PDA

Pogledaj punu verziju : Africka kucna zmija- razmnozene



Pedja
18.01.10., 18:06
Africka kucna zmija , Lamprophis fuliginosus.

Pre 2 meseca je zenka polozila jaja


http://img696.imageshack.us/img696/9972/20040127ng0045.jpg


a danas su se izlegli mladi


http://img46.imageshack.us/img46/2779/20040127ng0055.jpg

http://img215.imageshack.us/img215/425/20040127ng0061.jpg

NecrovoX
18.01.10., 18:28
Blacker then the blackest black times infinity! :)

BULL7
18.01.10., 18:55
Čestitam :icon_cheers:

SxOne
18.01.10., 19:37
uh uh uh kako mocno izgleda, crna sa plavim huh..........

boky
18.01.10., 19:53
Čestitam!!!

BULL7
18.01.10., 20:51
Pedja ako imas vremena i volje, zamolio bih te da napises nesto o ovoj vrsti jer nisam nasao nista konkretno po forumu. Znam da je dobra za pocetnike i neotrovna.
Hvala :)

Chobi
18.01.10., 20:54
Ali ujeda otkida :)
Salim se. Mnogo su lepe...

Cestitam Pedjo!

gordond
18.01.10., 21:43
Hteo sam da kupim jednu ovakvu pre godinu dana, ali sam se ipak bio odlucio za getulu. Taj odsjaj koji ima je prosto neverovatan.
Srecno;)

Pedja
18.01.10., 22:40
Hvala svima :D,

Ajd nesto ukratko, mala vrsta zmija koja retko kada prelazi 1 metar duzine i to uglavnom zenke, dok su muzjaci 70-80 cm.Moj muzjak je poprilicno kraci i minimum duplo tanji od zenke iako su isto godiste.Zbog svoje velicine su zgodne za cuvanje jer im ne treba veliki prostor, ja zenku cuvam u terarijumu 30*22cm osnove, a muzjaka u vecem cricket kiperu.
Dok su male grickaju ko lude, ali se ujed bukvalno i ne oseti. Redovnim drzanjem po rukama agresivnost skroz prestaje i bude ista ko i kukuruzni smuk.
Ne idu u hibernaciju jer je u pitanju vrsta iz Afrike koja je aktivna tokom cele godine.Temperatura 26-30C.Nocu moze do 20C.
Ono sto se meni , pored fenomenalnog plavog odsjaja,svidja je to sto imaju malo krupniju glavu i mogu poprilicno da zinu kada gutaju plen.
Pored ove varijante ima jos podvrsta lamprophisa razlicitih boja a meni je licno ova najlepsa.

A da, za pocetnike je super jer obicno jedu kao lude i nemaju nikakve specijalne potrebe sto se tice cuvanja.


Hteo sam da kupim jednu ovakvu pre godinu dana, ali sam se ipak bio odlucio za getulu. Taj odsjaj koji ima je prosto neverovatan.
Srecno


Evo taman sada mozes da nabavis jednu...:) duplo su jeftinije nego prosle godine.

indijanac
19.01.10., 00:25
svaka cast pedja :)....

marko_pa
19.01.10., 01:04
Da li mogu da saznam cenu ako nije tajna?

gagi
19.01.10., 01:15
E ovo je za svaku pohvalu,bravo Peđa.

Fily
19.01.10., 15:52
Super su :) Čuo sam da su dosta brutalne kada se hrane,da se čuje kako kosti mišu krckaju :D

IV@N
19.01.10., 16:07
bas super zmijica,ne treba mnogo mesta...
svaka cast super su,bravo.....bas im je lepa ova plava kad se presijava :)
a koja je najveca velicina koja je optimalna zmijici da se ne bi osecala nesigurno?

sorry za off :/

spiderboy
19.01.10., 17:47
Super su :) Čuo sam da su dosta brutalne kada se hrane,da se čuje kako kosti mišu krckaju :D

haha ovo je malo preterano,jeste da nema problema sa njihovim hranjenjem,ali ništa neobično,a kamoli da krckaju kosti hehe :D:D:D

Pedja
19.01.10., 23:21
Hvala jos jednom :)


koja je najveca velicina koja je optimalna zmijici da se ne bi osecala nesigurno?



Pretpostavljam za terarijum? Nece se ona osecati nesigurno ni u manjem ni u vecem terarijumu.

Spiderboy, krckaju,krckaju,samo nisi dobro slusao;):D:D

uki
20.01.10., 00:02
Cao svima nov sam na forumu, ali ovo sam morao da pohvalim Prelepa zmija.:D

spiderboy
20.01.10., 08:33
e ### mora da odem kod lekara slabo čujem :D
a mogu da progutaju prilično velik plen,evo fotke sa blicom,pogledajte presijavanje http://img02.imagefra.me/img/img02/2/1/20/spiderboy/f_grqdvnygm_5b51982.jpg

SxOne
20.01.10., 11:47
wow sa blicem izgleda ne stvarno :) strava

e mozda jedno preglupo pitanje, ali malo znam o zmijama,
koliko zive ove zmije (a i inace zmije koje su kod nas dostupne, neki prosek muzjaci / zenke)

Dusan1992
20.01.10., 12:20
Spiderboy, svaka cast za sliku, ja jos nisam naucio da radim na Photoshop-u :D:D;).

