PDA

Pogledaj punu verziju : Predlog



Igor Velevski
29.12.09., 21:30
Citajuci neke neprijatne stvari dajem sledeci predlog do moderatora:
Napravite posebnu temu na primer "Neposteni uzgajivaci i prodavci" (dajte joj bilo koje ime), gde ce ljudi koji su nabavili neku zivotinju, a pri tom bili slagani, iznositi u ovu teraristicku javnost koja posecuje ovaj sajt! To ce biti tema gde bi svi bili upoznati na kulturan nacin ako je neki odgajivac ili prodavac slagao neku osobu koja je posteno platila svoj ljubimac. Oni uzgajivaci i prodavci koji neguju svoju reputaciju sigurno bi se plasili da se ne nadju u ovakvu temu! Tako bi svi mi imali veoma lepu pretstavu za uzgajivace koje rade neposteno, a to u nikom slucaju nije lose i svakako da je jako korisno!
Inace Zarka ne poznajem, Pedju poznajem i imam nekoliko zivotinja od njega koje su u odlicnom stanju i vise od godinu dana!
Izvinjavam se ako ovakva tema vec postoji, nisam je do sad video i ako je tako, povlacim sve napisano! Hvala i pozdrav!

IV@N
29.12.09., 22:32
ideja je dobra,ali mislim da bi bilo svadje i prepucavanja na sve strane,al ajde.....ipak je dobra ideja,da budu savesni prodavci svi :D

kimo
29.12.09., 22:40
Ima tu mnogo bolja varijanta od te, a na sličan način funcioniše. Kada sam je predložio Goranu, rečeno mi je da su već o tome pričali i da će to blagovremeno da urade. Naime, radi se o sledećem: svaki prodavac/odgajivač/hobista/kako god bi imao svoju stranicu na forumu, na kojoj bi mogao da postavlja sve svoje ponude i tu bi svi koji su sarađivali sa njima mogli da iznose svoje komentare i mišljenja, bilo da su ona pozitivna ili negativna. To je jako dobar koncept, jer bi se izbeglo postavljanje više oglasa, mogli bi ih izmenjivati i dopunjavati kako bi životinje bile prodate i bilo bi to mnogo jednostavnije. Ne bi morali da tražite sve što vam treba po oglasima ako tražite od istog prodavca, a i lepo je imati uvid koliko ljudi šta kupuje kod nekoga, kako bi on izgradio svoj "ugled" i "reputaciju"... siguran sam da će Goran da se javi u ovoj temi povodom ovoga i da će vam dati preciznije informacije :)

El Djapo
29.12.09., 22:45
Takodje mislim da je Igorova ideja dobra, ne samo zbog prodavaca,
već i zbog kupaca, jer i medju njima ima dosta nekorektnih ljudi, pa
čisto da se zna, da se ne opeku i drugi...

Nemanja
29.12.09., 23:48
@kimo: Welcome to Ebayistika.org?

Geni
30.12.09., 00:06
A bre udaviću vas... samo nešto ištete ::D

A sad ozbiljno, nikada nije bilo zabranjeno da neko otvori temu u kome kritikuje bilo kupca ili prodavca i takvih je tema već bilo. Nema potrebe da ja ili neki moderator otvara takvu temu. Ako neko ima nešto da kaže, može to i da uradi. Uslov je da sve protekne u kulturnoj razmeni stavova a to je jako teško. TO je jedino što se na ovom forumu ne dozvoljava i to nekima smeta. Ne dozvoljava se vređanje u oštar govor bez obzira da li je onaj ko to piše u pravu ili nije. Sa ovim se većina članova načelno i slaže ali kada dođe do brisanja takvih postova, oni koji su ostali nedorečeni se osećaju uskraćeno i žale se na takvu moderaciju. A u raspravi UVEK neko ostane nedorečen.

Nevezano za ovo, Kimo je lepo rekao da se razmatraju promene u načinu oglašavanja a samim tim i komentara na oglase. Ideja je da svaki prodavac dobije svoju stranicu koju može da menja po svom nahođenju i da ispod postoje komentari. Kao blog. To se može tehnički uraditi na 2 ačina, jedan je baš blog (da svaki prodavac dobije svoj) a drugi je da svaki prodavac dobije svoju stranicu na sajtu. Trenutno se testira novi vbulletin sa blogom i CMS-om i u zavisnosti od nekih tehničkih rešenja će se odabrati najbolje. Ima tu nekih nedoumica...

