PDA

Pogledaj punu verziju : šta je oklopni gušter?



spiderboy
14.01.10., 12:57
kao što naslov kaže(pita) IGOR SD ima u ponudi oklopnog guštera,mada meni ta reč ništa ne kaže,a u ponudama ne mogu da ga pitam,bilo bi dobro neki lat.naziv????????

nenad
14.01.10., 13:03
To je armadillo lizard, neki iz roda Cordylus. Verovatno oni koje je Srba uvezao.

Geni
14.01.10., 13:07
A zašto ja imam utisak da je u pitanju neki Gerrhosaurus? ::D

plated lizard?

nenad
14.01.10., 13:10
Ja se kladim u picu i palačinku da je Cordylus ;)

Geni
14.01.10., 13:13
Dogovoreno ;)

ganjachica zmajeva
14.01.10., 14:11
Otkud Cordylus u Srbiji? Pogotovo armadillo.

spiderboy
14.01.10., 15:41
vidim nisam jedini ko je u nedoumici,i ja sam mislio prvo da je Gerrhosaurus u pitanju ali sa ovim narodnim imenima nikad nisi siguran :D
postoji latinski naziv zašto se ne koristi nije mi jasno ali čekamo da se oglasi IGOR SD

kimo
14.01.10., 15:44
Cordylus tripodosternum je Serba uvezao, ja imam jedan par koji sam uzeo sa drugom i koji smo tretirali raznim preparatima i "lečili" tako da se nadamo da će biti ok i uz malo sreće da ćemo ih spariti na proleće...

Oklopnih guštera ima milion, može biti i Gerrhosaurus i Cordylus a i dosta drugih vrste može se nazvati tako, a sigurno je neki od ta dva...

nenad
14.01.10., 15:47
Otkud Cordylus u Srbiji? Pogotovo armadillo.

Pažljivo pročitati moj post u kom kažem da ih je Srba uvezao. ;) Kad kažem Srba mislim na Srbu Vukašinovića, koji godinama pokušava da napravi bum uvozeći životinje iz prirode, koje ljude uglavnom ne zanimaju. U sv. slučaju, WC Cordylusi i Gerrhosaurusi su se pokazali kao vrste koje dobro podnose zarobljeništvo, za razliku od mnogih drugih. Ali, ne podržavam izlovljavanje ovih životinja (niti bilo kojih drugih), posebno ne Cordylusa, jer su na CITESu.

ganjachica zmajeva
14.01.10., 15:54
Zato i pitam jer su zabranjeni. Obožavam ih i htela sam da ih nabavim, ali CITES ....
Grrr .. u nedoumici sam velikoj.

nenad
14.01.10., 15:57
Životinje sa CITESa mogu normalno da se nabavljaju ako imaš papire za njih. Čak iako su iz prirode. Ukoliko baš nisu CITES A, mogu da se izlovljavaju, jer svaka zemlja koja poseduje takve životinje, obično ima kvotu koju može da ispuni. Određeni broj primeraka koji može da se izlovi i proda nemilosrdnim teraristima. Iako je zakonom dozvoljeno, mislim da je to ogromna glupost i da je često zloupotrebljavana.

ganjachica zmajeva
14.01.10., 16:19
Zvala sam lika, ipak je u pitanju Gerrhosaurus. Meni se sviđaja Cordylus, tako da mislim da ga neću uzimati.
Nenade, potpuno se slažem sa tobom, ali kad smo već kod toga je l' zna iko da li oklopljeni gušteri (preciznije Cordylus cataphractus) mogu da se nabave na ... neki normalan način, ako ne na legalan?

acak
14.01.10., 16:33
Cao, da li bi mogao da mi das neki info za te gustere... iskreno prvi put cujem za njih... hteo bih bar da vidim kako ti gusteri izgledaju...
Pozz
Aca.
to su ti sudanski oklopni gusteri.gerosaurusi

i ja sam ga pitao juce.... bas me zanimalo...
pomislio sam da je to mozda nesto ovako: http://n1.cdn.spikedhumor.com/1/669000/166934_armoredlizard_1.jpg
i reko Vau!.... medjutim... :(

jel ima kod nas da se nadje ovakav sa slike? i jel zna neko mozda cenu?

ps. nego ko je spomenuo hranu neku? :)

lesa
14.01.10., 16:38
i na kraju kako izgleda olopni guster?da li moze da baci neko neku fotku?

nenad
14.01.10., 16:44
Ok, Geni, dobio si opkladu :D
A slike... http://images.google.com/images?hl=en&client=opera&rls=en&hs=aOS&resnum=0&q=gerrhosaurus&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

IGOR SD
14.01.10., 23:02
gerrhosaurus flavigularis.izvinjavam se sto Vam nisam napisao i latinski naziv,zurio sam sinoc i nisam se ni setio.a i ovako sta bi Vi danas radili da niste oko ovoga vodili razgovor.salim se.pozdrav svima:D

Flavy
15.01.10., 00:04
E da,pa to je moj Flavy :)Sudanski oklopnik....aka...Gerrhosaurus flavigularis...divan gushter :)

IGOR SD
17.01.10., 23:09
greskom sam upisao gerrhosaurus flavigularis.to je gerrhosaurus major