Extra zmije Pedja

spiderboy
20.01.10., 14:12
@sxone
životni vek im je negde oko 15 god.u proseku
@dušane
slika nije videla fotoshop,ovako se presijava sama životinja,naravno blic je dodao svoje ali se oni i bez blica presijavaju

Dusan1992
20.01.10., 15:43
Izvini onda, stvarno je, nestvarno.:)

Nemanja
20.01.10., 16:26
neki prosek muzjaci / zenke

Vidi se da su te interesovale samo tarantule.

Mnogo su lepse uzivo, na prirodnom svetlu. Ovako sa blicem izgleda kao igracka, barem meni.
Sve cestitke Pedja!
Zaludjen sam njima, jedva cekam da projedu... :D

spiderboy
20.01.10., 17:40
Izvini onda, stvarno je, nestvarno.:)

ma nema frke,taj njihov sjaj je i mene uhvatio,to jest napalio sam se kad sam video i morao sam da imam,evo jedne bez blica na suncu dok ga je bilo,samo se stalno migolji pa teško da se uhvati kako treba http://img38.imagefra.me/img/img38/2/1/20/spiderboy/f_smghcqd4m_2b62ada.jpg


e skroz zaboravih,Pedja čestitam na prinovama :D

nenad
20.01.10., 17:46
Ne samo sjaj, ima prelepu glavu. Posebno oči. Super zmija, baš preporučujem.

Miluttin
20.01.10., 23:11
Otišao sam kod Pedje dok su bile stare jedan dan, te moram da priznam da su me ove glistice oduševile!!! Nikad manju zmiju u životu nisam video. Jedna je probala da me "pošteno izujeda", jedva sam osetio, a mislim da se malo postidela :)

SxOne
21.01.10., 05:43
@sxone
životni vek im je negde oko 15 god.u proseku

super hvala, dobro je da dugo zive !


Vidi se da su te interesovale samo tarantule.
hehe pa jeste (dodaj i shkorpije ;))
ali kad si me vec citirao nisi odgovorio na citat :)
dakle muzjaci / zenke, prosecni zivorni vek ?
ok naci zenke 15ak god, muzjaci ? ko i tarantule 3,4,5 god ili kako ?


Zmija je prelepa, strava share...

spiderboy
21.01.10., 09:08
kod zmija nema neke razlike u životnom veku mužjaka i ženke,nije kao kod tarantula

nenad
21.01.10., 13:54
dakle muzjaci / zenke, prosecni zivorni vek ?
ok naci zenke 15ak god, muzjaci ? ko i tarantule 3,4,5 god ili kako ?


Haha, au, bre imenjače, pa ti misliš ako je tako kod tarantula, da je i kod svih ostalih životinja? :D Ljudi obično kod svih životinja pokušavaju da nađu osobine sisara, a ti si otišao i korak dalje :D

Igor Velevski
21.01.10., 14:43
Malo je van teme....ali mozda covek nije tako daleko od istine, i ljudi su slicni tarantulama, u proseku zivotni vek zena je duzi od muskarca :)

juka83
21.01.10., 16:04
Malo je van teme....ali mozda covek nije tako daleko od istine, i ljudi su slicni tarantulama, u proseku zivotni vek zena je duzi od muskarca :)

Zato sto one posjecaju na CRNE UDOVICE :D , kako god zmije su prekrasne, i ovaj perla efekat je cini jos privlacnijom!!!

SxOne
21.01.10., 19:24
ahahha Imenajce, ma pitao sam jer mi niko nije odgovorio da li postoji razlika, pa sam pitao opet.... glupo shto sam uporedio sa tarantulilim godinama (3,4,5) ali pitanje je razlika...
jer i na temi pishe da su muzjaci zmije manji od zenki, pa sam zato uporedio sa T....

@Igor Velevski
hehe hvala na podrshci ;););)

Igor Velevski
21.01.10., 19:52
:) zaboravio sam najbitnije, zmije su prelepe...i meni je u planu da uzmem africku kucnu. Pedja cestitke!

StefanovaPomajka
22.01.10., 13:03
Zato sto one podsjecaju na CRNE UDOVICE... :D

Hahahaha, jeste! Samo da znate, da nisam gadljiva davno bih pojela svog muž(jak)a!

markozmaj
22.01.10., 15:28
Mnogo lepe zmijulje dajte jos slika!

jovanica
28.01.10., 19:25
zmije su prelepe zaista!!!