Cilj je svakako prebaciti sve prodavce koji redovno prodaju van MALIH oglasa. Previše je žalbi i takmičenja oko toga ko je na vrhu liste sa oglasima i to moramo drugačije da rešimo. Opet onda imamo problem kako da ti prodavci budu vidljivi. Blog softver je zgodan jer omogućava neograničeno blogova po korisniku i tako svaki prodavac može kada god hoće da postavi novi blog u svom delu i taj blog će se automatski pojaviti kao najnoviji u listi. Tu opet imamo takmičenje koji će biti najsvežiji. Ako to stavimo na sajt, ne znam kako će se rešiti promena oglasa. t.j. ne znam da li će postojati mogućnost da se u nekoj listi vidi ko je posledni promenio svoj oglas. Ova varijanta je u principu najčistija jer svaki prodavac ima jednu stranicu i tu može da menja i postavlja šta god hoće tako da je ponuda uvek aktuelna. Međutim, pitanje je kako ih poređati. AKo to učinimo po azbučnom redu neko će biti uvek na dnu i biće nezadovoljan. Ako bude mogućnosti da se svaka promena registruje kao bump i da taj korisnik ide na vrh liste, opet imamo trku ali je možda tako i najbolje.

Treba nekako i smisliti način da taj dao sa oglasima bude lako dostupan a ne zavučen. Da korisnik lako dođe do prodavaca a ne da luta forumom. To će se verovatno najlakše rešiti čistom količinom smernica ka tom delu. Što na samom sajtu što u malim oglasima.

Onda ide taj deo za komentare. Varijante su da dozvolimo svakom da moderiše komentare na svoje oglase. To je najbolja varijanta oko dogovaranja oko kupovine ali neupotrebljiva ako ti komentari trebaju da služe kao kritike. AKo ne dozvolimo moderaciju komentara biće tu svašta i moraćemo mi stalno da reagujemo kada nam se prodavci žale na neke komentare i traže brisanje. Sve to treba izvagati.

U principu, što je forum veći to je teže svakoga zadovoljiti. Svesni smo da će svaka odluka ostaviti GRUPU ljudi nezadovoljnim. A cilj ovog foruma je da se populariše teraristika i samim tim i da ima što više ozbiljnih prodavaca egzotičnih životinja a naročito hrane. Najbitnije je da korisnici lako dođu do životinja ili hrane.

Za sada vodi varijanta da prodavci moderišu svoje komentare a da kupci mogu da otvore temu na forumu ako im nešto nije po volji.

Što se tehničke strane svega tiče, to se trenutno testira. Novi softver je instaliran paralelno sa ovim i isprobavamo mogućnosti. Sam forum je maltene dovršen, blog i CMS se tek ispituju i tu ćemo doznati kako će sve ovo da se reši. AKo nešto tehnički ne bude izvodljivo, džabe nam volja. Ideja je bila da forum bude prebačen pre nove godine ali je to odloženo za neke 2 nedelje.

Videćemo kako će se sve to rešiti.

boky
30.12.09., 00:19
i like it :)

Dusan1992
30.12.09., 00:37
Au Geni ja bih odustao vec posle drugog pasusa i rekao, primeticete izmene.:D Salim se. Super zamisao i nadajmo se da ce raditi.
Imam nekoliko pitanja u vezi onog bloga. Hoce li svoju blog stranicu (ili kako se vec to zove) dobiti svako ko je clan na teraristika.org ili ce biti ono da napravimo nasu blog stranicu na ime ovog foruma, pr. Dusan1992.blog/teraristika.org ili kako to vec ide?? (nadam se da ste shvatili ovo podebjano, stvarno neznam kako da objasnim jer se ne razumem puno u ove stvari).

E da, sta je to CMS?

Geni izvini ako sam te namucio ovim pitanjima, ali zato su tu admini i moderatori:D

SxOne
30.12.09., 00:52
E da, sta je to CMS?

