da je dovoljno jasno:)
@dule,a i ostali-dajem casove fizike povoljno:D

Mile
06.01.10., 16:33
aj da probamo po srpski-ukoliko su pojave(bilo kakve) vise povezane,entropija je manja,a ako su nepovezane entropija(haos) raste.
funkcija stanja sastava se menja i tezi haosu...kao sto napisah gore,procesi u prirodi su uvek ireverzibilni,znaci entropija je rastuca..drugim recima,haos raste.
entropija sa vremenom raste,sto za nas znaci-sistem(u ovom slucaju eko) prepusten sam sebi ce povecavati svoju entropiju,tj.evoluirace u pravcu vece entropije.nadam se da je malo jasnije....ako nije,recite,pokupicu knjige iz srednje i probati da uradim da to bude jasno max...al najprostije,vremenom se povecava haos jer je eko sistem prepusten sam sebi

ma ovo je bilo jasno i ranije, ali ti i dalje nisi povezao sve ovo sa konkretnom veličinom, tj rastom pauka... to mene zanima, da vidim da li sam i ja to povezao na isti ili sličan način...
šta je hteo da kaže kada je rekao:
" Naravno, zakon o povećanju entropije takodje daje efekat..."
na kakav efekat se misli?

@Marko
potpuno se slažem, a i to sam napisao u mom postu... :)

MidnightStar
06.01.10., 16:38
ne moze se konkretno govoriti o rastu pauka vec o sistemu i uslovima za njegov rast.vidis da sistem tezi haosu,znaci smanjuju se uslovi za razvoj jer je isti prepusten sam sebi;)