Nemanja
29.01.10., 13:45
Moram da kazem da su ispunile moja ocekivanja. Imam ih citava 2 dana i ne mogu da opisem koliko sam odusevljen.
Hvala Pedja.

nenad
30.01.10., 12:58
I ti si počeo da čuvaš zmije? Super, i mogu ti reći da si uzeo odličnu vrstu. Sve najbolje!

Nemanja
30.01.10., 20:37
Ma ja jurim fuliginosuse jos od prosle godine. Ne bas da ih jurim, ali cekao sam bas dugo ovu priliku. Hvala na lepim zeljama!
Nije bas da sam poceo da cuvam zmije, poceo sam sa glistama za koje se nadam da ce izrasti dovoljno da mogu da ih nazovem zmijama. :D Uzeh dve, jednu za MarkaZmaja i izgleda da ce on ostati bez svoje... :D

EDIT: Pardon, jos od predprosle godine... :D

Pedja
01.02.10., 21:56
Bice i za MarkaZmaja posto imam jos 1 leglo (5 jaja) u inkubatoru koje treba da se izleze sredinom marta;)

Nemanja
16.02.10., 16:10
Moram da okacim ove dve slike, ova moja zmija me odusevljava. :D

http://i732.photobucket.com/albums/ww328/NemanjaNikolic/Slike%20zivotinja/DSCN4596.jpg

Jeste da je slika losa, ali se vidi ono sto treba... Samo pogledajte kako se onaj deo koji je malo bolje fokusiran presijava.
http://i732.photobucket.com/albums/ww328/NemanjaNikolic/Slike%20zivotinja/DSCN4615.jpg

Mala je sa neverovatnim entuzijazmom pokusavala da se oseca sigurno. Stvarno nisam mogao da verujem da nesto tako malo ima toliko snage... :D
Malo me je zezala sto se tice hranjenja, sto zbog nove okoline, sto zbog mog neiskustva, ali sad krka kao luda.

markozmaj
16.02.10., 20:00
ce da okacim malo kasnije i ja sliku, samo da matorci ne budu u prizemlju hahahahha ::D

http://i730.photobucket.com/albums/ww308/sheemcity/DSCF5777.jpg

http://i730.photobucket.com/albums/ww308/sheemcity/DSCF5773.jpg

NecrovoX
16.02.10., 22:44
U je,tek se naspram ovog cepa vidi kolicna je! Ali dopada mi se sto je tako crna i ima taj lep sjaj...

jigsaw
16.02.10., 23:01
al je mala kraljica :D svaka cast! :)

twilight
16.02.10., 23:18
Kolko to cudo raste ? :)Z

markozmaj
16.02.10., 23:27
80ak cm mozda malo vise zenke

nenad
17.02.10., 00:31
Budu ženke i preko 1m.

StefanovaPomajka
17.02.10., 11:26
Malo me je zezala sto se tice hranjenja, sto zbog nove okoline, sto zbog mog neiskustva, ali sad krka kao luda.

E mene moja jos uvek zeza. Nece pa nece! Lepo joj odledim, ugrejem, izvedem kan-kan ples sa onim misem ispred njene njuskice, a ona nezainteresovana... Onda sam rasecala misu glavicu radi jaceg mirisa, ostavljala ga da prenoce zajedno. Nista! I to se nije radilo samo o jednom istom misu, nego sam joj svaki put odledila novog... Jedino jos da pocnem da je kljukam, ali se plasim da je ne povredim tako malecnu.

Trazila sam po forumu gde sam procitala jos ranije kako se uhvati zmija da bi joj se strpala hrana u usta ''na silu'', ali nisam mogla da nadjem. Ako se neko seca, neka mi da link, ili ponovo napise ukratko, molim vas.

gagi
17.02.10., 12:07
Probaj sa živim mišićem tako što ga staviš u kartonsku kutiju sa zmijom.Ostaviš tako sat-dva,kod mene je uspevalo.Što se tiče prisilnog hranjenja to se radi na sledeći način: ako si dešnjak zmiju uhvatiš lagano levom rukom palcem i kažiprstom iza glave,desnom rukom uzmeš mrtvog miša za glavu uz pomoć pincete,vrhom njuške miša razdvajaš čeljust zmije da bi ubacila celog miša lagano da je ne povrediš,zatim ostaviš pincetu i desnom rukom masiraš telo zmije sa donje strane koja lagano potiskuje progutani plen što dublje.

nenad
17.02.10., 12:34
Ja to radim drugačije. Uzmem parče tankog kartona, kao što je onaj na kutijicama od lekova, i time joj otvorim usta. Karton je jako tanak, a dovoljno čvrst, i ne može da je povredi. Onda ostavim karton da joj stoji u ustima, primaknem miša pa ga naslonim na karton, i samo pritisnem na dole i tako se lako otvore usta. Kad je progutala glavu, izvučem karton.
E, sad, desi se da zmija tako počne odmah sama da guta, ako ne guta sama, onda koristim štapić za uši, samo prethodno skinem vatu, i njim polako guram miša unutra. Jednom kad je ceo miš ušao, zmija će ga sigurno progutati, bez potrebe da joj masiram telo.