CMS = Content management system
to ti je hmm pametni sajt ;) odnosno gotov sajt po sistemu Kljuc u ruke...

koja god skracenica da te interesuje ukucash u GoogleTu "define:cms" i dobicesh odgovor ;)

@Geni
kul je to ideja da svako ima svoju stranicu (blog) AKO te ne mrzi da to napravish, jer znam koja je to zezancija a pogotovo kad josh od toga nema para (za tebe)
: )))))
Srecno !

Geni
30.12.09., 00:57
Samo da se odmah ogradimo, blog i cms su samo za internu upotrebu i nece biti svima dostupni da ih koriste. Nece svaki korisnik imati svoj blog.

Bifrost
30.12.09., 01:15
Moje misljenje je da za ovim nema potrebe... Onaj ko se opece kod nekog prodavca jednom nece uzimati sledeci put i nek to raspravi sa njim... Onaj ko se oseca osteceno od nekog prodavca ne mora da znaci da ce i neko drugi se isto opece, moze biti da se prva dvojca jednostano nisu sporazumeli dobro... Mene prvog ne zanima sta ko kaze o nekom, bitno mi je sta ja mislim o nekom, a tudje misljenje nije puno od pomoci u ovakim stvarima. Nista ne znate dok sami ne zakljucite, a ne znate ako sami ne probate... ::D

zarko
30.12.09., 01:24
mislim da forum nije toliki da ima potrebe za tim...
npr arachnobords ima nesto sl ko sot je kimo predlozio itamo je ok ...ovde je ipak premalo..

nisam znao da se ljudi takmice za oglase ko ce prvi da bude?
isti ti djavo da li si na prvom mestu ili 4tom vazno da si na stranici ...bar ja mislim

Laki90
30.12.09., 01:32
Slazem se sa Biofrost-om za licno "raspravljanje" sa osobom od koje je kupio neku zivotinju....ali mislim da ce sa onom temom koju je pomenuo Igor na pocetku biti bolje i da ce pomocu ljudi koji imaju primedbe ostali videti kako je i sta....a prodavci obracati paznju sta prodaju...

rassa
30.12.09., 01:46
najbolje da ja 'pravi' prodavci/odgaivaci/nabavljaci tipa zarko, kimo, pedja, npetrovic, Bogica1985, spiderman :D, Bluie, homer, bubamara i ekipa, imaju svoju temu u 'ponuda' ali da ta tema bude lepljiva (sticky) i tu mogu da menjaju sta oce i sve, a ostali, koji imaju nesto da prodaju 'trenutno' npr prodajem ter, tarantulu ide po starom, otvore temu, klasicno

'mislim da forum nije toliki da ima potrebe za tim...
npr arachnobords ima nesto sl ko sot je kimo predlozio itamo je ok ...ovde je ipak premalo..'

slazem se za zarkom, misalim da nema potrebe sa blogovima, zamisli neko ima da proda poklopac za ter, koji ce mu blog za to :D


ps: JA SE IZVINJAVAM AKO NEKOG NISAM NAVEO GORE ^
takodje, REDOSLED JE PO KOM SU POREDJANI JE RANDOM :D

zarko
30.12.09., 03:31
to nije u redu ....sto bi imali mi monopol spram nekih koji dolaze tek?

bolje je da se ponuda tipa moja uvek ide u jednu temu da se nikad ne otvaraju vise...to je ok !i ondai du stranice...

terarista
30.12.09., 09:08
Treba nekako i smisliti način da taj dao sa oglasima bude lako dostupan a ne zavučen. Da korisnik lako dođe do prodavaca a ne da luta forumom. To će se verovatno najlakše rešiti čistom količinom smernica ka tom delu. Što na samom sajtu što u malim oglasima.


Ne znam da li je razmatrano kao ideja, ali biću "drzak" da upotpunim raznolikost - oglasi po kategorijama (zmije, tarantule, gušteri, hrana ...), kao na kingsnake.com-u npr. ili u halo oglasima. Nemam ništa protiv prodavaca, :) ali oni svi već imaju svoje sajtove, na koje mogu da postave šta žele i kako žele (čak i blog). Meni bi kao korisniku više "prijalo" da na jednom mestu vidim trenutnu ponudu zmija (čak i primerke koje prodaje neko ko nije prodavac), nego što bih voleo da na jednom mestu gledam sve prodavce. ;)

Mada, šta god da bude odlučeno, verujem da će biti bolje nego do sad.

