PDA

Pogledaj punu verziju : Dosadan život zmije (Iz: Živ ili mrtav plen)



terarista
28.12.09., 23:17
Oko 20 godina cuvam zmije, nikad, niad nisam davao mrtvog misa sem kad nisam imao izbora.Nikad ozbiljna povreda, ali tako su i od malana naucili da dave plen da se ne povredi. Nas ljubimac nema u terariumu nikakvog stresne situacije, sve dobija na gotovs, tako odgajena zmija ima dosadan zivot. Zamislimo nas zivot bez rizika, nemoj ic kolima jer je jedan se povredio, ili nemoj ic na skijanje jer onaj se pvredio. Jel i mi zivimo kao u vitrini??:eek:

Sa dužnim poštovanjem prema broju godina koji je naveden, prosto mi je neverovatno da se ovakav stav održao, nasuprot većine koja ima sasvim drugi pogled na ovu temu.

Što se tiče dosade u životu, nije loše pročitati npr. tekst The Reptilian Brain (http://spazrats.tripod.com/reptilebrain.html), ili bilo koji na sličnu temu (google je čudo). Našim zmijama, prema svemu što do sada znamo o njima, nije dosadno ukoliko ne jure plen po terarijumu. Naprotiv, mnogo im više odgovara kada na to troše što manje energije.

Uostalom, iako nije baš najsrećnije poređenje, i kod drugih ljubimaca ubijamo većinu "predatorskih" instikta (npr. kod pasa), pa ih to ne čini manje privlačnim.

Pravljenje "zanimljivog" života zmiji davanjem živog plena, dok se ne dokaže drugačije, za sada nema baš mnogo veze sa vezom.

spiderboy
29.12.09., 00:15
exsex kako ja tumačim tebi je dosadio način života tvojih ljubimaca,ne misliš valjda da u prirodi igraju fudbal??
ako si ti svestan njihovim načinom života,trebalo bi za 20 godina držanja istih,onda ne znam kako može doći do takvih izjava??
uzgred šta imaš od zmija?

Igor Velevski
29.12.09., 03:58
Aj cao drustvo, ja odoh da kupujem fudbal..........

Dusan1992
29.12.09., 04:07
Nemam zmije (zasad) ali se slazem sa exsex-om. Ako stalno dobija mrtvu hranu zmija moze da se smatra vegeterijancem. Mislim, trava se ne brani od krave. Zmije su po prirodi predatori i mislim da tako treba da zive i u zatocenistvu. Ako je predator onda to treba i da oseti.

Neznam, mozda se moje misljenje promeni, nekada, kada budem uzeo zmiju.;)

nenad
29.12.09., 04:39
Svi svetski zmijari savetuju da se zmije hrane isključivo mrtvim plenom. Poštujem njihovo znanje i iskustvo. Neću o drugom ni da razmišljam. Video sam nekoliko izujedanih smukova, slušao o izujedanim boama i pitonima (od 2m i slilčno), slušao od druga kako je lečio najotrovniju zvečarku Crotalus durissus, od ujeda pacova, koji ju je zarazio nekim parazitima, od kojih joj je glava otekla... Samo to je dovoljno čuti, ako postoji mogućnost da pacov ujede odraslu zvečarku, koja potroši par delića sekunde na kontakt sa živim pacovom, da bude u smrtnoj opasnosti od parazita prenšenih ujedom, da bih svoje zmije hranio ISKLJUČIVO mrtvim plenom.


Nemam zmije (zasad) ali se slazem sa exsex-om.

A, čemu onda iznošenje svog mišljenja u ovoj temi?

Dusan1992
29.12.09., 04:59
A, čemu onda iznošenje svog mišljenja u ovoj temi?


Pa svako ima pravo da kaze ono sto misli, zar ne?
Zaista postujem tvoje, odnosno znanje svih vas (koji imate zmije) o zmijama, ali ja ipak mislim da zmija nije zmija ako sama ne ubije svoj plen.

Igor Velevski
29.12.09., 05:14
Nemam zmije (zasad) ali se slazem sa exsex-om. Ako stalno dobija mrtvu hranu zmija moze da se smatra vegeterijancem. Mislim, trava se ne brani od krave. Zmije su po prirodi predatori i mislim da tako treba da zive i u zatocenistvu. Ako je predator onda to treba i da oseti.

Neznam, mozda se moje misljenje promeni, nekada, kada budem uzeo zmiju.;)

Hahahaha moj pas nije vegeterijanac, kolje sve zivo, jer ga ja tako ucim, zato sto su psi predatori, a i da se ne dosadjuje kuce ;). Nego...dodji na kafu malo kod mene, nemoj da se plasis, jer pas je najbolji prijatelj!
Usput i ja nisam vegeterijanac, pa jedem ISKLJUCIVO mrtvo, za razliku od nasih predaka ;)!

nenad
29.12.09., 05:29
Ne znam, ja ne delim savete tarantulašima kako da čuvaju tarantule, jer se u to ne razumem.