StefanovaPomajka
17.02.10., 14:24
Zahvaljujem.
Probacu da je kljukam. Radi malecnosti zmije koristiću karton, nekako mi to deluje benignije, nego da je masiram, samo vrat da joj polomim! A ne bih na žive miševe da je navikavam, pa posle da opet bude problema kad joj ponudim mrtvog...

Nemanja
17.02.10., 19:17
I kod mene je doslo skoro do kljukanja. Uspeo sam tako sto sam prestao da se trudim. Prvo sam se mlatio, radio sve sto si i ti radila i na kraju je upalilo to da samo otvorim kutije, ubacim miseve, zatvorim i ostavim tako. I Markova i moja zmija su tako projele.

StefanovaPomajka
26.02.10., 13:03
E sad već ne znam šta više da radim? Kljukanje nije uspelo jer nije htela da guta, a ja nisam htela da budem grublja nego što sam već bila, da je ne udavim. Uspevala sam da joj otvorim usta kartončićem, ali nisam uspevala da joj uguram miša, a i jako se otimala. Onda sam pomislila da joj je miš možda prevelik, pa sam dotičnog prepolovila uzduž, ali sam odstranila rebarca da je ne ogrebui i ostavila tako sve skupa sa zmijom u kutijici preko noći, i nije ni pipnula! I stvarno ne znam šta da joj radim više...

nenad
26.02.10., 14:25
Da probaš ponovo da je kljukaš manjim pinkijem. Uzmi tek rođenog pinkija, i nakljukaj je. Bolje i da rizikuješ da je povrediš tako, nego da je ostaviš da ugine od gladi. Meni se nikad nije desilo da povredim zmiju kljukanjem, samo malo paziš ;) Moraš da je nateraš da zagrize glavu pinkiju, a onda možeš da ga guraš štapićem.

StefanovaPomajka
26.02.10., 21:07
Nije islo nikako sa celim pinkijem, pa sam ga iskasapila na trecine, uzela najmeksu trecinu, onu bez glave i rebara... I ne znam ko se vise namucio, ona ili ja, ali nekako sam joj ugurala stapicem dotle da ne moze da ispljune. Zagrizla je i sad mi se cini da upravo guta. Ostavila sam je tako na komodi, pokrivenu nekim kartonskim poklopcem, na miru u mraku, pa cu je proveriti za petnaestak minuta. Umorila sam je posteno, a jako se otimala i pljuvala bezbroj puta, ali mislim da je nisam povredila. Anoreksicarka jedna!

... Jos uvek nije progutala, cak mislim da pokusava da pljune! Sta da radim ako pljune ponovo? U medjuvremenu je to vec uradila, pa sam ponovo pokusala... Mnogo je tvrdoglava! Vratila sam je u njenu kutijicu i stavila na toplo mesto. Ne znam da li ce ovo da uspe... Ako ispljune ponovo, sta da radim dalje? Da je ostavim gladnu, ne vidim neki smisao. Ima citav mesec da je jela poslednji put, a ugnjavicu je na smrt ovako... Kosmar!

... Jeeeee! Pa je li moguce!? Progutala je!? U kutijici je ona, deluje sasvim zdravo i citavo, a zalogaja nigde na vidiku! Reklo bi se da je progutala, samo ne mogu da verujem sopstvenim ocima, posle toliko muke!

Kad da nastavim tretman? Da je ostavim koji dan na miru, ili odmah sutra da je tovim dalje?

D@nijel
26.02.10., 21:21
Pratio sam desavanje i dobro je sto se sve zavrsilo kako treba.Ostavi je jedno dva tri dana da se smiri i svari hranu.

nenad
27.02.10., 01:00
Ne, ostavi je nedelju dana. Ako nije tako dugo jela, nemoj da je hraniš stalno, posebno ne dan za danom. Na forumu smo dosta puta napisali da se zmije ne uznemiravaju bar dva dana posle hranjenja. Ne preporučujem ti da je kljukaš češće od jednom nedeljno, previše je to stresa za nju.