SxOne
30.12.09., 10:16
Moje misljenje je da za ovim nema potrebe... Onaj ko se opece kod nekog prodavca jednom nece uzimati sledeci put i nek to raspravi sa njim... Onaj ko se oseca osteceno od nekog prodavca ne mora da znaci da ce i neko drugi se isto opece, moze biti da se prva dvojca jednostano nisu sporazumeli dobro... Mene prvog ne zanima sta ko kaze o nekom, bitno mi je sta ja mislim o nekom, a tudje misljenje nije puno od pomoci u ovakim stvarima. Nista ne znate dok sami ne zakljucite, a ne znate ako sami ne probate... ::D
slazem se...
oni koji su ozbiljniji prodavci vec i imaju sajtove...

@Geni
mislim da cesh samo troshiti vreme i zivce da sve to osposobish,
da nabacish modove pa dok uskladish sa verzijom foruma, pa uskladjivanje sa narednim verzijama... ludnica
bolje svako ode na blogspot i registruje svoj blog u par prostih koraka...

shto se tice oglasa, nije bitno da li si prvi na listi nego shta nudish i za koliko para !!!
svako normalan ce pogledati par ponuda npr hrane i da uporedi cene ili shta vec hoce...
takodje i za zivotinje..


to nije u redu ....sto bi imali mi monopol spram nekih koji dolaze tek?
bolje je da se ponuda tipa moja uvek ide u jednu temu da se nikad ne otvaraju vise...to je ok !i ondai du stranice...
bravo ovo si totalno upravu

bubamara
30.12.09., 12:39
po meni,je glupo ko ima jednom da proda 10 buba,i neko ko ima konstantnu ponudu,sa malim varijacijama,da se nađu na jednom mestu...lakši je pregled da budu razdvojeni...:icon_salut:

StefanovaPomajka
30.12.09., 14:27
I ko garantuje da će ''kupci'' svi biti iskreni, a da neće izmišljati kritike/optužbe?

Igor Velevski
30.12.09., 18:40
I ko garantuje da će ''kupci'' svi biti iskreni, a da neće izmišljati kritike/optužbe?

Kod zivotinje je to lako...to nisu predmeti i vrlo je lako da onaj koji cita prosudi dali je kritika na mestu ili nije! Na primer prosudi dali sam ja posten ako kazem da sam kupio zmiju od xxxxxx pre godinu dana i sad mi je uginula jer mi je prodao bolesnu.....Na kraju krajeva procitas postove sa "druge strane" i tako oformis svoj stav po tom slucaju koji svakako mozes i da ovde objavis!

kimo
30.12.09., 19:03
Nije uopšte poenta u tome...treba da bude neki sistem reklamiranja koji nije kao sada ovde...meni koji sam za kompjuterom svaki dan po 20 puta na forumu nije problem da svaki dan stavljam "............................." ili "aktuelno" na oglas da bi iskočio prvi na stranici. Drugi problem je što se sada jedan isti oglas može updatovati samo jednom nedeljno, a to je bezveze jer se neko odluči da nešto proda i doda u tom periodu, pa usled nemogućnosti prepravke starog otvara novi oglas...ja sam za to da se ponuda nekog prodavca nalazi na jednom mestu, a ne da ima posebno oglase za sve...i mislim da je ta varijanta strane za samo svoje oglase najbolje rešenje. Tu se mogu ostavljati pohvale i kritike a i ako su loše ne treba da može da ih moderiše odgajivač, jer je to besmisleno naravno, jer će svako neke negativne stvari da briše čim vidi... Meni lično ovakav način, koji je sada aktuelan, ne smeta nešto naročito, jedino što mi je loše što ne mogu da menjam oglase koji su stariji i da dodajem kada hoću i menjam postojeće...jer npr. stoji oglas od pre ko zna koliko na prvoj strani i slike i životinje koje su odavno prodate...uglavnom, siguran sam da će Geni to da reši sve kako treba :)

StevaNS
30.12.09., 22:20
Kod zivotinje je to lako...to nisu predmeti i vrlo je lako da onaj koji cita prosudi dali je kritika na mestu ili nije! Na primer prosudi dali sam ja posten ako kazem da sam kupio zmiju od xxxxxx pre godinu dana i sad mi je uginula jer mi je prodao bolesnu.....Na kraju krajeva procitas postove sa "druge strane" i tako oformis svoj stav po tom slucaju koji svakako mozes i da ovde objavis!