Dusan1992
29.12.09., 10:12
Ne znam, ja ne delim savete tarantulašima kako da čuvaju tarantule, jer se u to ne razumem.

Mozda je tako zvucalo tj. izgledalo ali to nikako nije bio moj cilj. Ja sam samo iznosio svoje misljenje.;)

@Igor: Nemozes da poredis ljude i zmije, covek moze da lovi za hranu, a moze i jednostavno da sedne u kola i odveze se u najblizu mesaru. A sto se tice ponude za kafu, neka hvala, dobro je meni i bez tvog psa:D

spiderboy
29.12.09., 10:14
stavovi bi trebalo da se iznose na osnovu ličnih iskustva,ako nemaš zmiju znači da i nemaš iskustva u držanju istih,znači da ne znaš o čemu pričaš

terarista
29.12.09., 10:31
Pa svako ima pravo da kaze ono sto misli, zar ne?
Zaista postujem tvoje, odnosno znanje svih vas (koji imate zmije) o zmijama, ali ja ipak mislim da zmija nije zmija ako sama ne ubije svoj plen.

Naravno, ni tarantula nije tarantula ako se par puta nedeljno ne potuče sa škorpijom, stonogom, bogomoljkom (i pobedi, naravno). O susretu sa miševima neću da trošim reči - tarantula nije prava tarantula ukoliko u epskoj borbi ne bude krvi na sve strane. Ipak, to sve se dešava i u prirodi, zar ne?

A sada malo ozbiljnije (nema ljutiš za prethodni pasus :) ) - ukoliko neko želi da NJEMU zmija ne izgleda dosadno, to se postiže atraktivnim uređenjem terarijuma, grančicama, pozadinom, skrovištima, adekvatnim osvetljenjem (adekvatnim i za zmiju i za vlasnika). Što je okruženje bolje (za zmiju), to su šanse da zmija prikaže svoje prirodno ponašanje veće, a to znači i da prikaže "predatorski instinkt" tako što će "tražiti" plen. Meni je ovo dovoljno, a verujem i zmiji. ;)

--

Često se u ovakvim i sličnim diskusijama vrši poređenje zmija i sisara npr., što je u najvećem broju slučajeva pogrešno. Zašto je pogrešno, tema je za sebe. Jedan od razloga je leži u strukturi mozga gmizavaca (pogledaj prvi post i link u njemu), a još neke možete pronaći i u izvrsnom tekstu verovatno najpoznatijeg hrvatskog terariste / zmijara Nevena Vrbanića: Zmija – čovjekov kućni ljubimac (http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&task=view&id=234&Itemid=182). Sve, dakle, piše, samo je potrebno da se čovek malo potrudi.

P.S. I ja ponekad spojim moje zmije pa im bacim fudbal, vidim da vole ::D

Dusan1992
29.12.09., 10:45
Ili me vi niste shvatili, ili verovatnije, nisam se dobro izrazio:D:D.

@spiderman-e: ako ja imam samo T, jel to znaci da treba da postujem samo u tom delu foruma i u nijednom drugom?

Nemanja
29.12.09., 11:21
Ne, nego da izucis malo teoriju, da bi pricao o praksi. ;)
Covek samo pokusava da pobije sve sto si rekao, argumentovano. Nije te on pogresno razumeo, nego pokusava da ti pokaze kako trebas da razmisljas i sta trebas da procitas i izucis, pre nego sto izneses svoje misljenje na ovu temu.

rassa
29.12.09., 12:07
mislim da nema veze ziv ili mrtav plen sa dosadnim zivotom. kad hranite zmiju mrtvim misem drzite ga pincetom ili za rep i 'masete' s njim ispred zmije i ona napada. isto se desi i da je mis ziv, setao bi se i kad bi doso doboljno blizu zmija bi ga capila. ovde je vise rec o nekom faktoru rizika koji postoji u prirodi, a to je da i zmiji moze nesto da se desi a ne da ona uvek 'pobedi'. kao sto je NecrovoX rekao, /Jedi ili budi pojeden/....
ali cemu to? cilj je da zmija bude zdrava i ziva sto duze a ne da se na ovaj nacin docarava divljina zar ne?

spiderboy
29.12.09., 12:14
Ili me vi niste shvatili, ili verovatnije, nisam se dobro izrazio:D:D.