D@nijel
27.02.10., 02:39
Nisam ni mislio da je odmah hrani.Napisah da je ostavi dva tri dana da se smiri.Ne mora posle odmah da proba sa kljukanjem,neka ubaci parce pinkija da vidi samo kako ce da se ponasa.Mada ipak ti bolje znas;)

nenad
27.02.10., 02:57
Nisam ni mislio da je odmah hrani.Napisah da je ostavi dva tri dana da se smiri.Ne mora posle odmah da proba sa kljukanjem,neka ubaci parce pinkija da vidi samo kako ce da se ponasa.Mada ipak ti bolje znas;)


Nisam ni mislio da si ti to mislio, nego je Pomajka pitala da li da je hrani odmah sutradan, pa sam njoj odgovorio ;)

Pedja
27.02.10., 23:05
Nemoj da kljukas zmiju to je dosta stresno za nju i koristi se u krajnjoj nuzdi. Bolje hrani zivim misevima dok malo ne odraste i ojaca, pa onda pokusaj da je naviknes na mrtvo.

nenad
28.02.10., 02:41
Ako zmija hoće da jede živ plen, ne treba je nikako kljukati mrtvim plenom. Ali, ako neće da jede ni živ plen, a prođe par meseci, onda je svakako treba kljukati. Bolje to, nego da ugine.

StefanovaPomajka
28.02.10., 21:43
Nemam uslove da je hranim zivim plenom, jer cu se poroditi za koji dan i necu moci da idem u nabavku neko vreme, nego moram imati zalihe u zamrzivacu. Sacekacu sedmicu dana, kako Nenad kaze, pa cu ponovo da pokusam prvo da joj ponudim da pojede samostalno, a ako nece...

Hvala svima na savetima!

nenad
28.02.10., 22:20
Nije stvar u tome da li imaš uslova ili nemaš. Zmija koja hoće da jede samo živ plen, je potpuno ok, i nema potrebe za kljukanjem. U tom slučaju, kljukanje uopšte nije dobra stvar. Zmija se kljuka samo u slučaju da neće da jede ni živ plen. Ako tvoja hoće da jede živ plen, onda nema problem sa hranjenjem, i mislim da nije dobro da je kljukaš. Zar ne možeš da joj obezbediš jednom nedeljno živog pinkija? Makar prvi put, pa onda da pribegneš nekim drugim tehnikama.

StefanovaPomajka
01.03.10., 11:02
Mogu makar za prvi put, kako kazes. Ove sedmice bih svakako nabavljala, pa cu te poslusati, ponudicu zivog, ali u steku svakako moram imati zamrznute... Da ne objasnjavam sad sta znaci biti porodilja!

nenad
01.03.10., 14:39
Aha, to je u pitanju? Onda ok, obzirom na to da je velika većina terarista u Srbiji muškog roda, po difoltu kapiram da niko nije trudan :D

markozmaj
13.03.10., 12:53
Zmija mi je sinoc konacno jela, prvi put otkad sam je uzeo. ::D

markozmaj
13.03.10., 18:24
http://i44.tinypic.com/33bpq86.jpg

gordond
14.03.10., 13:23
Nadam se da ovo nije tvoja ruka:D

markozmaj
14.03.10., 14:05
hahahahaha ::D

nesha_zlocko
14.03.10., 16:23
Prelepe su breJ !!!
Ocem i ja jednu :icon_cheers:

nesha_zlocko
23.06.10., 20:39
http://www.dodaj.rs/f/2A/hF/43VhDFvi/zmija.jpg

http://www.dodaj.rs/f/m/zY/1bQaGyTM/zmija1.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1I/O8/2ovclWbE/zmija2.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2h/SE/3PpovlGP/zmija3.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1D/gk/4rAlv95T/zmija4.jpg


malu sam uzeo od Pedje i super je !!!
na slikama su joj oci plave jer je bila u fazi pre presvacenja.
Prelepa je, ne pravi problem oko uzimanja u ruke, veoma zivahna i jede kao luda :)

spiderboy
23.06.10., 22:29
i nokti su ti super :)Z

nesha_zlocko
23.06.10., 22:33
trudim se :D
ranije sam ih lakirao crveno, ali izgleda da joj se ne dopada, pa sam morao da primenim drugaciju tehniku ukrasavanja istih...:club:
ja sam fotografisao, a drugarica drzala, jer verovatno izgleda lepse tako nego da su moje ruke na slici, elem, jako je tesko fotografisati jer je zmijica jako aktivna i svakog trena je u pokretu, pa je tesko fokusirti....