Ja se ne bih slozio.. Ipak, ma koliko se prodavac opravda i mozda dokaze da nije prodao bolesnu zivotinju, ipak ovakve poruke kaljaju njegov ugled. Npr. posle nekoliko meseci, kada secanje izbledi, stav ce biti: pa, da... secam se da je bilo neke price da je taj i taj prodao bolesnu zmiju..

Sa druge strane, vec postoji mogucnost da se ulozi zalba na nekog prodavca, ali pretpostavljam da svi to rese direktno sa njim jer ne vidjam bas mnogo zalbi. Ja recimo imam par situacija, ali ne pada mi na pamet da to postujem ovde. Ako hocu, resicu to sa njim, a ako ne uspem preci cu kod drugog. Ispod casti mi je da blatim nekog ovde cak iako imam zasto.

Ja bih predlozio da se oformi sistem po kojem ce "ozbiljni" prodavci da imaju posebno mesto na forumu. Npr. u OGLASIMA poseban deo, kao za sticky teme, i neka se dozvoli njima da brisu i regulisu svoju ponudu, a dole da se postave "klasicni" mali oglasi. Redosled postavljanja neka bude bacanjem kocke :)

rassa
30.12.09., 22:27
Ja bih predlozio da se oformi sistem po kojem ce "ozbiljni" prodavci da imaju posebno mesto na forumu. Npr. u OGLASIMA poseban deo, kao za sticky teme, i neka se dozvoli njima da brisu i regulisu svoju ponudu, a dole da se postave "klasicni" mali oglasi. Redosled postavljanja neka bude bacanjem kocke


to sam i ja predlozio na prethodnoj strani

StevaNS
30.12.09., 22:31
Pardon. Procitao sam sve psotove, ali od toliko predloga mi je izgleda promaklo.. Ali eto, i meni to zvuci kao najbolje resenje. Pogotovo jer ce uvek neko ostati nezadovoljan. Onda bolje da se gleda na kupce i kako njima olaksati da dodju do onoga sto zele.
Isto tako, neka im se omoguce recimo da umesto teme stave svoj baner. Pa neka ljudi biraju i po tome a ne po tome ko je prvi..

minimall
31.12.09., 17:56
[QUOTE=Bifrost;108080]Moje misljenje je da za ovim nema potrebe... Onaj ko se opece kod nekog prodavca jednom nece uzimati sledeci put

ja se neslazem sa ovim svi treba da znaju ko je covek a ko govedo... nadam se da se niko ne oseca prozvanim:) imam losa iskustva sa ljudima ali optimista sam da ima dobrih svi nekako gledaju coveka kao smotuljak svezeg novca i to mi se nesvidja :( trebalo bi izvuci slike prevaranata i postaviti katalog na pocetnoj strani

SxOne
06.01.10., 07:30
Sa druge strane, vec postoji mogucnost da se ulozi zalba na nekog prodavca, ali pretpostavljam da svi to rese direktno sa njim jer ne vidjam bas mnogo zalbi. Ja recimo imam par situacija, ali ne pada mi na pamet da to postujem ovde. Ako hocu, resicu to sa njim, a ako ne uspem preci cu kod drugog. Ispod casti mi je da blatim nekog ovde cak iako imam zasto.

za ovo delimo mishljenje, ako me neko zezne, nacicu ga...
a ako sam piz*ica onda cu lajati okolo, ali onda i treba da me zaj*bu...