@spiderman-e: ako ja imam samo T, jel to znaci da treba da postujem samo u tom delu foruma i u nijednom drugom?

ne znam ko je spiderman,ali ako si mislio na mene,prihvatam grešku,nisam mislio a nisam ni jednom rečju rekao da ne treba da postuješ,naravno da treba ako je to nešto od čega će neko ko se ne razume nešto naučiti,ili ako ne znaš pitaj,zato je forum tu,ali ako na osnovu nekih tvojih razmišljanja iznosiš informacije kako treba zmije hraniti ili ne,e tu onda ne znaš o čemu pričaš,jednostavno jer nemaš zmiju,to su neki tvoji stavovi i u to neću ni da ulazim,ali tu je tvoj stav pogrešan

Dusan1992
29.12.09., 12:51
Neznam, mozda se moje misljenje promeni, nekada, kada budem uzeo zmiju.;)

Ok vec ste mi promenili misljenje, i vecim delom za to je kriv rassa. Ako drzis mrtvog misa na pinceti, mozda zmija ima utisak da je plen ziv. Zmija zgrabi misa i pomisli: ubila sam ga za sekundu, kako sam ja mocna!!!"
A i zaboravio sam da je najvaznije da nas ljubimac bude zdrav i voljen.

Thank you teraristika.org for pimping my mind.

nenad
29.12.09., 12:54
Naravno da možeš da postuješ i ovom delu foruma, ali ne znaš dovoljno o tematici, da bi mogao da tako iznosiš svoje mišljenje. Ja sam već rekao da bi bilo jako glupo da ja pitam u delu foruma o tarantulama, zašto ljudi ne drže tarantule u većim terarijumima, jer ja mislim da bi trebalo, npr. Terarijum 50-100 litara za jednu tarantulu. Da izgleda kao prirodno okruženje. Jer tarantula nije tarantula, ako nema toliki terarijum. Zamisli kako bi to glupo zvučalo. Svako bi pomislio - šta se ovaj meša, kad nema pojma o tarantulama :D

rassa
29.12.09., 12:56
Ok vec ste mi promenili misljenje, i vecim delom za to je kriv rassa. Ako drzis mrtvog misa na pinceti, mozda zmija ima utisak da je plen ziv. Zmija zgrabi misa i pomisli: ubila sam ga za sekundu, kako sam ja mocna!!!"
A i zaboravio sam da je najvaznije da nas ljubimac bude zdrav i voljen.

Thank you teraristika.org for pimping my mind.


sta sam ja kriv

pa zato imas razne tehnike hranjenja! malo trzas misa dok ga zmija jos drzi!
snakebytes :D

spiderboy
29.12.09., 13:00
naravno i zmija stekne utisak da davi živi plen,dok god drmaš plen ona će da ga steže(čisto da joj nije dosadno :D )

rassa
29.12.09., 13:05
upravo tako :D
drmajte plen i zmiji nece biti dosadno :D

Laki90
29.12.09., 16:41
A sta u slucaju kao sto je moj kada zmija odbija mrtav plen....mozda je zmija odlucila da sama sebi nadje zanimaciju:D:D:D

NecrovoX
29.12.09., 16:47
Poenta je da davanje zivog ili mrtvog plena nema uticaj na to da li ce zmiji biti dosadno,postoje drugi faktori koji na to uticu.I vec je receno da se to resava lepo uredjenim terarijumom (pod lepim mislim lepim za zmiju,ne za coveka tipa da unutra bude Swatch casovnik :}),cestim vadjenjem,...
Razlika od prirodnih uslova je sto nema lova i nema bezanja od predatora.Davanje zivog plena ne znaci da je to lov,jer je plen manje vise samo ponudjen zmiji.
A i naravno PRESTANITE UPOREDJIVATI ZMIJE I SISARE,makar ne u svakom aspektu,nama je dosadno da se najedemo i sedimo u jednom mestu 5dana,zmiji je to bas gust.Dakle dosta tih poredjenja...
Samo zato sto je tebi dosadno sto ona ne mrda par dana,ne znaci i da je njoj!

Igor Velevski
29.12.09., 17:47
Tako je! I jos da dodam da je zivotni vek zmija u zarobljenistvu povecan upravo zbog iskljucenje rizik faktora (predatora, borba, paraziti i bakterije, bolesni ili otrovan plen i t.d.). To mozete da proverite na netu!

Stufy
29.12.09., 19:22
Hranjenje zmija zivim plenom jedino razbija dosadu vlasniku. Lov nije nesto u cemu zmija uziva, vec nesto sto radi da bi se najela. Smesno je porediti zmije u prirodi i one u terarijumima sa aspekta evolutivnih mehanizama. Onaj ko zeli da gleda evoluciju na delu u svojim terarijumima je trebalo da se bavi biologijom a ne teraristikom i da o evoluciji diskutuje na forumima o evoluciji a ne o teraristici. Terarista drzi zivotinje kao kucne ljubimce, biolozi se zanimaju sa evolucijom sa ne tako velikim osvrtom na dobrobit ucesnika eksperimenta. Posto sam i biolog i terarista znam gde je linija izmedju ljubimaca i eksperimentalnih zivotinja pa svoje zmije hranim mrtvim plenom da bi im zivot bio sto ugodniji, i ne bavim se evolutivnom biologijom na ovom forumu jer mislim da je to prica za neko drugo mesto. Naravno ovo je samo moje misljenje :)