StefanovaPomajka
17.10.10., 17:36
Moja zmijica je, kao što sam pisala, imala u početku problema da se navikne na mrtav plen, ali to smo prevazišli. Lepo jede, ne preskače obroke. :) A do sada se uredno i presvlačila. Nisam beležila datume presvlačenja, pa ne kažem uredno u smislu nekih ujednačenih vremenski intervala, nego je svaki put odbacila staru kožu u jednom komadu, bez problema. Svaki put, osim sada! Sada je bilo čupavo. Mislim da se to dogodilo zbog promena u temperaturi u mom stanu poslednjih desetak dana. Čas su radijatori radili, čas nisu..., a ona je baš bila pred presvlačenje, videlo se po očima koje su bile poplavele. Elem, delovala je sve vreme da se muči, da nije najbolje pokretna, da joj nešto smeta... Inače je jako aktivna po svojoj kutiji. Međutim ovih dana je slabo mrdala i izgledala je veoma loše. Onda sam je počela stavljati na radijator kada je topao, dodala joj vlage u njenu mikroklimu u kutiji, ali ništa od presvlačenja danima... E, onda sam se konačno trgla jutros da učinim nešto konkretnije. Izvadila sam je iz kutije, oprala kutiju od treseta i sipala plitko tople vode. Ostavila sam je tako u vodi na radijatoru, koji nije bio previše topao, nego čini mi se, taman koliko bi njoj bilo potrebno. I koža je spala za pola sata! Ostao je samo jedan deo od nekih 7mm na glavi, pa sam se čak usudila da joj ga nežno skinem ja, navlaženim štapićem sa vaticom. I nije se bunila, skliznulo je nekako i to parče. Dobro je prošlo sve na kraju. Sada bih još da pitam, a to bi Peđa možda najbolje znao da kaže, jer je zmija iz njegovog legla, koliko bi trebala da je ona narasla za svo ovo vreme kod mene? Meni se nekako čini da nije ni milimetar. Ako sam dobro zapamtila, potrebno im je oko 2 godine da dostignu veličinu prosečnu za svoju vrstu, a videla sam odrasle primerke, pa znam šta da očekujem. Znam da zmijama mi možemo određivati brzinu metabolizma, a mislim da je ova moja bila u nekim optimalnim uslovima što se temperature tiče, jede po pinkija sedmično, pa mi prosto neverovatno da ovim tempom dostigne recimo 80tak cm u sledećih godinu i po?

Pedja
18.10.10., 21:37
Koliko je sada dugacka?
Trebalo bi da je narasla dovoljno da od skoro pocne da jede bebe miseva koji su poceli da dobijaju dlaku, plen mora postepeno da se povecava da bi zmija rasla i napredovala, ili da joj se daju po 2 bebe. Probaj sledeci put kada je budes hranila da joj das 2 kom. pa ako pojede glatko idemo na malo vece bebe.
Ima jos jedna stvar, kada gledas svoju zmiju svaki dan nemas utisak kolko je narasla, ako imas vremena svrati do mene imam trenutno beba africkih pa mozes da uporedis.

StefanovaPomajka
19.10.10., 11:50
Nemam ideju koliko bi mogla da ima cm sad!? Nisam ni pokušavala da je izmerim. A to za davanje većeg plena sam previdela u potpunosti. Ok, daću joj dva pinkija za naredno hranjenje, pa ako pojede oba, znam šta mi je činiti. :) A da stignem do tebe da vidim zmijuge, nema teoretske šanse zbog ove moje dečurlije!
Hvala :)

patak
13.02.11., 19:16
Pre svega zelim sve da vas pozdravim jer sam nov na forumu i ovo mi je prvi post! :D
Evo, ima vec dve-tri nedelje kako pratim ovaj forum, a poceo sam tako jer sam pre dve-tri nedelje prvi put dodirnuo zmiju u zoo vrtu i odusevio sam se i bila je to ljubav na prvi dodir. :D
I naravno, posto sam se nalozio na zmije, poceo sam da razmisljam da uzmem jednu. Evo na primer, ova africka zmija mi je prelepa, ali sam citao ovde na forumu i nema bas puno teksta o njoj, na zalost. :S
Zanima me koliki terarijum treba za nju, kakva podloga treba, da li se penje pa da li joj treba grana, koje temperature i vlaznost (ovo vec ima napisano, ali nema veze), na koliko dana se hrani, da li moze da se zna dok je jos mala da li je muzjak ili zenka i da li se razlikuju jos po necemu osim po velicini (karakter, agresivnost i to), da li su aktivne i u toku dana posto sam procitao da su nocne zmije, kakva je najbolje oprema za terarijum za ovu zmiju, koja je cena od prilike ako nije tajna i tako... :)
hvala vam u napred na odgovorima i voleo bih da postavite jos slika od ove vrste ;)

Bojana
13.02.11., 19:46
Dobro došao,
Ja baš nemam mnogo iskustva sa ovom zmijom ali ti mogu napisati ono osnovno. Terarijum ti treba adekvatan veličini zmije, ako uzmeš baš malu trebaš je držati u malom teru npr. 30*25*25 (u tolikom je bila moja), kada poraste premestiš je u veći od prilike 60*40*40. Podloga kokosov treset, možeš da staviš granu radi estetike tera, a možda će se i penjati. Tempretatura na jednoj strani tera oko 26, na suprotnoj oko 30, vlažnost, pa prskaj joj ter svakih par dana to bi trebalo da bude dovoljno, i uvek da ima posudu sa svežom vodom u hladnijem delu tera. Male hraniš svakih 4-5 dana a odraslu jednom u 7-10 dana miševima adekvatne veličine. Pol može da se sazna dok je još mala, ne razlikuju se po temperamentu. Moja je bila aktivna i u toku dana. Oprema: ter, podloga, grejač (kabl ili folija), posuda s vodom i dva šteka adekvatna veličini zmije (da može cela da stane u njega i da oseća zidove oko sebe) jedno na hladnoj, a drugo na toploj strani tera. Ostalo zavisi od tebe kako ćeš da urediš. Za cenu pitaj na PP nekog od odgaivača, pogledaj ko ima u ponudi..
Veoma lepa zmija, ima prelepe oči.
Dobro se obavesti, pripremi sve pa tek onda uzmi životinju.