Ja bih predlozio da se oformi sistem po kojem ce "ozbiljni" prodavci da imaju posebno mesto na forumu. Npr. u OGLASIMA poseban deo, kao za sticky teme, i neka se dozvoli njima da brisu i regulisu svoju ponudu, a dole da se postave "klasicni" mali oglasi. Redosled postavljanja neka bude bacanjem kocke :)
ali za ovo se ne slazem, vec je i Zarko ranije napisao da nije ravnopravno

to nije u redu ....sto bi imali mi monopol spram nekih koji dolaze tek?
sem ako se uvede Placanje oglasa, ovo nema smisla
ono za Banere ima smisla, i to je vid reklamiranja... ok..

neshto sam bash trazio i smorio sam se dok sam pregledao sve postove
skontao sam da je najbolja i najbezbolnija varijanta
da se naprave pod forumu lupam:
>Zivotinje (ovo mozda moze i josh detaljnije, tarantule zmije, a ni ne mora)
>Hrana (opis, ziva mrtva)
>Oprema (terarijumi, nemam pojma......)
...........
za zivotinje deo, lako se pregleda kolko materijala ima,
pa ako ima lupam 3 zmije, glupo da zmije imaju pod forum, ali ako ima 10 zmija i 10 tarantula, zasluzuju po svoju kategoriju..... ako ima 10 razlicitih ponuda terarijuma, onda i terarijumi zasluzuju pod forum.....
i po tom principu sve dalje...

tako bi se izbeglo "svako po jednu temu pa sve trpaj unutra"
pa dok ja nadjem kod Kima gde mu je hrana pored milion zivotinja use*em se :))))))))) naravno imam CTRL+F ali kapirate poentu...
ako mi treba hrana idem na hranu i gledam ponude, i tako dalje....

ovo je adminu posao od 5 minuta a savrsheno funkcionishe, i maximalna preglednost !!!!!
shta mislish Geni ?

StevaNS
06.01.10., 09:55
Slazem se da bi najbolje bilo ponudu razdeliti. Ali i onda treba da se izdvoje odgajivaci.
Poenta sajta je promocija teraristike. Naravno da je najbolje promovisu odgajivaci kao Kimo, Pedja i Zare (jbt ovaj Kimo se samo eksponira...:) ) Znaci dobro je za teraristiku da oni imaju izdvojeno mesto. Jeste da se akcena stavlja na njih a da ce ostali losije prolaziti ali onaj ko hoce da najpovoljnije nabavi ljubimca on ce svakako pregledati sve oglase.

SxOne
06.01.10., 19:22
Slazem se da bi najbolje bilo ponudu razdeliti. Ali i onda treba da se izdvoje odgajivaci.
Poenta sajta je promocija teraristike. Naravno da je najbolje promovisu odgajivaci kao Kimo, Pedja i Zare (jbt ovaj Kimo se samo eksponira...:) ) Znaci dobro je za teraristiku da oni imaju izdvojeno mesto. Jeste da se akcena stavlja na njih a da ce ostali losije prolaziti ali onaj ko hoce da najpovoljnije nabavi ljubimca on ce svakako pregledati sve oglase.
za promovisanje je onda bolje sa banerima kao shto si rekao ranije !!! (preglednost), ali baneri na njihove sajtove, odnosno baneri ka sajtovima koji su vezani za teraristiku... ali to je vec do Admina ovog forumaa, jer je to reklama..

ali ako se naprave podgrupe, onda nece biti po 3 stranice u svakoj grupi, vec mnogo preglednije, i svi ce biti na prvoj strani, i onda je sve jedno da li su oni na vrhu ili nize, svako ce ga videti !!!

Geni
06.01.10., 19:27
Ova tema baš i nije postavljena da bi se skupljali predlozi kako nešto raditi... Evo i jedan primer. Ne može tehnički da se namesti da neke temu budu otovrene za editovanje u nedogled a neke ne. Ili sve ili ništa. Samim tim otpada i mogućnost da se mali oglasi koriste kao izozi za prodavce i da oni mogu da ih menjaju kako žele.

To će ići li kao blog ili kao stranica na sajtu sa komentarima ispod. Provo da se vidi šta je tehnički najizvodljivije pa onda ostalo.

SxOne
06.01.10., 20:26
@Geni
a shta je problem sa podforumima u oglasima?
izbeglo bi se "ko ima prvi post" jer bi bila jedna strana po podforumu max, jer nema materijala za dve...
i preglednost bi bila maximalna..
ovo sve za vazi ponudu, ne potraznju..

rassa
08.01.10., 21:47
http://www.tarantulas.us/forums/index.php

kod njih osim 'For Sale' i 'Wanted' postoji i 'Seller Information'
u 'Seller Information' ima i nekoliko Sticky tema