Pozdrav!

patak
14.02.11., 02:37
hvala na dobrodoslici i hvala na svim informacijama! :)
naravno, prvo hocu sto vise da saznam pa tek onda dolazi na red sve ostalo.
e sad sto me jos interesuje za ovu vrstu... da li je agresivna? jer kada sam bio na jednom mestu gde imaju i zmije, covek mi je rekao da je ova malo kao za'ebana za pocetak jer je dosta agresivna. e sad koliko je to tacno ja vas pitam? :)
i da li je mirna u ruci ili hoce da pobegne? na primer, ako hocu da gledam tv, da li mogu da je stavim u krilo bez problema ili stalno treba da se cimam i da je hvatam? :)

pozdrav!

Soulfly
14.02.11., 03:44
Dok su mladje cenim da su malo aktivnije i "nervoznije" u smislu da hoce da se izmigolje iz ruke. Po profesionalnom misljenju jednog od uspesnijih odgajicava u Americi, africka kucna zmija je dovedena na peto mesto najmirnijih zmija ;)
Tako da ne moras da brines o tome, odlicne su za pocetnike.

http://www.youtube.com/user/SnakeBytesTV#p/u/4/QiEa9TIFdk8

spiderboy
14.02.11., 07:57
afričke kućne zmije su po naravi veoma mirne zmije,nisu uopšte agresivni,ne znam ko ti je rekao da su za..ebani za početak jer upravo su afričke kućne idealne da se upoznaš sa zmijama,naravno izuzeci uvek postoje,u zavisnosti od jedinke

Bojana
14.02.11., 14:08
Ne verujem da ćeš moći da gledaš film dok ti se zmija nalazi u krilu. Neće ona stajati kao pas da se mazi uvek će pokušati da se izmigolji. Moje je mišljenje da kada se uzme zmija u ruke se ne radi ništa drugo. I nije preporučljivo držati zmiju dugo u rukama jer može da se pregreje od toplote ljudskog tela.

nightwolf
14.02.11., 16:21
I nije preporučljivo držati zmiju dugo u rukama jer može da se pregreje od toplote ljudskog tela.

a?:confused2: mora da se salis?!:)

patak
14.02.11., 16:51
hvala svima na odgovorima, svaki savet je dobrodosao! :)

Bojana
14.02.11., 17:09
a?:confused2: mora da se salis?!:)

Ne šalim se, temperatura u teru treba da bude do 30 stepeni, a temperatura čovekovog tela je 37 stepeni, izvedi računicu da li joj odgovara ta temperatura :) Neću da tvrdim da je ovo istina, to je moje zapažanje, a i pročitala sam na nekoliko mesta, čak i ovde na forumu (davno nemam pojma gde), i mislila sam konkretno na ovu vrstu zmija kao i na ostale manje zmije koje ti cele stanu u ruke, ne verujem da bi mogao bou da pregreješ držeći je :)

Igor Velevski
14.02.11., 17:48
Ne šalim se, temperatura u teru treba da bude do 30 stepeni, a temperatura čovekovog tela je 37 stepeni, izvedi računicu da li joj odgovara ta temperatura :) Neću da tvrdim da je ovo istina, to je moje zapažanje, a i pročitala sam na nekoliko mesta, čak i ovde na forumu (davno nemam pojma gde), i mislila sam konkretno na ovu vrstu zmija kao i na ostale manje zmije koje ti cele stanu u ruke, ne verujem da bi mogao bou da pregreješ držeći je :)

Interesantno razmisljanje....ali mora da znas da temperatura od 36.5 stepeni ljudskog tela nikada nije na krajnicima, rukama i nogama, a posebno rukama, ako mi ne verujes proveri i videces. Na razlicita mesta, ljudska temperatura je jako razlicita, tako na primer ako se meri temperatura na primer u zenski polni organ onda je jos veza od 37, cak i za ceo stepen. Pregrejavanje zmije nikako ne moze da dodje ako se drzi u rukama, jer i da je dodirno mesto cak i 36.6 stepeni (a ruke su jos hladnije, veruj mi), sva okolna temperatura je sobna (22-24-25), tako da bas to hladjenje ne dopusta da zmija bude pregrejana!

Bojana
14.02.11., 18:09
Ok, moja greška. Hvala Igore na informacijama, sad me je malo stid što širim dezinformacije :) Nadam se da mi opraštate što sam laički donosila zaključke, ipak sam je daleko od biologa (sociolog) ;)

Soulfly
14.02.11., 18:23
Jesu ruke hladnije od ostatka organizma ali kad god dodirnete zmiju ona vam deluje hladno, tako da cete joj u svakom slucaju podici temperaturu tela, a i postaju primetno nervozne sto se duze drze po rukama tako da bih ja podrzao ovu teoriju. Takodje postoji i faktor mase zmije gde ce se manja zmija pre zagrejati nego veca.

Igor Velevski
14.02.11., 20:12
Jesu ruke hladnije od ostatka organizma ali kad god dodirnete zmiju ona vam deluje hladno, tako da cete joj u svakom slucaju podici temperaturu tela, a i postaju primetno nervozne sto se duze drze po rukama tako da bih ja podrzao ovu teoriju. Takodje postoji i faktor mase zmije gde ce se manja zmija pre zagrejati nego veca.

To niko ne negira da su zmije hladnije, naravo to je zato sto njena temperatura zavisi iskljucivo od temperatura okoline u kojoj se nalazi, isto kao i ribe! Ovde je bilo reci dali zmija moze da se pregreje kad je u rukama ili ne i odgovor je svakako ne :) !

Soulfly
14.02.11., 22:23
Promakla mi je najbitnija rec ::D
Pregreje - svakako ne

Bojana
14.02.11., 22:59
Moram da naglasim da kada sam napisala da može da se pregreje nisam izabrala najsrećniji termin, ne mislim da zmija u rukama može da doživi toplotni udar, već da joj može biti toplije nego što joj prija, a smatram da životinjama treba pružiti uslove koji im prijaju te ih zato ne treba ni suviše grejati u rukama, vaditi iz tera ako je u prostoriji dosta hladnije nego u teru i tako to..

Osigurach
10.03.11., 17:01
Brzo pitanje i brz odgovor..
Da li moze da im se daje za obroke zidni guster, kojeg ima na balkanu (zanemarimo sad da je guster s'polja mozda zarazen i ostalo)..

Oko desetak dana je zmija kod mene, odbija da jede mrtav pljen..
Moguche je da je pred presvlachenje..
Kako to da znam tachno, pocetnik sam oko zmija i treba mi pomoc..
Ostavit chu je josh koji dan, 5-6 dana..
Pokushati josh jednom da ponudim pinkia, ako nista ne uspijem, traziti ziv pljen, ili u krajnjoj nuzdi za nekih 10-15dana, pokushati sa FF..

Mishevi su zamrznuti..
Nadam se da nije do mirisa..
Pomagajte..
:D

patak
10.03.11., 17:07
aj uslikaj je da je vidimo :D

Igor Velevski
10.03.11., 19:29
Brzo pitanje i brz odgovor..
Da li moze da im se daje za obroke zidni guster, kojeg ima na balkanu (zanemarimo sad da je guster s'polja mozda zarazen i ostalo)..

Oko desetak dana je zmija kod mene, odbija da jede mrtav pljen..
Moguche je da je pred presvlachenje..
Kako to da znam tachno, pocetnik sam oko zmija i treba mi pomoc..
Ostavit chu je josh koji dan, 5-6 dana..
Pokushati josh jednom da ponudim pinkia, ako nista ne uspijem, traziti ziv pljen, ili u krajnjoj nuzdi za nekih 10-15dana, pokushati sa FF..

Mishevi su zamrznuti..
Nadam se da nije do mirisa..
Pomagajte..
:D

Kao ljubitelj reptila ne bi trebalo da pitas dali da zrtvijes zidni guster kao hranu svojoj zmiji! Sasvim je druga stvar ako ne volis reptile. Uslikaj zmiju da vidimo, a u krajnjem slucaju, ako odbija dugo onda je neizbezno kljukanje dok sama ne projede!

patak
12.03.11., 12:04
pa zar je bas toliko tesko staviti samo jednu sliku zmijice? :)

Osigurach
15.03.11., 15:54
Nemoj odmah da me ruzish..
Zene ko zene, odnjela mi je djevojka aparat, i znash kako je to, samo da se slika, nikad da vrati.. :D

Muchenje polako prolazi, zmija je opustena i naravno JELA je..
Jutros kad sam ustao primjetio sam da je KOMPLETNA legla u ciniju sa vodom, a samo joj glava viri..

Evo par slikica da me ne ruzite..

Malo peglanja po rukama..
http://i53.tinypic.com/2ia3gk9.jpg

I terarium u kojem trenutno boravi..
http://i55.tinypic.com/wj9c9s.jpg

patak
15.03.11., 18:05
e tako. sad si se izvuko, ali sledeci put :club:
salim se naravno :D